IPPB5/423-1182/12-3/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 grudnia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-1182/12-3/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2012 r. (data wpływu 19 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

1.

powstania przychodu z tytułu planowanej transakcji wymiany udziałów - jest prawidłowe,

2.

odprowadzania zaliczek kwartalnych przez Podatkowa Grupę Kapitałowa - jest prawidłowe,

3.

zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów darowizn pieniężnych przekazanych pomiędzy spółkami tworzącymi Podatkową Grupę Kapitałową - jest prawidłowe,

4.

wykazania w deklaracji rocznej CIT Podatkowej Grupy Kapitałowej wartości wierzytelności własnej otrzymanej od spółki wchodzącej w skład PGK w ramach darowizny do spółki reprezentującej Podatkową Grupę Kapitałową - jest prawidłowe,

5.

określenia wartości darowizny wierzytelności własnej przekazywanych przez Spółkę Zależną na rzecz Spółki reprezentującej w ramach Podatkowej Grupy Kapitałowej - jest prawidłowe,

6.

ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży 100% udziałów w Spółce Zależnej (w okresie Istnienia Podatkowej Grupy Kapitałowej posiadającej status podatnika CIT) - jest prawidłowe,

7.

warunków utraty w dniu sprzedaży statusu podatnika CIT przez Podatkową Grupę Kapitałową w sytuacji sprzedaży 100% udziałów w Spółce Zależnej przez Spółkę (w okresie istnienia Podatkowej Grupy Kapitałowej posiadającej status podatnika CIT) - jest prawidłowe,

8.

rozliczenia dochodu/starty ze sprzedaży udziałów Spółki Zależnej wchodzącej w skład Podatkowej Grupy Kapitałowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

1.

powstania przychodu z tytułu planowanej transakcji wymiany udziałów,

2.

odprowadzania zaliczek kwartalnych przez Podatkowa Grupę Kapitałowa,

3.

zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów darowizn pieniężnych przekazanych pomiędzy spółkami tworzącymi Podatkową Grupę Kapitałową,

4.

wykazania w deklaracji rocznej CIT Podatkowej Grupy Kapitałowej wartości wierzytelności własnej otrzymanej spółki wchodzącej w skład PGK w ramach darowizny do spółki reprezentująca Podatkową Grupę Kapitałową,

5.

określenia wartości darowizny wierzytelności własnej przekazywanych przez Spółkę Zależną na rzecz Spółki reprezentującej w ramach Podatkowej Grupy Kapitałowej,

6.

ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży 100% udziałów w Spółce Zależnej (w okresie Istnienia Podatkowej Grupy Kapitałowej posiadającej status podatnika CIT),

7.

warunków utraty statusu podatnika CIT przez Podatkową Grupę Kapitałową w dniu sprzedaży 100% udziałów w Spółce Zależnej przez Spółkę (w okresie istnienia Podatkowej Grupy Kapitałowej posiadającej status podatnika CIT),

8.

rozliczenia dochodu/straty ze sprzedaży udziałów spółki zależnej wchodzącej w skład Podatkowej Grupy Kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

1.

Wnioskodawcą jest Spółką z o.o. w organizacji ("Spółka").

2.

W zdarzeniu przyszłym objętym niniejszym wnioskiem, jedynym udziałowcem Spółki, posiadającym bezpośrednio 100% udziałów w Spółce, będzie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością mająca siedzibę na terytorium Polski ("Udziałowiec").

3.

Udziałowiec będzie równocześnie jedynym wspólnikiem innej Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mającej siedzibę na terytorium Polski ("Spółka Zależna"), posiadającym bezpośrednio 100% udziałów w Spółce Zależnej.

4.

Inaczej rzecz ujmując, Spółka i Spółka Zależna będą "spółkami - siostrami", których wspólnym udziałowcem będzie Udziałowiec. Udziałowiec będzie posiadał 100% udziałów zarówno w Spółce Zależnej, jak i w Spółce.

5.

Udziałowiec wniesie do Spółki wkład niepieniężny w postaci 100% udziałów w Spółce Zależnej, obejmując w zamian udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki (tzw. wymiana udziałów). W ramach powyższej transakcji Spółka przekaże Udziałowcowi wyłącznie udziały własne (bez zapłaty w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d UPodPraw).

6.

Po dokonaniu powyższej transakcji, Spółka utworzy wraz ze Spółką Zależną (w której będzie posiadała 100% udziałów) podatkową grupę kapitałową w rozumieniu art. 1a UPodPraw ("Podatkowa Grupa Kapitałowa"), przy czym Spółka wnosi o wydanie interpretacji indywidualnej w odpowiedzi na niniejszy wniosek przy założeniu, że:

a.

Spółka będzie Spółką reprezentującą Podatkową Grupę Kapitałową w zakresie obowiązków wynikających z UPodPraw oraz z przepisów ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ("UOrdPod") w rozumieniu przepisu art. 1a ust. 3 pkt 4 UPodPraw;

b.

wszystkie warunki do zarejestrowania Podatkowej Grupy Kapitałowej i funkcjonowania Podatkowej Grupy Kapitałowej jako podatnika podatku dochodowego od osób prawnych ("CIT") będą spełnione;

c.

Podatkowa Grupa Kapitałowa zostanie zarejestrowana przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego i będzie miała status podatnika CIT.

7.

W okresie funkcjonowania Podatkowej Grupy Kapitałowej jako podatnika CIT, Spółka Zależna może przekazywać Spółce darowizny w formie pieniężnej i rzeczowej (w szczególności w postaci wierzytelności własnej przysługującej Spółce Zależnej wobec innego podmiotu).

8.

Także w okresie funkcjonowania Podatkowej Grupy Kapitałowej jako podatnika CIT, Spółka rozważa zbycie 100% udziałów w Spółce Zależnej, za cenę odpowiadającą ich wartości rynkowej na dzień sprzedaży.

9.

Spółka, Spółka Zależna oraz Udziałowiec są czynnymi podatnikami VAT, mają siedziby na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

10.

Spółka nie uczestniczy ani nie będzie uczestniczyć w zarządzaniu Spółki Zależnej, w szczególności nie świadczy ani nie będzie świadczyć na rzecz Spółki Zależnej usług zarządzania.

11.

Spółka nie prowadzi i nie będzie prowadzić ani działalności maklerskiej ani brokerskiej, a ponadto w zakres faktycznie prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej nie wchodzi obrót papierami wartościowymi; przedmiotowa transakcja wymiany udziałów będzie miała charakter incydentalny.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy - w związku z wniesieniem do Spółki przez Udziałowca wkładu niepieniężnego w postaci udziałów Spółki Zależnej na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki (w ramach tzw. wymiany udziałów) - Spółka będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu podatkowego.

2.

Czy podwyższenie kapitału zakładowego Spółki w związku z wniesieniem do Spółki przez Udziałowca wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w Spółce Zależnej będzie podlegało p.c.c.

3.

Czy Podatkowa Grupa Kapitałowa - jako podatnik CIT - będzie uprawniona do wyboru, w pierwszym roku podatkowym swojej działalności, kwartalnego systemu wpłaty zaliczek na podatek CIT.

4.

Czy w przypadku przekazania przez Spółkę Zależną na rzecz Spółki darowizny pieniężnej - Spółka (jako spółka reprezentująca Podatkową Grupę Kapitałową) powinna potraktować darowiznę pieniężną, która zostanie przekazana przez Spółkę Zależną na rzecz Spółki (w okresie istnienia Podatkowej Grupy Kapitałowej posiadającej status podatnika CIT) jako koszt uzyskania przychodów Spółki Zależnej, który - jako element składowy dochodu albo straty Spółki Zależnej będącej jedną ze spółek tworzących Podatkową Grupę Kapitałową - powinien zostać uwzględniony w rozliczeniu CIT Podatkowej Grupy Kapitałowej.

5.

Czy w przypadku przekazania przez Spółkę Zależną na rzecz Spółki darowizny rzeczowej w postaci wierzytelności własnej Spółki Zależnej wobec innego podmiotu - Spółka (jako spółka reprezentująca Podatkową Grupę Kapitałową) powinna potraktować darowiznę rzeczową, która zostanie przekazana przez Spółkę Zależną na rzecz Spółki (w okresie istnienia Podatkowej Grupy Kapitałowej posiadającej status podatnika CIT) jako koszt uzyskania przychodów Spółki Zależnej, który - jako element składowy dochodu albo straty Spółki Zależnej będącej jedną ze spółek tworzących Podatkową Grupę Kapitałową - powinien zostać uwzględniony w rozliczeniu CIT Podatkowej Grupy Kapitałowej.

6.

Czy - w razie twierdzącej odpowiedzi na pytanie nr 5 - w przypadku przekazania przez Spółkę Zależną na rzecz Spółki darowizny rzeczowej w postaci wierzytelności własnej Spółki Zależnej wobec innego podmiotu, koszt uzyskania przychodów Spółki Zależnej (jako element składowy dochodu albo straty Spółki Zależnej będącej jedną ze spółek tworzących Podatkową Grupę Kapitałową uwzględniany w rozliczeniu CIT Podatkowej Grupy Kapitałowej) powinien zostać ustalony w wysokości wartości rynkowej darowanej wierzytelności.

7.

Czy otrzymanie przez Spółkę darowizny w postaci wierzytelności własnej Spółki Zależnej wobec innego podmiotu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

8.

Czy koszty uzyskania przychodu Spółki ze sprzedaży 100% udziałów w Spółce Zależnej (w okresie Istnienia Podatkowej Grupy Kapitałowej posiadającej status podatnika CIT) powinny zostać ustalone w wysokości wartości nominalnej udziałów własnych wydanych Udziałowcowi w związku z tzw. wymianą udziałów (wniesieniem do Spółki przez Udziałowca wkładu niepieniężnego w postaci 100% udziałów w Spółce Zależnej).

9.

Czy sprzedaż 100% udziałów w Spółce Zależnej przez Spółkę (w okresie istnienia Podatkowej Grupy Kapitałowej posiadającej status podatnika CIT) będzie skutkowało utratą w dniu sprzedaży statusu podatnika CIT przez Podatkową Grupę Kapitałową oraz zakończeniem w tym dniu roku podatkowego Podatkowej Grupy Kapitałowej.

10.

Czy zrealizowany przez Spółkę "zysk" albo "strata" na transakcji sprzedaży 100% udziałów w Spółce Zależnej w okresie istnienia Podatkowej Grupy Kapitałowej posiadającej status podatnika CIT (rozumiany odpowiednio jako dodatnia - w przypadku "zysku" albo ujemna - w przypadku "straty" różnica pomiędzy przychodem w wysokości ceny sprzedaży udziałów odpowiadającej ich wartości rynkowej a kosztami uzyskania przychodu ze sprzedaży tych udziałów) - Spółka, jako spółka reprezentująca Podatkową Grupę Kapitałową powinna uwzględnić - jako elementy składowe dochodu albo straty Spółki będącej jedną ze spółek tworzących Podatkową Grupę Kapitałową - w rozliczeniu CIT Podatkowej Grupy Kapitałowej.

11.

Czy sprzedaż 100% udziałów w Spółce Zależnej przez Spółkę będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1,3,4, 5, 6, 8, 9, 10 dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych. W zakresie pytań nr 2, 7, 11 zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy,

Ad. 1

Zdaniem Spółki, w związku z wniesieniem do Spółki przez Udziałowca wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w Spółce Zależnej na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki (w ramach tzw. wymiany udziałów), Spółka nie będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu podatkowego.

Zgodnie z art. 12 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej: ".UPodPraw"), jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej Innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

1.

spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość prawa głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo

2.

spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem, że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

W świetle powyższego, zdaniem Spółki:

1.

z literalnego brzmienia przepisów UPodPraw jednoznacznie wynika, że w przypadku nabycia przez jedną spółkę - w zamian za własne udziały - od udziałowca drugiej spółki udziałów tej drugiej spółki, wartość otrzymanych udziałów jest wyłączona z przychodów tej pierwszej spółki, jeśli spełnione zostaną łącznie w szczególności następujące przesłanki:

a.

w wyniku tego nabycia dotychczasowy udziałowiec otrzyma udziały spółki nabywającej udziały drugiej spółki,

b.

spółka nabywająca udziały uzyska bezwzględną większość praw głosu w tej drugiej spółce, której udziały są nabywane,

c.

podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim UE lub innym państwie należącym do EOG opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia;

2.

wszystkie przesłanki niezbędne do zastosowania powyższego przepisu będą w analizowanej sytuacji spełnione, w szczególności:

a.

w wyniku nabycia przez Spółkę od Udziałowca udziałów w Spółce Zależnej, dotychczasowy udziałowiec (tekst jedn.: Udziałowiec) otrzyma udziały Spółki,

b.

Spółka, jako spółka nabywająca, uzyska 100% (a zatem bezwzględną większość) praw głosu w Spółce Zależnej (spółce, której udziały są nabywane),

c.

zarówno Spółka, Udziałowiec, jak i Spółka Zależna, a zatem wszystkie podmioty biorące udział w transakcji wymiany udziałów, podlegają w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia. W konsekwencji, zdaniem Spółki, w związku z wniesieniem do Spółki przez Udziałowca wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w Spółce Zależnej na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki (w ramach tzw. wymiany udziałów), Spółka nie będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu podatkowego.

Powyższe stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w wiążących interpretacjach organów podatkowych, w szczególności w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 2 września 2011 r., znak ILPB4/423-170/11-4/MC.

Ad. 3

Zdaniem Spółki, Podatkowa Grupa Kapitałowa - jako podatnik CIT - będzie uprawniona do wyboru, w pierwszym roku podatkowym swojej działalności, kwartalnego systemu wpłaty zaliczek na podatek CIT.

Zgodnie z UPodPraw:

1.

Co do zasady i z zastrzeżeniem spełnienia pewnych warunków, podatnikami CIT mogą być również grupy co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną, które pozostają w związkach kapitałowych, zwane dalej w ustawie "podatkowymi grupami kapitałowymi" - art. 1a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej: "UPodPraw"),

2.

Co do zasady, podatnicy rozpoczynający działalność, w pierwszym roku podatkowym, mogą wpłacać zaliczki kwartalne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie kwartały, przy czym przez kwartał rozumie się kwartał roku kalendarzowego (art. 25 ust. 1b); przepis ten nie znajduje zastosowania do podatników rozpoczynających działalność, którzy zostali utworzeni:

1.

w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników albo

2.

w wyniku przekształcenia spółki lub spółek niemających osobowości prawnej, albo

3.

przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału nowo utworzonego podmiotu uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10.000 euro (art. 25 ust. 1d w związku z art. 16k ust. 11).

W świetle powyższego, zdaniem Spółki, skoro w analizowanej sytuacji:

a.

w pierwszym roku podatkowym swojej działalności, Podatkowa Grupa Kapitałowa będzie "podatnikiem rozpoczynającym działalność" w rozumieniu UPodPraw;

b.

zgodnie z literalną treścią powołanych powyżej przepisów, podatnicy rozpoczynający działalność są uprawnieni do wyboru - w pierwszym roku podatkowym swojej działalności - kwartalnego systemu wpłaty zaliczek na CIT;

c.

jednocześnie UPodPraw zawiera zamknięty katalog podatników, którym powyższe prawo nie przysługuje, i w katalogu tym nie wymieniono podatkowych grup kapitałowych,

- to Podatkowa Grupa Kapitałowa - jako podatnik CIT - będzie uprawniona do wyboru, w pierwszym roku podatkowym swojej działalności kwartalnego systemu wpłaty zaliczek na podatek CIT.

W konsekwencji, zdaniem Spółki, Podatkowa Grupa Kapitałowa - jako podatnik CIT - będzie uprawniona do wyboru, w pierwszym roku podatkowym swojej działalności, kwartalnego systemu wpłaty zaliczek na podatek CIT.

Powyższe stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w wiążących interpretacjach organów podatkowych, w szczególności w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 1 lipca 2010 r., znak IBPBI/2/423-531/10/JD, zgodnie z którą; " (...) podatkowa grupa kapitałowa będzie uprawniona, w pierwszym roku podatkowym, do odprowadzania kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych", a także w interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 sierpnia 2008 r., znak IP-PB3-423-746/08-2/MB i IP-PB3-423-747/08-2/MB, zgodnie z którymi; "intencją ustawodawcy było przyznanie również nowo utworzonym podatkowym grupom kapitałowym możliwości wpłacania w ich pierwszym roku podatkowym zaliczek kwartalnych". Takie samo stanowisko zostało przedstawione również w interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 grudnia 2009 r. (sygn. IPPB5/423-588/09-2/MB oraz IPPB5/423- 592/09-2/MB), w których organ podatkowy w pełnym zakresie potwierdził prawidłowość analogicznego stanowiska wnioskodawcy.

Ad. 4

Zdaniem Spółki, w przypadku przekazania przez Spółkę Zależną na rzecz Spółki darowizny pieniężnej, Spółka (jako Spółka reprezentująca Podatkową Grupę Kapitałową) powinna potraktować darowiznę pieniężną, która zostanie przekazana przez Spółkę Zależną na rzecz Spółki (w okresie istnienia Podatkowej Grupy Kapitałowej posiadającej status podatnika CIT) jako koszt uzyskania przychodów Spółki Zależnej, który - jako element składowy dochodu albo straty Spółki Zależnej będącej jedną ze spółek tworzących Podatkową Grupę Kapitałową - powinien zostać uwzględniony w rozliczeniu CIT Podatkowej Grupy Kapitałowej.

Zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej: "UPodPraw"), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju, z wyjątkiem m.in. dokonywanych między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową (art. 16 ust. 1 pkt 14).

W świetle powyższego, zdaniem Spółki:

1.

Zgodnie z literalną treścią przepisu art. 16 ust. 1 pkt 14 UPodPraw, darowizna środków pieniężnych dokonana przez Spółkę Zależną na rzecz Spółki - jako dokonana między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową - będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów Spółki Zależnej.

2.

Powyższa literalna wykładnia analizowanego przepisu jest też całkowicie zgodna z jego wykładnią celowościową, w świetle której nie ulega wątpliwości, iż intencją ustawodawcy było zachowanie tzw. neutralności podatkowej darowizn przekazywanych w ramach podatkowej grupy kapitałowej - tym samym przekazane przez Spółkę Zależną darowizny (zarówno pieniężne jak i rzeczowe), które będą stanowiły przychód podatkowy Spółki (co wynika bezpośrednio z art. 12 ust. 1 pkt 2 UPodPraw), będą zarazem stanowiły koszt uzyskania przychodów podatkowych Spółki Zależnej.

3.

Skoro zgodnie z przyjętymi założeniami Podatkowa Grupa Kapitałowa będzie podatnikiem CIT powyższy koszt uzyskania przychodów Spółki Zależnej z tytułu dokonania darowizny pieniężnej - jako element składowy dochodu albo straty Spółki Zależnej będącej jedną ze spółek tworzących Podatkową Grupę Kapitałową - będzie uwzględniany przy obliczaniu dochodu i straty Podatkowej Grupy Kapitałowej.

4.

Jednocześnie, skoro zgodnie z przyjętymi założeniami Spółka będzie spółką reprezentującą Podatkową Grupę Kapitałową w zakresie obowiązków wynikających z UPodPraw oraz z przepisów UordPod w rozumieniu art. la ust. 3 pkt 4 UPodPraw, na Spółce spoczywać będzie obowiązek dokonywania rozliczenia CIT Podatkowej Grupy Kapitałowej i uwzględniania w tym rozliczeniu kosztu uzyskania przychodów Spółki Zależnej z tytułu dokonanej darowizny pieniężnej. W konsekwencji, zdaniem Spółki, w przypadku przekazania przez Spółkę Zależną na rzecz Spółki darowizny pieniężnej - Spółka (jako spółka reprezentująca Podatkową Grupę Kapitałową) powinna potraktować darowiznę pieniężną, która zostanie przekazana przez Spółkę Zależną na rzecz Spółki (w okresie istnienia Podatkowej Grupy Kapitałowej posiadającej status podatnika CIT) jako koszt uzyskania przychodów Spółki Zależnej, który - jako element składowy dochodu albo straty Spółki Zależnej będącej jedną ze spółek tworzących Podatkową Grupę Kapitałową - powinien zostać uwzględniony w rozliczeniu CIT Podatkowej Grupy Kapitałowej.

Ad. 5

Zdaniem Spółki, w przypadku przekazania przez Spółkę Zależną na rzecz Spółki darowizny rzeczowej w postaci wierzytelności własnej Spółki Zależnej wobec innego podmiotu - Spółka (jako spółka reprezentująca Podatkową Grupę Kapitałową) powinna potraktować darowiznę rzeczową, która zostanie przekazana przez Spółkę Zależną na rzecz Spółki (w okresie istnienia Podatkowej Grupy Kapitałowej i posiadającej status podatnika CIT) jako koszt uzyskania przychodów Spółki Zależnej, który-jako element składowy dochodu albo straty Spółki Zależnej będącej jedną ze spółek tworzących Podatkową Grupę Kapitałową powinien zostać uwzględniony w rozliczeniu CIT Podatkowej Grupy Kapitałowej. Zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej: "UPodPraw"), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju, z wyjątkiem m.in. dokonywanych między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową (art. 16 ust. 1 pkt 14).

W świetle powyższego, zdaniem Spółki:

1.

Zgodnie z literalną treścią przepisu art. 16 ust. 1 pkt 14 UPodPraw, darowizna rzeczowa w postaci wierzytelności własnej dokonana przez Spółkę Zależną na rzecz Spółki - jako dokonana między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową - będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów Spółki Zależnej.

2.

Powyższa literalna wykładnia analizowanego przepisu jest też całkowicie zgodna z jego wykładnią celowościową w świetle której nie ulega wątpliwości, iż intencją ustawodawcy było zachowanie tzw. neutralności podatkowej darowizn przekazywanych w ramach podatkowej grupy kapitałowej, tym samym przekazane przez Spółkę Zależną darowizny (zarówno pieniężne jak i rzeczowe), które będą stanowiły przychód podatkowy Spółki (co wynika bezpośrednio z art. 12 ust. 1 pkt 2 UPodPraw), będą zarazem stanowiły koszt uzyskania przychodów podatkowych Spółki Zależnej.

3.

Skoro zgodnie z przyjętymi założeniami Podatkowa Grupa Kapitałowa będzie podatnikiem CIT powyższy koszt uzyskania przychodów Spółki Zależnej z tytułu dokonania darowizny rzeczowej w postaci wierzytelności - jako element składowy dochodu albo straty Spółki Zależnej będącej jedną ze spółek tworzących Podatkową Grupę Kapitałową - będzie uwzględniany przy obliczaniu dochodu i straty Podatkowej Grupy Kapitałowej.

4.

Jednocześnie, skoro zgodnie z przyjętymi założeniami Spółka będzie spółką reprezentującą Podatkową Grupę Kapitałową w zakresie obowiązków wynikających z UPodPraw oraz z przepisów UordPod w rozumieniu art. la ust. 3 pkt 4 UPodPraw, na Spółce spoczywać będzie obowiązek dokonywania rozliczenia CIT Podatkowej Grupy Kapitałowej i uwzględniania w tym rozliczeniu kosztu uzyskania przychodów Spółki Zależnej z tytułu dokonanej darowizny rzeczowej w postaci wierzytelności.

W konsekwencji, zdaniem Spółki, w przypadku przekazania przez Spółkę Zależną na rzecz Spółki darowizny rzeczowej w postaci wierzytelności własnej Spółki Zależnej wobec innego podmiotu - Spółka (jako spółka reprezentująca Podatkową Grupę Kapitałowa) powinna potraktować darowiznę rzeczową, która zostanie przekazana przez Spółkę Zależną na rzecz Spółki (w okresie istnienia Podatkowej Grupy Kapitałowej posiadającej status podatnika CIT) jako koszt uzyskania przychodów Spółki Zależnej, który - jako element składowy dochodu albo straty Spółki Zależnej będącej jedną ze spółek tworzących Podatkową Grupę Kapitałową - powinien zostać uwzględniony w rozliczeniu CIT Podatkowej Grupy Kapitałowej.

Ad. 6

Zdaniem Spółki, w przypadku przekazania przez Spółkę Zależną na rzecz Spółki darowizny rzeczowej w postaci wierzytelności własnej Spółki Zależnej wobec innego podmiotu, koszt uzyskania przychodów Spółki Zależnej (jako element składowy dochodu albo straty Spółki Zależnej będącej jedną ze spółek tworzących Podatkowa Grupę Kapitałowa, uwzględniany w rozliczeniu CIT Podatkowej Grupy Kapitałowej) powinien zostać ustalony w wysokości wartości rynkowej darowanej wierzytelności.

Zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm, dalej: "UPodPraw"),:

1.

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju, z wyjątkiem m.in. dokonywanych między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową (art. 16 ust. 1 pkt 14).

2.

Co do zasady, przychodem jest w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń (art. 12 ust. 1 pkt 2).

3.

Wartość otrzymanych nieodpłatnie rzeczy lub praw określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania (art. 12 ust. 5).

W świetle powyższego, zdaniem Spółki:

1.

UPodPraw nie zawiera przepisów wprost regulujących kwestię ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów w przypadku dokonania darowizny w postaci wierzytelności.

2.

W ocenie Spółki, jako że celem przepisu art. 16 ust. 1 pkt 14 UPodPraw (zgodnie z którym darowizna środków pieniężnych oraz darowizna rzeczowa dokonana między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów dla spółki dokonującej takiej darowizny) jest zapewnienie neutralności na gruncie CIT dla rozliczeń związanych z darowiznami dokonanymi w ramach spółek tworzących podatkową grupę kapitałową, to tym samym spółka wchodząca w skład podatkowej grupy kapitałowej dokonująca darowizny na rzecz innej spółki z tej grupy powinna być uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w tej samej wysokości, w jakiej spółka otrzymująca tę darowiznę będzie zobligowana do rozpoznania przychodu podatkowego z tytułu otrzymania tej darowizny.

3.

W świetle powyższego, skoro w analizowanej sytuacji Spółka - jako spółka wchodząca wraz ze Spółką Zależną w skład Podatkowej Grupy Kapitałowej - będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu z tytułu otrzymania od Spółki Zależnej darowizny w postaci wierzytelności własnej Spółki Zależnej wobec innego podmiotu w wysokości wartości rynkowej tej wierzytelności (co wynika bezpośrednio z treści art. 12 ust. 1 pkt 2 i ust. 5 UPodPraw), i przychód ten będzie stanowił element składowy dochodu albo straty Spółki będącej jedną ze spółek tworzących Podatkową Grupę Kapitałową to - analogicznie - koszt uzyskania przychodów Spółki Zależnej - jako element składowy dochodu albo straty Spółki Zależnej będącej jedną ze spółek tworzących Podatkową Grupę Kapitałową - powinien zostać uwzględniony w rozliczeniu CIT Podatkowej Grupy Kapitałowej w tej samej wysokości (tekst jedn.: w wysokości wartości rynkowej wierzytelności będącej przedmiotem darowizny).

W konsekwencji, zdaniem Spółki, w przypadku przekazania przez Spółkę Zależną na rzecz Spółki darowizny rzeczowej w postaci wierzytelności własnej Spółki Zależnej wobec innego podmiotu, koszt uzyskania przychodów Spółki Zależnej (jako element składowy dochodu albo straty Spółki Zależnej będącej jedną ze spółek tworzących Podatkową Grupę Kapitałową, uwzględniany w rozliczeniu CIT Podatkowej Grupy Kapitałowej) powinien zostać ustalony w wysokości wartości rynkowej darowanej wierzytelności.

Ad. 8

Zdaniem Spółki, koszty uzyskania przychodu Spółki ze sprzedaży 100% udziałów w Spółce Zależnej (w okresie istnienia Podatkowej Grupy Kapitałowej posiadającej status podatnika CIT) powinny zostać ustalone w wysokości wartości nominalnej udziałów własnych Spółki wydanych Udziałowcowi w związku z tzw. wymianą udziałów (wniesieniem do Spółki przez Udziałowca wkładu niepieniężnego w postaci 100% udziałów w Spółce Zależnej).

Zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej: "UPod Praw"),:

1.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy (art. 15 ust. 1).

2.

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d UPodPraw - są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) (art. 16 ust. 1 pkt 8e). W świetle powyższego, zdaniem Spółki, z literalnego brzmienia art. 16 ust. 1 pkt 8e UPodPraw jednoznacznie wynika, że co do zasady w przypadku sprzedaży udziałów nabytych w ramach transakcji wymiany udziałów, kosztem uzyskania przychodów będą wydatki poniesione przy wymianie udziałów w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów spółki wydanych udziałowcom spółki, której udziały są nabywane, powiększone o ewentualną zapłatę w gotówce (która w analizowanej sytuacji nie wystąpi).

W konsekwencji, zdaniem Spółki, koszty uzyskania przychodu Spółki ze sprzedaży 100% udziałów w Spółce Zależnej (w okresie istnienia Podatkowej Grupy Kapitałowej posiadającej status podatnika CIT) powinny zostać ustalone w wysokości wartości nominalnej udziałów własnych Spółki wydanych Udziałowcowi w związku z tzw. wymianą udziałów (wniesieniem do Spółki przez Udziałowca wkładu niepieniężnego w postaci 100% udziałów w Spółce Zależnej).

Powyższe stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w wiążących interpretacjach organów podatkowych, w szczególności:

* w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 12 sierpnia 2011 r., znak ILPB3/423-209/11-2/EK,

* w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 maja 2011 r., znak IPPB3/423-189/11-5/AG.

Ad. 9

Zdaniem Spółki, sprzedaż 100% udziałów w Spółce Zależnej przez Spółkę (w okresie istnienia Podatkowej Grupy Kapitałowej posiadającej status podatnika CIT) będzie skutkowała utratą w dniu sprzedaży statusu podatnika CIT przez Podatkową Grupę Kapitałową oraz zakończeniem w tym dniu roku podatkowego Podatkowej Grupy Kapitałowej. Zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej: "UPoDPraw"),:

1.

Jednym z warunków uznania podatkowej grupy kapitałowe) za podatnika CIT jest, by jedna ze spółek tworzących podatkową grupę kapitałową (spółka dominująca) posiadała - co do zasady - bezpośredni 95% udział w kapitale zakładowym pozostałych spółek tworzących podatkową grupę kapitałową (spółek zależnych) (art. 1a ust. 2 pkt 1 lit. b)

2.

Jednocześnie, w razie gdy w okresie obowiązywania umowy o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej wystąpią zmiany w stanie faktycznym lub w stanie prawnym, zależne od którejkolwiek ze stron umowy, które naruszają warunki uznania podatkowej grupy kapitałowej za podatnika CIT. dzień naruszenia któregokolwiek z tych warunków - z pewnym wyjątkiem niemającym zastosowania w analizowanej sytuacji - oznacza utratę statusu podatnika CIT oraz koniec jej roku podatkowego (art. la ust. 10). W takiej sytuacji, dla poszczególnych spółek tworzących grupę, dzień następujący po dniu, w którym grupa utraciła status podatkowej grupy kapitałowej, jest dniem rozpoczynającym rok podatkowy tych spółek (art. 8 ust. 7 pkt 2).

W świetle powyższego, zdaniem Spółki, skoro w analizowanej sytuacji:

1.

zgodnie z przyjętymi założeniami, w wyniku sprzedaży 100% udziałów w Spółce Zależnej zostanie naruszony warunek uznania Podatkowej Grupy Kapitałowej za podatnika CIT, wskazany w art. la ust. 2 pkt 1 lit. b UPodPraw, w szczególności wymóg posiadania przez Spółkę bezpośredniego 95% udziału w kapitale zakładowym Spółki Zależnej, obliczonego zgodnie z przepisami ustawy, oraz

2.

zgodnie z literalną treścią powołanych przepisów, dzień naruszenia tego warunku oznacza utratę statusu podatnika CIT oraz koniec roku podatkowego podatkowej grupy kapitałowej,

- to bezsprzecznie, przedmiotowa sprzedaż 100% udziałów w Spółce Zależnej przez Spółkę będzie skutkowała utratą w dniu sprzedaży statusu podatnika CIT przez Podatkową Grupę Kapitałową oraz zakończeniem w tym dniu jej roku podatkowego.

W konsekwencji, zdaniem Spójki, sprzedaż 100% udziałów w Spółce Zależnej przez Spółkę (w okresie istnienia Podatkowej Grupy Kapitałowej posiadającej status podatnika CIT) będzie skutkowała utratą w dniu sprzedaży statusu podatnika CIT przez Podatkową Grupę Kapitałową oraz zakończeniem w tym dniu roku podatkowego Podatkowej Grupy Kapitałowej. Powyższe stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w wiążących interpretacjach organów podatkowych, w szczególności w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 grudnia 2009 r., znak IPPB5/423-588/09-11/MB, w której organ w pełnym zakresie potwierdził prawidłowość analogicznego stanowiska wnioskodawcy.

Ad. 10

Zdaniem Spółki, zrealizowany przez Spółkę "zysk" albo "strata" na transakcji sprzedaży 100% udziałów w Spółce Zależnej w okresie istnienia Podatkowej Grupy Kapitałowej posiadającej status podatnika CIT (rozumiany odpowiednio jako dodatnia w przypadku "zysku", albo ujemna - w przypadku "straty" różnica pomiędzy przychodem w wysokości ceny sprzedaży udziałów odpowiadającej ich wartości rynkowej a kosztami uzyskania przychodu ze sprzedaży tych udziałów) - Spółka, jako spółka reprezentująca Podatkową Grupę Kapitałową, powinna uwzględnić - jako elementy składowe dochodu albo straty Spółki będącej jedną ze spółek tworzących Podatkową Grupę Kapitałową - w rozliczeniu CIT Podatkowej Grupy Kapitałowej.

Zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej: "UPodPraw"),:

1.

Co do zasady i z zastrzeżeniem spełnienia pewnych warunków, podatnikami CIT mogą być również grupy co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną które pozostają w związkach kapitałowych, zwane dalej w ustawie "podatkowymi grupami kapitałowymi (art. la ust. 1), przy czym umowa o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej musi zawierać m.in. wskazanie spółki reprezentujące podatkową grupę kapitałową w zakresie obowiązków wynikających z UPodPraw oraz z przepisów UOrdPod (art. 1a ust. 3 pkt 4).

2.

Jednym z warunków uznania podatkowej grupy kapitałowej za podatnika CIT jest by jedna ze spółek tworzących podatkową grupę kapitałową (spółka dominująca) posiadała - co do zasady - bezpośredni 95% udział w kapitale zakładowym pozostałych spółek tworzących podatkową grupę kapitałową (spółek zależnych) (art. la ust. 2 pkt 1 lit. b).

3.

Jednocześnie, w razie gdy w okresie obowiązywania umowy o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej wystąpią zmiany w stanie faktycznym lub w stanie prawnym, zależne od którejkolwiek ze stron umowy, które naruszają warunki uznania podatkowej grupy kapitałowej za podatnika CIT, dzień naruszenia któregokolwiek z tych warunków - z pewnym wyjątkiem niemającym zastosowania w analizowanej sytuacji - oznacza utratę statusu podatnika CIT oraz koniec jej roku podatkowego (art. la ust. 10). W takiej sytuacji, dla poszczególnych spółek tworzących grupę, dzień następujący po dniu, w którym grupa utraciła status podatkowej grupy kapitałowej jest dniem rozpoczynającym rok podatkowy tych spółek (art. 8 ust. 7 pkt 2).

4.

W podatkowych grupach kapitałowych przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym, obliczanym zgodnie przepisami UPodPraw, jest osiągnięty w roku podatkowym dochód stanowiący nadwyżkę sumy dochodów wszystkich spółek tworzących grupę nad sumą ich strat. Jeżeli za rok podatkowy suma strat przekracza sumę dochodów spółek, różnica stanowi stratę podatkowej grupy kapitałowej (art. 7a ust. 1) - przy czym co do zasady, dochodem każdej ze spółek wchodzących w skład podatkowej grupy kapitałowej jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; natomiast jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą takiej spółki (art. 7a ust. 1 w związku z art. 7 ust. 2).

5.

Przychodami z pewnymi zastrzeżeniami są w szczególności otrzymane pieniądze i wartości pieniężne (art. 12 ust. 1 pkt 1), przy czym co do zasady, przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej (art. 14 ust. 1). Za datę powstania przychodu związanego z działalnością gospodarczą z tytułu zbycia prawa majątkowego uważa się co do zasady dzień zbycia tego prawa, nie później jednak niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności (art. 12 ust. 3a w związku z ust. 3),

6.

Co do zasady, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami są potrącane w tym roku podatkowym, w którym zostały osiągnięte odpowiadające im przychody (art. 15 ust. 4).

7.

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d UPodPraw - są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) (art. 16 ust. 1 pkt 8e).

W świetle powyższego, zdaniem Spółki:

1.

W analizowanej sytuacji, zgodnie z literalną treścią przepisu art. 12 ust. 1 pkt 1 UPodPraw, cena sprzedaży 100% udziałów w Spółce Zależnej odpowiadająca ich wartości rynkowej będzie stanowiła przychód podatkowy Spółki, przy czym zgodnie z art. 12 ust. 3a UPodPraw, powyższy przychód powstanie najpóźniej w dniu zbycia udziałów.

2.

Jednocześnie, zgodnie z argumentacją przedstawioną przez Spółkę w stanowisku wnioskodawcy odnośnie pytania nr 8 powyżej, w takiej sytuacji koszty uzyskania przychodu Spółki ze sprzedaży 100% udziałów w Spółce Zależnej zostaną ustalone w wysokości wartości nominalnej udziałów własnych Spółki wydanych Udziałowcowi w związku z tzw. wymianą udziałów (wniesieniem do Spółki przez Udziałowca wkładu niepieniężnego w postaci 100% udziałów w Spółce Zależnej).

3.

Powyższe koszty uzyskania przychodów będą rozpoznane - zgodnie z literalną treścią przepisów art. 15 ust. 4 i art. 16 ust. 1 pkt 8e UPodPraw - w momencie powstania przychodu ze sprzedaży udziałów.

4.

W konsekwencji, przy założeniu, że przychód wskazany w punkcie 1) powyżej w wysokości uzyskanej ceny sprzedaży odpowiadającej wartości rynkowej sprzedawanych udziałów będzie wyższy od kosztów uzyskania tego przychodu wskazanych w punkcie 2) powyżej, Spółka zrealizuje wspomniany "zysk" na sprzedaży 100% udziałów w Spółce Zależnej; jeżeli natomiast przychód ten będzie niższy od powyższych kosztów - Spółka zrealizuje na tej transakcji "stratę".

5.

Skoro zgodnie z przyjętymi założeniami Podatkowa Grupa Kapitałowa będzie podatnikiem CIT, powyższy przychód i koszt uzyskania przychodów Spółki składające się na taki "zysk" albo "stratę" z tytułu sprzedaży 100% udziałów w Spółce Zależnej-jako elementy składowe dochodu albo straty Spółki będącej jedną ze spółek tworzących Podatkową Grupę Kapitałową - będą uwzględniane przy obliczaniu dochodu i straty Podatkowej Grupy Kapitałowej.

W szczególności:

a.

jako że w wyniku sprzedaży 100% udziałów w Spółce Zależnej zostanie naruszony warunek uznania Podatkowej Grupy Kapitałowej za podatnika CIT wskazany w art. la ust. 2 pkt 1 lit. b UPodPraw, dzień sprzedaży powyższych udziałów (akcji) będzie ostatnim dniem roku podatkowego Podatkowej Grupy Kapitałowej, natomiast dla Spółki i Spółki Zależnej, dzień następujący po tym dniu będzie dniem rozpoczynającym nowy rok podatkowy tych spółek (pełną argumentację Spółki w tym zakresie przedstawiono w stanowisku Spółki odnośnie pytania nr 9 zadanego w niniejszym wniosku);

b.

konsekwentnie - zarówno przychody, jak i koszty uzyskania przychodów osiągnięte do dnia sprzedaży powyższych udziałów włącznie przez spółki tworzące Podatkową Grupę Kapitałową (tekst jedn.: Spółkę i Spółkę Zależną) będą uwzględniane przy obliczaniu dochodu / straty Podatkowej Grupy Kapitałowej za kończący się (i co do zasady ostatni) rok podatkowy jej działalności.

6.

Jednocześnie, skoro zgodnie z przyjętymi założeniami Spółka będzie spółką reprezentującą Podatkową Grupę Kapitałową w zakresie obowiązków wynikających z UPodPraw oraz z przepisów UOrdPod w rozumieniu art. la ust. 3 pkt 4 UPodPraw, na Spółce spoczywać będzie obowiązek dokonywania rozliczenia CIT Podatkowej Grupy Kapitałowej i uwzględniania w tym rozliczeniu przychodu i kosztów uzyskania przychodów Spółki składających się na taki "zysk" albo stratę" z tytułu sprzedaży 100% udziałów w Spółce Zależnej.

W konsekwencji, zrealizowany przez Spółkę "zysk" albo "strata" na transakcji sprzedaży 100% udziałów w Spółce Zależnej w okresie istnienia Podatkowej Grupy Kapitałowej posiadającej status podatnika CIT (rozumiany odpowiednio jako dodatnia - w przypadku "zysku", albo ujemna - w przypadku "straty" różnica pomiędzy przychodem w wysokości ceny sprzedaży udziałów odpowiadającej ich wartości rynkowej a kosztami uzyskania przychodu ze sprzedaży tych udziałów) - Spółka, jako spółka reprezentująca Podatkową Grupę Kapitałową, powinna uwzględnić - jako elementy składowe dochodu albo straty Spółki będącej jedną ze spółek tworzących Podatkowa Grupę Kapitałową - w rozliczeniu CIT Podatkowej Grupy Kapitałowej.

Powyższe stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w wiążących interpretacjach organów podatkowych, w szczególności:

* w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 3 sierpnia 2010 r., znak IBPBI/2/423-981/10/CzP,

* w interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 grudnia 2009 r., znak sygn. IPPB5/423-588/09-10/MB oraz IPPB5/423-592/09-10/MB.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl