IPPB5/423-243/10-2/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-243/10-2/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 kwietnia 2010 r. (data wpływu 23 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie metodologii ustalenia wartości podatkowej składników majątkowych objętych przez Spółkę w wyniku likwidacji innego podmiotu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie metodologii ustalenia wartości podatkowej składników majątkowych objętych przez Spółkę w wyniku likwidacji innego podmiotu".

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca - Spółka jest spółką reprezentującą interesy niemieckiego funduszu inwestycyjnego działającą w Polsce w formie oddziału. Fundusz dokonuje inwestycji między innymi w nieruchomości położone w Polsce.

Obecnie Spółka planuje nabycie 100% udziałów Sp. z o.o. (dalej: H). H jest użytkownikiem wieczystym działki zabudowanej i współużytkownikiem wieczystym działki zabudowanej drogą zlokalizowanych w Warszawie. H jest również właścicielem wybudowanej na działce nieruchomości komercyjnej w postaci trzech połączonych budynków biurowych (dalej: Nieruchomości).

Podstawową działalnością H jest wynajem powierzchni biurowych w Nieruchomościach na własny rachunek oraz udostępnianie najemcom infrastruktury technicznej. Obecnie całość powierzchni handlowo-usługowych Nieruchomości jest wynajęta na rzecz podmiotów trzecich. Intencją Spółki jest wejście w posiadanie Nieruchomości jako właściciel i kontynuowanie działalności prowadzonej obecnie przez H w zbliżonym zakresie. Jednakże - ze względu na fakt, iż do sprzedaży zostały wystawione wyłącznie udziały w H, Spółka jest zdecydowana na nabycie udziałów.

W związku z powyższym, w celu uproszczenia struktury własnościowej, ograniczenia kosztów funkcjonowania dwóch podmiotów oraz dążąc do zminimalizowania ryzyk biznesowych, po nabyciu 100% udziałów w H, Spółka planuje zlikwidować spółkę H. Majątek, który zostanie objęty przez Spółkę w związku z likwidacją H składa się głównie z prawa wieczystego użytkowania gruntu, który został przez H nabyty (zakupiony) od podmiotu trzeciego oraz budynku wybudowanego przez H we własnym zakresie. Majątek ten nie był przedmiotem wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

W toku postępowania likwidacyjnego, zobowiązania H wobec jej wierzycieli zostaną spłacone ze środków pieniężnych H (w tym celu rozważane jest dofinansowanie H przez Spółkę w drodze podniesienia kapitału zakładowego H). Uzyskane w ten sposób fundusze, H przeznaczy na spłatę zobowiązań H wobec jej wierzycieli. Powyższe działanie będzie miało na celu umożliwienie jak najszybszej likwidacji H, a w związku z tym uproszczenie struktury Spółki w Polsce, ograniczenie kosztów funkcjonowania dwóch podmiotów oraz zminimalizowanie ryzyk biznesowych.

W ten sposób zostaną zaspokojone roszczenia wierzycieli H (a tym samym zostanie zrealizowany cel postępowania likwidacyjnego). Nie będzie więc konieczności zbywania majątku H podmiotom trzecim. W konsekwencji, majątek H pozostały po spłacie i zabezpieczeniu wierzycieli H, obejmujący w szczególności prawa własności Nieruchomości, będzie mógł zostać przekazany Spółce w naturze. W wyniku likwidacji H, Spółka jako następca H stałby się również stroną wszystkich umów najmu zawartych przez H.

Po zakończeniu procesu likwidacji H, Spółka będzie kontynuować, przy użyciu otrzymanego majątku, działalność polegającą na wynajmie powierzchni biurowych Nieruchomości. Spółka nie wyklucza również możliwości, iż w bliżej nieokreślonej przyszłości postanowi wycofać się z inwestycji i w związku z tym sprzeda Nieruchomość kolejnemu nabywcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W jaki sposób należy ustalić wartość podatkową składników majątkowych (w tym Nieruchomości wraz z wyposażeniem) objętych przez Spółkę w związku z likwidacją H, która będzie stanowiła w zależności od ich przeznaczenia:

* podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodu Spółki (lub po pomniejszeniu o dokonane odpisy amortyzacyjne będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów uzyskanych ze zbycia tych składników majątkowych) - w przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, lub

* koszt uzyskania przychodów ze zbycia w momencie odpłatnego zbycia - w przypadku pozostałych składników majątkowych niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi

będzie wartość ustalona przez Spółkę nie wyższa niż wartość rynkowa tych składników majątkowych".

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym w niniejszym wniosku zdarzeniu przyszłym, wartością podatkową składników majątkowych (w tym Nieruchomości wraz z wyposażeniem) objętych przez Spółkę w związku z likwidacją H, która będzie stanowiła w zależności od ich przeznaczenia:

* podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodu Spółki (lub po pomniejszeniu o dokonane odpisy amortyzacyjne będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów uzyskanych ze zbycia tych składników majątkowych) - w przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, lub

* koszt uzyskania przychodów ze zbycia w momencie odpłatnego zbycia - w przypadku pozostałych składników majątkowych niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi będzie wartość ustalona przez Spółkę nie wyższa niż wartość rynkowa tych składników majątkowych.

Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 5 ustawy o p.d.o.p., za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych w związku z likwidacją osoby prawnej, uważa się - z zastrzeżeniem art. 16g ust. 10b ustawy o p.d.o.p. - ustalona przez podatnika wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższa jednak od ich wartości rynkowej.

Zgodnie z art. 16g ust. 10b ustawy o p.d.o.p. - w przypadku, jeśli środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne otrzymane przez podatnika w związku z likwidacją osoby prawnej zostały uprzednio wniesione do tej (likwidowanej) osoby prawnej jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części - wartość początkową takich środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji podmiotu likwidowanego (tzw. zasada kontynuacji).

W przedstawionym w niniejszym wniosku stanie faktycznym majątek, który zostanie objęty przez Spółkę w związku z likwidacją H składa się z prawa wieczystego użytkowania gruntu, który został przez H nabyty (zakupiony) od podmiotu trzeciego oraz budynku wybudowanego przez H we własnym zakresie. Majątek ten nie był przedmiotem wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. W konsekwencji, zdaniem Spółki, art. 16g ust. 10b nie znajdzie zastosowania w przedstawionym w niniejszym Wniosku stanie faktycznym.

Artykuł 16g ust. 1 pkt 5 ustawy o p.d.o.p. nie rozstrzyga, czy środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne otrzymane w związku z likwidacją osoby prawnej mają mieć formę przedsiębiorstwa, jego zorganizowanej części, czy też stanowić poszczególne składniki majątkowe. Konsekwentnie należy stwierdzić, że niezależnie od rodzaju przekazanych w wyniku likwidacji osoby prawnej składników majątkowych (związku pomiędzy tymi składnikami), ich wartość początkową dla celów podatkowych należy ustalić w oparciu o ich wartość rynkową z dnia otrzymania (przez Spółkę) tych składników majątkowych.

Ponieważ art. 16g ustawy o p.d.o.p. nie zawiera bardziej szczegółowych wskazań odnośnie ustalenia wartości rynkowej środków trwałych, niż te zawarte w art. 14 ust. 2 ustawy o p.d.o.p., Spółka stoi na stanowisku, że wycena dokonana przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego, z uwzględnieniem czasu i miejsca otrzymania przez Spółkę środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (w tym Nieruchomości wraz z wyposażeniem) jako majątku polikwidacyjnego, będzie właściwa dla celów ustalenia wartości początkowych tych składników majątkowych (wycena taka powinna co do zasady być również podstawą do ustalenia dochodu Spółki z tytułu likwidacji w rozumieniu art. 10 ustawy o p.d.o.p.). Konsekwentnie, wartość określona przez rzeczoznawcę powinna, zdaniem Spółki, zostać przyjęta jako podstawa do ustalenia wartości początkowej. Wartość ta pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1 dokonanych przez Spółkę, będzie zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o p.d.o.p. stanowiła koszt podatkowy na dzień zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych w związku z likwidacją H.

Artykuł 16g ust. 1 pkt 5 ustawy o p.d.o.p. mówi o wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych w związku z likwidacją osoby prawnej. Niemniej jednak oczywistym jest, iż również w przypadku, jeżeli podatnik nie ma zamiaru wykorzystywać środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych w ramach likwidacji innej spółki i na przykład od razu je sprzeda, wartość podatkową takich środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, która będzie kosztem uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży należy określić według tej samej reguły.

W odniesieniu do pozostałych składników majątkowych (niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi) wchodzących w skład majątku likwidacyjnego, Spółka stoi na stanowisku, iż wartość tychże składników majątkowych dla celów ewidencji w Spółce powinna być również ustalona zgodnie z ich wartością rynkową na moment przekazania Spółce majątku likwidacyjnego. Logicznym potwierdzeniem powyższej metodologii będzie również fakt, iż taka wartość poszczególnych składników majątku otrzymanego na skutek likwidacji zależnej spółki kapitałowej (tekst jedn. wartość ustalona przez Spółkę na moment przekazania majątku odpowiadająca wartości rynkowej poszczególnych składników w tym składników majątkowych niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi) jest również podstawą ustalenia przychodu z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego przez Spółkę.

W związku z powyższym - zdaniem Spółki - wartością podatkową składników majątkowych (w tym Nieruchomości wraz z wyposażeniem) otrzymanych przez Spółkę w związku z likwidacją spółki H, która będzie stanowiła w zależności od ich przeznaczenia:

* podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodu Spółki (lub po pomniejszeniu o dokonane odpisy amortyzacyjne będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów uzyskanych ze zbycia tych składników majątkowych) - w przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, lub

* koszt uzyskania przychodów ze zbycia w momencie odpłatnego zbycia - w przypadku pozostałych składników majątkowych niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi

będzie wartość ustalona przez Spółkę nie wyższa niż wartość rynkowa tych składników majątkowych.

Na poparcie swojego stanowiska Spółka przywołała treść interpretacji organów podatkowych:

* interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 stycznia 2010 r. (IPPB3/423-747/09-2/PD);

* interpretacji Dyrektora Skarbowej w Katowicach z 23 marca 2009 r. (IBPBI/2/423-1222/08/PP);

* interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 lutego 2009 r. (IPPB5/423-222/08-2/IŚ);

* interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 stycznia 2009 r. (IPPB3/423-1569/08-2/JG).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl