IPPB5/423-1207/12-3/IŚ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 stycznia 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-1207/12-3/IŚ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 grudnia 2012 r. (data wpływu 10 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków w tym podatku z perspektywy ustalania przychodów i wartości początkowej środków trwałych na okoliczność przeznaczenia części środków z uzyskanej pożyczki na lokatę - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków w tym podatku z perspektywy ustalania przychodów i wartości początkowej środków trwałych na okoliczność przeznaczenia części środków z uzyskanej pożyczki na lokatę.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca B. -GmbH jest wspólnikiem (dalej: Wspólnik lub Wnioskodawca) polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (dalej: Spółka).

Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zawarła umowę pożyczki, z której środki przeznaczone są na cele inwestycyjne. Środki pieniężne pochodzące z zawartej umowy pożyczki przeznaczane są (i będą) na zakup i wytworzenie środków trwałych służących Spółce do prowadzenia działalności gospodarczej.

Część środków pochodzących otrzymanych z tytułu umowy pożyczki, do czasu ich faktycznego wydatkowania przez Spółkę na wyżej wskazane cele inwestycyjne, została umieszczona na lokacie bankowej. Z tytułu złożenia środków pieniężnych na lokacie bankowej Spółka uzyskuje odsetki. Po rozwiązaniu lokaty, całość środków pochodzących z pożyczki przeznaczona zostanie na cele inwestycyjne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy umieszczenie części środków pochodzących z pożyczki na lokacie bankowej pozostaje bez wpływu na sposób ustalania wartości początkowej środków trwałych sfinansowanych przy pomocy tych środków, a w rezultacie prowadzi do powstania przychodu po stronie Wnioskodawcy w zakresie odsetek zgromadzonych na takiej lokacie, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na zasadach ogólnych.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest wykładnia przepisów w zakresie zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę.

Wniosek odnośnie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę został rozpatrzony odrębną interpretacją

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy odsetki z tytułu złożenia środków pieniężnych na lokacie bankowej powinny być potraktowane jako przychód Wnioskodawcy z udziału w spółce niebędącej osobą prawną i zostać opodatkowane podatkiem dochodowym w momencie ich otrzymania, proporcjonalnie do posiadanego przez niego prawa do udziału w zysku. W konsekwencji odsetki naliczone od udzielonej Spółce pożyczki na cele inwestycyjne podwyższą w pełnej wysokości wartość środków trwałych sfinansowanych ze środków pochodzących z pożyczki, bez pomniejszania ich o otrzymane odsetki z tytułu lokat bankowych.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.; dalej: u.p.d.o.p.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Natomiast zgodnie z przepisem art. 12 ust. 4 pkt 2 u.p.d.o.p., do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nieotrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów). Mając zatem na uwadze powyższe przepisy należy zauważyć, iż odsetki do czasu ich faktycznego otrzymania nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym, gdyż przychód z tego tytułu powstaje dopiero w momencie faktycznego otrzymania odsetek.

W opinii Wnioskodawcy, określając sposób opodatkowania odsetek od lokaty bankowej opisanej w zdarzeniu przyszłym, należy kierować się wskazanymi powyżej przepisami, a zatem potraktować je jako przychód opodatkowany w momencie ich faktycznego otrzymania, tj.:

* w dacie kapitalizacji odsetek, jeżeli lokata będzie oprocentowana w ten sposób, że w trakcie jej trwania odsetki będą kapitalizowane i od tych odsetek ustalane będzie dalsze oprocentowanie, albo

* w dacie pozostawienia odsetek do dyspozycji właściciela lokaty, tzn. w dacie wpływu na rachunek bankowy, przy czym bez znaczenia pozostaje tutaj fakt podjęcia środków z rachunku bankowego.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca powinien zatem wykazać przychód w dacie otrzymania odsetek i opodatkować go na zasadach ogólnych, zgodnie z przepisami u.p.d.o.p., jako przychód uzyskany przez niego z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, proporcjonalnie do posiadanego przez niego udziału w zysku.

W opinii Wnioskodawcy, w przedmiotowym zdarzeniu przyszłym, okoliczność złożenia części środków pochodzących z pożyczki na określony czas na lokacie bankowej oraz uzyskanie odsetek z tego tytułu, nie będą miały wpływu w szczególności na sposób ustalania wartości początkowej środków trwałych. Zgodnie bowiem z przepisem art. 16g ust. 3 za cenę nabycia środka trwałego uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Ponadto, zgodnie z przepisem art. I6g ust. 4, za koszt wytworzenia środka trwałego uważa się wartość, w cenie nabycia zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Zdaniem Wnioskodawcy, przepisy u.p.d.o.p. nie dają podstaw do korygowania wartości początkowej środków trwałych o odsetki od lokaty bankowej utworzonej ze środków pochodzących z pożyczki inwestycyjnej zaciągniętej celem finansowania nabycia/wytworzenia tych środków trwałych. Z powołanych powyżej przepisów wynika bowiem jednoznacznie, że ustalając wartość początkową środka trwałego uwzględnia się kwoty odsetek od kredytów i pożyczek zaciągniętych w związku z jego wytworzeniem, naliczonych do dnia przekazania tej inwestycji do używania. Żaden z cytowanych powyżej przepisów nie odnosi się natomiast do odsetek od lokat bankowych, nawet w przypadku gdy środki przeznaczone na utworzenie lokaty bankowej pochodzą z kredytu zaciągniętego w celu sfinansowania nabycia/wytworzenia środka trwałego. Co więcej, okoliczność, że część środków pochodzących z pożyczki na cele inwestycyjne została przed ich faktycznym wydatkowaniem na te cele umieszczona na lokacie bankowej pozostaje bez wpływu na sposób ustalania wartości początkowej środków trwałych sfinansowanych ze środków pochodzących z pożyczki, gdyż w przedstawionym stanie faktycznym cała kwota pochodząca z pożyczki przeznaczona zostanie na cele inwestycyjne.

Z powyższego wynika zatem, że odsetki naliczone zgodnie z umową pożyczki inwestycyjnej, jak i odsetki przysługujące na podstawie lokaty bankowe traktować należy jak odrębne zdarzenia gospodarcze, których skutki podatkowe należy oceniać oddzielnie.

W konsekwencji odsetki w pełnej wartości naliczone od pożyczki na cele inwestycyjne zwiększą wartość początkową środka trwałego (naliczone za okres do dnia przekazania go do używania), bez względu na okoliczność, że część środków pochodzących z pożyczki została przed jej faktycznym wydatkowaniem umieszczona na lokacie bankowej, natomiast środki z lokaty bankowej będą stanowić przychód podatkowy (po stronie Wspólników) na zasadach ogólnych. W rezultacie odsetki z lokaty bankowej utworzonej ze środków z pożyczki inwestycyjnej nie będę zatem korygować wartości początkowej środków trwałych (w zakresie naliczonych odsetek), lecz będą stanowić przychód opodatkowany w momencie otrzymania odsetek.

Wnioskodawca wskazuje jednocześnie, że prawidłowość zaprezentowanego powyżej stanowiska znajduje potwierdzenie w praktyce organów skarbowych, a mianowicie m.in. w:

* interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 2 lipca 2010 r., znak IPPB5/423-207/10-2/DG, w której organ w podobnym stanie faktycznym uznał za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym "W przypadku uzyskania przychodów z tytułu odsetek od lokaty bankowej, przychody te winny być uwzględnione w bieżącym wyniku spółki bez wiązania ich z transakcją nabycia gruntu";

* interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 26 stycznia 2010 r., znak ILPB3/423-999/09-2/GC, w której organ stwierdził, że "żadne przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie dopuszczają możliwości dokonania korekty (w tym przypadku zmniejszenia) kosztu wytworzenia, a tym samym i wartości początkowej środków trwałych, o otrzymane w trakcie realizacji inwestycji przychody finansowe w postaci odsetek lub prowizji. Reasumując, odsetki i prowizje od udzielonej Spółce przez Wspólnika pożyczki (...) podwyższają w pełnej wysokości wartość środka trwałego w budowie, bez pomniejszania ich o otrzymane odsetki z tytułu lokat bankowych oraz odsetki i prowizje z tytułu udzielenia przez Spółkę pożyczki";

* interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 17 września 2008 r., znak ILPB3/423-344/08-4/HS, w której organ stwierdził, że "Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka uzyskała od swoich udziałowców pożyczki w walucie obcej, które spożytkowane zostały na zakup nieruchomości. Jednakże w okresie pomiędzy zaciągnięciem pożyczek a zapłatą za nieruchomość, środki te zostały złożone na lokacie, w związku z czym Spółce wypłacono odsetki. W związku z powyższym, otrzymane przez Spółkę odsetki - stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - stanowią przychód podatkowy w dacie ich otrzymania";

* w interpretacji Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 26 lipca 2007 r., znak 1471/DPR2/423-81/07/JB/2, w uzasadnieniu której stwierdzono, że "ustalając wartość początkową inwestycji brak jest podstaw prawnych do uwzględnienia w niej odsetek od lokat bankowych naliczonych do dnia przekazania tej inwestycji do używania. Bez znaczenia jest w tym przypadku cel, na jaki zostaną przeznaczone środki pochodzące z tej lokaty. Odsetki te będą stanowić przychód podlegający opodatkowaniu w dacie ich faktycznego otrzymania, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przy czym dniem ich faktycznego otrzymania będzie dzień ich postawienia do dyspozycji Spółki bądź dzień ich kapitalizacji. Przy ustalaniu wartości środków trwałych Spółka będzie natomiast obowiązana uwzględnić odsetki od pożyczek zaciągniętych na zakup i modernizację tych środków trwałych (nieruchomości), naliczonych do dnia ich przekazania do używania, co wynika z art. 16 ust. 1 pkt 12 oraz art. 16g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych".

W świetle powyższych argumentów, stanowisko Wnioskodawcy powinno być uznane za prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl