IPPB5/423-6/09-2/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-6/09-2/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 6 stycznia 2009 r. (data wpływu 8 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów:

* odsetek od zaciągniętego kredytu na zakup udziałów w luksemburskiej spółce kapitałowej - jest prawidłowe,

* innych opłat w związku z otrzymaniem kredytu na zakup udziałów w luksemburskiej spółce kapitałowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od zaciągniętego kredytu na zakup udziałów w luksemburskiej spółce kapitałowej oraz innych opłat w związku z otrzymaniem kredytu na zakup udziałów w luksemburskiej spółce kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

P S.A. (dalej "P" lub Spółka") planuje objąć udziały w spółce kapitałowej z siedzibą w Luksemburgu w zamian za wkład pieniężny. Obejmowanie udziałów w spójce luksemburskiej może następować stopniowo, tj. w zależności od potrzeb finansowych spółki luksemburskiej.

W związku z faktem, że P nie dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi, które pozwoliłyby na sfinansowanie objęcia udziałów, w dniu 5 sierpnia 2008 r. Spółka zawarła z konsorcjum banków komercyjnych umowę kredytu. Odsetki od zaciągniętego kredytu będą spłacane na bieżąco na koniec każdego okresu odsetkowego.

W związku z wyżej wymienionym kredytem, P poniesie także koszty opłat wymaganych przez kredytodawców w związku z otrzymaniem od nich finansowania np.: koszty prowizji za udzielenie kredytu, koszty prowizji dla banku-agenta, koszty ustanowienia zabezpieczenia, inne opłaty dodatkowe oraz koszty wynikające z umowy zawartej z kredytodawcą, w tym zwrot kosztów poniesionych przez kredytodawców, warunkujących pozyskanie finansowania np. koszty usług doradczych, w szczególności koszty doradztwa prawnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy odsetki od zaciągniętego kredytu będą stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki, a jeśli tak, to czy ten koszt należy rozpoznać w momencie zapłaty odsetek (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 i 11 u.p.d.o.p.).

2.

Czy inne opłaty wymagane przez kredytodawców w związku z otrzymaniem kredytu (dalej "opłaty dodatkowe") będą stanowić koszt uzyskania przychodów, a jeśli tak, to czy ten koszt należy rozpoznać w dacie poniesienia (zgodnie z art. art. 15 ust. 4d u.p.d.o.p.).

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p., odsetki będą zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. kosztami uzyskania przychodów, są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. Oznacza to, że podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, po wyłączeniu tych, których odliczalność jest wprost ograniczona w ustawie. Kosztami uzyskania przychodów mogą być zarówno koszty bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, pod warunkiem że ich poniesienie ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub wiąże się z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Oznacza to, że koszty te mają ekonomiczne uzasadnienie z punktu widzenia prowadzonej działalności.

P rozbudowuje swoją działalność na rynkach europejskich i w związku z tym planuje dokapitalizować jedną ze swoich spółek zajmującą się działalnością inwestycyjną z siedzibą w Luksemburgu w formie wkładu pieniężnego, za co obejmie udziały w podwyższonym kapitale tejże spółki kapitałowej.

Transakcja ta w sposób bezpośredni wpłynie na zwiększenie aktywów Spółki, a pośrednio na dalszą ekspansję Spółki w Europie, intensyfikację rozwoju jej działalności i w konsekwencji, może mieć wpływ na zwiększenie przychodów Spółki w przyszłości. W celu sfinansowania kosztów objęcia udziałów P zaciągnął kredyt bankowy.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Zgodnie z powyższym, a contrario, odsetki od pożyczek (kredytów) mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie ich kapitalizacji lub faktycznej zapłaty. Nie są zaś kosztem odsetki naliczone, które nie zostały faktycznie zapłacone. Powyższe przepisy nie odnoszą się do celu, w jakim zaciągnięty został kredyt (odniesienie takie należy wywieść zatem z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.).

Należy zwrócić uwagę, że zarówno odsetki od kredytu, jak i opłaty dodatkowe związane z jego zaciągnięciem, nie stanowią tzw. wydatków na nabycie udziałów określonych w art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p. W myśl tego przepisu do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów w spółce; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia tych udziałów.

Zgodnie z wypracowaną linią interpretacyjną, użycie sformułowania "wydatki na nabycie" oznacza wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie udziałów, bez których poniesienia nie byłoby możliwe ich skuteczne nabycie. Do typowych kosztów warunkujących nabycie udziałów zalicza się zapłaconą cenę nabycia lub cenę emisyjną, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego, opłatę skarbową.

Odsetki od kredytu zaciągniętego na objęcie udziałów nie są wydatkiem, który warunkuje nabycie udziałów. Wydatek ten nie pozostaje w bezpośrednim związku z nabyciem (objęciem) udziałów. Odsetki są związane ze źródłami finansowania nabycia udziałów, środkiem służącym do spłacenia ceny emisyjnej udziałów, lecz nie z samym wydatkiem na ich objecie (tj. ceną emisyjną). Wobec tego, odsetki od kredytu zaciągniętego na finansowanie zakupu (objęcie) udziałów nie stanowią "wydatków na nabycie udziałów" w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p.

Na poparcie powyższych stwierdzeń Wnioskodawca przywołał stanowisko Ministerstwa Finansów wyrażone w urzędowych interpretacjach prawa podatkowego:

* z dnia 7 sierpnia 2002 r. (PB4/AK-8214-6905-192/02),

* z dnia 12 marca 2001 r. (PB4/BA-8214-486-94/01),

* z dnia 31 października 1996 r. (PO4/AK-722-622/96).

Nadto Wnioskodawca przytoczył cytaty z wymienionych wyżej pism:

* "Użycie przez ustawodawcę określenia - wydatki nie oznacza, że do kosztów - ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji - zalicza się wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów lub akcji, tj. takie, bez których poniesienia skuteczne nabycie tych udziałów lub akcji nie byłoby możliwe. Jeżeli więc na zakup akcji czy udziałów zaciągnięty zostanie przez daną osobę prawną kredyt, odsetki będące zapłatą za kredyt (a nie wydatkami na nabycie akcji czy udziałów) są kosztem w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji";

* "Odsetki od takich pożyczek i kredytów (zaciągniętych na nabycie udziałów/akcji - przyp. Spółki) nie stanowią wydatków na nabycie (objęcie udziałów (akcji), niewątpliwie jednak pozostają w związku z przychodami podatnika. Dlatego też odsetki od tego rodzaju pożyczek i kredytów zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są kosztem w momencie zapłaty lub kapitalizacji".

Wnioskodawca na poparcie swojego stanowiska przytoczył także liczne rozstrzygnięcia innych organów podatkowych w kwestii kosztów finansowych związanych z zaciągnięciom kredytu na nabycie akcji:

* decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 grudnia 2005 r. sygn. 14O1/PD-4230Z-104/05/IJ;

* postanowienie Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 6 maja 2006 r. sygn. 1472/R0P1/423-70/146/06/DP;

* interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 6 września 2007 r. Nr IP-PB3-423-13/07-2/AJ;

* interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 grudnia 2007 r. Nr IP-PB3-423-223/07-2/AG);

* postanowienie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 6 grudnia 2006 r. sygn. 1471/DPD2/423-131/06/AB) - "Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu, odsetki od pożyczki zaciągniętej na zakup udziałów stanowić będą koszty uzyskania przychodów w momencie zapłaty lub kapitalizacji odsetek",

* postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wola z dnia 24 sierpnia 2006 r. sygn. US40/RDP/4211/72/BS/2006 - "Należy rozdzielić pojęcie wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. Koszty zaciągniętego kredytu, naliczone odsetki od kredytu nie są wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów (akcji). Odsetki te zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 cytowanej ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji";

* postanowienie Naczelnika Warmińsko Mazurskiego Urzędu Skarbowego z dnia 30 października 2006 r. sygn. US PD/423-34/MG/06 - "użycie przez ustawodawcę określenia wydatki na nabycie oznacza że do kosztów uzyskania przychodów - ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji zalicza się wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów lub akcji bez których poniesienia nie byłoby możliwe skuteczne ich nabycie. Do typowych kosztów warunkujących nabycie udziałów lub akcji zaliczyć należy zapłaconą cenę udziałów lub akcji oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem (np. opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego itp.). Natomiast odsetki od pożyczek i kredytów zaciągniętych na zakup udziałów lub akcji związane są ze źródłem finansowania tego rodzaju wydatków. W związku z tym odsetki od tych pożyczek i kredytów nie stanowią wydatków na nabycie (objecie) udziałów (akcji)";

* interpretację indywidualną z dnia 11 lipca 2008 r. wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (Nr IPPB3/423-559/08-2/MK - "Odsetki są (...) kosztem pozyskania kapitału na zakup akcji. Wydatki na zapłatę przedmiotowych odsetek są ponoszone w związku z planowanym przejęciem przez Wnioskodawcę CL S.A., a następnie jej spółek zależnych. Działania te mają prowadzić do zwiększenia majątku Wnioskodawcy stanowiącego bazę dla prowadzenia działalności gospodarczej (...) Wobec tego można uznać, że wydatki na zapłatę odsetek od pożyczek, kredytów i obligacji spełniają przesłankę celowości z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. (...) należy odróżnić pojęcie wydatków na nabycie akcji od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. (...) Oznacza to, że odsetki od pożyczek i kredytów stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie ich faktycznej zapłaty (...)

* interpretację indywidualną z dnia 10 czerwca 2008 r. wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie Nr IP-PB3-423-489/08-2/GJ;

* interpretację indywidualną z dnia 3 września 2008 r. wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie Nr IP-PB3-423-926/08-4/KB.

Wnioskodawca podniósł także, iż powyższe stanowisko zostało utrwalone przez linię interpretacyjną orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego (dalej "NSA") i wskazał następujące orzeczenia:

* wyrok NSA z dnia 8 listopada 2004 r. sygn. FSK 325/04;

* wyrok NSA z dnia 7 września 2004 r. sygn. FSK 324/04);

* wyrok NSA z dnia 7 kwietnia 2006 r. sygn. lI FSK 508/05 - " (...) w wypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu bądź potyczki na wydatki związane z objęciem lub nabyciem udziałów, wkładów, akcji i innych papierów wartościowych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki od kredytu bądź pożyczki oraz inne opłaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu powołanego przepisu i stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia;

* wyrok NSA z dnia 8 listopada 2004 r. sygn. FSK 325/04 - "przechodząc zatem na grunt przepisów o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych tako wydatki należy rozumieć nakłady podatnika bezpośrednio związane z nabyciem akcji a więc w szczególności ich cenę, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Do wydatków tych nie mogą wiec być zaliczone odsetki od kredytu zaciągniętego przez podatnika na nabycie akcji. Nie pozostają one bowiem w bezpośrednim związku z ich nabyciem" (...).

Spółka zwróciła również uwagę, że w dniu 9 maja 2008 r. Minister Finansów wydał Spółce pozytywną indywidualną interpretację w podobnym stanie faktycznym i potwierdził, że odsetki od kredytu zaciągniętego na nabycie akcji spółki zagranicznej mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie fizycznej zapłaty (Nr lP-PB3-423-232/08-2/JG).

Ad. 2

Zdaniem Spółki opłaty dodatkowe ponoszone przez podatnika w związku z zaciągnięciem kredytu na objęcie udziałów - podobnie jak odsetki - stanowią koszty uzyskania przychodów. Zgodnie z umową kredytu warunkiem uzyskania finansowania przez Spółkę jest poniesienie określonych opłat i prowizji jak również zgoda na pokrycie kosztów poniesionych przez kredytodawcę (agenta umowy kredytowej) na zawarcie umowy kredytowej. Spółka podkreśliła, że wszelkie opłaty dodatkowe poniesione przez P w związku z zawarciem umowy kredytowej bezpośrednio warunkują uzyskanie finansowania. Tym samym, możliwość wykorzystania kredytu na cele związane z działalnością gospodarczą Spółki jest możliwe wyłącznie pod warunkiem poniesienia powyżej scharakteryzowanych wydatków.

Biorąc pod uwagę fakt, że odsetki od zaciągniętego kredytu będą związane z funkcjonowaniem Spółki i będą stanowiły koszty uzyskania przychodów, ta sama zasada będzie dotyczyła opłat dodatkowych związanych z tym kredytem (zaciągniętym w związku z funkcjonowaniem i prowadzeniem oraz rozszerzeniem działalności gospodarczej przez Spółkę). Są one związane z finansowaniem objęcia udziałów, co oznacza. że podobnie jak odsetki od analizowanego kredytu nie stanowią wydatku na objęcie udziałów w świetle art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p.

Zasadniczo, zgodnie z art. 15 ust. 4 u.p.d.o.p., wydatki bezpośrednio związane z przychodami są potrącane w roku podatkowym, w którym zostały osiągnięte odpowiadające im przychody. Natomiast w myśl art. 15 ust. 4d u.p.d.o.p., co do zasady, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. W przypadku wydatków związanych z zaciągnięciem kredytu, brak jest bezpośredniego powiązania opłat dodatkowych z konkretnymi przychodami. Wobec tego należy uznać, że opłaty dodatkowe stanowią tzw. koszty pośrednie i zgodnie z art. 15 ust. 4d u.p.d.o.p. będą stanowiły koszt uzyskania przychodów w momencie poniesienia.

Na potwierdzenie przedstawionego stanowiska Spółka przedstawiła pisma organów skarbowych i judykatury:

* postanowienie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 6 grudnia 2006 r., sygn. 1471/DPD2/423-131/06/AB - "Wszystko to, co przekracza kwotę udzielonej pożyczki stanowi dodatkowe koszty związane z jej przyznaniem i o ile pozostają w związku z prowadzona przez Podatnika działalnością gospodarczą, tj. spełniają warunki określone w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów";

* postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w postanowieniu z dnia 6 marca 2006 r., sygn. D-1/423-1/06 (dotyczące przepisów w brzmieniu do 31 grudnia 2006 r.) - "w odniesieniu do kosztów, których nie można bezpośrednio powiązać z uzyskiwanym, przychodami gdyż są związane z całokształtem działalności podatnika i nie dotyczą ściśle wyodrębnionego okresu (tj. roku podatkowego, miesiąca) podlegają one zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich faktycznego poniesienia";

* wyrok NSA z dnia 1 kwietnia 2006 r. - " (...) w wypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu bądź pożyczki na wydatki związane z objęciem lub nabyciem udziałów, wkładów, akcji, innych papierów wartościowych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki od kredytu bądź pożyczki oraz inne opłaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu powołanego przepisu i stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia";

* interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 1 października 2008 r. (sygn. IPPB3/423-1090/08-2/KB) - "z tytułu zaciągniętego kredytu inwestycyjnego bank pobrał od Spółki prowizję. Prowizja będąca wydatkiem jednorazowym i jednocześnie warunkującym uzyskanie przez Spółkę środków pieniężnych na finansowanie zakupu akcji, może zostać zakwalifikowana do kosztów podatkowych. W związku z faktem, iż wydatku w postaci prowizji nie można powiązać bezpośrednio z żadnym przychodem, stanowi ona wydatek o charakterze pośrednim. Momentem zakwalifikowania prowizji do kosztów podatkowych, będzie więc moment zapłaty bankowi prowizji (zgodnie z art. 15 ust. 4d ww. ustawy)".

Podsumowując swoje stanowisko, Spółka wyraziła opinię, iż wydatki na odsetki i opłaty dodatkowe poniesione w związku z kredytem zaciągniętym na objęcie udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą w Luksemburgu stanowią koszt uzyskania przychodów, a moment rozpoznania kosztu jest następujący:

* moment zapłaty w odniesieniu do odsetek oraz

* data poniesienia w odniesieniu do opłat dodatkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego

* w zakresie pytania 1 uznaje się za prawidłowe,

* w zakresie pytania 2 uznaje się za prawidłowe.

Ad. 1

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają regulacje prawne zawarte w art. 15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Zgodnie z art. 15 ust. 1 powołanej ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Decydującym czynnikiem pozwalającym zaliczyć dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów jest zatem poniesienie go w celu osiągnięcia przychodu (ewentualnie zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów), przy czym każdy wydatek poza wyraźnie wskazanym w ustawie - wymaga indywidualnej oceny pod kątem adekwatnego związku z przychodami i racjonalności działania dla osiągnięcia przychodu. Przy kwalifikowaniu poniesionych wydatków trzeba brać pod uwagę ich celowość oraz potencjalną możliwość przyczynienia się wydatku do osiągnięcia przychodu, a także racjonalność wydatków, to znaczy ich adekwatność do rzeczywistych potrzeb i zakresu prowadzonej działalności oraz konieczność ich poniesienia dla osiągnięcia przychodu.

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 8 tej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów lub akcji.

Użycie przez ustawodawcę określenia "wydatków na nabycie" oznacza, że do kosztów uzyskania przychodów - ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji - zalicza się wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów lub akcji, tj. takie, bez których poniesienia skuteczne nabycie udziałów lub akcji nie byłoby możliwe. Do typowych kosztów warunkujących nabycie udziałów lub akcji zaliczyć należy zapłaconą cenę udziałów, akcji oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem (np. opłaty notarialne itp.).

Natomiast wydatki z tytułu odsetek od zaciągniętego kredytu przeznaczonego na nabycie akcji nie są wydatkami bezpośrednio warunkującymi nabycie tych akcji (są związane ze źródłem finansowania działalności podatnika, w tym zakupu tych akcji), a zatem do omawianych wydatków nie znajdzie zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie należy stwierdzić, iż poniesienie tych wydatków jest przejawem dążenia do uzyskania przychodów (z przedmiotowych akcji), a zatem co do zasady zostaną spełnione przesłanki określone w wyżej wymienionym art. 15 ust. 1 ustawy.

Z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) tej ustawy wynika, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Natomiast art. 16 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy określa, iż do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się naliczonych, lecz niezapłaconych odsetek od pożyczki. Tym samym uznać należy, iż zapłacone odsetki mogą stanowić koszt podatkowy w momencie dokonania ich zapłaty.

W rezultacie stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego nr 1 należy uznać za prawidłowe.

Ad. 2

Kosztem uzyskania przychodów mogą być również inne opłaty poniesione przez Spółkę w związku z zawartą umową kredytu, takie jak koszty prowizji za udzielenie kredytu, koszty prowizji dla banku-agenta, koszty ustanowienia zabezpieczenia, inne opłaty dodatkowe oraz koszty wynikające z umowy zawartej z kredytodawcą, w tym zwrot kosztów poniesionych przez kredytodawców, warunkujących pozyskanie finansowania (koszty usług doradczych, w tym doradztwa prawnego...).

Podobnie jak odsetki, wydatki związane z otrzymaniem kredytu przeznaczonego na nabycie akcji nie są wydatkami bezpośrednio warunkującymi nabycie tych akcji (są związane ze źródłem finansowania działalności podatnika, w tym zakupu tych akcji), a zatem do omawianych wydatków również nie znajdzie zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ponieważ brak jest bezpośredniego powiązania opłat dodatkowych z konkretnymi przychodami, wobec tego należy uznać, że opłaty dodatkowe stanowią koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami i zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będą stanowiły koszt uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.

Zgodnie bowiem z tym przepisem koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Dodać należy, że stosownie do art. 15 ust. 4e tej ustawy za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Biorąc pod uwagę powyższe należy uznać, iż inne opłaty wymagane przez kredytodawców w związku z otrzymaniem kredytu co do zasady mogą zostać rozpoznane jako koszt uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, pod warunkiem spełnienia ogólnych przesłanek wynikających z art. 15 ust. 1 cytowanej ustawy.

Jednocześnie należy zauważyć, iż zgodnie z utartą linią orzecznictwa sądów administracyjnych i dominującym stanowiskiem doktryny, o możliwości zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów decyduje nie tylko to że podatnik faktycznie je poniósł, ale także to, czy zostały one właściwie udokumentowane. Stąd też Spółka powinna dysponować nie tylko dokumentami bankowymi, ale także odpowiednią dokumentacją, z której będzie wynikał obowiązek poniesienia przedmiotowych opłat.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego nr 2 należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl