IPPB4/415-8/09-2/PJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB4/415-8/09-2/PJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 29 grudnia 2008 r. (data wpływu 2 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 stycznia 2009 r. został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 1986 r. wyrokiem Sądu Rejonowego Wnioskodawczyni stała się współwłaścicielem 9/20 masy spadkowej po zmarłych dziadkach. Przedmiotem spadku był areał ziemi rolnej kl. V i VI, łącznie 37.056 m2, znajdujący się w jednym kawałku, objęty jedną księgą wieczystą, położony w G. 9/20 części Wnioskodawczyni stanowiło 16.675 m2. W 2007 r. nastąpił dział spadku, na co miał wpływ zatwierdzony przez Urząd Miejski plan zagospodarowania przestrzennego, opracowany i zatwierdzony w 2005 r.

Dział spadku nastąpił bez spłat i dopłat, dokładnie według zapisów testamentowych.

Według planu zagospodarowania przestrzennego, miasto przewidywało drogi gminne. Po uzgodnieniu z Burmistrzem Miasta - 6.373 m2 przeszło na rzecz Miasta z przeznaczeniem na drogi.

Do podziału między spadkobierców zostało: 37.056 m2 minus 6.373 m2. Tym samym pozostało 30.683 m2. Na tej podstawie udział Wnioskodawczyni w spadku 9/20 stanowił 13.807,35 m2.

Wnioskodawczyni otrzymała w wyniku działu spadku 13.808 m2 - co wynikało z podziałów geodezyjnych.

Wnioskodawczyni stała się właścicielką działek o następującej wielkości:

1.

4.967 m2

2.

5.098 m2

3.

2.544 m2

4.

oraz 1/2 udziału w działce o pow. 2.398 m2

Łącznie 13.808 m2.

Pozostali spadkobiercy dostali swoje udziały według wielkości zapisanych w testamencie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

1. Czy w związku z działem spadku w przypadku sprzedaży którejkolwiek z działek przed upływem 5 lat od daty działu spadku powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od 11/20 nowo - powstałych działek, czy też Wnioskodawczyni będzie zwolniona od podatku.

2. Jeżeli powstanie obowiązek zapłaty podatku to w oparciu o jaką podstawę.

Zdaniem Wnioskodawczyni, nie powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego w wysokości 19% od 11/20 wartości nowopowstałych działek, w przypadku sprzedaży którejkolwiek z nich.

Spadek Wnioskodawczyni nabyła w 1986 r. Wielkość przysługującej Wnioskodawczyni masy spadkowej nie zwiększyła się w wyniku przeprowadzonego działu spadku. Przeprowadzenie działu spadku stało się formalnie możliwe w momencie opracowania dla tego rejonu przez Urząd Miejski planów zagospodarowania przestrzennego, co nastąpiło w 2005 r. Opracowany bieg dróg niejako dokonał nieformalnego działu spadku, który później został tylko formalnie i w szczegółach uzgodniony z Urzędem Miasta i zatwierdzony sporządzonym aktem notarialnym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

- jeżeli odpłatne zbycie zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Przy rozpatrywaniu przedmiotowej sprawy, w kontekście zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, istotne jest ustalenie momentu nabycia przez Wnioskodawczynię udziału w przedmiotowej nieruchomości.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą śmierci przechodzą na następców prawnych. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 926 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, iż dniem nabycia przez Wnioskodawczynię udziałów w nieruchomości otrzymanych w drodze spadku jest data śmierci spadkodawcy. Zgodnie z art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego prawomocne postanowienie sądu stwierdza jedynie nabycie spadku przez spadkobiercę.

Z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. Wskutek działu spadku, poszczególni spadkobiercy stają się podmiotami uprawnionymi wyłącznie względem przyznanych im praw majątkowych, stanowiących do chwili działu spadku przedmiot wspólności. Jest to jedna z form nabycia.

Zniesienie współwłasności (dział spadku) nie stanowi jednak nabycia rzeczy, jeżeli mieści się w ramach udziału jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej. Jeżeli natomiast wartość rzeczy otrzymanych w drodze działu spadku przekracza wartość udziału danego spadkobiercy w spadku - wówczas za datę nabycia rzeczy w tej części przyjmuje się datę działu spadku.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni w drodze spadku po zmarłych dziadkach otrzymała udział wynoszący 9/20 w masie spadkowej. W 1986 r. Wnioskodawczyni uzyskała postanowienie o nabyciu spadku. Przedmiotem spadku był areał ziemi rolnej o wielkości 37.056 m2. Udział Wnioskodawczyni 9/20 stanowił 16.675 m2.

W wyniku przeprowadzonego w 2007 r. działu spadku - bez spłat i dopłat, Wnioskodawczyni otrzymała na własność działki o wielkości: 4.967 m2, 5.098 m2, 2.544 m2, oraz 1/2 udziału w działce o pow. 2.398 m2. Łącznie stanowiło to 13.808 m2 (z masy spadkowej przekazano 6.373 m2 na rzecz Miasta z przeznaczeniem na drogi).

Z przedstawionego przez Wnioskodawczynię zdarzenia przyszłego wynika również, że dział spadku został dokonany dokładnie według zapisów testamentowych.

Z powyższego wynika, że wartość prawa otrzymanego przez Wnioskodawczynię nie przekracza wartości Jej udziału w spadku.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powyższe przepisy, stwierdzić należy, że do sprzedaży nieruchomości odpowiadającej udziałowi jaki Wnioskodawczyni nabyła w spadku, będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., przychód uzyskany ze sprzedaży którejkolwiek z działek nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym, gdyż wolne - w całości - od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c), jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl