IPPB4/415-833/13-2/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 lutego 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB4/415-833/13-2/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2013 r. (data wpływu 13 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży mieszkania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji w indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży mieszkania.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 11 września 2000 r. matka Wnioskodawcy darowała Wnioskodawcy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego o powierzchni 63 m2, znajdującego się w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej W. Lokal położony jest na 6 kondygnacji, bez windy. Darowizny dokonano aktem notarialnym Rep. A Nr sporządzonym przez notariusza.

W dniu 21 grudnia 2009 r. Wnioskodawca zawarł przed notariuszem umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia jego własności - akt notarialny. Tym samym została ustanowiona odrębną własność lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w prawie wieczystego użytkowania gruntu, na którym budynek wielorodzinny jest posadowiony i części wspólnych wszystkich budynków posadowionych na tej nieruchomości.

Czynności powyższych Wnioskodawca dokonywał jednoosobowo, gdyż zarówno w dacie darowizny, jak i w dacie przekształcenia lokalu był kawalerem. W lokalu tym Wnioskodawca mieszkał od daty darowizny, czyli od września 2000 r. aż do listopada 2013 r. Wnioskodawca nie dokonywał żadnego innego rozporządzenia swoim prawem. W lokalu tym nie prowadził działalności gospodarczej.

W dniu 7 listopada 2013 r. Wnioskodawca sprzedał lokal mieszkalny osobie fizycznej aktem notarialnym zawartym przed notariuszem.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy wobec dokonania sprzedaży w 2013 r. lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w gruncie i częściach wspólnych Wnioskodawca będzie zobowiązany zapłacić podatek dochodowy (jeżeli tak, to w jaki sposób obliczony) z tytułu tuj sprzedaży.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie będzie zobowiązany do podatku dochodowego, gdyż dokonał jedynie przekształcenia prawa nabytego w 2000 r., a nie nowego nabycia.

Za datę nabycia lokalu mieszkalnego, od którego liczy się termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy uznać datę darowizny, czyli 11 września 2000 r. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, a nie ustanowienie odrębnej własności.

W sytuacji, w jakiej najpierw Wnioskodawca nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie dokonał przekształcenia tego prawa w odrębną własność lokalu w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) za datę nabycia lokalu, od którego liczy się 5 letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie można uznać dnia ustanowienia odrębnej własności, kiedy Wnioskodawca dokonał jedynie przekształcenia, czyli zmiany formy prawnej przysługującego Mu prawa do tego samego lokalu mieszkalnego. Nabycie w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej ustawy następuje w dacie darowizny spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, które jest tak samo prawem rzeczowym, zbywalnym, dziedzicznym. Prawo to pozwala używać lokal i dysponować nim w granicach ustanowionych przez cytowaną powyżej ustawę i statut spółdzielni. Tak wiec prawo do lokalu Wnioskodawca nabył w 2000 r. Spółdzielnia mieszkaniowa na wniosek członka spółdzielni, któremu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest zobowiązana zawrzeć umowę przeniesienia własności. Za datę nabycia lokalu powinien liczyć się termin nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego i od tej daty powinien liczyć się 5 letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem przychód ze sprzedaży zarówno lokalu mieszkalnego, jak i udziału w gruncie i częściach wspólnych nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ minął już 5 letni okres od jego nabycia. Wnioskodawca zapoznał się także z interpretacją indywidualną Nr IBPB2/415-1549/08 z dnia 27 listopada 2008 r. wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w analogicznej sprawie, który podziela stanowisko Wnioskodawcy i uznaje, że zbycie lokalu po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie jest źródłem przychodu i nie podlega opodatkowaniu oraz interpretację Nr IPPB1/415-487/09-2/MT Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, który uważa, że przekształcenie własnościowego prawa do lokalu we własność oznacza tylko zmianę formy prawnej faktycznego prawa do lokalu, a za datę nabycia, od której liczony jest 5 letni termin, określony w treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy przyjąć datę pierwotnego nabycia lokalu, a także wiele innych interpretacji podatkowych wydanych w analogicznych sprawach, które potwierdzają moje stanowisko.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.). opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonujące zamiany.

W świetle powyższego każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, stanowi źródło przychodu w rozumieniu tego przepisu, jeżeli zostanie dokonana w określonym czasie, tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Dla określenia właściwej podstawy prawnej normującej zasady opodatkowania sprzedaży tego lokalu, istotne znaczenie ma ustalenie daty jego nabycia.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w dniu 11 września 2000 r. matka Wnioskodawcy darowała Mu spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W dniu 21 grudnia 2009 r. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego zostało przekształcone w odrębną własność w trybie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. A więc nastąpiło przeniesienie na Wnioskodawcę własności lokalu wraz z udziałami we współwłasności w częściach wspólnych budynku i w prawie użytkowania wieczystego gruntu. W dniu 7 listopada 2013 r. ww. lokal mieszkalny został sprzedany.

Przez pojęcie darowizny rozumieć należy typ umowy nazwanej, opisany w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.). Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Wyjaśnić należy, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Świadczy o tym chociażby umiejscowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w Księdze Drugiej ustawy - Kodeks cywilny - "Własność i inne prawa rzeczowe". Natomiast ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego powoduje, że osoba, której przysługuje to prawo, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości gruntowej.

Podkreślić należy, że w sytuacji, w której Wnioskodawca nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie nastąpiło ustanowienie na jego rzecz prawa odrębnej własności tego lokalu w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), za datę nabycia lokalu, potrzebną do obliczenia 5-letniego terminu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy uznać datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Mając na względzie powyższe uregulowania prawne oraz opisany we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, że ustanowienie w 2009 r. odrębnej własności lokalu mieszkalnego wraz z udziałami we współwłasności w częściach wspólnych budynku oraz przynależnym do tego lokalu udziałem w prawie wieczystego użytkowania gruntu jest tylko inną formą własności, a nie nowym nabyciem. Tym samym przekształcenie lokalu mieszkalnego w odrębną własność w formie aktu notarialnego jest jedynie zmianą formy prawnej dysponowania lokalem mieszkalnym. Tak więc na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, datę nabycia lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym do tego lokalu prawem wieczystego użytkowania gruntu należy utożsamiać z chwilą pierwotnego nabycia prawa do tego lokalu, tj. z datą nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Wobec powyższego, mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny, za datę nabycia lokalu mieszkalnego należy uznać datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w drodze darowizny, czyli dzień 11 września 2000 r. Zatem pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych upłynął z dniem 31 grudnia 2005 r., a więc sprzedaż lokalu mieszkalnego w dniu 7 listopada 2013 r. nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Tym samym nie powstał obowiązek zapłaty podatku dochodowego ani od przychodu uzyskanego ze sprzedaży prawa do lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, ani od sprzedaży związanego z tym lokalem udziałem w gruncie i powierzchniach wspólnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl