IPPB5/423-260/13-2/KS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 czerwca 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-260/13-2/KS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 10 kwietnia 2013 r. (data wpływu: 15 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez Wspólnotę Gruntową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez Wspólnotę Gruntową.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej zwana "Spółką") jest osobą prawną powołaną do zarządzania wspólnotą gruntową, zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz. U. Nr 28, poz. 169 z późn. zm.). Grunty objęte Wspólnotą stanowią 44,34 ha, z czego pastwiska trwałe i grunty orne to 35,34 ha, a nieużytki to 9 ha.

Uprawnionymi do udziału we Wspólnocie i zarazem członkami Spółki, są wyłącznie osoby fizyczne. Spółka sprawuje zarząd nad Wspólnotą i właściwym zagospodarowaniem jej gruntów. Aktualnie grunty te nie są wykorzystywane na cele produkcji rolnej czy hodowli, a jedynie są utrzymywane w stanie niepogorszonym, tzn. są one regularnie koszone. Ponadto, część gruntów Wspólnoty (ok. 0,5 ha) jest oddana w dzierżawę podmiotowi trzeciemu, a znajdujący się na gruntach Wspólnoty budynek jest przedmiotem umowy najmu. Budynek ten został wzniesiony przez mieszkańców wsi i do 2000 r. był wykorzystywany na ich potrzeby (magiel, dom kultury). Natomiast obecnie najemca prowadzi w nim sklep.

Koszty ponoszone w związku z zarządem Wspólnotą to:

* podatek rolny opłacany od posiadanych gruntów (przy czym decyzja ustalająca zobowiązanie z tego tytułu jest wydawana na rzecz Spółki);

* koszty eksploatacyjne (paliwo, części, naprawa itp.) urządzeń (kosiarka, ciągnik, prasa do słomy) utrzymywanych do właściwego utrzymywania gruntów, wraz z kosztami ubezpieczenia ciągnika i opłatami za przeglądy techniczne,

* koszty mediów (energii elektrycznej itd.) doprowadzonych do budynków znajdujących się na gruntach Wspólnoty, tj. budynku garażu, w którym przechowywane są ww. urządzenia oraz drugiego budynku, będącego przedmiotem umowy dzierżawy,

* koszty administracyjne funkcjonowania Spółki (bankowe, opłaty map, wypisów z rej. gruntów, skarbowe, pocztowe, odpisów notarialnych itp.).

Ponadto, w ostatnich czterech latach Spółka wypłaciła też jednorazowo nagrody dla członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej.

Wszystkie ww. koszty są pokrywane z rachunku bankowego lub kasy należących do Spółki zwanych dalej "rachunkiem Spółki". Z kolei na ten rachunek bankowy lub do kasy wpływają przychody:

* z tytułu czynszu najmu za dzierżawę części gruntów Wspólnoty wraz z znajdującym się na nim budynkiem;

* z odsetek od lokat i od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bieżącym; środki, od których naliczane są odsetki pochodzą z tytułu wyżej opisanego wynajmu i dzierżawy, a także z dokonanej (ponad 15 lat temu) sprzedaży sprzętu rolniczego (kombajn), wykorzystywanego uprzednio do działalności rolniczej prowadzonej na gruntach Wspólnoty.

Wskazane przychody (czynsz najmu i odsetki) są aktualnie jedynymi przychodami uzyskiwanymi w związku z zagospodarowaniem gruntów Wspólnoty (i zarazem jedynymi przychodami wpływającymi na rachunek bankowy lub do kasy Spółki, zwane dalej "rachunkiem Spółki").

Przychody z powyższych tytułów, po pomniejszeniu ich o koszty z tytułu zarządzania Wspólnotą, pokrywane z rachunku Spółki, mają zostać podzielone pomiędzy osoby uprawnione do udziału we wspólnocie proporcjonalnie do posiadanych przez nie udziałów we wspólnocie gruntowej.

Dla celów niniejszego wniosku Spółka przyjmuje założenie, że w najbliższym czasie w związku z zagospodarowaniem gruntów Wspólnoty nie będą uzyskiwane inne przychody.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1. Czy w związku z otrzymywaniem środków pieniężnych z tytułu czynszu najmu oraz z tytułu odsetek od lokat i środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym Spółka uzyskuje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, czy też środki te będą podlegały wyłącznie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oddzielnie u każdego członka Wspólnoty (Spółki), po dokonaniu podziału dochodów z tytułu najmu i odsetek (tekst jedn.: przychodów z tego tytułu pomniejszonych o koszty z tytułu zarządzania Wspólnotą, pokrywane z rachunku Spółki) na rzecz członków Wspólnoty (Spółki).

2. Czy w związku z przekazaniem na rzecz osób uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej nadwyżki przychodów uzyskanych z tytułu najmu i odsetek od lokat i środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku Spółki, pomniejszonych o koszty z tytułu zarządzania Wspólnotą, pokrywane z rachunku Spółki, Spółka będzie obowiązana pobrać od kwot wypłacanych z tego tytułu osobom uprawnionym do udziału we Wspólnocie podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedmiotem interpretacji jest rozstrzygnięcie dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych sprawa zostanie rozpatrzona odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z otrzymywaniem środków pieniężnych z tytułu czynszu najmu oraz z tytułu odsetek od lokat i środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku Spółki, Spółka nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, lecz środki te będą podlegały wyłącznie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oddzielnie u każdego członka Wspólnoty (Spółki), po dokonaniu podziału dochodów z tytułu najmu i odsetek (tekst jedn.: przychodów z tego tytułu pomniejszonych o koszty z tytułu zarządzania Wspólnotą, pokrywane z rachunku Spółki) na rzecz członków Wspólnoty (Spółki).

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 1 ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, wspólnotami gruntowymi są określone w tej ustawie nieruchomości rolne, leśne oraz obszary wodne. Uprawnionymi do udziału we wspólnocie gruntowej, są zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy, osoby fizyczne lub prawne posiadające gospodarstwa rolne, jeżeli w ciągu ostatniego roku przed dniem wejścia w życie ustawy faktycznie korzystały z tej wspólnoty. Powyższe uprawnienie ww. osób do wspólnoty gruntowej (czyli do wskazanych nieruchomości) stanowi szczególny rodzaj współwłasności (do którego, ze względu na kompleksową regulację zawartą w ustawie o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, nie znajdują zastosowania przepisy o współwłasności z Kodeksu cywilnego) - stanowisko to wyraził Sąd Najwyższy w uchwałach z dnia 23 sierpnia 1968 r., sygn. akt III CZP 73/68 oraz z dnia 9 grudnia 1969 r., sygn. akt III CZP 89/69. Pogląd taki wyraził również Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 15 lipca 2008 r. nr IP-PB3-423-720/08-2/GJ. Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, osoby uprawnione do udziału we wspólnocie gruntowej powołują spółkę, posiadającą osobowość prawną:

* do sprawowania zarządu nad wspólnotą oraz

* do właściwego zagospodarowania gruntów wchodzących w skład tej wspólnoty.

Są to jedyne kompetencje Spółki. Natomiast powierzenie Spółce wykonywania zarządu Wspólnotą i zagospodarowania gruntów wchodzących w jej skład nie oznacza bynajmniej przyznania Spółce statusu właściciela gruntów wchodzących w skład wspólnoty.

Przeciwnie, jak wspomniano, współwłaścicielami tych gruntów są członkowie Spółki; zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, to oni, a nie Spółka, są podmiotami uprawnionymi do udziału we wspólnocie gruntowej.

Osoby te są w konsekwencji również współwłaścicielami części składowych gruntów objętych wspólnotą - którymi zgodnie z art. 48 Kodeksu cywilnego w szczególności są znajdujące się na tych gruntach budynki. Ponadto, jako właściciele tych gruntów, osobom tym przypadają ich pożytki zarówno naturalne, jak i pożytki cywilne, którymi zgodnie z art. 53 § 2 Kodeksu cywilnego, są dochody, które rzecz (w analizowanym przypadku - nieruchomość) przynosi na podstawie stosunku prawnego.

Oznacza to, że wszelkie działania Spółki podejmowane w związku z zarządzaniem i zagospodarowaniem gruntów Wspólnoty są podejmowane przez nią w imieniu własnym, ale na rachunek członków Spółki - osób uprawnionych do udziału we Wspólnocie. Osoby te są bowiem współwłaścicielami gruntów objętych Wspólnotą, i co za tym idzie, to im, a nie Spółce sprawującej zarząd gruntami, przypadają pożytki cywilne, tj. dochody, jakie są czerpane z tych gruntów.

Dotyczy to w szczególności przychodów z tytułu dzierżawy gruntów Wspólnoty i znajdującego się na nich budynku: dochody te stanowią klasyczny przykład pożytków cywilnych uzyskiwanych z ww. gruntów (dochodów, jakie przynoszą one na podstawie stosunku prawnego - w tym przypadku stosunku dzierżawy), które przypadają ich właścicielom, tj. członkom Spółki.

Podobnie należy zakwalifikować dochody z tytułu odsetek od środków pieniężnych znajdujących się na rachunku bankowym Spółki; środki te również stanowią własność osób uprawnionych do udziału we wspólnocie. Jak wspomniano, środki te stanowią pochodzą z czynszu dzierżawy (i jako pożytki cywilne stanowią własność członków Spółki), bądź ze zbycia składników majątku Wspólnoty - którego właścicielem były również ww. osoby. Reasumując, skoro środki zgromadzone na rachunku bankowym Spółki stanowią własność osób uprawnionych do udziału we Wspólnocie, to również odsetki od tych środków przysługują tym osobom, a nie Spółce.

Całokształt przedstawionych okoliczności przemawia więc za wnioskiem, że w związku z otrzymywaniem środków pieniężnych z tytułu czynszu najmu oraz z tytułu odsetek bankowych Spółka nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Przychody te uzyskiwane są bowiem z majątku będącego własnością osób uprawnionych do udziału we Wspólnocie - a nie Spółki - i jako takie stanowią przychód tych osób, z chwilą przekazania im środków pieniężnych z tego tytułu przez Spółkę, zgodnie z art. 8 ust. 1 u.p.d.o.f. (przychody ze wspólnej własności w rozumieniu tego przepisu). Natomiast brak jest podstaw do przypisywania tych przychodów Spółce, która pełni wyłącznie rolę administratora cudzego majątku (mienia Wspólnoty).

Powyższe stanowisko ma przy tym oparcie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe. Tytułem przykładu można wskazać interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPB5/423-40/11-4/AM z dnia 29 marca 2011 r.:

"Spółka dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej ma za zadanie wyłącznie zarządzać majątkiem wspólnoty, nie uzyskuje z tego tytułu zaś żadnych dochodów. Przychody, które uzyskuje Spółka dla zagospodarowania wspólnoty gruntowej jako zarządca majątku Wspólnoty, po ich pomniejszeniu o koszty zarządu Spółki, stanowią dochód, będący wyłączną własnością jej członków.

Reasumując, do przychodów Spółki dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej, powołanej wyłącznie w celu zarządzania majątkiem Wspólnoty, ze względu na jej specyficzny status nie będą miały zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka nie jest właścicielem gruntu Wspólnoty lecz pełni tylko funkcje zarządcze, jako administrator aktywów, które nie są jej własnością."

Analogiczne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej nr IBPBI/2/4240-71/09/BG z dnia 23 listopada 2009 r.:

"Należy zauważyć iż celem powołania Spółki dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowo - Leśnej zgodnie z art. 14 ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych było sprawowanie zarządu nad wspólnotą gruntową i właściwe zagospodarowanie gruntów wchodzących w skład wspólnoty. Spółka w momencie jej powołania nie stała się właścicielem gruntu Wspólnoty lecz pełni tylko funkcje zarządcze. Przedmiotowe grunty stanowią bowiem w dalszym ciągu przedmiot współwłasności osób uprawnionych do udziału we Wspólnocie gruntowej. Ponadto jak wskazał Wnioskodawca, Spółka nie może uzyskiwać żadnych dochodów z tytułu zarządzania majątkiem Wspólnoty, ponieważ występuje jako administrator aktywów, które nie są jej własnością, Przychód uzyskany z tytułu zarządzania przez Spółkę majątkiem Wspólnoty jest wyłącznie własnością Wspólnoty. W związku z tym przychód uzyskany z tytułu dzierżawy gruntów i sprzedaży drewna będzie przychodem członków Wspólnoty będących ich współwłaścicielami." - pogląd ten Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wyraził również interpretacji indywidualnej nr IBPBI/2/423-984/10/PP z dnia 2 sierpnia 2010 r. Również w interpretacji indywidualnej nr IBPBI/2/423-639/10/PP z dnia 2 sierpnia 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wskazał "Zauważyć należy, iż Spółka w momencie jej powołania nie staje się właścicielem gruntu wspólnoty, lecz pełni tylko funkcje zarządcze. Grunty te stanowią w dalszym ciągu przedmiot własności osób uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej. Oznacza to, że dochód w postaci odsetek z lokaty bankowej, na której zgromadzono środki ze sprzedaży drewna, nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Nie będzie dochodem Spółki lecz dochodem osób uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej".

Stanowisko to podzielają również sądy administracyjne - tak m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 7 grudnia 2006 r., sygn. akt I SA/Ke 274/06:

" (...) brak jest podstaw do utożsamiania wspólnoty, z osobami uprawnionymi do udziału we wspólnocie i ze spółką (i jej członkami), która pełni rolę administratora (zarządcy). Tym samym to nie spółka, która zarządza wspólnotą jest uprawniona do udziału we wspólnocie, a poszczególne osoby które posiadają gospodarstwa rolne i właśnie do tych gospodarstw wchodzą udziały we wspólnocie.

Z definicji prawa przyznanego powołanej spółce wynika jedynie reprezentacja w stosunkach zewnętrznych osób uprawnionych do udziału we wspólnocie i zarządzanie samą wspólnotą. Ta zaś w odpowiednich częściach wchodzi w skład gospodarstw rolnych osób uprawnionych do udziału we wspólnocie. Bez wątpienia więc nieruchomość wspólnoty nie stanowi gospodarstwa rolnego spółki zarządzającej. Wspólnota, rozumiana zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o wspólnotach, nie wchodzi bowiem w skład jej majątku.

Nie zmienia tego fakt, iż spółka dokonuje sprzedaży nieruchomości wchodzącej w skład wspólnoty. Rozporządzenie to bowiem następuje na rachunek uprawnionych do udziału we wspólnocie. Nie stanowi rozporządzenia majątkiem spółki."

Całokształt przedstawionych okoliczności przemawia więc za uznaniem za prawidłowe stanowiska Wnioskodawcy, iż w związku z otrzymywaniem środków pieniężnych z tytułu czynszu najmu oraz z tytułu odsetek bankowych Spółka nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, lecz środki te będą podlegały wyłącznie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oddzielnie u każdego członka Wspólnoty (Spółki), po dokonaniu podziału dochodów z tytułu najmu i odsetek (tekst jedn.: przychodów z tego tytułu pomniejszonych o koszty z tytułu zarządzania Wspólnotą, pokrywane z rachunku bankowego Spółki) na rzecz członków Wspólnoty (Spółki).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Wspólnoty gruntowe to podmioty o swoistym statusie prawnym opartym na uregulowaniach zawartych w ustawie z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz. U. Nr 28, poz. 169 z późn. zm.). Z definicji zawartej w tej ustawie wynika, że wspólnotami gruntowymi podlegającymi zagospodarowaniu w trybie i na zasadach określonych w tej ustawie są nieruchomości rolne, leśne oraz obszary wodne. Uprawnionymi do udziału we wspólnocie są osoby fizyczne lub prawne posiadające gospodarstwa rolne. Udziały poszczególnych uprawnionych we wspólnocie określa się w ułamkowych częściach (por. art. 1, 6, 9 ustawy).

Osoby uprawnione do udziału we wspólnocie gruntowej powinny utworzyć spółkę do sprawowania zarządu nad wspólnotą i do właściwego zagospodarowania gruntów wchodzących w skład wspólnoty. Spółka jest osobą prawną i działa na podstawie statutu (art. 14 i 15 ustawy).

Zbycie, zamiana, jak również przeznaczenie na cele publiczne lub społeczne wspólnot gruntowych lub ich części oraz zaciąganie pożyczek pieniężnych przez spółkę może nastąpić tylko za zgodą właściwego wójta, burmistrza, prezydenta miasta (por. art. 26 ustawy).

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji, zwanych dalej "podatnikami". Stosownie do treści art. 3 ust. 1 powołanej ustawy, podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Ponieważ Wspólnota Gruntowa nie jest osobą prawną w rozumieniu tej ustawy, a stanowi ona zespół nieruchomości, nad którymi zarząd sprawuje Spółka, utworzona specjalnie w tym celu przez osoby uprawnione do udziału, Wspólnota nie będzie podlegała obowiązkowi podatkowemu wynikającemu z jej przepisów. Osobą prawną w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest Spółka dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej.

Jednakże analiza prawna wspólnot gruntowych wyraźnie wskazuje, że nie można przyjąć analogii prawnej pomiędzy spółką, utworzoną do sprawowania zarządu nad gruntami wspólnoty ze spółką prawa handlowego. Spółka dla zagospodarowania wspólnoty gruntowej aczkolwiek posiada osobowość prawną nie jest właścicielem gruntów lub odrębnym od współużytkowników przedsiębiorcą.

Zauważyć należy, iż Spółka w momencie jej powołania nie staje się właścicielem gruntu wspólnoty, lecz pełni tylko funkcje zarządcze. Grunty te stanowią w dalszym ciągu przedmiot własności osób uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej. Oznacza to, że dochód z tytułu czynszu najmu za dzierżawę części gruntów Wspólnoty wraz ze znajdującym się na nim budynkiem, czy też dochód z tytułu odsetek od lokat i środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bieżącym, pochodzących z tytułu wynajmu i dzierżawy, a także z dokonanej wcześniej sprzedaży sprzętu rolniczego, wykorzystywanego uprzednio do działalności rolniczej prowadzonej na gruntach Wspólnoty, nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Nie będzie dochodem Spółki, lecz dochodem osób uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej. Zatem obowiązek złożenia deklaracji podatkowej i uiszczenia podatku ciąży na każdej osobie uprawnionej do udziału we wspólnocie gruntowej.

Wspólnota Gruntowa, aczkolwiek zbliża się do współwłasności, stanowi jednak współwłasność o szczególnych cechach, niepodlegającą podziałowi, rządzącą się odrębnymi zasadami. Istotą współwłasności jest uprawnienie do udziału we wspólnocie gruntowej w postaci korzystania z objętych nią gruntów zgodnie z ich przeznaczeniem, które przysługuje osobom fizycznym lub prawnym posiadającym gospodarstwa rolne.

Spółka dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej ma za zadanie wyłącznie zarządzać majątkiem wspólnoty, nie uzyskuje z tego tytułu zaś żadnych dochodów. Przychody, które uzyskuje Spółka dla zagospodarowania wspólnoty gruntowej jako zarządca majątku Wspólnoty, po ich pomniejszeniu o koszty zarządu Spółki, stanowią dochód, będący wyłączną własnością jej członków.

Reasumując, do przychodów Spółki dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej, powołanej wyłącznie w celu zarządzania majątkiem Wspólnoty, ze względu na jej specyficzny status nie będą miały zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka nie jest właścicielem gruntu Wspólnoty, lecz pełni tylko funkcje zarządcze, jako administrator aktywów, które nie są jej własnością. Przychód uzyskany z tytułu czynszu najmu, czy dochód z tytułu odsetek od lokat i środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku Spółki nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, jako dochód Spółki dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej.

Stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Ponadto, w odniesieniu do rozstrzygnięć sądów administracyjnych powołanych przez Wnioskodawcę, należy wskazać, iż artykuł 87 ustawy z dnia 2 kwietnia 1997 r. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 78, poz. 483 z późn. zm.) stanowi, że źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe, rozporządzenia i akty prawa miejscowego.

Katalog źródeł prawa zawarty w art. 87 Konstytucji wyraźnie wyklucza orzecznictwo sądów jako źródło prawa powszechnie obowiązującego, a zatem zasady konstytucyjne nie nadają orzecznictwu sądów administracyjnych mocy powszechnie obowiązującej.

Wskazać także należy, iż przywołane we wniosku interpretacje i orzeczenia sądów administracyjnych, dotyczące przepisów prawa wydane zostały w indywidualnych sprawach i nie mogą być źródłem praw i obowiązków w innych sprawach. Z uwagi na powyższe przywołane rozstrzygnięcia organów podatkowych i sądów nie są wiążące dla tut. Organu podatkowego. Każdą sprawę Organ podatkowy jest zobowiązany traktować indywidualnie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl