IPPB5/423-335/09-2/PS - Określenie momentu zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na remonty i modernizację budynków, udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi w ostatnim miesiącu roku i zrealizowanymi w roku następnym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 września 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-335/09-2/PS Określenie momentu zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na remonty i modernizację budynków, udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi w ostatnim miesiącu roku i zrealizowanymi w roku następnym.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 15 czerwca 2009 r. (data wpływu 23 czerwca 2009 r.) uzupełnionego pismem z dnia 11 września 2009 r. (data wpływu 11 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Firma posiada oddziały na terenie całego kraju, które wymagają remontów, modernizacji itp. Prowadzenie remontów budowlanych lub zakupów urządzeń związanych z remontami w ostatnim miesiącu roku jest obarczone ryzykiem, że część remontów zostanie ukończona w następnym roku. Podobnie może się zdarzyć w przypadku zakupu urządzeń - część dostaw urządzeń związanych z remontami może zostać zrealizowana w następnym roku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy za dostawę urządzeń lub faktury za wykonanie robót budowlanych, które zostaną zrealizowane w roku następnym a wystawione w końcu roku, w którym podpisano umowę można zaliczyć do kosztów pośrednich przychodu roku w którym zostały faktury wystawione...

Stanowisko Spółki

Spółka uważa, że jest to koszt pośrednio związany z uzyskaniem przychodów. Momentem ujęcia dla celów podatkowych tego kosztu będzie moment jego poniesienia. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów" Zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o pop koszty uzyskania przychodów inne niż bezpośrednio związane z przychodami czyli takie, których nie da się powiązać z konkretnie osiągniętymi przychodami w tym koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika związane z jego funkcjonowaniem są potrącalne w dacie ich poniesienia. Za dzień poniesienia kosztów uzyskania przychodu w zasadzie uważa się dzień, który ujęto koszt w księgach rachunkowych na podstawie innego dowodu, w przypadku braku faktury z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów (art. 15 ust 4e ustawy o pop). W przepisie wyraźnie wskazano, iż zarachowanie kosztów pośrednich do kosztów uzyskania przychodu powiązane jest z dniem, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych. Jest to dzień, który został wskazany przez podatnika jako dzień (okres), do którego dany wydatek został przypisany. Tego dnia nie należy utożsamiać z dniem faktycznego zaksięgowania kosztów, tj. z dniem technicznego zapisu operacji gospodarczej w księgach rachunkowych. Jeżeli koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszt uzyskania przychodu proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą (art. 15 ust. 4d). Zasada rozliczania kosztów pośrednich w czasie ma zastosowanie jedynie do wydatków dotyczących usług wykonywanych w kilku okresach i gdy nie można ustalić, w jakiej części wydatki dotyczą danego roku. Reguła ta nie znajdzie zastosowania do wydatków związanych ze świadczeniami wykonywanymi jednorazowo, lecz wykorzystywanymi albo odnoszącymi skutek przez dłuższy czas, które powinny być rozliczane jako koszt uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia a tak jest w przypadku Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe w pełnym zakresie.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono w tym zakresie od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl