IPPB5/423-207/09-7/PS - Zasady opodatkowania dywidend wypłacanych przez spółkę kapitałową na rzecz spółki szwajcarskiej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-207/09-7/PS Zasady opodatkowania dywidend wypłacanych przez spółkę kapitałową na rzecz spółki szwajcarskiej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 20 kwietnia 2009 r. (data wpływu 27 kwietnia 2009 r.) oraz w piśmie z dnia 22 czerwca 2009 r. (data nadania 22 czerwca 2009 r., data wpływu 26 czerwca 2009 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 15 czerwca 2009 r. Nr IPPB5/423-207/09-2/PS (data nadania 15 czerwca 2009 r., data doręczenia 19 czerwca 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania dywidend wypłacanych przez spółkę kapitałową z siedzibą w Polsce na rzecz spółki szwajcarskiej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania dywidend wypłacanych przez spółkę kapitałową z siedzibą w Polsce na rzecz spółki szwajcarskiej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Na mocy uchwały zgromadzenia wspólników Spółki będącej wnioskodawcą (dalej: Spółka) w 2007 r. zostały przyznane wspólnikom tejże Spółki - osobom fizycznym prawa do dywidendy. W roku 2007 wspólnikami Spółki były tylko osoby fizyczne. Dywidendy nie zostały wypłacone do dnia dzisiejszego.

Osoby, którym przyznane zostały dywidendy, zbyły w drodze cesji swoje wierzytelności z tytułu dywidend na rzecz spółki akcyjnej, mającej siedzibę w Szwajcarii.

Szwajcarska spółka akcyjna, która nabyła ww. wierzytelności z tytułu niewypłaconych dywidend posiada 50 % udziałów w Spółce i będzie posiadać udziały w Spółce nieprzerwanie przez okres dwóch lat od dnia otrzymania dywidendy. Zauważyć należy jednakże, że szwajcarska spółka nie była wspólnikiem Spółki w momencie przyznania dywidend. Ww. szwajcarska spółka podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Szwajcarii. W najbliższym czasie ww. szwajcarska spółka ma otrzymać dywidendę, jako zaspokojenie jej roszczeń z tytułu nabytych wierzytelności do niewypłaconych dywidend, wynikających z uchwały zgromadzenia wspólników Spółki, podjętej w 2007 r.

W odpowiedzi na wezwanie Pełnomocnik Wnioskodawcy w piśmie z dnia 22 czerwca 2009 r. wyjaśnił, że "spółka szwajcarska nie nabyła od osób fizycznych roszczenia (wierzytelności) o wypłatę dywidendy na podstawie umowy sprzedaży, lecz na podstawie nieznanej w polskim prawie handlowym instytucji prawnej, której istota jest zbliżona do aportu, jednakże niepowodującej wydania określonej ilości akcji, a jedynie uprawniającej do pewnej części zysku spółki szwajcarskiej".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wypłata dywidendy wspólnikowi-spółce akcyjnej z siedzibą Szwajcarii w opisanym stanie faktycznym będzie rodziła obowiązek pobrania przez Spółkę jako płatnika - jakiegokolwiek podatku dochodowego...

Stanowisko Spółki:

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w związku z faktyczną wypłatą dywidendy do szwajcarskiej spółki akcyjnej z pominięciem wspólników osób fizycznych, zastosowanie będzie miał przepis art. 22 ust. 4 w zw. z art. 22 ust. 4a i 4c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Kwota przelana ze Spółki do szwajcarskiej spółki akcyjnej na mocy wyżej wskazanych przepisów będzie zwolniona od podatku dochodowego. W konsekwencji Spółka nie będzie zobowiązana do poboru zryczałtowanego podatku na mocy art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nawet, gdyby ww. kwota nie była uznana jako dywidenda w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to i tak byłaby wyłączona z opodatkowania w Polsce, na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską i Szwajcarią, gdyż z umowy tej wynika, że wszelkie inne dochody otrzymywane przez spółkę jednego Państwa, które nie są expressis verbis wymienione w umowie, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, w którym podmiot otrzymujący dochód ma siedzibę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Kwestie dotyczące wypłaty dywidendy przez spółkę kapitałową zostały uregulowane w ustawie z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), dalej "k.s.h.". Zgodnie z art. 191 § 1 "k.s.h.", wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników.

Prawo to przysługuje albo w części odpowiadającej udziałowi wspólnika w spółce, albo w części określonej w umowie spółki na podstawie art. 191 § 3 "k.s.h." (uchwała Składu Siedmiu Sędziów NSA z dnia 18 listopada 2002 r. Nr FPS 9/02).

Podmiotami uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są wspólnicy, którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku (art. 193 § 1 "k.s.h.").

Po podjęciu uchwały zgromadzenia wspólników o podziale zysku, wspólnik nabywa roszczenie o wypłatę dywidendy. Wspólnik, który otrzymał dywidendę, może nią swobodnie dysponować (również roszczenie może być przedmiotem cesji).

W myśl art. 10 ust. 3 Konwencji z dnia 2 września 1991 r. zawartej między Rzeczpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1993 r. Nr 22, poz. 92 dalej konwencja polsko - szwajcarska), określenie "dywidendy" oznacza dochód z akcji, akcji gratisowych lub prawa do pobierania korzyści, akcji w kopalnictwie, akcji członków założycieli lub innych praw, z wyjątkiem wierzytelności, do udziału w zyskach, jak również dochód z innych praw spółki, które według polskiego prawa podatkowego zrównane są z wpływami z akcji.

Pojęcie "dywidendy" jest rozumiane jako przekazanie zysków udziałowcom (akcjonariuszom) spółki (pkt 1 Komentarza do art. 10 Modelowej Konwencji OECD).

Z punktu widzenia udziałowców (akcjonariuszy), dywidenda jest dochodem z kapitału, który pozostawili do dyspozycji spółki, jako jej udziałowcy (pkt 3 Komentarza do art. 10 Modelowej Konwencji OECD).

Odnosząc powyższy stan prawny do stanu faktycznego sprawy, należy zaznaczyć, iż na mocy uchwały zgromadzenia wspólników Spółki Soti uprawnionymi do dywidendy są wyłącznie wspólnicy tej Spółki, będący osobami fizycznymi.

W związku z tym, fakt późniejszego zbycia w drodze cesji wierzytelności z tytułu dywidendy na rzecz spółki szwajcarskiej nie wpływa na zmianę podmiotu uprawnionego do dywidendy jakim są w przedmiotowej sprawie osoby fizyczne a nie jak twierdzi Wnioskodawca spółka szwajcarska. Kwota o wartości zatrzymanej dywidendy zadysponowana przez wspólników Spółki Soti na rzecz spółki szwajcarskiej, nie jest równoznaczna z wypłatą dywidendy.

Należy jeszcze raz podkreślić, że uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są wspólnicy, którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku.

Dywidenda była należna osobom fizycznym, fakt późniejszego rozdysponowania przez udziałowców prawem do dywidendy poprzez zbycie w drodze cesji wierzytelności z tytułu dywidendy nie może skutkować tym, że płatnik nie ma obowiązku poboru zryczałtowanego podatku od wypłacanych dywidend.

W związku z tym, że osobami uprawnionymi do dywidendy są osoby fizyczne, spółka dokonująca tej wypłaty winna jako płatnik na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonanych wypłat z tytułu dywidend.

Mając na uwadze powyższe oraz zadane przez spółkę pytanie należy stwierdzić, że Wnioskodawca dokonując płatności na rzecz spółki szwajcarskiej winien pobrać od osób uprawnionych do dywidendy zryczałtowany podatek od dywidendy, na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż dywidenda była należna osobom fizycznym. Fakt późniejszego zbycia prawa do dywidendy przez osoby fizyczne nie skutkuje zwolnieniem płatnika z jego obowiązków podatkowych w zakresie poboru podatku od wypłacanych dywidend.

Zatem, biorąc pod uwagę, iż podmiot szwajcarski nie jest uprawniony do dywidendy, rozważanie dotyczące możliwości zastosowania zwolnienia, na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) jest bezprzedmiotowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl