IPPB5/423-137/09-2/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-137/09-2/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 5 marca 2009 r. (data wpływu 20 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu rozpoznania przychodu w przypadku otrzymania przez Spółkę premii pieniężnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, w którym momencie należy zaliczyć do przychodu otrzymane premie pieniężne.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka jest dealerem samochodowym, którego podstawową działalnością jest sprzedaż samochodów nowych używanych. W ramach prowadzonej działalności mamy podpisaną umowę z importerem samochodów która obejmuje rozbudowany system marż i bonusów z tytułu prowadzonej sprzedaży samochodów i części zamiennych. Umowa zawiera informacje o przysługujących Spółce bonusach m.in. za jakość przedsiębiorstwa Dealera, za jakość obsługi klientów na bazie wyników badań - oceny zewnętrznej i wewnętrznej "za realizację planu sprzedaży zarówno samochodów jak i części zamiennych za dany rok". Niektóre bonusy przysługują Spółce za okres kwartalny, inne po zakończeniu roku. Wypłata powyższych bonusów poprzedzona jest informacją od podmiotu wypłacającego o osiągniętych za dany okres wskaźnikach wynikających z analizy realizacji zarówno elementów jakościowych jak i wartościowych. Spółka po zakończonym roku na początku roku następnego zwykle w miesiącu styczniu i lutym otrzymuje informację o stopniu wykonania i wysokości premii (bonusu) za sprzedaż samochodów i części za 2008 rok i za ostatni kwartał i wystawia fakturę na podstawie której jednostka zobowiązana wypłaca należną kwotę.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy za datę powstania przychodu z tytułu wypłaconej premii pieniężnej Spółka powinna rozpoznać ostatni dzień okresu za jaki przysługuje premia i w sytuacji gdy informacje wpływają w styczniu i w lutym 2009 r. przyjąć do przychodów 2008 r....

2.

Czy datą powstania przychodu jest data wystawionej przez Spółkę faktury - styczeń 2009 - na podstawie otrzymanej informacji o przyznanej premii.

Zdaniem Wnioskodawcy uzyskiwane przez Spółkę od kontrahentów premie pieniężne za zrealizowanie określonego poziomu obrotów z danym kontrahentem i jakość usług wdanym okresie rozliczeniowym (kwartalnym, rocznym) po spełnieniu przez Spółkę warunków do ich uzyskania - stanowią przychody należne związane z działalnością gospodarczą. Definicja przychodów związanych z działalnością gospodarczą zawarta jest w art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z ww. przepisem, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Moment powstania przychodu należnego został uregulowany przepisami cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z postanowieniami art. 12 ust. 3a ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ustępie 3 uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

* wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub

* wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub

* otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia w pozostałych przypadkach.

Zdaniem podatnika przychód z tytułu premii za sprzedaż samochodów za 2008 r. powinien zostać zaliczony do przychodów 2008 r., pomimo tego, że informację odnośnie wysokości przyznanej premii Spółka otrzymała i wystawiła faktury w pierwszym kwartale 2009 r..

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Na mocy ust. 3 powołanego artykułu, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zgodnie z opisem przedstawionym we wniosku otrzymanie przez Spółkę wynagrodzenia z tytułu premii pieniężnych od kontrahentów zdeterminowane jest realizacją odpowiedniego poziomu zakupów u dostawców i jakością świadczonych usług w danym okresie.

Przedmiotowe przysporzenie jest implikacją określonych czynności, zachowań Spółki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, które należy uznać za świadczenie usług na rzecz kontrahentów.

Z końcem roku kalendarzowego 2008 nastąpiło spełnienie ww. przesłanek otrzymania wynagrodzenia i możliwe staje się określenie wysokości należnego świadczenia. Innymi słowy, z końcem roku kalendarzowego zostaje wykonana usługa, z którą wiązało się otrzymanie wynagrodzenia. Od tego momentu można również mówić o przychodzie należnym Spółki w rozumieniu art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podstawowa zasada określania daty powstania przychodu związanego z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej została uregulowana przez ustawodawcę w treści art. 12 ust. 3a omawianej ustawy. Na mocy tego przepisu, za datę powstania przychodu uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c - 3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Zgodnie z powyższym, w analizowanym przypadku przychód Wnioskodawcy powstaje w dacie zaistnienia najwcześniejszego z wymienionych zdarzeń:

* wykonania usługi, czyli de facto realizacji odpowiedniego poziomu zakupów przez Spółkę,

* wystawienia faktury,

* uregulowania należności, czyli wypłaty wynagrodzenia przez kontrahenta.

Z opisu przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wynika bezpośrednio, że jako pierwsze - z końcem roku kalendarzowego - nastąpiło wykonanie usługi przez Spółkę.

Zaistnienie tego zdarzenia determinuje zatem datę powstania przedmiotowego przychodu w przypadku premii pieniężnych, co oznacza, iż przedmiotowy przychód należy zaliczyć do przychodów 2008 r. mimo wystawienia faktury w pierwszym kwartale 2009 r.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe - mimo przytoczenia przez Wnioskodawcę treści art. 12 ust. 3a w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. zmienionym przez Ustawodawcę artykułem 1 pkt 8 lit. e) ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1589) zmieniającej ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych z dniem 1 stycznia 2007 r.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl