IPPB5/423-154/10-2/IŚ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-154/10-2/IŚ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 9 marca 2010 r. (data wpływu 12 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości rozpoznania przychodów bądź kosztów uzyskania przychodów z tytułu różnic kursowych naliczonych wg przepisów o rachunkowości od należności/zobowiązań w części przypadającej na podatek VAT- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości rozpoznania przychodów bądź kosztów uzyskania przychodów z tytułu różnic kursowych naliczonych wg przepisów o rachunkowości od należności/zobowiązań w części przypadającej na podatek VAT.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujący stan faktyczny.

Spółka - Wnioskodawca rozlicza się w walutach obcych zarówno z podmiotami krajowym, jak i z nierezydentami zarejestrowanymi dla celów podatku VAT w Polsce. Spółka ustala różnice kursowe dla celów podatkowych zgodnie z art. 9b ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. na podstawie ustawy o rachunkowości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy ustalone zgodnie z ustawą o rachunkowości różnice kursowe, wyliczone od części wyrażonych w walucie obcej należności bądź zobowiązań Spółki, przypadającej na podatek od towarów i usług, powinny być przez Spółkę uwzględniane w kalkulacji podatku dochodowego od osób prawnych jako przychody lub odpowiednio koszty podatkowe.

Zdaniem Spółki:

Zgodnie z art. 9b ust. 2 ustawy z dnia 16 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej: u.p.d.o.p.) podatnicy, którzy wybrali metodę ustalania różnic kursowych według zasad określonych przez ustawę o rachunkowości, zaliczają odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów ujęte w księgach rachunkowych różnice kursowe z tytułu transakcji walutowych i wynikające z dokonanej wyceny składników aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej, a także wyceny pozabilansowych pozycji w walutach obcych. Wycena ta dla celów podatkowych powinna być dokonywana na ostatni dzień każdego miesiąca i na ostatni dzień roku podatkowego lub na ostatni dzień kwartału i na ostatni dzień roku podatkowego albo tylko na ostatni dzień roku podatkowego, z tym że wybrany termin wyceny musi być stosowany przez pełny rok podatkowy i nie może być zmieniany.

Jak przedstawia Spółka, należy mieć na uwadze, iż powyższy przepis ustanowiony został przez ustawodawcę dla umożliwienia podatnikom wykazywania różnic kursowych zarówna dla celów bilansowych, jak i podatkowych, wg jednolitej metodologii, dającej możliwość uproszczenia tych rozliczeń. Podatkowe rozwiązanie dotyczące różnic kursowych sprowadza się do zasady, iż podatnicy, którzy wybrali "metodę bilansową" ustalania różnic kursowych, w sposób konsekwentny zaliczają odpowiednio do przychodów lub kosztów podatkowych ujęte w księgach rachunkowych różnice kursowe z transakcji walutowych i wyceny aktywów oraz pasywów, a także wyceny pozabilansowej pozycji w walutach obcych. W takiej sytuacji rozwiązania wynikające z ustawy o rachunkowości określają skutek w podatku dochodowym od osób prawnych związany z ustalaniem różnic kursowych. Zasada ta nie jest modyfikowana innymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a co za tym idzie w pełni uzasadnionym staje się stwierdzenie, iż przepis ten umożliwia zaliczanie do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów w całości różnic kursowych ujętych w księgach rachunkowych. Tym samym - w ocenie Spółki - należy uznać, iż zgodnie z art. 9b ust. 2 u.p.d.o.p., zaliczeniu przez podatników, którzy wybrali "metodę bilansową" - odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów podlegają ujęte w księgach rachunkowych:

a.

różnice kursowe z tytułu transakcji walutowych,

b.

różnice kursowe wynikające z dokonanej wyceny składników aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej, w tym z wyceny należności i zobowiązań w ich kwotach brutto, jako że ustawa o rachunkowości nie rozróżnia przy wycenie tego typu aktywów i pasywów kwot netto i kwot podatku VAT, oraz

c.

różnice kursowe z wyceny pozabilansowych pozycji w walutach obcych.

Na potwierdzenie słuszności własnego stanowiska Spółka przedstawia, że jest ono tożsame z wyrażonym przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 21 października 2009 r., znak IBPBI/2/423-867/09/AK.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Spółki.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl