IPPB4/415-913/11-4/JK3

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 lutego 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB4/415-913/11-4/JK3

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 15 grudnia 2011 r. (data wpływu 21 grudnia 2011 r.) oraz uzupełnieniu z dnia 16 lutego 2012 r. (data nadania 17 lutego 2012 r., data wpływu 20 lutego 2012 r.) na wezwanie z dnia 9 lutego 2012 r. Nr IPPB4/415-913/11-2/JK3 (data nadania 9 lutego 2012 r., data doręczenia 13 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od opodatkowania odszkodowania otrzymanego na podstawie ugody sądowej lub wyroku sądowego w związku z naruszeniem autorskich praw majątkowych na podstawie art. 21 ust. 3b - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 grudnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od opodatkowania odszkodowania otrzymanego na podstawie ugody sądowej lub wyroku sądowego w związku z naruszeniem autorskich praw majątkowych na podstawie art. 21 ust. 3b.

Z uwagi na braki formalne, pismem Nr IPPB4/415-913/11-2/JK3 z dnia 9 lutego 2012 r. (data nadania 9 lutego 2012 r., data doręczenia 13 lutego 2012 r.) tut. Organ wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia przedmiotowego wniosku poprzez doprecyzowanie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego.

Pismem z dnia 16 lutego 2012 r. (data nadania 17 lutego 2012 r., data wpływu 20 lutego 2012 r.) Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Trzy podmioty gospodarcze (T. S.A., A. S.A. i C. sp. z o.o.) naruszyły przysługujące Wnioskodawcy prawa autorskie do kodu źródłowego programu komputerowego, którego jest autorem. W związku z tym od dłuższego czasu Wnioskodawca prowadzi z tymi podmiotami spór, który obejmuje głównie podstępowania sądowe.

Spór ten ostatecznie zostanie zakończony w jeden z dwóch poniższych sposobów:

1.

Poprzez zawarcie ugody sądowej, w myśl której zostanie Wnioskodawcy wypłacone odszkodowanie za naruszenie praw autorskich (kwota odszkodowania nie jest jeszcze znana) - jest to zdarzenie przyszłe numer 1 albo

2.

Wydanie wyroku sądowego w postępowaniu cywilnym zgodnie z którym wypłacone zostanie Wnioskodawcy odszkodowanie za naruszenie praw autorskich (kwota tego odszkodowania również nie jest jeszcze znana) - jest to zdarzenie przyszłe numer 2.

Kod źródłowy rzeczonego programu komputerowego nie powstał w związku z jakąkolwiek działalnością gospodarczą Wnioskodawcy. Wypłacone w przyszłości odszkodowanie (zarówno w przypadku zdarzenia przyszłego numer 1 jak i zdarzenia przyszłego numer 2) nie jest związane z prowadzoną działalnością gospodarczą ani też nie dotyczy korzyści, które mógłby Wnioskodawca osiągnąć, gdyby nie wyrządzono mu szkody naruszając Jego prawa autorskie.Pozew o naruszenie przysługujących Wnioskodawcy autorskich praw majątkowych zostanie złożony (nie został bowiem jeszcze złożony) w oparciu o art. 79 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Do chwili obecnej Sąd rozstrzygnął wnioski Wnioskodawcy o udostępnienie dokumentacji i informacji złożone w trybie art. 80 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. We wnioskach tych Wnioskodawca uprawdopodobnił swoje roszczenia wynikające z art. 79 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W chwili obecnej Wnioskodawca jest na etapie egzekucji (a trybie art. 1050 k.p.c.) wydanych przez Sąd postanowień zobowiązujących T. SA i A. do udostępnienia Wnioskodawcy wskazanej przez Sąd dokumentacji oraz informacji. Dopiero po zakończeniu tych postępowań egzekucyjnych zostanie złożony pozew w oparciu o art. 79 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.Natomiast do ugody sądowej, z oczywistych powodów, może dojść jeszcze przed rozstrzygnięciem sprawy przez Sąd a nawet przed złożeniem pozwu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy kwota wypłaconego Wnioskodawcy odszkodowania określonego w:

1.

ugodzie sądowej (zdarzenie przyszłe numer 1)

2.

wyroku sądowym (zdarzenie przyszłe numer 2)

będzie wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy

Zdarzenie przyszłe numer 1: Kwota odszkodowania wypłaconego zgodnie i w wysokości określonej w ugodzie sądowej będzie wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zdarzenie przyszłe numer 2: Kwota odszkodowania wypłacona zgodnie i w kwocie określonej w wyroku sądowym będzie wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych.

UZASADNIENIE

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 3b) wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub tej ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań lub zadośćuczynień:

a.

otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,

b.

dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Należy zauważyć, że:

1.

Odszkodowanie, które w przyszłości Wnioskodawca otrzyma będzie odszkodowaniem otrzymanym na podstawie i w wysokości określonej w ugodzie sądowej (zdarzenie przyszłe numer 1) albo na podstawie i w wysokości określonej w wyroku sądowym (zdarzenie przyszłe numer 2).

2.

Nie będzie to odszkodowanie otrzymane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

3.

Nie będzie to odszkodowanie dotyczące korzyści, które mógłbym osiągnąć, gdyby nie wyrządzono mu szkody naruszając Jego prawa autorskie. Niewątpliwie również odszkodowanie, które w przyszłości Wnioskodawca otrzyma (w każdym przypadku przedstawionych dwóch zdarzeń przyszłych) nie jest żadnym z odszkodowań wymienionych w art. 21 ust. od 1 do 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - zatem należy je uznać za "inne odszkodowanie", o którym mowa w art. 21 ust. 3b tej ustawy.

W związku z powyższym oba przedstawione przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłe wypełniają przesłanki i warunki, o których mowa w art. 21 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem w przypadku obu przedstawionych zdarzeń przyszłych otrzymane w przyszłości przez Wnioskodawcę odszkodowanie będzie wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zaistniałego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jednakże, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:

a.

określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

b.

odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,

c.

odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,

d.

odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,

e.

odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,

f.

odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, lub na zasadach, o których mowa w art. 30c,

g.

odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód innych niż ugody sądowe.

Należy jednak zaznaczyć, że zwolnieniem określonym w art. 21 ust. 1 pkt 3 objęte są tylko odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Oznacza to, że zwolnienie nie obejmuje wszystkich odszkodowań, a tylko te, których wysokość lub zasady ustalania zostały określone wprost w stosownych przepisach prawa.

W myśl art. 79 ust. 1 pkt 3 lit. b) ustawy z dnia z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.) uprawniony, którego autorskie prawa majątkowe zostały naruszone, może żądać od osoby, która naruszyła te prawa naprawienia wyrządzonej szkody poprzez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej dwukrotności, a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione - trzykrotności stosownego wynagrodzenia, które w chwili jego dochodzenia byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z utworu.

Wobec przedstawionego zdarzenia przyszłego należy uznać, iż przedmiotowe odszkodowanie, które zostanie Wnioskodawcy przyznane w związku z naruszeniem autorskich praw majątkowych będzie odszkodowaniem zasądzonym na mocy ugody sądowej lub wyroku sądowego, a podstawą jego zasądzenia będzie art. 79 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Oznacza to, iż jeśli Wnioskodawcy będzie przyznane odszkodowanie, którego zasady ustalania i wysokość wynikają wprost z przepisów odrębnej ustawy, tj. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i równocześnie odszkodowanie to nie będzie wymienione jako wyjątek wskazany w art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. a)-g) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie ono podlegało zwolnieniu od podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę zdarzenia przyszłe opisane w treści wniosku oraz przywołane przepisy prawa stwierdzić należy, iż odszkodowanie otrzymane na podstawie ugody sądowej lub wyroku sądowego, w związku z naruszeniem autorskich praw majątkowych, na podstawie z art. 79 ust. 1 pkt 3 lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jako nie wymienione w katalogu odszkodowań wyłączonych ze zwolnienia, o których mowa w powołanym art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. a)-g) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie korzystać ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym.

Końcowo należy wskazać, iż stanowisko Wnioskodawcy uznano za nieprawidłowe w związku z faktem, iż Wnioskodawca we własnym stanowisku w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego powołał się na art. 21 ust. 3b, natomiast w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie art. 21 ust. 1 pkt 3.

Jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie się różnić od zdarzenia, które wystąpi w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywistego zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl