IPPB5/423-132/14-5/AS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 maja 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-132/14-5/AS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 14 lutego 2014 r. (data wpływu e-PUAP 14 lutego 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 kwietnia 2014 r. (data nadania e-PUAP 29 kwietnia 2014 r.) na wezwanie z dnia 29 kwietnia 2014 r. Nr IPPB2/415-99/14-3/MG i IPPB5/423-132/14-3/AS (data doręczenia e-PUAP 29 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków Spółki Akcyjnej prowadzącej a. i. przedsiębiorczości na wynagrodzenia z tytułu świadczeń niepieniężnych wykonywanych przez jej Akcjonariuszy na podstawie zawartych umów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków Spółki Akcyjnej prowadzącej a. i. przedsiębiorczości na wynagrodzenia z tytułu świadczeń niepieniężnych wykonywanych przez jej Akcjonariuszy na podstawie zawartych umów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest organizacją pozarządową działającą w formie fundacji. Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, posiadającym siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Fundacja prowadzi działalność w zakresie wspierania rozwoju przedsiębiorczości w Polsce współorganizując sieć centrów rozwijania młodej przedsiębiorczości w ramach których Fundacja wspiera rozwój nowych oraz innowacyjnych przedsięwzięć gospodarczych. Wnioskodawca rozważa zawiązanie w przyszłości spółki akcyjnej (dalej: "Spółka Akcyjna"). Spółka Akcyjna będzie posiadała siedzibę i zarząd na terytorium Polski. Akcjonariuszami Spółki Akcyjnej obok Wnioskodawcy będą również osoby fizyczne będące polskimi rezydentami podatkowymi (dalej: "Akcjonariusz", "Akcjonariusze"), którzy będą wskazywać i wspierać konkretne przedsięwzięcia prowadzone przez Spółkę Akcyjną (dalej: "X."). Akcjonariuszami będą mogły być tylko osoby niemające doświadczenia biznesowego (inwestycyjnego), tj. studenci uczelni wyższych i absolwenci. Spółka Akcyjna zamierza prowadzić tzw. a. i. (dalej: Inkubator). Celem działania Inkubatora będzie umożliwienie Akcjonariuszom przetestowania i wdrożenia swojego pomysłu biznesowego. Akcjonariusze będą współpracowali ze Spółką Akcyjną w rozwoju wydzielonego pionu Spółki Akcyjnej - działającego w ramach Inkubatora tzw. X. (dalej: X.). Akcjonariusze będą współprowadzili przez określony czas wyodrębnioną w sensie rachunkowym działalność (tekst jedn.: X.) i będą dbali o jej rozwój współpracując z pracownikami Inkubatora i z ekspertami współpracującymi z Inkubatorem. Sam cel i sens istnienia Inkubatora będzie polegał na przygotowaniu Akcjonariuszy do uczestniczenia w przyszłości w obrocie gospodarczym w tym na nauczeniu Ich prawidłowego wypełniania obowiązków publicznoprawnych. Działalność Spółki Akcyjnej oraz funkcjonowanie wydzielonych X.'ów będzie miało na celu przygotowanie Akcjonariuszy do uczestniczenia w przyszłości w obrocie gospodarczym poprzez m.in. edukację w zakresie prawidłowego wypełniania obowiązków publicznoprawnych. Jeżeli charakter działania X. będzie wymagał wykonywania oprócz ponoszenia nakładów finansowych także osobistej pracy Akcjonariuszy, Akcjonariusze zostaną zatrudnieni przez Spółkę Akcyjną na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Statut Spółki Akcyjnej będzie przewidywał, że z częścią akcji imiennych (dalej: Akcje Imienne) będzie związany obowiązek wykonywania przez Akcjonariuszy uprawnionych z Akcji Imiennych powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki Akcyjnej.

Możliwość nałożenia na akcjonariuszy spółki akcyjnej obowiązku wykonywania powtarzających się świadczeń niepieniężnych przewiduje art. 356 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm., dalej: k.s.h.): "Z akcją imienną może być związany obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych". Zgodnie z art. 304 § 2 pkt 2 k.s.h., statut Spółki Akcyjnej będzie określał zarówno przedmiot obowiązku (co ma być świadczone), jak i termin świadczenia (określenie cykliczności powtarzających się świadczeń). Akcjonariusze będą zobowiązani do prowadzenia powierzonych im części spraw w związanych z bieżącym funkcjonowaniem wydzielonych części przedsiębiorstwa Spółki Akcyjnej (X.'ów), w tym również sprawy związane z zarządzaniem i prowadzeniem spraw X.'ów. Szczegółowe zasady wykonywania przez Akcjonariuszy powtarzających się świadczeń niepieniężnych będą określone w pełnomocnictwie oraz w umowach zawartych przez Spółkę Akcyjną z Akcjonariuszami. Akcjonariusze z tytułu wykonanych świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki Akcyjnej będą otrzymywać wynagrodzenie w wysokości ustalonej na podstawie zakresu wykonanych świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki Akcyjnej (dalej: Wynagrodzenie). Wysokość Wynagrodzenia będzie również powiązana z aktualnym wynikiem finansowym wspieranego przez Akcjonariusza X.'a. Wysokość Wynagrodzenia z tytułu świadczeń niepieniężnych Akcjonariuszy na rzecz Spółki Akcyjnej zostanie ustalona poza statutem Spółki Akcyjnej. Wynagrodzenie nie będzie przewyższało zwykłych wynagrodzeń przyjętych w obrocie - w tym zakresie zostanie spełniony wymóg z art. 355 § 3 k.s.h.

W uzupełnieniu z dnia 29 kwietnia 2014 r. na wezwanie z dnia 29 kwietnia 2014 r. Nr IPPB2/415-99/14-3/MG i IPPB5/423-106/14-2/AS Wnioskodawca doprecyzował opisane we wniosku zdarzenie przyszłe dotyczące złożonego w dniu 14 lutego 2014 r. wniosku ORD-IN i wskazał planowane dane nowej spółki: Wnioskodawca planuje utworzyć wraz z polskim rezydentami spółkę akcyjną. Planowa firma spółki brzmi: A. Spółka Akcyjna. Planowany adres siedziby oraz zarazem adres do doręczeń spółki akcyjnej:.

Określono także stopień zaawansowania przygotowań związanych z nową spółką i wskazano, że Wnioskodawca (Fundacja A. Przedsiębiorczości) pracuje nad opracowaniem projektu statutu nowej spółki akcyjnej. Zawiązanie spółki akcyjnej oraz jej rejestracja w rejestrze przedsiębiorców KRS planowane są w 2014 r. W tym zakresie działania Wnioskodawcy prowadzone są na podstawie memorandum wykonawczego opracowanego przez Wnioskodawcę. Głównym akcjonariuszem w spółce akcyjnej zostanie fundacja A. Przedsiębiorczości. Dalsze działania Wnioskodawcy oraz innych akcjonariuszy (jeżeli zdecydują się przystąpić do nowej spółki akcyjnej) będą uzależnione od rozstrzygnięć ministra finansów w wydanych interpretacjach indywidualnych. W momencie, gdy dojdzie do określenia pełnej struktury akcjonariatu, zostanie zawarte dodatkowe porozumienie pomiędzy akcjonariuszami poprzedzające bezpośrednio akt zawiązania spółki akcyjnej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

1. Czy od Wynagrodzenia otrzymanego przez Akcjonariusza na Spółce Akcyjnej nie będą ciążyły obowiązki obliczenia i pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych jako płatnika tego podatku.

2. Czy w związku z wypłatą przez Spółkę Akcyjną Wynagrodzenia na rzecz Akcjonariusza, Spółka Akcyjna będzie zobowiązana do wystawienia Akcjonariuszowi informacji PIT-8C.

3. Czy w świetle ww. zdarzenia przyszłego wydatki poniesione przez Spółkę Akcyjną na wypłatę Wynagrodzeń stanowić będą dla Spółki Akcyjnej koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT w związku z art. 16 ust. 1 pkt 38 Ustawy o CIT.

Należy zaznaczyć, że niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy zagadnienia w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków Spółki Akcyjnej prowadzącej a. i. na wynagrodzenia z tytułu świadczeń niepieniężnych wykonywanych przez jej Akcjonariuszy na podstawie zawartych umów (pytanie nr 3).

Odnośnie zagadnień dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych (pytania nr 1 i 2) tut. Organ wyda odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki poniesione przez Spółkę Akcyjną na wypłatę Wynagrodzeń stanowić będą dla Spółki Akcyjnej koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.; dalej: "Ustawy o CIT") w związku z art. 16 ust. 1 pkt 38 Ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 Ustawy o CIT.

Z powyższego przepisu wynika, że warunkami kwalifikującymi dany koszt do grupy kosztów uzyskania przychodów są:

1. Poniesienie kosztu w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

2. Niezakwalifikowanie go do grupy kosztów nieuznawanych przez ustawę za koszty uzyskania przychodów.

Podstawę prawną kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów stanowi art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 Ustawy o CIT.

Ustawodawca w przepisie art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT nie stawia wprost wymogu, by poniesiony wydatek przyniósł określony przychód, lecz był poniesiony w celu jego osiągnięcia. Zatem kosztem uzyskania przychodów będą uzasadnione racjonalnie i gospodarczo nakłady i wydatki związane z działalnością gospodarczą podatnika, który przez ich poniesienie zmierza do osiągnięcia przychodów z tego źródła.

Zgodnie z powyższym uregulowaniem podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych, wszelkich wydatków, pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą lub inną działalnością zarobkową, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Aby dany wydatek mógł być zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione warunki, a mianowicie:

1. Wydatek musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu,

2. Wydatek będzie poniesiony w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

3. Wydatek nie może znajdować się w grupie wydatków określonych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy. Konstrukcja przepisu dotyczącego kosztów uzyskania przychodów daje podatnikowi możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów (niewymienionych w art. 16 ust. 1 Ustawy o CIT), pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Tak więc kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 Ustawy o CIT.

Z uwagi na fakt, że w analizowanym przypadku dojdzie do wypłaty Wynagrodzenia przez Spółkę Akcyjną na rzecz jej Akcjonariuszy, ocena prawna przedmiotowych wydatków wymaga odniesienia się do postanowień art. 16 ust. 1 pkt 38 Ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 38 Ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz wspólników lub członków spółdzielni niebędących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów, z tym że wydatki ponoszone na rzecz członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i innych spółdzielni zajmujących się produkcją rolną są kosztem uzyskania przychodów w części dotyczącej działalności objętej obowiązkiem podatkowym w zakresie podatku dochodowego.

Z treści ww. przepisu wynika, że kosztami uzyskania przychodów nie mogą być wydatki związane z ewentualnym dokonywaniem wyłącznie jednostronnych świadczeń na rzecz Akcjonariuszy.

A contrario, wydatki związane z dokonywaniem świadczeń na rzecz Akcjonariuszy, które nie są świadczeniami jednostronnymi mogą zostać zaliczone przez Spółkę Akcyjną do kosztów uzyskania przychodu.

Ustawa o CIT nie definiuje pojęcia "świadczenia" oraz "jednostronnego świadczenia". Należy więc przyjąć rozumienie tego pojęcia w języku potocznym.

Świadczenie jednostronne to zobowiązanie, przy którym tylko jedna z objętych nim stron jest uprawniona, tj. takie, które nie jest wynikiem lub podstawą świadczenia wzajemnego, mającego charakter ekwiwalentny, przy czym przez pojęcie świadczenia należy rozumieć obowiązek wykonania "czegoś na czyjąś rzecz" (Słownik Języka Polskiego, PWN Warszawa 1978, t. I, str. 836). Odpowiednio "jednostronny" to "wykonywany przez jedną ze stron, np. władze państwa, dowództwo armii" (internetowy słownik PWN: http://sjp.pwn.pl/).

Z literalnego brzmienia art. 16 ust. 1 pkt 38 Ustawy o CIT wynika, że tylko wydatki związane z dokonywaniem świadczeń jednostronnych na rzecz wspólników nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. A zatem - wnioskując a contrario - kosztami uzyskania przychodów dla podatnika podatku dochodowego od osób prawnych będą koszty w postaci wydatków będących wynagrodzeniami akcjonariuszy z tytułu wykonanych świadczeń niepieniężnych.

W świetle art. 356 § 4 k.s.h., Spółka Akcyjna jest zobowiązana do wypłaty Wynagrodzenia Akcjonariuszom z tytułu wykonanych na jej rzecz świadczeń niepieniężnych.

Jednocześnie, wysokość Wynagrodzenia nie może przekraczać wynagrodzeń stosowanych w obrocie (art. 355 § 3 k.s.h.).

Wynagrodzenie na rzecz Akcjonariuszy stanowi zatem ekwiwalent na rzecz Akcjonariuszy z tytułu wykonanych świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki Akcyjnej. W przedmiotowej sprawie, Spółka Akcyjna będzie prowadziła Inkubator w ramach którego będą prowadzone w Spółce Akcyjnej przedsięwzięcia gospodarcze tzw. X.'y.

Osiąganie przychodów przez Spółkę Akcyjną i wyodrębnione X.'y wymagać będzie zapewnienia stałych świadczeń na rzecz Spółki Akcyjnej. Spółka Akcyjna może albo nabyć świadczenia na rynku albo też zobowiązać swoich Akcjonariuszy do wykonania niezbędnych świadczeń za wynagrodzeniem. Spółka Akcyjna prowadząca Inkubator będzie osiągała przychody z działalności gospodarczej, osiąganie przychodów będzie możliwe dzięki m.in. nałożeniu na akcjonariuszy obowiązku powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki Akcyjnej.

Wobec faktu, iż wydatki na Wynagrodzenia z tytułu świadczeń niepieniężnych wykonanych przez Akcjonariuszy nie zostały ujęte w katalogu negatywnym art. 16 ust. 1 Ustawy o CIT, mogą być zakwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów Spółki Akcyjnej. Nabycie przez Spółkę Akcyjną świadczeń niepieniężnych od Akcjonariuszy warunkuje uzyskanie przychodów w przyszłości jest to jednocześnie wydatek dotyczący całokształtu działalności Wnioskodawcy, związany z funkcjonowaniem Spółki, w związku z tym stanowić może koszt uzyskania przychodu.

Stanowisko zaprezentowane przez Wnioskodawcę znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 12 sierpnia 2010 r. (IBPBI/2/423-635/10/PC), w której to interpretacji organ uznał, że wyłącznie wydatki poniesione przez spółkę, które nie wiążą się ze świadczeniem wzajemnym akcjonariusza nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu dla spółki: "Reasumując powyższe, należy przyjąć, że wydatkami związanymi z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców (akcjonariuszy), będą wszelkie wydatki ponoszone przez Spółkę na rzecz udziałowca (akcjonariusza), które prowadzą do uzyskania przez udziałowców (akcjonariuszy) oczekiwanego przez nich wyniku, bez żadnego świadczenia wzajemnego".

W przedmiotowym zdarzeniu przyszłym sytuacja będzie inna - wydatki Spółki Akcyjnej na Wynagrodzenia będą związane ze świadczeniami ze strony Akcjonariuszy. W związku z powyższym wydatki na Wynagrodzenia powinny stanowić koszt uzyskania przychodu dla Spółki Akcyjnej na podstawie art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 38 Ustawy o CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków Spółki Akcyjnej prowadzącej a. i. na wynagrodzenia z tytułu świadczeń niepieniężnych wykonywanych przez jej Akcjonariuszy na podstawie zawartych umów, jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Należy zaznaczyć, że przywołana przez Spółkę interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 12 sierpnia 2010 r. Nr IBPBI/2/423-635/10/PC ma jedynie walor informacyjny.

Na mocy art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 2 kwietnia 1997 r. - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 78, poz. 483 z późn. zm.) źródłami powszechnie obowiązującego prawa w Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia.

Dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Finansów o charakterze publicznym "Archiwum" funkcjonujące w ramach bazy komputerowej Systemu Informacji Podatkowej zawiera pisemne interpretacje przepisów prawa podatkowego (interpretacje indywidualne) wydawane na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy - Ordynacja podatkowa wraz z wnioskami (formularzami) o wydanie interpretacji indywidualnych. Rolą bazy orzeczeń jest upowszechnienia wiedzy z zakresu prawa podatkowego oraz udostępnienie formularzy ORD-IN dla osób zainteresowanych wydaniem interpretacji indywidualnej w ich konkretnej sprawie. Jednocześnie podkreślić należy, iż baza ta ma charakter jedynie informacyjny i edukacyjny, nie jest natomiast źródłem do wywodzenia konkretnych rozwiązań, nawet w analogicznych sprawach. Każdą sprawę Organ podatkowy jest zobowiązany traktować indywidualnie.

Z uwagi na powyższe, przywołana interpretacja indywidualna nie może być wiążąca dla tut. Organu podatkowego w toku rozpatrywanej sprawy z wniosku Spółki o charakterze indywidualnym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl