IPPB5/423-551/14-2/MW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 sierpnia 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-551/14-2/MW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 9 czerwca 2014 r. (data wpływu 12 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

* czy wystawienie i wręczenie weksla własnego przez Spółkę dostawcy, w sposób przedstawiony w stanie faktycznym, stanowi uregulowanie zobowiązania w świetle art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w szczególności czy w związku z takim uregulowaniem zobowiązania Spółka nie ma obowiązku korekty (zmniejszenia) kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15b ust. 1 lub 2 ustawy, jeżeli wręczenie weksla nastąpi przed upływem terminów określonych w tych przepisach (pytanie oznaczone nr 1) - jest prawidłowe,

* czy jeżeli Spółka dokonała zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15b ust. 1 lub 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z powodu nieuregulowania zobowiązania handlowego w terminach przewidzianych w tych przepisach, to czy w miesiącu wręczenia dostawcy weksla własnego, którego wręczenie powoduje uregulowanie (wygaśnięcie) powyższego zobowiązania handlowego zgodnie z porozumieniem zawartym przez Spółkę i dostawcę, na podstawie art. 15b ust. 4 ustawy, Spółka ma prawo zwiększenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę uprzedniego zmniejszenia kosztu odpowiadającą kwocie uregulowanego w powyższy sposób zobowiązania (pytanie oznaczone nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

A. Sp. z o.o. (A. lub Spółka) jest polskim rezydentem podatkowym, co do zasady podlegającym opodatkowaniu od wszystkich osiąganych dochodów. Główna działalność Spółki polega na prowadzeniu laboratoriów, w których przeprowadzane są analizy medyczne. A. zawarła oraz zamierza zawierać w przyszłości umowy z dostawcami, którzy dostarczają Spółce towary niezbędne do przeprowadzenia badań laboratoryjnych, m.in. odczynniki i materiały kontrolne (Umowy o współpracy). Pierwotnie, w zawartych Umowach o współpracę był przewidziany termin płatności zobowiązań A. z reguły przekraczający 60 dni. W niektórych dotychczas zawartych Umowach o współpracę został zmieniony (poprzez zawarcie porozumień) sposób regulowania zobowiązań Spółki. A. planuje również zmianę sposobu regulowań jej zobowiązań w pozostałych Umowach o współpracę.

Nowy sposób regulowania zobowiązań handlowych wobec dostawców z tytułu dostarczenia przez nich Spółce towarów polega na wręczeniu dostawcy weksli własnych wystawionych przez A.

Z reguły, Spółka co miesiąc (co do zasady do 7-go dnia danego miesiąca) wręcza dostawcy weksle własne opiewające na kwotę równą kwocie zobowiązań A. wynikających z faktur wystawionych przez dostawcę na rzecz Spółki w poprzednim miesiącu. Zdarza się również i może się zdarzyć w przyszłości, że wystawiane przez A. i doręczane dostawcy weksle regulują zobowiązania powstałe w okresie dłuższym niż jeden miesiąc (np. w ciągu kilku miesięcy). W takich sytuacjach weksle opiewają na kwoty zobowiązań Spółki wobec dostawcy wynikające z faktur wystawionych w tym okresie. Zgodnie z wolą stron (A. i dostawcy) poprzez wręczenie weksli własnych dostawcy, zobowiązanie Spółki z tytułu nabycia towarów zostaje uregulowane czyli wygasa, a w jego miejsce powstaje nowe zobowiązanie z weksla (odnowienie na podstawie art. 506 Kodeksu cywilnego).

Weksle są opatrzone długoterminowym terminem płatności z reguły przekraczającym 100 dni.

Spółka zamierza zastosować powyższy sposób regulowania jej zobowiązań handlowych również w Umowach o współpracę, które będą zawarte w przyszłości.

W niektórych przypadkach, A. reguluje zobowiązania handlowe poprzez wręczenie weksli przed upływem terminu powodującego konieczność zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15b ust. 1 lub 2 u.p.d.o.p. Zdarzają się jednak sytuacje, w których Spółka reguluje zobowiązania poprzez wręczenie weksli własnych po uprzednim zmniejszeniu kosztów uzyskania przychodów zgodnie z powyższymi przepisami.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy wystawienie i wręczenie weksla własnego przez Spółkę dostawcy, w sposób przedstawiony w stanie faktycznym, stanowi uregulowanie zobowiązania w świetle art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w szczególności czy w związku z takim uregulowaniem zobowiązania Spółka nie ma obowiązku korekty (zmniejszenia) kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15b ust. 1 lub 2 ustawy, jeżeli wręczenie weksla nastąpi przed upływem terminów określonych w tych przepisach.

2. Czy jeżeli Spółka dokonała zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15b ust. 1 lub 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z powodu nieuregulowania zobowiązania handlowego w terminach przewidzianych w tych przepisach, to czy w miesiącu wręczenia dostawcy weksla własnego, którego wręczenie powoduje uregulowanie (wygaśnięcie) powyższego zobowiązania handlowego zgodnie z porozumieniem zawartym przez Spółkę i dostawcę, na podstawie art. 15b ust. 4 ustawy, Spółka ma prawo zwiększenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę uprzedniego zmniejszenia kosztu odpowiadającą kwocie uregulowanego w powyższy sposób zobowiązania.

Ad. 1.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15b ust. 1 u.p.d.o.p., w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury (rachunku), a jeżeli nie istniał obowiązek wystawienia faktury (rachunku) - kwoty wynikającej z umowy albo innego dokumentu, i nieuregulowania tej kwoty w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności, podatnik jest obowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z tych dokumentów. Stosownie do art. 15b ust. 2 ustawy u.p.d.o.p., jeżeli termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z dokumentów, o których mowa w ust. 1, dokonuje się z upływem 90 dni od daty zaliczenia tej kwoty do kosztów uzyskania przychodów, o ile nie została ona uregulowana w tym terminie.

W opinii Spółki, wręczenie weksla własnego opiewającego na kwotę zobowiązania handlowego stanowi jego uregulowanie w rozumieniu art. 15b u.p.d.o.p. Według A., przez uregulowanie zobowiązania należy bowiem rozumieć każdą dopuszczalną przez prawa czynność prawną, która skutkuje jego wykonaniem i w konsekwencji wygaśnięciem. Uregulowaniem będzie więc zarówno zapłata, jak i potrącenie wierzytelności, datio in solutum (świadczenie w miejsce wykonania), czy nowacja (odnowienie). Dlatego też, uregulowanie zobowiązania należy rozumieć szerzej niż zapłatę w pieniądzu. Gdyby w art. 15b ustawodawca zamierzał zawęzić sposób wykonania zobowiązania jedynie do jego zapłaty, to użyłby tego pojęcia. Powyższy wniosek jest potwierdzony przez orzecznictwo. Na przykład w wyroku z 27 października 2005 r., (sygn. I FSK 171/05), Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził: (...)"Pojęcie "uregulowania należności" jest pojęciem szerszym od pojęcia "zapłaty należności" (...). Skoro zatem ustawodawca użył pojęcia "uregulowane" a nie "zapłacone", to uznać należy, że dopuścił różne sposoby uregulowania należności wobec sprzedawcy towaru".

W przypadkach wskazanych w stanie faktycznym, dostawca dostarcza towary i wystawia faktury, które potwierdzają zobowiązanie Spółki do uregulowania określonych kwot za dostarczone towary. Zobowiązanie Spółki z tytułu nabycia towarów wygasa, przez co zostaje uregulowane, w dacie wręczenia weksla dostawcy. W miejsce wygasłego zobowiązania z tytułu dostarczenia towarów powstaje zobowiązanie z weksla, które ma charakter abstrakcyjny i jest oderwane od pierwotnego zobowiązania. Powyższy sposób uregulowania zobowiązania stanowi odnowienie (nowację) uregulowaną w art. 506 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym, jeżeli w celu umorzenia zobowiązania dłużnik za zgodą wierzyciela zobowiązuje się spełnić inne świadczenie lub nawet to samo świadczenie, ale z innej podstawy prawnej, dotychczasowe zobowiązanie wygasa. W zawieranych porozumieniach, Spółka i dostawca potwierdzają powyższy sposób regulowania zobowiązań handlowych.

Prawidłowość argumentacji Spółki potwierdzają interpretacje Ministra Finansów, które wprawdzie zostały wydane w indywidualnych sprawach wnioskodawców, ale dotyczą analogicznych zagadnień, tj. regulowania zobowiązań poprzez wręczenie weksli i w konsekwencji braku konieczności korekty kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15b u.p.d.o.p. Przykładowe interpretacje: interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 29 lipca 2013 r., sygn. IBPBI/2/423-561/13/MO; interpretacje Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 czerwca 2013 r., sygn. IPPB3/423-192/13-2/EŻ., z 23 lipca 2013 r., sygn. IPPB5/423-267/13-4/MW, z 6 listopada 2013 r., sygn. IPPB3/423-608/13-2/MS1 oraz z 13 listopada 2013 r., sygn. IPPB5/423-769/13-2/MW.

W związku z powyższym, jeżeli Spółka wręczy dostawcy weksel własny, którego wręczenie, zgodnie z wolą stron, spowoduje wygaśnięcie zobowiązania przed terminem określonym w art. 15b ust. 1 lub odpowiednio 2 u.p.d.o.p. (w zależności od terminu płatności zobowiązania), A. nie ma obowiązku korekty (zmniejszenia) kosztów uzyskania przychodów na podstawie tych przepisów.

Ad.2.

Na podstawie art. 15b ust. 4 u.p.d.o.p., jeżeli po dokonaniu zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów, o którym mowa w art. 15b ust. 1 lub 2, zobowiązanie zostanie uregulowane, podatnik w miesiącu, w którym uregulował zobowiązanie, zwiększa koszty uzyskania przychodów o kwotę dokonanego zmniejszenia.

W związku z powyższym, w przypadku nieuregulowania zobowiązania handlowego w terminie przewidzianym w art. 15b ust. 1 lub 2 u.p.d.o.p. (w zależności od terminu płatności tego zobowiązania) i stosownego zmniejszenia przez Spółkę kosztów uzyskania przychodów, A. ma prawo zwiększenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę uprzedniego zmniejszenia w miesiącu wręczenia weksla opiewającego na kwotę tego zobowiązania, którego wręczenie powoduje wygaśnięcie tego zobowiązania. W opinii Spółki, wręczenie weksla stanowi bowiem uregulowanie zobowiązania (szersza argumentacja została zaprezentowana w stanowisku dotyczącym pytania nr 1).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w zakresie ustalenia:

* czy wystawienie i wręczenie weksla własnego przez Spółkę dostawcy, w sposób przedstawiony w stanie faktycznym, stanowi uregulowanie zobowiązania w świetle art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w szczególności czy w związku z takim uregulowaniem zobowiązania Spółka nie ma obowiązku korekty (zmniejszenia) kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15b ust. 1 lub 2 ustawy, jeżeli wręczenie weksla nastąpi przed upływem terminów określonych w tych przepisach (pytanie oznaczone nr 1) - jest prawidłowe,

* czy jeżeli Spółka dokonała zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15b ust. 1 lub 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z powodu nieuregulowania zobowiązania handlowego w terminach przewidzianych w tych przepisach, to czy w miesiącu wręczenia dostawcy weksla własnego, którego wręczenie powoduje uregulowanie (wygaśnięcie) powyższego zobowiązania handlowego zgodnie z porozumieniem zawartym przez Spółkę i dostawcę, na podstawie art. 15b ust. 4 ustawy, Spółka ma prawo zwiększenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę uprzedniego zmniejszenia kosztu odpowiadającą kwocie uregulowanego w powyższy sposób zobowiązania (pytanie oznaczone nr 2) - jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl