IPPB5/423-420/11-2/TO - Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych w ramach zawartej umowy o dzieło.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-420/11-2/TO Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych w ramach zawartej umowy o dzieło.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26 kwietnia 2011 r. (data wpływu 12 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych w ramach zawartej umowy o dzieło - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych w ramach zawartej umowy o dzieło.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka (zwana dalej "Spółką" lub "Wnioskodawcą") prowadzi działalność rachunkowo księgową, wynajem nieruchomości, zabawek do gier. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka zleciła wykonanie dzieła osobie nie będącej pracownikiem Spółki. W celu należytego wykonania dzieła, wykonawca dzieła jest uprawniony i zobowiązany do udziału we wszystkich konferencjach, targach i innych spotkaniach biznesowych, związanych z tematyką dzieła. W celu umożliwienia sprawnego podjęcia wszelkich czynności związanych z wykonaniem dzieła, zlecający przekaże do użytkowania samochód służbowy, którego koszty eksploatacji ponosi Spółka.

Zgodnie z zawartą umową o dzieło, Spółka zobowiązana jest do zwrotu poniesionych kosztów związanych z wykonywaniem dzieła przez wykonawcę, w szczególności kosztów przejazdów, przelotów, noclegów oraz zakwaterowania, kosztów telefonów służbowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy ponoszone koszty w ramach wykonania umowy o dzieło przez zamawiającego stanowią koszty uzyskania przychodów.

Zdaniem Wnioskodawcy:

W związku z faktem zawarcia umowy o dzieło, zdaniem Spółki wszelkie wydatki ponoszone przez Spółkę w ramach zawartej umowy o wykonanie dzieła, stanowią koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. Zgodnie z umową o dzieło Spółka ponosi w szczególności koszty dotyczące udziału w konferencjach, targach i innych spotkaniach biznesowych, koszty przelotów, przejazdów, noclegów, zakwaterowania a także koszty przekazanego do użytkowania wykonawcy dzieła, samochodu służbowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zatem, aby uznać wydatek za koszt uzyskania przychodów, muszą być spełnione następujące warunki:

* poniesiony wydatek musi mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na powstanie przychodu, lub

* poniesiony wydatek ma na celu zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,

* wydatek nie może znajdować się w katalogu kosztów określonych w art. 16 ust. 1 ustawy.

Na mocy powołanej regulacji, podatnik ma prawo do odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, iż nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 ww. ustawy oraz że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na możliwość powstania przychodu. Przepis ten konstytuuje więc zasadę, stosownie do której, pomiędzy kosztem podatkowym oraz przychodami podatnika musi wystąpić związek przyczynowo-skutkowy.

W przepisie tym ustawodawca określił katalog wydatków, które nawet pomimo poniesienia ich przez podatnika w celu osiągnięcia przychodów, w rozumieniu przepisów podatkowych, nie mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów.

Zatem kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, której celem jest osiągnięcie przychodów bądź zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca prowadzi działalność rachunkowo księgową, wynajem nieruchomości, zabawek do gier. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka zleciła wykonanie dzieła osobie nie będącej pracownikiem Spółki. W celu należytego wykonania dzieła, wykonawca dzieła jest uprawniony i zobowiązany do udziału we wszystkich konferencjach, targach i innych spotkaniach biznesowych, związanych z tematyką dzieła.

Zgodnie z zawartą umową o dzieło, Spółka zobowiązana jest do zwrotu poniesionych kosztów związanych z wykonywaniem dzieła przez wykonawcę, w szczególności kosztów przejazdów, przelotów, noclegów oraz zakwaterowania, kosztów telefonów służbowych.

Zgodnie z art. 627 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

Należy stwierdzić, iż wydatki ponoszone w związku z zawartą umową o dzieło nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym, jeżeli w zawartej umowie o dzieło strony określiły nie tylko wysokość wynagrodzenia za wykonaną pracę, ale także postanowienia dotyczące zwrotu wykonawcy poniesionych kosztów związanych z wykonywaniem dzieła to wydatki te mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.

W oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz przywołane przepisy prawa należy stwierdzić, że wydatki ponoszone przez Spółkę na mocy zawartej umowy o dzieło (w szczególności dotyczące udziału w konferencjach, targach i innych spotkaniach biznesowych, koszty przelotów, przejazdów, noclegów, zakwaterowania a także koszty przekazanego do użytkowania wykonawcy dzieła, samochodu służbowego) stanowią koszty uzyskania przychodów.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych w ramach zawartej umowy o dzieło należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl