IPPB5/423-259/08-4/MB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-259/08-4/MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15 grudnia 2008 r. (data wpływu 15 grudnia 2008 r.) oraz piśmie z dnia 4 lutego 2009 r. (data wpływu 5 lutego 2009 r.), uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 28 stycznia 2009 r. Nr IPPB5-423-259/08-2/MB o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie nabycia działu produkcji - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie nabycia działu produkcji wiązek kablowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

P. jest spółką prawa fińskiego, producentem wiązek kablowych oraz okablowania. W ostatnim czasie P podjęła decyzję o podjęciu produkcji wiązek kablowych w Polsce. W związku z tym, P Sp. z o.o. (dalej: "Spółka"), której jedynym udziałowcem jest P, przejmie od M Sp. z o.o. (dalej: "M") dział produkcji wiązek kablowych. Przeniesienie działu produkcji wiązek kablowych na Spółkę nastąpi w formie sprzedaży oraz, w stosunku do części składników majątkowych, w oparciu o umowy dzierżawy obligujące Spółkę do wykupu dzierżawionych składników majątkowych po upłynięciu okresu dzierżawy (de facto strony postanowiły jedynie odroczyć moment sprzedaży).

Jednocześnie M, zamierza zakończyć prowadzenie samodzielnej produkcji wiązek kablowych. W najbliższej przyszłości M będzie zaopatrywał się w niezbędne części u dostawców, co znajduje potwierdzenie w umowie zawartej pomiędzy Spółką oraz M, na mocy której Spółka będzie dostarczać do M wiązki kablowe w ciągu najbliższych pięciu lat.

W ramach transakcji, Spółka przejmie od M dział produkcji wiązek kablowych, który w ocenie stron transakcji stanowi zorganizowaną i wydzieloną część przedsiębiorstwa M, składającą się z zespołu składników materialnych oraz niematerialnych, w tym środków trwałych, pracowników oraz zobowiązań, który umożliwi Spółce kontynuowanie produkcji wiązek kablowych. Dział produkcji wiązek kablowych jest wydzieloną częścią zakładu M w S.

Przedmiotem transakcji są aktywa należące lub związane z działem produkcji wiązek kablowych, w których posiadaniu jest M, lub co do których posiada tytuł prawny, w tym aktywa ruchome oraz nieruchomości, środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne tj. całość zapasów (produkty gotowe, próbki, produkcja w toku, materiały i części, itp.), maszyny, narzędzia oraz inne wyposażenie potrzebne do prowadzenia produkcji Spółka wstępuje w prawa i obowiązki wynikające z umów leasingu oraz najmu i dzierżawy, których stroną jest M, a które są bezpośrednio związane z działem produkcji wiązek kablowych. Spółka przejmie dokumentację księgową oraz wszelkie inne dokumenty, w których posiadaniu jest M, a które dotyczą działu produkcji wiązek kablowych, w tym m.in.: listy kontrahentów, zestawienia sprzedaży, cenniki oraz katalogi, literaturę sprzedaży, materiały reklamowe, dane produkcyjne, specyfikacje techniczne produktów, wewnętrzne regulaminy pracy, zestawienia produkcji, archiwum korespondencji, licencje, zgody i zezwolenia, systemy informatyczne, prawa własności intelektualnej, umowy dotyczące systemów informatycznych. Spółka przejmie również depozyty oraz zaliczki, roszczenia i wstąpi w prawa i obowiązki wynikające z umów z podwykonawcami.

Wraz z przeniesieniem aktywów oraz zobowiązań Spółka wstąpi w prawa i obowiązki pracodawcy wobec wszystkich osób zatrudnionych w M, którzy pracują a ich praca i obowiązki służbowe dotyczą w głównej mierze działu produkcji wiązek kablowych. Załoga, która zostanie przejęta przez Spółkę składa się z przeszło tysiąca osób pracujących w dziale produkcji wiązek kablowych. Z tego względu w ramach transakcji nastąpi przeniesienie wydzielonej części zakładu pracy w rozumieniu art. 23#185; § 1 Kodeksu pracy.

Dział produkcji wiązek kablowych leży na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (dalej: "SSE"). Z uwagi na przepisy regulujące prowadzenie działalności w SSE, przeniesienie własności niektórych maszyn, budynków oraz gruntu, należących do działu produkcji wiązek kablowych może nastąpić po zakończeniu 2013 r.. Z tego względu strony transakcji postanowiły, iż do momentu przeniesienia własności tych składników będą one udostępnione Spółce na podstawie umów dzierżawy.

Spółka zadała pytanie:

Czy opisany powyżej, wyodrębniony zespół składników, nabywany przez Spółkę, oraz sposób jego wyodrębnienia wypełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawartą w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz w art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług.

W opinii Spółki wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych, nabywany przez Spółkę, oraz istniejące pomiędzy tymi składnikami powiązania o charakterze organizacyjno - gospodarczym spełniają przesłanki przewidziane w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz w art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług.

Definicja pojęcia zorganizowanej części przedsiębiorstwa występuje jedynie w prawie podatkowym. Artykuł 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) oraz art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 5 kwietnia 2004 r., z późn. zm.) definiują zorganizowaną część przedsiębiorstwa jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Zatem, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku od towarów i usług ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa mamy do czynienia, jeśli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

1.

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) oraz składniki te są przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych;

2.

zespół tych składników jest:

a)

organizacyjnie i

b)

finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

3.

zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

W opinii Spółki, nabywany przez nią zespół składników stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. spełnia wskazane powyżej przesłanki.

Ad. 1

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) wchodzący w skład działu produkcji wiązek kablowych, nabywany przez Spółkę, przeznaczony jest do realizacji określonych zadań gospodarczych - tj. prowadzenia produkcji wiązek kablowych.

Jak wskazano w stanie faktycznym, na przedmiot transakcji składają się aktywa należące lub bezpośrednio związane z działem produkcji wiązek kablowych w tym m.in.: maszyny, narzędzia oraz inne wyposażenie potrzebne do prowadzenia produkcji. Ponadto Spółka wstąpi w prawa i obowiązki wynikające z umów leasingu oraz najmu i dzierżawy, które są bezpośrednio związane z działem produkcji wiązek kablowych. Co więcej, na nabywcę przeniesiona zostanie wydzielona część zakładu pracy dotycząca wyłącznie produkcji wiązek kablowych. Powyższe stanowi potwierdzenie, iż Spółka nabywa zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przeznaczony do realizacji zadania gospodarczego, jakim jest prowadzenie produkcji wiązek kablowych.

Ad.2a

W opinii Spółki wyodrębnienie organizacyjne należy rozumieć jako faktyczne wyodrębnienie w strukturze przedsiębiorstwa. W analizowanym stanie faktycznym mamy do czynienia z wyodrębnionym w ramach przedsiębiorstwa działem produkcyjnym, którego jedynym zadaniem jest produkcja wiązek kablowych zarówno na potrzeby przedsiębiorstwa jak i zewnętrznych odbiorców. Zatem, wyodrębnienie składników majątkowych wykorzystywanych na potrzeby prowadzenia jednego rodzaju działalności przybrało w strukturze organizacyjnej M wyraźną formę. Dział produkcji wiązek kablowych posiada własną strukturę z menedżerem działu, własny personel, oraz potrzebne do prowadzenia produkcji składniki majątkowe (maszyny, urządzenia, zapasy, itd.). Co więcej, produkcja prowadzona przez ten dział jest odrębna od innych działów funkcjonujących w ramach przedsiębiorstwa M.

Mając na uwadze powyższe, w opinii Spółki w przypadku działu produkcji wiązek kablowych spełniona jest przesłanka wyodrębnienia organizacyjnego w ramach przedsiębiorstwa M

Ad. 2b

W opinii Spółki przesłankę wyodrębnienia finansowego należy rozumieć jako sposób prowadzenia ewidencji księgowej przedsiębiorstwa pozwalający na wyodrębnienie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań w stosunku do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Jednocześnie, w opinii Spółki nie należy tego pojęcia utożsamiać z posiadaniem przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa pełnej samodzielności finansowej, czy też samodzielnym sporządzaniem bilansu.

Potwierdzeniem, iż powyższe rozumienie kwestii wyodrębnienia finansowego jest prawidłowe, jest stanowisko organów podatkowych prezentowane w wydawanych interpretacjach prawa podatkowego, zgodnie z którym przesłanka wyodrębnienia finansowego nie jest utożsamiana z samodzielnym sporządzaniem bilansu lub samodzielnością finansową lecz jest traktowana jako możliwość przyporządkowania kosztów i przychodów oraz należności i zobowiązań do danej jednostki poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych, tj. prowadzenie systemu księgowe w sposób pozwalający ustalić powyższe wartości, opracowywanie analiz finansowych lub budżetów na kolejne lata itp.

Zdaniem Spółki nabywany przez nią dział produkcji wiązek kablowych spełnia przesłankę wyodrębnienia finansowego. Sposób ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych związanych z działalnością działu produkcji wiązek kablowych pozwała na określenie przychodów osiąganych przez dział oraz kosztów, jakie są przezeń ponoszone. Możliwe jest również wyodrębnienie należności i zobowiązań, które dotyczą wyłącznie działu produkcji wiązek kablowych. Co więcej, ewidencja księgowa przedsiębiorstwa M umożliwia prowadzenie zaawansowanych analiz finansowych dotyczących działu, w tym budżetowanie przyszłych okresów oraz przygotowywanie finansowych raportów dla celów zarządczych.

Prowadzona przez M ewidencja księgowa umożliwia więc ustalenie wyniku finansowego oraz podatkowego osiąganego przez dział produkcji wiązek kablowych, jak i wyodrębnienie składników majątkowych (zarówno środków trwałych jak i wartości niematerialnych i prawnych) wykorzystywanych przez ten dział na potrzeby prowadzonej działalności produkcyjnej.

W związku z powyższym, Spółka stoi na stanowisku, iż dział produkcji wiązek nabywany przez Spółkę spełnia przesłankę wyodrębnienia finansowego w strukturach przedsiębiorstwa M.

Ad. 3

Aby dany zespół składników majątkowych mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa powinien dawać możliwość funkcjonowania w formie samodzielnego przedsiębiorstwa realizującego określone zadania gospodarcze. Należy zatem uznać, że składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa, np. zakładu produkcyjnego.

W opinii Spółki, sposób wyodrębnienia organizacyjnego oraz finansowego działu produkcji wiązek kablowych w strukturze przedsiębiorstwa M oraz wchodzące w skład działu składniki majątkowe zasoby ludzkie i przejmowane przez Spółkę pozwalają na stwierdzenie, iż dział ten stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w przedsiębiorstwie M, prowadzącą określony rodzaj działalności gospodarczej - produkcję wiązek kablowych.

Dział produkcji wiązek kablowych posiada własny, doświadczony, przeszkolony personel obejmujący przeszło tysiąc osób, których obowiązki ograniczone są do pracy w ramach tego działu, zasób składników majątkowych, obejmujący zarówno środki trwałe (maszyny, narzędzia, itp.) jak i niematerialne i prawne, należy stwierdzić, że dział produkcji wiązek kablowych w sposób samodzielny prowadzi produkcję w ramach przedsiębiorstwa M. W związku z tym Spółka stoi na stanowisku, iż dział produkcji wiązek kablowych ma możliwość funkcjonowania w formie samodzielnego przedsiębiorstwa realizującego określone zadania gospodarcze. Spółka nabywa nie tylko składniki majątkowe (materialne, niematerialne oraz zobowiązania) będące w posiadaniu działu produkcji wiązek kablowych, lecz także wstępuje w prawa i obowiązki wynikające z umów leasingu, najmu oraz dzierżawy, których stroną jest M, a które są bezpośrednio związane z tym działem. Przede wszystkim zaś przejmuje wydzieloną część zakładu pracy w rozumieniu art. 23#185; § 1 Kodeksu pracy.

W opinii Spółki bez znaczenia dla uznania nabywanego zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa pozostaje kwestia wydzierżawienia przez Spółkę od M części maszyn, budynków oraz gruntu należących do działu produkcji wiązek kablowych do momentu, kiery przeniesienie ich własności będzie możliwe, ponieważ Spółka jest zobowiązana do nabycia tych składników majątkowych po zakończeniu okresu dzierżawy. Zatem, de facto strony postanowiły jedynie odroczyć moment sprzedaży ze względu na czynniki od nich niezależne. Co więcej, przez cały okres dzierżawy Spółka będzie jedynym podmiotem mogącym wykorzystywać te składniki majątkowe w prowadzonej przez nabywany dział produkcji wiązek kablowych.

Należy również podkreślić, iż przepisy prawa nie nakładają na przedsiębiorstwa obowiązku posiadania wszystkich wykorzystywanych w działalności składników majątkowych (przykładowo M leasinguje część maszyn potrzebnych w procesie produkcji), zatem fakt, iż Spółka będzie wykorzystywać część składników majątkowych na podstawie umów dzierżawy, przewidujących jednocześnie obowiązek zakupu tych składników, nie wpływa na zasadność twierdzenia, iż nabywany przez Spółkę zespół składników majątkowych ma możliwość funkcjonowania w formie samodzielnego przedsiębiorstwa realizującego określone zadania gospodarcze. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, iż skutkiem nabycia działu przez Spółkę, jest całkowite zaprzestanie produkcji wiązek kablowych przez M, co potwierdza, iż przedmiotem transakcji jest zorganizowana część przedsiębiorstwa, mająca możliwość samodzielnego prowadzenia produkcji wiązek kablowych. Dodatkowym potwierdzeniem takiego stanu rzeczy jest zawarta pomiędzy stronami transakcji umowa przewidująca zaopatrywanie M w wyprodukowane przez Spółkę wiązki kablowe do końca 2013 r.. Należy zaznaczyć, iż produkcja wiązek kablowych prowadzona przez Spółkę będzie przeznaczona nie tylko na potrzeby M, lecz także na rzecz innych kontrahentów.

Mając na uwadze powyższe okoliczności Spółka stoi na stanowisku, iż nabywany przezeń zespół składników majątkowych oraz zobowiązań posiada możliwość funkcjonowania jako samodzielne przedsiębiorstwo realizujące określone zadania gospodarcze. Zatem, należy uznać, iż ostania przesłanka umożliwiająca uznanie nabywanego przez Spółkę zespołu składników majątkowych oraz zobowiązań za zorganizowaną część przedsiębiorstwa została spełniona. Mając na uwadze przedstawione powyżej argumenty Spółka stoi na stanowisku, iż nabywany przez nią dział produkcji wiązek kablowych, składający się z opisanych powyżej składników materialnych i niematerialnych, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 4a pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie, oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Zgodnie z definicją zawartą w art. 55#185; ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks Cywilny (Dz. U. z dnia 18 maja 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Natomiast art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych definiuje "zorganizowaną część przedsiębiorstwa" jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie tej masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym.

Dla uznania określonego zespołu składników majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu powołanego przepisu wymagane jest spełnienie następujących przesłanek:

1.

zespół składników majątku obejmuje zarówno składniki materialne jak i niematerialne, a także zobowiązania;

2.

zespół składników majątku winien być organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

3.

zespół składników majątku winien być przeznaczony do realizacji konkretnych zadań;

4.

zespół składników majątku mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące samodzielnie swoje zadania.

Tę ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj jako potencjalną zdolność (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Winno on mieć również zdolność zaistnienia jako niezależne przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55#185; i art. 55#178; Kodeksu Cywilnego.

Z wniosku Spółki nie wynika, aby opisany zespół składników majątkowych posiadał zdolność funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo.

Jak wskazuje Spółka w skład planowanej transakcji - nabycia działu produkcji wiązek kablowych nie będą wchodziły: część maszyn, budynków oraz grunt należący do działu produkcji wiązek kablowych. Wymienione we wniosku jako przedmiot sprzedaży elementy majątku dotyczące działu produkcji nie stanowią same w sobie przedsiębiorstwa w znaczeniu, o którym mowa w art. 55#185; Kodeksu Cywilnego.

Należy zaznaczyć, iż w sytuacji gdy transakcja kupna/sprzedaży nie będzie obejmowała znaczących elementów działu produkcji (grunt, budowle, maszyny) bez których dalsza produkcja oraz prowadzenie konkretnej działalności jest niemożliwa nie będzie też podstaw do twierdzenia, że doszło do nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w niniejszym stanie faktycznym winno oznaczać nabycie wszystkich elementów majątkowych składających się na dział.

Należy zaznaczyć, że sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa, to nic innego, jak pozbycie się zorganizowanej części przedsiębiorstwa przez sprzedaż, a istotą tak wykreowanego stosunku prawnego jest przejście własności na nabywcę w zamian za cenę.

Reasumując analiza transakcji kupna/sprzedaży przedstawiona w niniejszym wniosku nie daje podstaw do twierdzeń, iż w przedmiotowej transakcji dojdzie do nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa mogącej samodzielnie funkcjonować na rynku.

Całokształt okoliczności przedstawionych przez wnioskodawcę nie wskazuje, iż Wnioskodawca na dzień sprzedaży stanie się właścicielem zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz, iż jest w stanie prowadzić działalność tylko w oparciu o nabytą masę majątkową, nie obejmującą części maszyn, budynków oraz gruntu.

W świetle stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl