IPPB5/423-437/12-2/IŚ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 sierpnia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-437/12-2/IŚ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 23 maja 2012 r. (data wpływu 1 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do wartości początkowych licencji wydatków za usługi świadczone przez kierownika projektu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do wartości początkowych licencji wydatków za usługi świadczone przez kierownika projektu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest przedsiębiorstwem, którego podstawowym przedmiotem działalności jest sprzedaż i dystrybucja energii elektrycznej, sprzedaż oleju napędowego oraz świadczenie usług elektroenergetycznych. W celu prawidłowego wykonywania działalności gospodarczej oraz poprawy funkcjonowania organizacyjnego, Spółka podjęła decyzję o wdrożeniu zintegrowanego systemu informatycznego w zakresie funkcjonalności wspierających obszar finansowo-księgowy. Spółka przewiduje termin oddania zintegrowanego systemu informatycznego do używania na dzień 1 stycznia 2013 r. W związku z wdrażaniem zintegrowanego systemu informatycznego, Spółka zakupiła licencje na oprogramowanie do zintegrowanego systemu informatycznego.

Oprócz ponoszonych w ramach procesu inwestycyjnego typowych nakładów inwestycyjnych m.in. na nabycie licencji na oprogramowanie, Spółka ponosi wydatki na nabycie innych usług mających na celu wdrożenie systemu informatycznego, których wykonanie zleca wykonawcom zewnętrznym. Spółka ponosi koszty wynagrodzenia kierownika projektu, będącego osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, który na podstawie podpisanej umowy o współpracy jest odpowiedzialny za operacyjne zarządzanie pracami Projektu dotyczącego dostawy licencji, zaprojektowania, wdrożenia i serwisu zintegrowanego systemu informatycznego wraz z odpowiednim oprogramowaniem dla Spółki (zwanego dalej "Projektem"), tj. za nadzorowanie i organizowanie prac projektowych w celu skutecznej jego realizacji.

Na podstawie umowy o współpracy, kierownik projektu odpowiada m.in. za:

* sporządzanie planu Projektu wspólnie z kierownikiem projektu wykonawcy,

* planowanie zasobów niezbędnych do realizacji Projektu po stronie Spółki,

* zarządzanie zespołem projektowym Spółki,

* kontrolowanie poszczególnych faz przebiegu Projektu oraz koordynowanie prac zespołu projektowego (kontrolowanie postępów projektowych, kontrolowanie jakości i terminowości realizowanych prac, kontrolowanie jakości i terminowości wytwarzanych produktów prac, kontrolowanie budżetu),

* nadzór nad weryfikacją i akceptacją produktów Projektu,

* zarządzanie zmianami projektowymi,

* zarządzanie ryzykiem oraz szansami związanymi z realizacją Projektu,

* sporządzanie sprawozdań z postępów Projektu,

* raportowanie statusu prac projektowych.

Za realizację usług przysługuje kierownikowi projektu wynagrodzenie wskazane w umowie, płatne na podstawie wystawianych faktur VAT. Wynagrodzenie za świadczenie usług obejmuje również przeniesienie na Spółkę autorskich praw majątkowych, w przypadku gdy rezultat świadczonych przez niego usług będzie miał charakter twórczy w rozumieniu przepisów prawa autorskiego.

Celem ponoszenia przez Spółkę kosztów wynagrodzenia za usługi świadczone przez kierownika projektu jest wsparcie procesu wprowadzenia w Spółce zintegrowanego systemu informatycznego wspierającego obszar finansowo-księgowy (zadania inwestycyjnego). Ponoszone koszty wynagrodzenia za usługi świadczone przez kierownika projektu są wydatkami związanymi z wdrożeniem zintegrowanego systemu informatycznego, który będzie funkcjonował w warunkach prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej oraz będzie dostosowany do potrzeb organizacyjnych Spółki.

Licencje na oprogramowanie zintegrowanego systemu informatycznego, będą nadawały się do gospodarczego wykorzystania w dniu ich przyjęcia przez Spółkę do używania oraz ich przewidywany okres używania w Spółce będzie dłuższy niż rok. W związku z powyższym, składniki majątku w postaci licencji na oprogramowanie zintegrowanego systemu informatycznego zostaną przez Spółkę wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania na podstawie art. 16d ust. 2 Ustawy o CIT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka może zaliczyć ponoszone koszty wynagrodzenia za usługi świadczone przez kierownika projektu do wartości początkowych licencji, które zostaną przyjęte do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych.

Stanowisko Spółki:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.; dalej: Ustawa o CIT), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Na podstawie art. 15 ust. 6 Ustawy o CIT, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Na podstawie art. 16b ust. 1 pkt 5 Ustawy o CIT, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania licencje - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami materialnymi i prawnymi.

Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 1 Ustawy o CIT, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się, w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.

Na podstawie art. 16g ust. 14 Ustawy o CIT, wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw.

Definicja ceny nabycia została wskazana w art. 16g ust. 3 Ustawy o CIT.

Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

W definicji ceny nabycia, wskazanej w art. 16g ust. 3 ustawy o CIT, zostały wymienione przykładowe rodzaje kosztów poniesionych do dnia przekazania wartości niematerialnych i prawnych do używania, które powinny zostać zaliczone do wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych. Katalog kosztów, wymieniony we wskazanym przepisie, nie ma charakteru zamkniętego, na co wskazuje zwrot "w szczególności". W konsekwencji może on obejmować również inne koszty, nie wymienione w art. 16g ust. 3 Ustawy o CIT, które będą miały wpływ na wartość początkową wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli koszty te będą związane z jej nabyciem oraz zostaną poniesione do dnia jej przekazania do używania.

W świetle powołanych przepisów ustawy o CIT, do wartości początkowej składników wartości niematerialnych i prawnych zalicza się nie tylko kwotę należną licencjodawcy, ale także inne wydatki związane z wdrożeniem systemu komputerowego, naliczone do dnia przekazania składnika majątku do używania. W związku z powyższym, ponoszone przez Spółkę koszty wynagrodzenia za usługi świadczone przez kierownika projektu, polegające na operacyjnym zarządzaniu pracami Projektu, tj. nadzorowaniu, organizowaniu prac projektowych w celu skutecznej jego realizacji, należy uznać za koszty związane z prowadzoną przez Spółkę inwestycją, a tym samym za wydatki podwyższające wartości początkowe licencji.

Za takim stanowiskiem przemawia fakt, że Spółka nie zdecydowałaby się na ponoszenie kosztów wynagrodzenia za usługi świadczone przez kierownika projektu w przypadku braku intencji wdrożenia zintegrowanego systemu informatycznego. Jeżeli Spółka nie podjęłaby decyzji o wdrożeniu zintegrowanego systemu informatycznego, wówczas nie nabyłaby usług świadczonych przez kierownika projektu. Informacje uzyskane z tytułu realizacji usług świadczonych przez kierownika projektu Spółka może jedynie wykorzystać przy wdrożeniu ww. zadania inwestycyjnego, gdyż zakres prac wykonywany w ramach umowy dotyczy wdrożenia konkretnego systemu informatycznego. W związku z tym, efekty usług świadczonych przez kierownika projektu nie mogą zostać wykorzystane w ramach ogólnego funkcjonowania Spółki.

Zdaniem Spółki, koszty wynagrodzenia za usługi świadczone przez kierownika projektu stanowią koszty dotyczące ww. zadania inwestycyjnego. Ponoszenie wydatków umożliwiających wdrożenie systemu jest konieczne dla prawidłowego przebiegu prac inwestycyjnych. Ponadto, ww. koszty są ponoszone przed oddaniem wartości niematerialnych i prawnych (licencji) do używania. Z powyższego wynika, że wydatki ponoszone na wynagrodzenie za usługi świadczone przez kierownika projektu stanowią element kalkulacji ceny nabycia wartości niematerialnych i prawnych (licencji), o którym mowa w art. 16g ust. 3 Ustawy o CIT, pomimo że koszty takie nie zostały wymienione wprost w przedmiotowym przepisie. W efekcie, ww. koszty należy zaliczyć do wartości początkowych licencji, które zostaną przyjęte do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej Nr IPPB5/423-777/10-4/AM z dnia 25 stycznia 2011 r. uznał za prawidłowe stanowisko podatnika dotyczące zaliczenia do wartości początkowej licencji na oprogramowanie S. kosztów nabycia licencji oraz kosztów wdrożenia systemu informatycznego (podobnie np.: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej Nr IPPB5/423-795/09-2/MB z dnia 3 marca 2010 r. oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej Nr ILPB4/423-127/10-2/ŁM z dnia 4 listopada 2010 r.).

Podsumowanie

Zdaniem Spółki, ponoszone przez Spółkę koszty wynagrodzenia za usługi świadczone przez kierownika projektu powinny być zaliczone do wartości początkowych licencji, które zostaną przyjęte do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Spółki.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl