IPPB5/423-57/12-5/PS - Opodatkowanie przeniesienia udziałów w spółce.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 kwietnia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-57/12-5/PS Opodatkowanie przeniesienia udziałów w spółce.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20 stycznia 2012 r. (data wpływu 23 stycznia 2012 r.) uzupełnionego pismem z dnia 17 kwietnia 2012 r. (data wpływu 19 kwietnia 2012 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 5 kwietnia 2012 r. Nr IPPB5/423-57/12-3/PS (data nadania 5 kwietnia 2012 r., data doręczenia 11 kwietnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie art. 13 art. 11 ust. 3 konwencji z dnia 20 sierpnia 2001 r. zawarta między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Belgii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 2004 r. Nr 211, poz. 2139; określana dalej: umowa polsko-belgijska-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dnu 23 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie art. 13 umowy polsko - belgijskiej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest podmiotem działającym na podstawie przepisów obowiązujących w Belgii, będącym rezydentem podatkowym w Belgii w rozumieniu UPO. Wnioskodawca jest właścicielem 100% udziałów w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka).

Przedmiotem działalności Spółki jest w szczególności świadczenie usług logistycznych i magazynowych. W związku z charakterem prowadzonej przez Spółkę działalności, która prowadzona jest w posiadanym przez Spółkę budynku magazynowym, majątek Spółki składa się w więcej niż 50% z majątku nieruchomego. Spółka nie posiada udziałów ani akcji w innych spółkach. W związku z planowaną restrukturyzacją grupy kapitałowej, której członkami są Wnioskodawca oraz Spółka, planowane jest przeniesienie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce do udziałowca Wnioskodawcy - spółki z siedzibą na terytorium Wielkiej Brytanii, w formie dywidendy bądź w drodze sprzedaży.

W piśmie z dnia 17 kwietnia 2012 r. (data wpływu 19 kwietnia 2012 r.) Pełnomocnik Spółki wskazał, iż:

(a) na dzień planowanej transakcji wartość bilansowa majątku nieruchomego polskiej spółki kapitałowej (niewykorzystywanego w działalności zawodowej polskiej spółki kapitałowej) stanowić będzie mniej niż 50% wartości sumy bilansowej polskiej spółki kapitałowej;

(b) na dzień planowanej transakcji wartość rynkowa majątku nieruchomego polskiej spółki kapitałowej (niewykorzystywanego w działalności zawodowej polskiej spółki kapitałowej) stanowić będzie mniej niż 50% wartości rynkowej majątku polskiej spółki kapitałowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przeniesienie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce do jej udziałowca podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: p.d.o.p.) w Polsce.

Zdaniem Wnioskodawcy przeniesienie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce do jej udziałowca nie będzie podlegać opodatkowaniu p.d.o.p. w Polsce.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o p.d.o.p. (tekst jedn. w Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej: ustawa o p.d.o.p.) podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Równocześnie, w przypadku podatników będącymi rezydentami podatkowymi w Belgii, którzy uzyskują dochody na terytorium Polski zakres dochodów, które mogą podlegać opodatkowaniu w Polsce określony jest przy uwzględnieniu odpowiednich postanowień UPO.

Zgodnie z art. 13 ust. 1-2 UPO zyski osiągane przez osobę mającą siedzibę w Belgii z przeniesienia własności majątku nieruchomego położnego w Polsce oraz z przeniesienia własności majątku ruchomego stanowiącego część majątku zakładu, stałej placówki, lub przeniesienia tytułu własności takiego zakładu (odrębnie lub z całym przedsiębiorstwem) lub stałej placówki, o ile taki zakład lub stała placówka zlokalizowane są w Polsce, mogą być opodatkowane w Polsce.

Artykuł 13 ust. 3 UPO określa miejsce opodatkowania zysków z przeniesienia własności statków morskich, statków powietrznych lub pojazdów szynowych lub drogowych eksploatowanych w transporcie międzynarodowym, statków eksploatowanych w żegludze śródlądowej oraz majątku ruchomego związanego z eksploatacją takich statków lub pojazdów.

Zgodnie z art. 13 ust. 4 UPO zyski osiągane z przeniesienia własności akcji w kapitale spółki, której majątek składa się głównie, bezpośrednio lub pośrednio, z majątku nieruchomego położonego w Polsce, mogą być opodatkowane w Polsce, jednak tylko w takim rozmiarze, w jakim zyski te można przypisać do majątku nieruchomego położonego w Polsce. Określenie "majątek" użyte w tym ustępie nie obejmuje tej części majątku nieruchomego, która jest używana przez przedsiębiorstwo do wykonywania jego działalności zawodowej.

Zgodnie z art. 13 ust. 5 UPO, zyski z przeniesienia własności jakiegokolwiek majątku niewymienionego w ustępach 1, 2 i 3 podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym przenoszący własność ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.

Sposób opodatkowania ewentualnego zysku uzyskanego przez Wnioskodawcę ze zbycia udziałów w Spółce nie został określony w art. 13 ust. 1-3 UPO. W związku z powyższym należy rozważyć, czy w celu określenia sposobu opodatkowania powyższego zysku można odwołać się do art. 13 ust. 4 UPO.

Zakresem art. 13 ust. 4 objęte są zyski osiągane z "przeniesienia własności akcji w kapitale spółki". Zgodnie z art. 3 ust. 1 lit. d) UPO określenie "spółka" oznacza każdą osobę prawną lub każdą jednostkę organizacyjną, którą dla celów podatkowych traktuje się jako osobę prawną w Państwie, w którym ma ona siedzibę. Biorąc powyższe pod uwagę, sformułowanie akcje w kapitale spółki" powinno, zdaniem Wnioskodawcy, odnosić się również do udziałów w Spółce. Równocześnie użycie sformułowania "przeniesienie własności" wskazuje, zdaniem Wnioskodawcy, że postanowienia analizowanego przepisu znajdują zastosowanie nie tylko w przypadku sprzedaży udziałów, lecz również przeprowadzenia jakiejkolwiek innej czynności prawnej, skutkującej przeniesieniem własności udziałów na inny podmiot. Powyższe stwierdzenie znajduje, zdaniem Wnioskodawcy, potwierdzenie w szczególności w treści komentarza Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku (punkt 5 komentarza do art. 13 Konwencji, wersja skrócona z lipca 2010 r.). Biorąc powyższe pod uwagę sposób opodatkowania ewentualnego zysku wynikającego z przeniesienia przez Wnioskodawcę własności udziałów w Spółce na rzecz swojego udziałowca w formie dywidendy mógłby potencjalnie być określony zgodnie z art. 13 ust. 4 UPO.

Wnioskodawca pragnie przy tym wskazać, iż art. 13 ust. 4 UPO określa wyłącznie sposób opodatkowania zysku z przeniesienia własności akcji w kapitale spółki, której majątek składa się głównie z majątku nieruchomego, przy czym określenie "majątek nieruchomy" użyte w tym ustępie nie obejmuje tej części majątku nieruchomego, która jest używana przez przedsiębiorstwo do wykonywania jego działalności zawodowej. Biorąc pod uwagę, iż, jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, należący do Spółki majątek nieruchomy jest wykorzystywany w jej działalności gospodarczej, obejmującej w szczególności świadczenie usług logistycznych i magazynowych, nie stanowi on "majątku nieruchomego" w rozumieniu art. 13 ust. 4 UPO. Wartość posiadanego przez Spółkę majątku nieruchomego, który na dzień przeniesienia przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce na rzecz udziałowca Wnioskodawcy nie będzie wykorzystywany przez Spółkę w jej działalności gospodarczej (np. w postaci czasowo nieużywanych nieruchomości), powinna stanowić nieznaczny procent całkowitego majątku Spółki (znacznie niższy niż 50%). Biorąc powyższe pod uwagę, zysk uzyskany przez Wnioskodawcę z tytułu przeniesienia własności udziałów w Spółce na rzecz swojego udziałowca nie podlega pod art. 13 ust. 4 UPO.

Równocześnie żaden inny przepis UPO nie określa sposobu opodatkowania powyższego dochodu. W szczególności w analizowanej sytuacji nie znajdzie zastosowania art. 10 UPO dotyczący dywidend, gdyż, zgodnie z art. 10 ust. 1 UPO dotyczy on wyłącznie opodatkowania dywidend wypłacanych przez spółki mające siedzibę w Belgii osobom mającym miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce (oraz vice versa), natomiast w analizowanej sytuacji udziały w Spółce zostaną przekazane przez Wnioskodawcę w ramach dywidendy na rzecz podmiotu brytyjskiego.

Biorąc powyższe pod uwagę, zgodnie art. 13 ust. 5 UPO, zysk z tytułu przeniesienia przez Wnioskodawcę własności udziałów w Spółce na rzecz swojego udziałowca podlega opodatkowaniu tylko w Belgii i w konsekwencji nie będzie podlegał opodatkowaniu POOP w Polsce.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl