IPPB5/423-1214/14-2/KS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 lutego 2015 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-1214/14-2/KS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 grudnia 2014 r. (data wpływu 8 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

* czy w przypadku gdy dochód kasy mieszkaniowej za dany rok podatkowy zostaje zatrzymany i przekazany na kapitał (fundusz) własny kasy mieszkaniowej, z którego to kapitału (funduszu) finansowane będą wyłącznie cele (wydatki) wymienione w art. 5 ust. 3-5 Ustawy, to dochód taki na moment zarachowania na taki kapitał (fundusz) podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest prawidłowe,

* czy dokonanie podziału zysków pomiędzy akcjonariuszy (dywidenda) w sposób wskazany w zdarzeniu przyszłym i sfinansowanie wypłaty dywidendy ze środków pieniężnych Banku innych niż środki pieniężne kasy mieszkaniowej nie powoduje naruszenia dyspozycji art. 17 ust. 1 pkt 4k u.p.d.o.p. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

* czy w przypadku gdy dochód kasy mieszkaniowej za dany rok podatkowy zostaje zatrzymany i przekazany na kapitał (fundusz) własny kasy mieszkaniowej, z którego to kapitału (funduszu) finansowane będą wyłącznie cele (wydatki) wymienione w art. 5 ust. 3-5 Ustawy, to dochód taki na moment zarachowania na taki kapitał (fundusz) podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

* czy dokonanie podziału zysków pomiędzy akcjonariuszy (dywidenda) w sposób wskazany w zdarzeniu przyszłym i sfinansowanie wypłaty dywidendy ze środków pieniężnych Banku innych niż środki pieniężne kasy mieszkaniowej nie powoduje naruszenia dyspozycji art. 17 ust. 1 pkt 4k u.p.d.o.p.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej: Bank) jest bankiem krajowym w rozumieniu przepisów prawa bankowego, osobą prawną mającą siedzibę dla celów podatkowych w Polsce.

W Banku funkcjonuje Kasa Mieszkaniowa (KM), na podstawie i zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych ustaw (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 255, dalej jako: Ustawa).

Zgodnie z wymogami wynikającymi z art. 2 Ustawy KM jest finansowo wyodrębnioną działalnością Banku, polegającą na prowadzeniu imiennych rachunków oszczędnościowo-kredytowych i udzielaniu kredytów kontraktowych.

Artykuł 17 ust. 1 pkt 4k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (u.p.d.o.p.) wprowadza zwolnienie dochodów KM stanowiących równowartość dochodów osiągniętych przez tą kasę z tytułu określonych w odrębnych przepisach (tekst jedn.: Ustawie) - w części przeznaczonej wyłącznie na realizację wymienionych w tych przepisach celów KM.

Należy zatem ustalić, w jaki sposób rozpoznawać w praktyce przeznaczenie dochodów na realizację celów KM. Z uwagi na to, że KM jest finansowo wyodrębnioną jednostką w ramach struktury Banku, sporządzającą własny bilans i rachunek zysków i strat, to osiągnięte przez nią dochody (zyski) będą odkładane na kapitały (fundusze) własne. Zatrzymane we własnych kapitałach (funduszach) dochody KM, zgodnie z wymaganiami Ustawy, przeznaczane są wyłącznie na realizację celów (wydatków) wymienionych w art. 5 ust. 3-5 Ustawy. Kapitały (fundusze) własne KM stanowią odpowiednik kapitałów (funduszy) własnych spółek kapitałowych, w tym banków (stanowić będą element pasywów w bilansie KM).

Jednocześnie kapitały (fundusze) własne KM stanowią kapituły (fundusze własne) Banku, w ramach którego funkcjonuje KM, a wynik finansowy KM stanowi element wyniku finansowego Banku.

W związku z powyższym KM, która funkcjonuje w ramach Banku, wypracowując określony zysk wykazuje go jako zwiększenie kapitałów własnych KM i przeznacza wygenerowane środki finansowe na realizację celów (wydatków) wymienionych w art. 5 ust. 3-5 Ustawy.

Bank z kolei, sporządzając swoje sprawozdanie finansowe, uwzględnia kapitały własne KM w swoich kapitałach, oraz wynik netto KM w swoim wyniku netto. Następnie wynik netto Banku może być przeznaczony na powiększenie kapitałów własnych (np. przeznaczony na kapitał rezerwowy) lub do wypłaty w formie dywidendy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Bank może przeznaczyć na wypłatę w postaci dywidendy nawet 100% wyniku netto. Stąd też możliwa jest sytuacja, gdy istniejąca w Banku KM osiągnie pozytywny wynik netto, który będzie przypisany do jej kapitałów własnych, a gotówka zostanie przeznaczona na wydatki określone w art. 5 ust. 3-5 Ustawy i jednocześnie Bank ustalając na podstawie obowiązujących przepisów kwotę dywidendy przeznaczy kwotę odpowiadającą nawet 100% wartości wyniku netto na wypłatę, finansując tą wypłatę ze środków własnych (innych niż te przypisane do KM). Poniższy przykład obrazuje opisaną sytuację.

Przykładowo (w uproszczeniu) Bank prowadzący KM posiada kapitał własny na poziomie 10 000 (w tym 100 kapitał KM). W danym roku Bank osiągnął wynik netto na poziomie 1 000 (w tym 50 wynik netto KM). Z powyższego wynika, iż kapitał własny przypisany do jednostek innych niż KM wynosi 9 900, a wynik netto wygenerowane przez jednostki inne niż KM wynosi 950. Jednostki inne niż KM po stronie aktywów posiadają 8 000 ulokowane w kredytach, a 1 900 w środkach pieniężnych. KM z kolei posiada 90 ulokowane w kredytach kontraktowych i 10 w środkach pieniężnych. Poniższa tabela prezentuje podsumowanie tych danych.

Aktywa

Bank (razem)

Jednostkiinne niż KM

KM

Środkipieniężne

1910

1900

10

Kredyty

8090

8000

90

Aktywarazem

10000

9900

100

Pasywa

Kapitaływłasne (podstawowy, zapasowy, rezerwowy)

9000

8950

50

Wynikokresu bieżącego

1000

950

50

Kapitaływłasne razem

10000

9900

100

Z kolei bilans otwarcia tego okresu prezentuje poniższa tabela.

Aktywa

Bank (razem)

Jednostkiinne niż KM

KM

Środkipieniężne

1260

1250

10

Kredyty

7740

7700

40

Aktywarazem

9000

8950

50

Pasywa

Kapitaływłasne (podstawowy, zapasowy, rezerwowy)

9000

8950

50

Wynikokresu bieżącego

0

0

0

Kapitaływłasne razem

9000

8950

50

Z powyższego wynika, iż w przypadku KM cały wynik netto za bieżący okres został przeznaczony na udzielanie kredytów kontraktowych. Kapitał własny KM wzrósł z 50 do 100 (o wynik netto bieżącego okresu) oraz aktywa KM wzrosły o 50 (wzrost wartości kredytów z 40 do 90).

Następnie Bank prowadzący KM dokonuje podziału wyniku za poprzedni okres i na wypłatę w postaci dywidendy przeznacza 100% wyniku netto, tj. 1000. Wypłata dywidendy jest finansowana w całości ze środków Banku innych niż należące do KM. Po wypłacie dywidendy sytuacja przedstawiałaby się następująco:

Aktywa

Bank (razem)

Jednostkiinne niż KM

KM

Środkipieniężne

910

900

10

Kredyty

8090

8000

90

Aktywarazem

9000

8900

100

Pasywa

Kapitaływłasne (podstawowy, zapasowy, rezerwowy)

9000

8900

100

Wynikokresu bieżącego

0

0

0

Kapitaływłasne razem

9000

9900

100

Jak wynika z powyższego przykładu w tabeli, wypłata dywidendy w kwocie 1 000 spowodowała spadek środków pieniężnych Banku o 1 000, jednak nie spowodowało to spadku wartości aktywów KM, ponieważ wypłata była sfinansowana w całości ze środków przynależnych do innych jednostek Banku. Również kapitały własne KM nie uległy obniżeniu, ponieważ wypłata została zrealizowana w całości z kapitałów Banku innych niż kapitały KM.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy w przypadku gdy dochód KM za dany rok podatkowy zostaje zatrzymany i przekazany na kapitał (fundusz) własny KM, z którego to kapitału (funduszu) finansowane będą wyłącznie cele (wydatki) wymienione w art. 5 ust. 3-5 Ustawy, to dochód taki na moment zarachowania na taki kapitał (fundusz) podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

2. Czy dokonanie podziału zysków pomiędzy akcjonariuszy (dywidenda), jak to opisano powyżej, i sfinansowanie wypłaty dywidendy ze środków pieniężnych Banku innych niż środki pieniężne KM nie powoduje naruszenia dyspozycji art. 17 ust. 1 pkt 4k u.p.d.o.p....

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1

Zdaniem Banku dochód KM za dany rok podatkowy, który zostanie zatrzymany i przekazany na kapitał (fundusz) własny KM, z którego to funduszu finansowe będą wyłączenie cele (wydatki) wymienione w art. 5 ust. 3-5 Ustawy, to dochód taki na moment zarachowania na taki kapitał (fundusz) podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4k u.p.d.o.p.

u.p.d.o.p. w art. 17 ust. 1 pkt 4k przewiduje zwolnienie dla dochodów banku prowadzącego kasę mieszkaniową stanowiące równowartość dochodu uzyskanego przez tę kasę z tytułów określonych w odrębnych przepisach - w części przeznaczonej wyłącznie na realizację wymienionych w tych przepisach celów kasy mieszkaniowej.

Kluczowa pozostaje zatem interpretacja zwrotu "w części przeznaczonej wyłącznie na realizację wymienionych w tych przepisach celów kasy mieszkaniowej", a ściślej co stanowi cele kasy mieszkaniowej wymienione w tych przepisach (czyli w Ustawie) i jak rozumieć realizację tego celu. Art. 2 Ustawy definiuje "kasę mieszkaniową" jako finansowo wyodrębnioną działalność banków polegającą na prowadzeniu imiennych rachunków oszczędnościowo-kredytowych i udzielaniu kredytów kontraktowych. Niewątpliwie są to cele KM przewidziane Ustawą. Prowadzenie imiennych rachunków oszczędnościowo-kredytowych wiązać się będzie dla KM z kosztami odsetkowymi (odsetki stanowią wynagrodzenie dla klientów w zamian za deponowanie określonych środków pieniężnych) oraz kosztami działania KM z nimi związanymi. Rachunki takie prowadzone są elektronicznie w systemie informatycznym i obsługiwane przez określony personel, z którego pracą również wiążą się koszty rzeczowe i osobowe. Podobnie z udzielaniem kredytów kontraktowych - Bank ponosi wydatki na udzielanie kredytów, a także koszty działania związane z tym procesem (głównie koszty utrzymania i rozwoju dedykowanego systemu informatycznego, koszty personelu).

KM lokuje również zgromadzone środki i wypracowane dochody w sposób wskazany w art. 5 ust. 5 Ustawy, np. w papiery wartościowe Skarbu Państwa lub Narodowego Banku Polskiego, a także w lokaty terminowe w innych bankach.

W związku z tym w przypadku gdy dochody KM zostaną zatrzymane i zasilą jej kapitały (fundusze) własne w celu pokrywania wydatków KM, o których mowa w art. 5 ust. 3-5 Ustawy, to powinny korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4k u.p.d.o.p.

Ad. 2

Zdaniem Banku dokonanie podziału zysków pomiędzy akcjonariuszy (dywidenda), jak to opisano powyżej, i sfinansowanie wypłaty dywidendy ze środków pieniężnych Banku innych niż środki pieniężne KM nie powoduje naruszenia dyspozycji art. 17 ust. 1 pkt 4k u.p.d.o.p. Naruszenie takie mogłoby mieć miejsce, gdyby wypłata dywidendy nastąpiła ze środków pieniężnych KM. Jednak, ponieważ wypłata dywidendy nie nastąpiła ze środków pieniężnych KM i nie spowodowała zmian w poziomie aktywów i kapitałów KM, to do naruszenia dyspozycji art. 17 ust. 1 pkt 4k u.p.d.o.p. nie dochodzi.

Uwzględnienie przy obliczaniu kwoty dywidendy do podziału kwot zysków wypracowanych przez KM, będącą częścią działalności Banku, nie ma faktycznego wpływu na to, w jaki sposób są wykorzystywane środki KM, tj. środki te nadal są przeznaczane ma cele (wydatki) wymienione w art. 5 ust. 3-5 Ustawy i pozostają w dyspozycji KM. Uwzględnienie zysków wypracowanych przez KM przy obliczaniu kwoty dywidendy do wypłaty za dany rok ma charakter jedynie arytmetyczny, wynikający stąd, iż KM pozostaje działalnością Banku, a zatem osiągnięcie zysku przez KM podwyższa zysk Banku, a całkowita kwota zysku Banku może być brana pod uwagę przy ustalaniu kwoty dywidendy do podziału.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie ustalenia:

* czy w przypadku gdy dochód kasy mieszkaniowej za dany rok podatkowy zostaje zatrzymany i przekazany na kapitał (fundusz) własny kasy mieszkaniowej, z którego to kapitału (funduszu) finansowane będą wyłącznie cele (wydatki) wymienione w art. 5 ust. 3-5 Ustawy, to dochód taki na moment zarachowania na taki kapitał (fundusz) podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest prawidłowe,

* czy dokonanie podziału zysków pomiędzy akcjonariuszy (dywidenda) w sposób wskazany w zdarzeniu przyszłym i sfinansowanie wypłaty dywidendy ze środków pieniężnych Banku innych niż środki pieniężne kasy mieszkaniowej nie powoduje naruszenia dyspozycji art. 17 ust. 1 pkt 4k u.p.d.o.p. - jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl