IPPB5/423-1042/12-3/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 grudnia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-1042/12-3/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2012 r. (data wpływu 22 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji wydatków związanych ze szkoleniami kandydatów na Agentów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji wydatków związanych ze szkoleniami kandydatów na Agentów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest osobą prawną z siedzibą w Polsce, prowadzącą działalność w zakresie kolportażu prasy krajowej, zagranicznej i wydawnictw poza-prasowych oraz handlu detalicznego. Działalność ta prowadzona jest w punktach sprzedaży detalicznej Spółki, poprzez zorganizowaną przez Spółkę i działającą w jej imieniu i na jej rzecz, agencyjną siecią dystrybucyjną.

W tym celu, Spółka zawiera umowy agencji sprzedaży (dalej: "Umowa agencji"). Umowy agencji zawierane są z osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą (dalej: "Agenci").

Zgodnie z Umową Agencji, H zleca a Agent zobowiązuje się odpłatnie (w zamian za prowizję) do stałego zawierania w imieniu Spółki umów sprzedaży towarów będących własnością Spółki w cenach przez nią ustalonych, na podstawie udzielonego przez H pełnomocnictwa. Miejscem wykonywania zlecenia jest określony punkt sprzedaży detalicznej należący do H. Spółka zapewnia przy tym pełne wyposażenie oraz opłaty związane z tym punktem.

Warunkiem zawarcia Umowy Agencji jest odbycie przez przyszłego Agenta cyklu szkoleń, mających na celu przygotowanie go do pracy w punktach sprzedaży detalicznej Spółki. Wiedza przekazywana przez Spółkę podczas szkolenia ma kompleksowy i zarazem specjalistyczny charakter. Wiedza ta jest niezbędna do prawidłowego wykonywania przez Agentów zleconych im przez H obowiązków.

W czasie szkoleń, kandydaci na Agentów zdobywają wiedzę z zakresu m.in.:

* schematu obsługi klienta oraz technik sprzedaży, zasad dokumentowania sprzedaży,

* rozliczania i raportowania obrotu, rozliczania inwentaryzacji,

* obsługi sprzętu służącego do prowadzania sprzedaży (kasa fiskalna, komputer, karty płatnicze, lottomat, ekspres, urządzania fast-food),

* obsługi komputera oraz oprogramowania komputerowego,

* zasad zaopatrzenia punktu sprzedaży detalicznej (kontakty z dostawcami, zamówienia towarów, rotacja towarów),

* znajomości asortymentu H,

* podstaw księgowości, finansów oraz przedsiębiorczości i marketingu, które mają ułatwić dalszą współpracę z H,

* technicznej obsługi punktu sprzedaży detalicznej.

Kandydat na Agenta zostaje ponadto poddany egzaminowi z wiedzy zdobytej podczas szkolenia. Z uwagi na kompleksowy charakter szkoleń, z reguły trwają one kilkanaście dni.

Koszty szkolenia pokrywane są w całości przez Spółkę. Natomiast w określonych przypadkach (rozwiązanie umowy agencyjnej przez Agenta w przeciągu roku od jej podpisania, rozwiązanie umowy przez Spółkę z powodu złamania przez Agenta określonych zasad współpracy, rezygnacja z zawarcia umowy po odbyciu szkolenia przez Agenta) - kandydat na Agenta jest zobowiązany do zwrotu kosztów jego szkolenia.

Na koszty szkolenia kandydatów na Agentów składają się:

* wydatki konieczne do samego przeprowadzenia szkolenia (takie jak np. wynajem sali, sprzętu audiowizualnego),

* wydatki o charakterze pomocniczym, w postaci transportu, zakwaterowywania oraz wyżywienia uczestników szkolenia.

W związku z powyższym, Spółka pragnie potwierdzić swoje stanowisko odnośnie możliwości rozpoznania wymienionych kosztów szkolenia Agentów, jako kosztów uzyskania przychodów w CIT. Pytanie Spółki dotyczy zarówno obecnie organizowanych przez nią szkoleń, jak również szkoleń, które będą przez nią organizowane w przyszłości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wskazane w punkcie I niniejszego wniosku, ponoszone przez Spółkę wydatki związane ze szkoleniami kandydatów na Agentów, czyli wydatki związane z samym przeprowadzeniem szkolenia (takie jak np. wynajem sali, sprzętu audiowizualnego) oraz związane ze szkoleniem wydatki pomocnicze (transport, zakwaterowywanie oraz wyżywienia uczestników szkolenia) stanowią koszt uzyskania przychodu na gruncie ustawy o CIT.

Zdaniem Wnioskodawcy, wskazane w punkcie I niniejszego wniosku wydatki, jakie ponosi H z tytułu szkoleń kandydatów na Agentów, tj. zarówno wydatki związane z samym przeprowadzeniem szkolenia (takie jak np. wynajem sali, sprzętu audiowizualnego) jak i związane ze szkoleniem wydatki pomocnicze (transport, zakwaterowywanie oraz wyżywienie uczestników), stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Są one bowiem ponoszone przez Spółkę w celu przekazania Agentom odpowiednich umiejętności sprzedażowych, przekładających się bezpośrednio na wielkość sprzedaży towarów Spółki oraz nie zostały wymienione w negatywnym katalogu zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

UZASADNIENIE STANOWISKA SPÓŁKI

1. Uwagi ogólne - warunki uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu.

Definicja kosztów uzyskania przychodów określona została przez ustawodawcę w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

A zatem, aby uznać dany wydatek za koszt uzyskania przychodu, musi on spełniać następujące warunki:

a.

musi zostać poniesiony w celu uzyskania przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów oraz

b.

nie może znajdować się w zamkniętym katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, określonych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Zawarta w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT ogólna definicja kosztu uzyskania przychodu została doprecyzowana przez orzecznictwo sądów administracyjnych oraz organów podatkowych. Wskazuje się w nim, że dany wydatek może zostać uznany za koszt podatkowy, jeżeli oprócz wymienionych powyżej podstawowych przesłanek:

* ma związek z działalnością gospodarczą podatnika,

* został definitywnie poniesiony (tekst jedn.: wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona),

* został właściwie udokumentowany.

2.

Koszty szkolenia Agentów jako koszty uzyskania przychodów.

Jak wskazała Spółka w punkcie 1 powyżej, podstawowym warunkiem uznania danego wydatku za koszt podatkowy jest jego poniesienie w celu uzyskania przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Innymi słowy, musi istnieć związek, bezpośredni bądź pośredni, pomiędzy poniesieniem wydatku a uzyskaniem przychodu. Istotne jest przy tym, aby poniesienie wydatku było gospodarczo uzasadnione, czyli podatnik powinien racjonalnie zakładać, że poniesienie danego wydatku przyczyni się do powstania przychodu. Należy przy tym zaznaczyć, że racjonalność poniesienia wydatku należy oceniać w sposób obiektywny.

Jak Spółka zaznaczyła w opisie stanu faktycznego niniejszego wniosku, prowadzi ona działalność gospodarczą (dokonuje sprzedaży towarów) za pomocą sieci dystrybucyjnej, która oparta jest na współpracy z osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą (Agentami). Agenci działają przy tym w imieniu oraz na rzecz Spółki. Działalność Agentów jest więc ściśle związana z funkcjonowaniem Spółki, w ramach przyjętego modelu prowadzenia działalności gospodarczej.

Przeprowadzane przez Spółkę szkolenia Agentów mają na celu przygotowanie ich do pracy w punktach sprzedaży detalicznej Spółki, poprzez przekazanie im wiedzy m.in. z zakresu schematu obsługi klienta, technik sprzedaży, zasad rozliczania i dokumentowania sprzedaży itp. Wiedza przekazywana przez Spółkę podczas szkolenia ma charakter wiedzy kompleksowej i specjalistycznej. Wiedza ta jest przy tym niezbędna do wykonywania przez Agentów zleconych im obowiązków. Dlatego też, jednym z podstawowych warunków zawarcia przez Spółkę Umowy Agencji jest odbycie przez kandydata na Agenta kompleksowego szkolenia.

W związku z tym należy uznać, że wydatki poniesione przez Spółkę na organizację szkolenia kandydatów na Agentów mają charakter kosztów niezbędnych, od których poniesienia Spółka nie może się uwolnić, chcąc kontynuować działalność w ramach przyjętego modelu. Dotyczy to nie tylko wydatków koniecznych do samego przeprowadzania szkolenia (takich jak np. wynajem sali, sprzętu audiowizualnego), ale również związanych ze szkoleniami wydatków o charakterze pomocniczym, w postaci transportu, zakwaterowywania oraz wyżywienia uczestników szkolenia. Nie jest bowiem możliwe przeprowadzenie kilkunastodniowego szkolenia bez zapewnienia uczestnikom tego rodzaju podstawowych usług. Dlatego należy uznać, że wydatki poniesione przez Spółkę na transport, zakwaterowywanie oraz wyżywienie uczestników szkolenia także stanowią zwykły i zarazem konieczny element szkolenia.

Spółka uważa więc, że wydatki poniesione przez nią na szkolenie przyszłych Agentów pozostają w bezpośrednim związku przyczynowo-skutkowym z działalnością gospodarczą Spółki i wpływają na wysokość jej przychodów. Poniesione koszty gwarantują bowiem skuteczną sprzedaż produktów oferowanych przez Spółkę w punktach sprzedaży detalicznej i tym samym uzyskanie przez nią przychodów. Poniesienie przedmiotowych wydatków szkoleniowych jest tym samym racjonalne oraz w pełni gospodarczo uzasadnione.

Spółka zauważa także, że fakt, że przeprowadza ona szkolenia podmiotów zewnętrznych, a nie własnych pracowników, nie będzie miał żadnego wpływu na możliwość zaliczenia przedmiotowych wydatków szkoleniowych do kosztów uzyskania przychodów. W obecnych realiach obrotu gospodarczego, powierzanie wykonywania określonych zadań nie tylko własnym pracownikom, lecz także osobom trzecim (agentom) jest bowiem sytuacją powszechną. Oczywiste jest przy tym, że zarówno pracownik jak i współpracujący podmiot zewnętrzny, skoro wykonują podobne zadania, powinni być tak samo do ich wykonywania przygotowani. Spółka zauważa przy tym, że możliwość zaliczenia wydatków na szkolenie własnych pracowników, jeżeli szkolenie pozostaje w związku z wykonywaną przez nich pracą, nie budzi żadnych wątpliwości (tak uznał np. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 21 kwietnia 2009 i., sygn. IBPBI/2/423-440/09/PH).

Nie ulega również wątpliwości, że Spółka spełnia także pozostałe przesłanki uznania kosztów szkolenia kandydatów na Agentów za koszty uzyskania przychodów. Przede wszystkim koszty te nie mogą zostać uznane za którykolwiek z wydatków określonych w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów określonych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Wydatki na szkolenia kandydatów na Agentów zostały również definitywnie poniesiona przez Spółkę, (czyli ich wartość nie została Spółce w jakikolwiek sposób zwrócona). Spółka zabezpiecza również prawidłową dokumentację poniesienia tych wydatków, zgodnie z wymaganiami przepisu art. 9 ust. 1 ustawy o CIT.

Stanowisko Spółki o możliwości uznania wydatków związanych ze szkoleniem osób działających jako agenci (współpracownicy) znajduje także oparcie w interpretacjach indywidualnych wydanych w imieniu Ministra Finansów m.in. w interpretacji z dnia 17 grudnia 2008 r. (sygn. ILPB3/423-621/08-2/MC) oraz interpretacji z dnia 5 grudnia 2007 r. (sygn. ITPB3/423-50c/07/DK).

Mając na względzie powyższą argumentację, Spółka uważa za całkowicie uzasadnione swoje stanowisko, zgodnie z którym, w świetle przepisów ustawy o CIT. Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów koszty szkolenia kandydatów na Agentów, czyli wydatki związane z samym przeprowadzeniem szkolenia (takie jak np. wynajem sali, sprzętu audiowizualnego) oraz związane ze szkoleniem wydatki pomocnicze postaci transportu, zakwaterowywania oraz wyżywienia uczestników szkolenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl