IPPB5/423-1237/11-3/IŚ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 marca 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-1237/11-3/IŚ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27 grudnia 2011 r. (data wpływu 28 grudnia 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 marca 2012 r. (data wpływu 27.03.20012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie różnic kursowych z tytułu spłaty kredytów walutowych:

* w części dotyczącej kredytu zaciągniętego i spłaconego przez Spółkę - jest prawidłowe;

* w części dotyczącej możliwości rozpoznania ujemnych różnic kursowych w przypadku spłaty kredytu przejętego w wyniku połączenia się spółek - jest prawidłowe;

* w części dotyczącej możliwości zastosowania do obliczenia różnic kursowych od ww. przejętego kredytu na dzień jego udzielenia kursu kupna "własnego" banku, tj. obsługującego rachunek walutowy Spółki - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 grudnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie różnic kursowych z tytułu spłaty kredytów walutowych, w tym z tytuły spłaty kredytu przejętego w wyniku połączenia się spółek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Sp. z o.o. (dalej określana również jako "Spółka" lub "Wnioskodawca") zaciągnęła kredyt w walucie obcej (EUR). W dniu 9 grudnia 2011 r. dokonała spłaty tego kredytu (również w EUR). Dodatkowo kredyt w walucie obcej (EUR) zaciągnęła spółka H. Sp. z o.o. Kredyt ten również został spłacony w dniu 9 grudnia 2011 r. w walucie obcej (EUR).

Na podstawie uchwał z dnia 12 lipca 2010 r. Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników spółki G. Sp. z o.o. oraz uchwały Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników spółki H. Sp. z o.o. G. Sp. z o.o. (jako spółka przejmująca) połączyła się ze Spółką H. Sp. z o.o. (spółka przejmowana) przez przeniesienie całego majątku Spółki H. Sp. z o.o. na Spółkę G. Sp. z o.o. Połączenie zarejestrowane zostało w KRS w dniu 31 sierpnia 2011 r. W następstwie połączenia Spółka przejęła m.in. zobowiązania kredytowe spółki przejmowanej, tj. H. Sp. z o.o.

W wyniku spłaty kredytu powstały różnice kursowe ujemne wyliczone przez Spółkę jako różnica pomiędzy wartością waluty w dniu otrzymania kredytu (przeliczoną po kursie kupna banku obsługującego rachunek Spółki ogłaszanym w dniu otrzymania kredytu) a wartością waluty (przeliczoną po kursie sprzedaży banku obsługującego rachunek Spółki ogłaszanym w dniu spłaty kredytu). Spółka nadmienia, że choć pierwotnie kredyty zaciągnięte zostały na cele inwestycyjne (zakup galerii handlowej) wyżej opisane różnice kursowe powstały po przyjęciu środków trwałych do używania i tym samym nie korygowały ich wartości początkowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy Spółka prawidłowo ustaliła różnice kursowe od spłaty kredytu w walucie obcej jako różnicę między wartością waluty w dniu otrzymania kredytu (przeliczoną po kursie kupna banku obsługującego rachunek Spółki ogłaszanym w dniu otrzymania kredytu) a wartością waluty (przeliczoną po kursie sprzedaży banku obsługującego rachunek Spółki ogłaszanym w dniu spłaty kredytu).

2.

Czy powstałe ujemne różnice kursowe stanowią koszt uzyskania przychodów po stronie Spółki.

Stanowisko Spółki:

Ad. 1)

Spółka uważa, że różnice kursowe przy spłacie kredytu udzielonego w walucie obcej w stanie faktycznym opisanym we wniosku powinny zostać ustalone przy zastosowaniu kursu kupna waluty ogłaszanego przez bank obsługujący rachunek Spółki na dzień otrzymania kredytu oraz kurs sprzedaży banku obsługującego rachunek Spółki ogłaszanego na dzień spłaty kredytu.

Zgodnie z art. 15a ust. 1 Ustawy CIT, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3. Zgodnie z art. 15a ust. 2 pkt 5 Ustawy CIT, dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni. Natomiast zgodnie z art. 15a ust. 3 pkt 5 Ustawy CIT, ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Przepisy Ustawy CIT nie definiują pojęcia kursu faktycznie zastosowanego.

Zdaniem Spółki powinien to jednak być:

* kurs kupna waluty ogłaszany przez bank obsługujący rachunek Spółki ogłaszany na dzień otrzymania kredytu, oraz

* kurs sprzedaży banku obsługującego rachunek Spółki ogłaszany na dzień spłaty kredytu.

Spółka nadmienia, że takie stanowisko zajęte zostało przez tutejszy organ podatkowy w trzech interpretacjach indywidualnych wydanych dla spółek należących do tej samej grupy kapitałowej co Spółka, tj.

* interpretacji indywidualnej z dnia 6 grudnia 2011 r. znak IPPB5/423-857/11-2/IŚ,

* interpretacji indywidualnej z dnia 6 grudnia 2011 r. znak IPPB5/423-868/11-2/IŚ,

* interpretacji indywidualnej z dnia 6 grudnia 2011 r. znak IPPB5/423-859/11-2/IŚ.

W interpretacjach tych organ podatkowy uznał, że do ustalenia różnic kursowych od kredytów w walucie obcej należy:

* przy otrzymaniu kredytu posłużyć się kursem kupna banku;

* przy spłacie kredytu - kursem sprzedaży.

Bank bowiem przy wypłacie środków zazwyczaj przelicza je po kursie kupna - niższym od kursu sprzedaży, który z kolei brany jest pod uwagę przy spłacie kredytu. Różnica między oferowanym przez bank kursem kupna waluty (niższym) a kursem jej sprzedaży (wyższym) określana jest w praktyce jako spread, który w istocie dla banku oznacza zysk, a dla kredytobiorcy ukryty koszt kredytu.

Ad. 2)

Zdaniem Spółki, różnice kursowe ujemne powstałe na spłacie kredytu - zarówno zaciągniętego przez nią samą jak i przez spółkę przejmowaną - stanowić będą po jej stronie koszt uzyskania przychodów.

Zgodnie z ogólną regułą wyrażoną w art. 15 ust. 1 Ustawy CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Z kolei zgodnie z art. 15a ust. 1 Ustawy CIT, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe. Spółka zaznacza, że różnice kursowe powstałe na spłacie kredytu (w przypadku Spółki - różnice kursowe ujemne) powstały z tytułu spłaty kredytu walutowego zaciągniętego przez Spółką, jak również kredytu walutowego zaciągniętego przez spółkę przejętą w wyniku połączenia. Zdaniem Spółki, w obydwu przypadkach różnice te stanowić będą koszt uzyskania przychodów po jej stronie.

W wyniku połączenia się spółek na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowych na spółkę przejmującą przechodzi nie tylko majątek spółki przejmowanej, lecz drogą sukcesji uniwersalnej przechodzą na nią wszystkie prawa i obowiązki, jakie spółka ta posiadała na dzień wykreślenia jej z rejestru sądowego; następuje zatem uniwersalna sukcesja materialno-prawna i formalnoprawna.

Na gruncie prawa podatkowego powyższa zasada sukcesji została wyrażona przez przepis art. 93 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa stanowiący, iż osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

1.

osób prawnych,

2.

osobowych spółek handlowych,

3.

osobowych i kapitałowych spółek handlowych

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Przepis ten stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych) - art. 93 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.

Przedstawiony stan faktyczny pozwała jednoznacznie stwierdzić, że proces łączenia się spółek przez przejęcie jest związany z sukcesją podatkową spółki przejmującej. Skutkiem takiego połączenia jest utrata podmiotowości prawnej przez spółkę przejmowaną, natomiast spółka przejmująca nie traci swej podmiotowości prawnej, zachowując tym samym ciągłość prawną i organizacyjną, a zatem nie powstaje nowa jednostka. Tym samym, Spółka stała się w wyniku połączenia następcą prawnym przejętej spółki i wstąpiła we wszelkie prawa i obowiązki (również podatkowe) podmiotu przejętego.

Odnosząc powyższe przepisy do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego stwierdzić należy, iż różnice kursowe ujemne od pożyczki walutowej zaciągniętej przez spółkę przejmowaną, spłaconej przez Spółkę przejmującą, stanowią dla niej koszt uzyskania przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego

* w części dotyczącej kredytu zaciągniętego i spłaconego przez Spółkę - uznaje się za prawidłowe;

* w części dotyczącej możliwości rozpoznania ujemnych różnic kursowych w przypadku spłaty kredytu przejętego w wyniku połączenia się spółek - uznaje się za prawidłowe;

* w części dotyczącej możliwości zastosowania do obliczenia różnic kursowych od ww. przejętego kredytu na dzień jego udzielenia kursu kupna "własnego" banku, tj. obsługującego rachunek walutowy Spółki - uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.; dalej: u.p.d.o.p.), podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie art. 15a, albo na podstawie przepisów o rachunkowości pod warunkiem, że w okresie, o którym mowa w art. 9b ust. 3 u.p.d.o.p., sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez podmioty uprawnione do ich badania.

W oparciu o treść wniosku należy przysiąc, że Spółka ustala różnice kursowe według reguł podatkowych, tj. zgodnie z art. 15a u.p.d.o.p.

Dla celów podatku dochodowego od osób prawnych różnice kursowe zostały wyodrębnione w przychodach i kosztach podatkowych. Zgodnie bowiem z przepisem art. 15a ust. 1 u.p.d.o.p., różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

Sposób określania wielkości różnic kursowych w przypadku spłaty kredytów - a z tego rodzaju problematyką związane są wątpliwości zgłoszone przez Spółkę - oraz zasady ujmowania tych różnic do przychodów lub do kosztów uzyskania przychodów reguluje art. 15a ust. 2 pkt 4 i 5 oraz ust. 3 pkt 4 i 5 u.p.d.o.p. Przepisy te stosuje się odpowiednio do kapitałowych rat kredytów (art. 15a ust. 9 u.p.d.o.p.). Należy jednak podkreślić, że inne przepisy określają zasady ustalania różnic kursowych przez kredytodawcę, inne zaś dotyczą ustalania tych różnic przez kredytobiorcę.

Do ustalania różnic kursowych przez kredytobiorcę - w takim też charakterze występuje Spółka - zastosowanie znajduje art. 15a ust. 2 pkt 5 i ust. 3 pkt 5 u.p.d.o.p., czyli kredytodawca ustala:

* na podstawie art. 15a ust. 2 pkt 5 u.p.d.o.p. dodatnie różnice kursowe, jeżeli wartość kredytu w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni;

* na podstawie art. 15a ust. 3 pkt 5 u.p.d.o.p. ujemne różnice kursowe, jeżeli wartość kredytu w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Przytoczone powyżej przepisy wyraźnie wiążą moment ustalania różnic kursowych po stronie kredytobiorcy z dniem dokonania spłaty kredytu (odpowiednio spłaty kapitałowej raty kredytu).

Podkreślenia wymaga, że różnice kursowe ustalane dla celów podatkowych co do zasady, dotyczą kredytów walutowych.

Aby uznać dany kredyt za walutowy musi on spełniać określone warunki, a mianowicie:

* zaciągnięty jest w walucie obcej;

* spłaty kredytu dokonywane są w walucie obcej, czego wyrazem jest m.in. potwierdzenie salda przez bank wyrażone w walucie obcej.

Choć sam kredyt nie jest ani przychodem, ani kosztem podatkowym, to jednak ustalone w powyższy sposób różnice kursowe z tytułu spłaty kredytu uwzględnia w podstawie opodatkowania podatkiem dochodowym - lecz tylko wówczas, gdy środki kredytowe nie zostały przeznaczone na sfinansowanie wydatków, które stanowią wyłącznie kategorię finansową kosztów. Przemawia za tym wykładnia celowościowa powoływanej ustawy podatkowej.

Różnice kursowe dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, co do zasady, ustala się po kursie faktycznie zastosowanym. Na gruncie obowiązujących przepisów podatkowych zostało przyjęte, iż kurs faktycznie zastosowany to taki, po jakim dokonuje się faktycznej wyceny w celu ustalenia różnic kursowych. Jest on kursem faktycznie zastosowanym. W sensie technicznym faktycznie zastosowany kurs waluty oznacza miarę wartości pieniądza krajowego w stosunku do waluty obcej. Jeżeli operacje walutowe są dokonywane przez rachunek bankowy uzasadnione jest stosowanie kursów bankowych. Kurs bankowy, tj. banku, z którego usług korzysta podatnik, jest kursem najbardziej zbliżonym do rzeczywistości, a przecież różnice kursowe w ujęciu podatkowym winny mięć charakter "rzeczywisty, realny", gdyż są one "mechanizmem" służącym uwzględnieniu dla celów podatku dochodowego wartości rzeczywistych przysporzeń/ubytków w składnikach majątkowych podatnika. Cel ten zostanie zrealizowany przy użyciu jako fatycznie zastosowanych kursów banku, z którego usług podatnik korzysta. Dopiero, jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu (np. gdy podatnik korzysta z usług banku zagranicznego, który nie ustala kursów walutowych do przeliczenia PLN), wówczas w takich przypadkach jest uzasadnione przyjęcie kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień (art. 15a ust. 4 u.p.d.o.p.).

W praktyce najczęściej stosuje się następujące kursy bankowe:

* w przypadku nabycia waluty od banku - kurs sprzedaży waluty;

* w przypadku otrzymania waluty od kontrahenta w formie zapłaty - kurs kupna banku;

* przy wypływie waluty w formie zapłaty za zobowiązania - kurs sprzedaży,

* przy odprzedaży waluty bankowi - kurs kupna,

* w przypadku kredytów/pożyczek:

o przy otrzymaniu nowych środków - kurs kupna,

o przy spłacie - kurs sprzedaży. Jak słusznie zauważyła Spółka, bank bowiem przy wypłacie środków zazwyczaj przelicza je po kursie kupna - niższym od kursu sprzedaży, który z kolei brany jest pod uwagę przy spłacie kredytu. Różnica między oferowanym przez bank kursem kupna waluty (niższym) a kursem jej sprzedaży (wyższym) określana jest w praktyce jako spread, który w istocie dla banku oznacza zysk, a dla kredytobiorcy "ukryty" koszt kredytu.

W innych określonych sytuacjach mogą też mieć zastosowanie kursy umowne, co dopuszczają przepisy podatkowe.

W świetle powyższego nie ulega wątpliwości, że w przypadku opisanego we wniosku kredytu walutowego, który zaciągnęła Spółka na cele inwestycyjne, Spółka jest uprawniona do rozpoznania podatkowych różnic kursowych na podstawie art. 15a ust. 2 pkt 5 lub ust. 3 pkt 5 u.p.d.o.p., stosując przy tym odpowiednio kurs kupna z dnia udzielenia kredytu i kurs sprzedaży z dnia jego spłaty, ogłaszane przez bank, z którego usług Spółka korzysta. Jeżeli ustalona w ten sposób wartość tego kredytu z dnia jego otrzymania będzie wyższa niż w dniu jego spłaty - Spółka rozpozna dodatnie różnice kursowe stanowiące przychody podatkowe, natomiast gdy wartość kredytu z dnia jego otrzymania będzie niższa niż w dniu jego spłaty Spółka rozpozna ujemne różnice kursowe stanowiące koszty uzyskania przychodów.

Oznacza to tym samym, że stanowisko Spółki co do tego, że:

1.

różnice kursowe przy spłacie kredytu udzielonego Spółce w walucie obcej w stanie faktycznym opisanym we wniosku powinny zostać ustalone przy zastosowaniu kursu kupna waluty ogłaszanego przez bank obsługujący rachunek Spółki na dzień otrzymania kredytu oraz kursu sprzedaży banku obsługującego rachunek Spółki ogłaszanego na dzień spłaty kredytu;

2.

ujemne różnice ustalone w wyżej określony sposób będą stanowiły po stronie Spółki koszty uzyskania przychodów

- jest prawidłowe.

Wątpliwości Spółki dotyczą również możliwości uwzględnienia w rachunku podatkowym różnic kursowych z tytułu spłaty kredytu walutowego przejętego w wyniku połączenia się Spółki z H. sp. z o.o., jak też dotyczą prawidłowości przyjętych przez Spółkę kursów waluty do ustalania różnic kursowych od tego kredytu. Spółka uważa przy tym, że w wyniku dokonywanej przez Spółkę spłaty przejętych zobowiązań kredytowych po stronie Spółki powstaną podatkowe różnice kursowe ujemne, wynikające z porównania wartości waluty w dniu otrzymania kredytu według kursu kupna banku obsługującego rachunek Spółki ogłaszanego w dniu otrzymania kredytu (przez spółkę przejmowaną) a wartością waluty przeliczoną po kursie sprzedaży banku obsługującego rachunek Spółki ogłaszanym w dniu spłaty kredytu.

Zgodnie z art. 93 § 1 i 2 powołanej na wstępie ustawy - Ordynacja podatkowa, osoba prawna łącząca się przez przejęcie innej osoby prawnej wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki osoby prawnej przejmowanej. Wskazane przepisy konstytuują zasadę sukcesji uniwersalnej, polegającej na przejściu wszelkich praw i obowiązków z poprzednika prawnego na jego następcę (sukcesora). Przedmiotem następstwa osób prawnych są prawa i obowiązki, wynikające z przepisów prawa podatkowego.

Sukcesor wstępuje w prawa i obowiązki poprzednika jako podatnika, płatnika i inkasenta. Jest to założenie najszerszego przejęcia tych praw i obowiązków dotyczących poprzednika, wynikające z regulacji podatkowoprawnych. Tym samym, w stanie faktycznym rozpatrywanej sprawy Spółka - Wnioskodawca stała się następcą prawnym przejętej spółki (tj. H. sp. z o.o.) i wstąpiła we wszelkie prawa i obowiązki podatkowe tej spółki. Przedstawiony stan faktyczny pozwala więc stwierdzić, że proces połączenia się spółek przez przejęcie jest związany z sukcesją podatkową dla spółki przejmującej, czyli dla Spółki - Wnioskodawcy. Skutkiem połączenia jest więc także sukcesja podatkowa w obrębie przejętych walutowych zobowiązań kredytowych. Oznacza to równocześnie, że Spółka dokonując spłaty przejętego kredytu inwestycyjnego jest uprawniona do rozpoznania z tego tytułu różnic kursowych w oparciu o przepisy cyt. wyżej art. 15a ust. 2 pkt 5 i ust. 3 pkt 5 u.p.d.o.p. W przypadku wystąpienia ujemnych różnic kursowych będą one stanowiły po stronie Spółki koszty uzyskania przychodów.

Odnośnie natomiast obowiązujących kursów waluty dla ustalenia przedmiotowych różnic należy zwrócić uwagę, że w rozpatrywanej sprawie żaden z powołanych przepisów nie pozwala na zmianę wysokości kwoty udzielonego kredytu poprzez jego ponowną wycenę w związku z przejęciem spółki, która ten kredyt otrzymała.

Oznacza to, że zgodnie z zasadą sukcesji generalnej, wynikającą z art. 93 Ordynacji podatkowej, Spółka, jako podmiot przejmujący, będzie zobowiązana do kontynuacji zasad wyceny spłat przejętego kredytu ustalonych przez Spółkę. Skutkuje to koniecznością ujęcia w księgach rachunkowych Spółki przejętego kredytu w rzeczywiście udzielonej kwocie, czyli przy uwzględnieniu kursu waluty z dnia udzielenia kredytu, a takim kursem jest kurs faktycznie zastosowany przez spółkę przejmowaną (co do zasady, jeśli nie było ustaleń umownych, będzie to kurs kupna banku z dnia otrzymania tego kredytu, ogłaszany przez bank, z którego usług przejmowana spółka korzystała, z zastrzeżeniem postanowień art. 15a ust. 4 u.p.d.o.p.).

Wobec powyższego, o ile rację ma Spółka, że przy ustalaniu różnic kursowych z tytułu przejętego kredytu Spółka na dzień jego spłaty przyjmie kurs sprzedaży ogłaszany w tym dniu przez bank obsługujący rachunek walutowy Spółki, to nie sposób uznać za prawidłowe stanowiska, że dla ustalenia wartości tego kredytu na dzień jego otrzymania Spółka zastosuje kurs kupna banku obsługującego rachunek Spółki, gdyż prowadziłoby to do zmiany rzeczywistej wartości tego kredytu.

W konsekwencji stanowisko Spółki w przedmiotowym zakresie, w części dotyczącej możliwości zastosowania kursu kupna ogłaszanego przez bank obsługujący rachunek walutowy Spółki nie może być uznane za prawidłowe.

Podsumowując należy w odpowiedzi na postawione przez Spółkę pytania wprost stwierdzić, że:

ad. pyt. 1)

* w przypadku kredytu walutowego zaciągniętego przez Spółkę, Spółka prawidłowo ustaliła różnice kursowe jako różnicę między wartością waluty w dniu otrzymania kredytu, przeliczoną po kursie kupna banku obsługującego rachunek Spółki ogłaszanym w dniu otrzymania kredytu a wartością waluty, przeliczoną po kursie sprzedaży banku obsługującego rachunek Spółki ogłaszanym w dniu otrzymania kredytu;

* w przypadku przejętego kredytu, Spółka dla ustalenia różnic kursowych nieprawidłowo przyjęła kurs kupna banku obsługującego rachunek Spółki ogłaszany w dniu otrzymania kredytu, dokonując w ten sposób ponownej wyceny tego kredytu, zamiast prawidłowo ująć ten kredyt w rzeczywiście udzielonej kwocie po kursie faktycznie zastosowanym przez spółkę przejmowaną. Prawidłowe jest natomiast podejście Spółki odnośnie możliwości zastosowania kursu sprzedaży banku obsługującego rachunek Spółki ogłaszanego w dniu otrzymania kredytu;

ad. pyt. 2)

* ujemne różnice kursowe z tytułu spłaty kredytów walutowych przeznaczonych na cele inwestycyjne (zarówno kredyt zaciągnięty przez Spółkę, jak i kredyt przejęty), ustalone przy użyciu właściwych kursów do przeliczenia waluty na złote stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów.

W tym stanie rzeczy stanowisko Spółki w kwestii zadanych pytań należało uznać - odpowiednio, jak wyżej - w części za prawidłowe i w części za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl