IPPB5/423-447/09-4/PS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 października 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-447/09-4/PS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 3 sierpnia 2009 r. (data wpływu 6 sierpnia 2009 r.) oraz w piśmie z dnia 14 października 2009 r. (data nadania 14 października 2009 r., data wpływu 15 października 2009 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 8 października 2009 r. Nr IPPB5/423-447/09-2/PS (data nadania 9 października 2009 r., data doręczenia 13 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego art. 12 konwencji z dnia 20 lipca 2006 r. zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych (Dz. U. z 2006 r. Nr 250, poz. 1840; dalej umowa polsko - brytyjska):

* w części dotyczącej drugiego i trzeciego pytania wniosku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie art. 12 umowy polsko - brytyjskiej.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawca drukuje, produkuje i sprzedaje dla I do dystrybucji bez ograniczeń terytorialnych postery. Wybór ilustracji dokonywany jest przez Zleceniodowcę z oferty firmy angielskiej R będącej osobą prawną z siedziba w Londynie. Wnioskodawca przed rozpoczęciem produkcji posterów dokonuje zakupu praw autorskich do każdej ilustracji i z tego tytułu ma ponosić opłaty licencyjne. Opłaty pobiera R jako wydawca ilustracji, który je sprzedaje w imieniu własnym reprezentując także autorów. Zakres nabytej licencji obejmuje prawo powielania i sprzedaży ilustracji w określonej liczbie egzemplarzy. R uważa, że pobieranie w Polsce podatku dochodowego od dokonywanych wypłat nie ma podstaw ponieważ jako rezydent angielski jest opodatkowany od całości swoich dochodów na terenie Zjednoczonego Królestwa. Stanowisko to ma wynikać z informacji brytyjskich organów skarbowych. Pomiędzy Wnioskodawcą a R nie ma żadnych związków w tym kapitałowych, o których mowa w art. 21 ust. 23 ustawy o podatku,dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych od dokonywanych wypłat sprzedawca licencji jest zobowiązany uiścić podatek dochodowy na terenie Polski i w jakiej wysokości.

2.

Czy opłaty licencyjne podlegają zwolnieniu od podatku na terenie Polski na podstawie ustawy o unikaniu podwójnego opodatkowania, czy jedynie podatek ten podlega obniżeniu. Jeżeli podlega obniżeniu to na podstawie jakiego dokumentu.

3.

Czy Wnioskodawca jest zobowiązany jako płatnik na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych jako płatnik pobierać ten podatek i przekazywać do urzędu skarbowego.

Własne Stanowisko Wnioskodawcy

Kontrahent Wnioskodawcy. firma R nie mając siedziby ani oddziału na terenie Polski na podstawie art. 3 ust. 2 ustawy o CIT podlega opodatkowaniu od dochodów wypłacanych na. terenie Polski. Zgodnie z art. 12 ust. 3 konwencji określenie należności licencyjne, oznacza wszelkiego rodzaju należności płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania wszelkich praw autorskich do dzieła artystycznego. Opłaty na rzecz R mają niewątpliwie charakter opłat licencyjnych. Stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy CIT podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy przychodów:1) (...) z praw autorskich lub praw pokrewnych ustala się w wysokości 20% przychodu chyba, że umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania stanowi inaczej (art. 21 ust. 2 ustawy). Art. 21 ust. 3 zwalnia tego typu dochody od opodatkowania w przypadku podmiotów powiązanych kapitałowo. W art. 7 konwencji wyłączone od opodatkowania na terenie Polski są przychody brytyjskich osób prawnych o ile nie mają siedziby, oddziału etc. na terenie RP. Konwencja w art. 7 ust. 7 stwierdza jednak, że "o ile w zyskach mieszczą się dochody lub zyski majątkowe, które zostały odrębnie uregulowane w innych artykułach niniejszej konwencji to postanowienia tych innych artykułów nie będą naruszane przez postanowienia tego artykułu". Takim artykułem jest art. 12 konwencji, który w ust. 1 pozwala na opodatkowanie opłat licencyjnych powstające w umawiającym się państwie (Polsce) i wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się państwie (W. Brytania), mogą być opodatkowane w tym drugim państwie (W. Brytania). Zgodnie jednak z ust. 2 tego artykułu 12 "takie należności mogą być także opodatkowane w tym umawiającym się państwie, w którym powstały (Polska), i zgodnie z prawem tego państwa lecz jeżeli osoba uzyskująca należności jest osobą do nich uprawnioną, podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 5%kwoty należności licencyjnych brutto". Oznacza to, ze podatek określony w art. 21 ust. 1 nadal obowiązuje tyle, że w obniżonej do 5% wysokości. Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy podmoty, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. i są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochody, a więc powstaje obowiązek dla Wnioskodawcy jako płatnika. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (w tym wypadku 5%) jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w części dotyczącej drugiego oraz trzeciego pytania wniosku uznaje się za prawidłowe,

W zakresie pierwszego pytania wniosku Spółki zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 ww. ustawy przychodów: z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) ustala się w wysokości 20% przychodów. Stosownie do treści art. art. 21 ust. 2 ww. ustawy powyższy przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Zgodnie z postanowieniem art. 12 ust. 1 i 2 umowy polsko - brytyjskiej należności licencyjne pochodzące z Umawiającego się Państwa wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie podlegają opodatkowaniu w tym drugim Państwie.

Jednakże takie należności mogą być opodatkowane także w Polsce tj. w państwie, w którym powstały i zgodnie z prawem polskim, z tym że podatek nie może przekroczyć 5% kwoty brutto tych należności a osoba uprawniona do należności licencyjnych ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w Wielkiej Brytanii (art. 12 ust. 2 umowy).

Stosownie do treści art. 12 ust. 3 umowy polsko - brytyjskiej określenie "należności licencyjne", użyte w niniejszym artykule oznacza wszelkiego rodzaju należności płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania wszelkich praw autorskich do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego (włącznie z filmami dla kin oraz filmami lub taśmami transmitowanymi w radiu lub telewizji), wszelkiego patentu, znaku towarowego, wzoru lub modelu, planu, tajemnicy technologii lub procesu produkcyjnego lub za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego lub za informacje związane z doświadczeniem zawodowym w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how).

Należy przy tym mieć na uwadze, iż postanowienia ustępów 1 i 2 (art. 12 umowy polsko-brytyjskiej) nie mają zastosowania, jeżeli osoba uprawniona do należności licencyjnych, mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie prowadzi w drugim Umawiającym się Państwie, z którego pochodzą należności licencyjne, działalność poprzez zakład w nim położony, a prawa lub majątek, z tytułu których wypłacane są należności licencyjne faktycznie wiążą się z działalnością tego zakładu. W takim przypadku stosuje się postanowienia artykułu 7 niniejszej Konwencji.

Umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawierane przez Polskę wzorowane są na Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku. Zgodnie z art. 12 Modelowej Konwencji określenie "należności licencyjne" oznacza wszelkiego rodzaju należności płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania wszelkich praw autorskich do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego, włącznie z filmami dla kin, wszelkiego patentu, znaku towarowego, wzoru lub modelu, planu, tajemnicy technologii lub procesu produkcyjnego lub za korzystanie z doświadczenia zawodowego w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej. Termin zaś "należności wszelkiego rodzaju" należy rozumieć również szeroko jako wszelkiego rodzaju środki postawione do dyspozycji dysponenta danego dobra własności intelektualnej.

Definicja "należności licencyjne" obejmuje więc następujące rodzaje własności intelektualnej:

* prawa autorskie,

* prawa własności przemysłowej,

* know-how.

Jednocześnie na podstawie art. 26 ust. 1 o podatku dochodowym od osób prawnych, osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne dokonujące wypłat ww. należności zobowiązane są, jako płatnicy, pobierać w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.

Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

Dla właściwej oceny przedstawionego przez Wnioskodawcę problemu istotne znaczenie będzie miała właściwa subsumcja wynagrodzenia wypłacanego przez Spółkę z tytułu korzystania z praw autorskich do ilustracji w odniesieniu do hipotezy normy prawnej zawartej w art. 21 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy oraz art. 12 ww. umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Skoro, stosownie do treści 3 ust. 2 powołanej umowy przy stosowaniu umowy przez Umawiające się Państwo, jeżeli z jej treści nie wynika inaczej, każde inaczej nie zdefiniowane określenie ma takie znaczenie, jakie przyjmuje się według prawa danego Państwa w zakresie podatków, które są przedmiotem niniejszej umowy należy uznać, iż wykładni art. 12 umowy polsko - brytyjskiej należy dokonać posiłkując się przepisami polskich ustaw:

* podatku dochodowym od osób prawnych oraz

* ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.).

W celu określenia zakresu praw autorskich według polskich przepisów należy odnieść się do art. 1 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. z 2006 r. Dz. U. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.). W świetle powołanych przepisów przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:

1.

wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe);

2.

plastyczne;

3.

fotograficzne;

4.

lutnicze;

5.

wzornictwa przemysłowego;

6.

architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne;

7.

muzyczne i słowno-muzyczne;

8.

sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne;

9.

audiowizualne (w tym filmowe).

Z kolei w art. 41 ust. 2 powołanej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jako osobną przesłankę "przejścia autorskich praw majątkowych" Polski ustawodawca wyróżnia "umowę o korzystanie z utworu, zwaną licencją, obejmującą pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione".

Stosując zatem przywołane przepisy dotyczące definicji należności licencyjnych, należy uznać, iż ilustracja może być utworem (utworem plastycznym) stanowiącym przedmiot prawa autorskiego wobec czego mieści się w definicji należności licencyjnych odnoszących się do wszelkich praw autorskich.

W konsekwencji, analizując kwestię kwalifikacji prawnopodatkowej wypłacanego przez Wnioskodawcę wynagrodzenia należy stwierdzić, iż stanowi ono należność za prawo do korzystania z praw autorskich do ilustracji w ściśle określonym polu eksploatacji - "powielanie i sprzedaż ilustracji w określonej liczbie egzemplarzy", czyli licencję w rozumieniu prawa autorskiego.

W tym stanie rzeczy należy stwierdzić, iż przedmiotowe wynagrodzenie mieści się zarówno w zakresie pojęcia należności licencyjnych określonego w art. 12 ust. 3 ww. umowy polsko - brytyjskiej, jak i w katalogu przychodów określonych w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (jako przychody z praw autorskich), a w konsekwencji podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych stosownie do treści art. 12 ust. 2 powołanej umowy (polsko-brytyjskiej).

W rezultacie Wnioskodawca jest zobowiązany pobierać jako płatnik, na podstawie art. 26 ust. 1 w związku z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek dochodowy od wypłaconych na rzecz podmiotu holenderskiego należności. Jednak na mocy art. 21 ust. 2 i art. 26 ust. 1 tejże ustawy w związku z art. 12 ust. 2 umowy polsko-brytyjskiej, o ile podmiot brytyjski w dniu wypłaty należności licencyjnych jest ich właścicielem. Wnioskodawca ma prawo obniżyć stawkę podatku do wysokości 5% kwoty brutto tych należności, pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podmiotu brytyjskiego dla celów podatkowych uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl