IPPB5/423-13/12-3/AS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 marca 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-13/12-3/AS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 15 grudnia 2011 r. (data wpływu 9 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie (objęcie) akcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie (objęcie) akcji.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawca - jest spółką posiadającą osobowość prawną z siedzibą na Cyprze, prowadzącą działalność na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej poprzez oddział ("Polski Oddział"), działający na zasadach określonych w Rozdziale 6 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.).

Wnioskodawca specjalizuje się w działalności inwestycyjnej, która polega m.in. na wykupie tzw. "niedoszacowanych" aktywów/firm w celu ich odsprzedaży po cenie rynkowej, wykupie złych (trudnych do odzyskania) długów w celu ich windykacji lub odsprzedaży, inwestowaniu na rynkach nieruchomości, doradztwie finansowym i biznesowym.

Wnioskodawca zatrudniał (na podstawie umowy o pracę) w Polskim Oddziale osobę fizyczną na stanowisku Dyrektora Inwestycyjnego ("Pracownik"). Dnia 30 czerwca 2010 r. Minister Finansów wydał na rzecz Wnioskodawcy decyzję w sprawie uznania prawidłowości wyboru i stosowania metody określenia części dochodu podmiotu zagranicznego, prowadzącego działalność poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej zagraniczny zakład, podlegającej przypisaniu temu zakładowi - porozumienie jednostronne ("Decyzja"), w której Minister Finansów uznał za prawidłowe wybór i stosowanie metody porównywalnej ceny niekontrolowanej w zakresie przypisania do Polskiego Oddziału części dochodu Wnioskodawcy - wynagrodzenia za czynności zarządzania projektami inwestycyjnymi polegającymi na zakupie, restrukturyzacji i sprzedaży podmiotów gospodarczych, które to czynności są podejmowane i prowadzone w Polsce bez udziału oddziałów Wnioskodawcy w innych krajach.

Zgodnie z Decyzją, po zakończeniu danego projektu inwestycyjnego prowadzonego przez Wnioskodawcę za pośrednictwem Polskiego Oddziału (bez udziału oddziałów Pracodawcy w innych krajach), do Polskiego Oddziału zostanie przypisane 20% udziału w zysku z projektu Inwestycyjnego, pod warunkiem, że stopa zwrotu z zakończonej inwestycji osiągnie lub przekroczy 8% w skali roku (tzw. preferowana minimalna stopa zwrotu na inwestycji).

Wnioskodawca zakończył jeden z prowadzonych za pośrednictwem Polskiego Oddziału projektów inwestycyjnych, zarządzanego przez Pracownika. W związku ze spełnieniem wskazanego powyżej warunku osiągnięcia preferowanej minimalnej stopy zwrotu na inwestycji, 20% zysku z tego projektu inwestycyjnego zostanie przypisane Polskiemu Oddziałowi.

Wnioskodawca planował wypłatę części lub całości wskazanego powyżej zysku, przypisanego Polskiemu Oddziałowi, na rzecz Pracownika w charakterze dodatkowej gratyfikacji finansowej (udział w zyskach, ang. carried interest). Planowana wypłata z zysku w postaci dodatkowej gratyfikacji finansowej pierwotnie wynikała z łączącego Wnioskodawcę z Pracownikiem dodatkowego porozumienia (aneksu do umowy o pracę) zawartego w ramach stosunku pracy oraz z wewnętrznych regulaminów Wnioskodawcy.

Jednakże stosunek pracy pomiędzy Wnioskodawcą a Pracownikiem uległ rozwiązaniu z dniem 31 października 2011 r.

Pomimo to Wnioskodawca zamierza przekazać byłemu Pracownikowi gratyfikację na zasadach określonych poniżej.

Zdarzenie przyszłe Nr 1 (przekazanie akcji nowej emisji):

Pracownik założy (albo wykorzysta istniejącą) spółkę posiadającą osobowość prawną ("Spółka"), której kapitał zakładowy będzie dzielić się na akcje, przy czym obecnie planowane jest założenie niepublicznej spółki kapitałowej (ang. private company limited by shares) z siedzibą w Republice Cypryjskiej i działającej zgodnie z tamtejszym prawem.

Alternatywnie rozważane jest założenie:

* spółki akcyjnej (fr. soci#232;t#232; anonyme) z siedzibą w Luksemburgu i działającej zgodnie z tamtejszym prawem, albo

* spółki akcyjnej posiadającej siedzibę na terytorium innego niż ww. państwa członkowskiego Unii Europejskiej (w tym Polski) lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Następnie, na podstawie uchwały walnego zgromadzenia Spółki zostanie przeprowadzone podwyższenie kapitału zakładowego Spółki poprzez emisję nowych akcji ("Akcje"). Akcje zostaną objęte przez Wnioskodawcę, działającego poprzez Polski Oddział, po cenie wyższej niż wartość nominalna Akcji. Uchwała walnego zgromadzenia Spółki będzie przewidywać, że Akcje zostaną objęte przez Wnioskodawcę wyłącznie w celu przeniesienia tytułu ich własności na Pracownika. W wykonaniu Uchwały walnego zgromadzenia Spółki, Wnioskodawca (działając poprzez Polski Oddział) zaoferuje Pracownikowi nabycie Akcji po cenie równej lub niższej od ich wartości nominalnej (a zatem niższej od ich wartości rynkowej).

Zdarzenie przyszłe nr 2 (przekazanie istniejących akcji):

Pracownik nabędzie akcje istniejącej spółki akcyjnej (wskazanej we wniosku) jako osoba uprawniona na podstawie uchwały walnego zgromadzenia.

Akcje w Istniejącej spółce akcyjnej, posiadane przez XYZ z siedzibą na Cyprze albo nabyte przez Wnioskodawcę od podmiotów zależnych od XYZ z siedzibą na Cyprze zostaną nabyte przez Pracownika za cenę niższą od wartości rynkowej tych akcji.

"Istniejącą spółką akcyjną", o której mowa powyżej będzie:

* niepubliczna spółka kapitałowa (ang. private company limited by shares) z siedzibą w Republice Cypryjskiej, albo

* spółka akcyjna (fr. soci#232;t#232; anonyme) z siedzibą w Luksemburgu, albo

* spółka akcyjna posiadająca siedzibę na terytorium innego niż ww. państwa członkowskiego Unii Europejskiej (w tym Polski) lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w przypadku zdarzenia przyszłego Nr 1,w momencie nabycia przez Pracownika Akcji Spółki od Wnioskodawcy (działającego poprzez Polski Oddział) po cenie równej lub niższej od ich wartości nominalnej (a zatem niższej od ich wartości rynkowej), po stronie Pracownika powstanie dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w związku z czym na Wnioskodawcy będzie ciążył z tego tytułu obowiązek płatnika, tj. obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

2.

Czy w przypadku zdarzenia przyszłego Nr 2, w momencie nabycia przez Pracownika od Wnioskodawcy (działającego poprzez Polski Oddział) akcji w istniejącej spółce akcyjnej, posiadanych przez XZY z siedzibą na Cyprze albo nabytych przez Wnioskodawcę od podmiotów zależnych od XYZ z siedzibą na Cyprze, po stronie Pracownika powstanie dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w związku z czym na Wnioskodawcy będzie ciążył z tego tytułu obowiązek płatnika, tj. obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

3.

Czy Wnioskodawca w momencie zbycia Akcji na rzecz Pracownika w wyniku zdarzenia przyszłego Nr I i Nr 2 będzie uprawniony do potrącenia jako koszt uzyskania przychodów całkowitych wydatków na nabycie (objęcie) Akcji w Spółce i ujęcia tych kosztów w rozliczeniu podatkowym Polskiego Oddziału.

Zaznaczyć należy, że przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie Nr 3 w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Wniosek odnośnie pytań Nr 1 i 2 dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie rozpatrzony w odrębnych rozstrzygnięciach.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 3)

Zgodnie z art. 15 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej jako: "u.p.d.o.p."), kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p.

Z treści tego przepisu wynika, że dany wydatek może być uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli spełnione zostaną następujące warunki:

* koszt zostanie poniesiony,

* celem poniesienia kosztu jest osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,

* koszt nie został uwzględniony przez ustawodawcę na liście wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów. zawartej w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p.

W doktrynie i orzecznictwie zostały określone dodatkowe kryteria uznawania wydatków za koszty uzyskania przychodów, w szczególności:

* definitywny charakter poniesionego kosztu,

* związek z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

* odpowiednie udokumentowanie.

Ponadto wskazuje się, iż przepis art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. konstytuuje zasadę, stosownie do której pomiędzy kosztem podatkowym oraz przychodami podatników musi wystąpić związek przyczynowo-skutkowy. Związek ten może być natomiast bezpośredni lub pośredni, tzn. kosztem uzyskania przychodu będą wydatki, które mogą przyczynić się do powstania konkretnego przychodu oraz wydatki pośrednio związane z funkcjonowaniem podatnika.

Warunkiem zakwalifikowania pewnych wydatków, jako tak pojmowanego kosztu, jest ich celowe ponoszenie przez podatnika dla osiągnięcia przychodów. Jak wskazuje się w orzecznictwie, ustawodawca nieprzypadkowo posłużył się pojęciem "przychodów", a nie "przychodu". Liczba mnoga, w której użyto tego słowa, wskazuje, że aby jakiś wydatek uznać za koszt w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, nie trzeba wykazywać zależności między nim a powstaniem lub powiększeniem konkretnego, poddającego się kwantyfikacji (mierzalnego) przychodu (zob. uchwała 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18 czerwca 2007 r., sygn. akt II FPS 8/06).

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8) u.p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m.in. wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych. Istotą tego przepisu jest zatem nie całkowite uniemożliwienie potrącania wydatków na nabycie udziałów/ akcji w spółce kapitałowej jako kosztu uzyskania przychodów, lecz przesunięcie momentu rozpoznania kosztu podatkowego związanego z takim nabyciem na chwilę zbycia udziałów/akcji.

Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego zawartym w niniejszym Wniosku, Wnioskodawca (działając za pośrednictwem Polskiego Oddziału) zamierza:

a.

w ramach zdarzenia Nr 1 - nabyć (objąć) Akcje Spółki po cenie wyższej niż ich wartość nominalna - co doprowadzi jednocześnie do zwiększenia wartości rynkowej Akcji a następnie zbyć je na rzecz Pracownika po cenie równej lub niższej od ich wartości nominalnej (a zatem niższej niż ich wartość rynkowa oraz cena, za którą Wnioskodawca nabędzie Akcje); albo

b.

w ramach zdarzenia Nr 2 zbyć na rzecz Pracownika akcje w istniejącej spółce akcyjnej (za cenę niższą od wartości rynkowej tych akcji) posiadane przez XZY z siedzibą na Cyprze albo nabyte przez Wnioskodawcę od podmiotów zależnych od XYZ z siedzibą na Cyprze.

W rezultacie przychód ze zbycia akcji na rzecz Pracownika, jaki osiągnie Wnioskodawca (działając poprzez Polski Oddział), będzie znacząco niższy od wydatków poniesionych na ich nabycie (Wnioskodawca poniesie stratę). Jednocześnie, z uwagi na fakt że zarówno nabycie Akcji oraz ich zbycie na rzecz Pracownika zostanie przeprowadzone za pośrednictwem Polskiego Oddziału, operacje te powinny zostać ujęte w rozliczeniu podatkowym Polskiego Oddziału.

W opinii Wnioskodawcy, Polski Oddział będzie uprawniony do potrącenia w charakterze kosztów uzyskania przychodów całości wydatków poniesionych na nabycie (objęcie) Akcji w Spółce. Ich poniesienie ma bowiem związek z przyznaniem Pracownikowi dodatkowej gratyfikacji finansowej, stanowiąc formę wynagrodzenia Pracownika za pracę na rzecz Spółki. Należy przy tym zauważyć, iż wynagrodzenie to pełni podwójną funkcję. Stanowi bowiem nie tylko wyraz uznania dla Pracownika w związku z osiągnięciem przez Wnioskodawcę zysku z prowadzonego przez niego projektu inwestycyjnego, lecz ma również na celu zachęcenie Pracownika (oraz pozostałych pracowników Polskiego Oddziału) do wysiłków na rzecz osiągania przez Wnioskodawcę dobrych wyników finansowych w przyszłości.

Z tego względu niewątpliwie istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesieniem przez Wnioskodawcę (za pośrednictwem Polskiego Oddziału) wydatków na nabycie (objęcie) Akcji a przychodami Wnioskodawcy. Wobec tego należy stwierdzić, że na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8) w zw. z art. 15 ust. 1 zdanie pierwsze u.p.d.o.p., w momencie zbycia Akcji na rzecz Pracownika, Wnioskodawca będzie uprawniony do ujęcia w rozliczeniu podatkowym Polskiego Oddziału całości wydatków na nabycie (objęcie) Akcji w charakterze kosztów uzyskania przychodów, wykazując tym samym stratę podatkową.

Wnioskodawca ponadto poinformował, że:

1.

uzyskane przez niego interpretacje indywidualne Nr IPPB2/415-425/11-6/MK, Nr IPPB2/415-425/1I-7/MK oraz Nr IPPB5/423-421/11-2/TO dotyczyły innego stanu faktycznego, tj. sytuacji w której obowiązywała jeszcze umowa o pracę oraz aneks przewidujący dodatkową gratyfikację,

2.

odrębny wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie skutków podatkowych związanych ze zdarzeniem przyszłym opisanym w niniejszym wniosku zostanie złożony również przez Pracownika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie (objęcie) akcji uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie należy poinformować, iż w obwieszczeniu Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 9 marca 2011 r. opublikowanym w Dzienniku Ustaw z 8 kwietnia 2011 r., Nr 74, poz. 397 - został ogłoszony jednolity tekst ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl