IPPB4/415-678/13-4/JK2

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 stycznia 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB4/415-678/13-4/JK2

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 zerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 1 października 2013 r. (data wpływu 17 października 2013 r.) oraz w piśmie z dnia 15 stycznia 2014 r. (data nadania 17 stycznia 2014 r., data wpływu 20 stycznia 2014 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 31 grudnia 2013 r. Nr IPPB4/415-678/13 -2/JK2 (data nadania 2 stycznia 2014 r., data doręczenia 13 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego.

Z uwagi na braki formalne, pismem z dnia 31 grudnia 2013 r. (data nadania 2 stycznia 2014 r., data doręczenia 13 stycznia 2014 r.), tut. organ wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez doprecyzowanie stanu faktycznego.

Pismem z dnia 15 stycznia 2014 r. (data nadania 17 stycznia 2014 r., data wpływu 20 stycznia 2014 r.) Wnioskodawca uzupełnił powyższe w terminie.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznana została nagroda finansowa za wybitne osiągnięcia naukowe. Nagroda została przekazana na rachunek bankowy Instytutu, w którym jest zatrudniony. Na podstawie pisma otrzymanego z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Instytut przekazał wskazaną kwotę na Jego rachunek bankowy. Nagroda została przekazana 19 grudnia 2012 r. W dniu 31 grudnia 2012 r. Ministerstwo przekazało nagrodę na rachunek Instytutu, w którym Wnioskodawca jest zatrudniony, natomiast w dniu 9 stycznia 2013 r. nagroda została przekazana przez pracodawcę na rachunek bankowy Wnioskodawcy. Wnioskodawca wskazał, że nagrody nie przekazał jako darowizna na rzecz instytucji realizującej cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy przekazana kwota jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy, nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 132 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. z późn. zm. (Dz. U. z 1991 r. Nr 80, poz. 80). Zgodnie z jego brzmieniem - "Wolne od podatku dochodowego są (...) przyznane przez krajowe i zagraniczne organy władzy i ich urzędy, w tym jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, oraz krajowe, zagraniczne i międzynarodowe organizacje (instytucje) i ich organy, nagrody: za wybitne osiągnięcia z dziedziny nauki, kultury i sztuki".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są inne źródła.

W myśl art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach

Katalog świadczeń określonych w art. 20 ust. 1 ww. ustawy jest katalogiem otwartym, dlatego też do tego rodzaju źródła przychodu należy zaliczyć wszystkie świadczenia, których ustawodawca nie zaliczył do innych kategorii źródła przychodu wymienionych w art. 10 ust. 1 ustawy.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 132 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowe są przyznane przez krajowe i zagraniczne organy władzy i ich urzędy, w tym jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, oraz krajowe, zagraniczne i międzynarodowe organizacje (instytucje) i ich organy, nagrody:

a.

za wybitne osiągnięcia z dziedziny nauki, kultury i sztuki,

b.

z tytułu działalności na rzecz praw człowieka

- w części przekazanej jako darowizna przez podatników, którzy otrzymali te nagrody, na rzecz instytucji realizującej cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, z zastrzeżeniem ust. 31.

W myśl art. 21 ust. 31 cytowanej ustawy, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 132, stosuje się, jeżeli:

1.

wysokość nagrody przekazanej na rzecz instytucji realizującej cele, o których mowa w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanej instytucji, a w przypadku nagrody innej niż pieniężna - dokumentem, z którego wynika wartość przekazanej nagrody, oraz oświadczeniem obdarowanej instytucji o jej przyjęciu;

2.

nagroda, o której mowa w pkt 1, została przekazana najpóźniej do dnia upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego, o którym mowa w art. 45 ust. 1, składanego za rok podatkowy, w którym otrzymano nagrodę.

Ze stanu faktycznego wynika, że uzyskaną nagrodę na wybitne osiągnięcia naukowe Wnioskodawca nie przekazał jako darowiznę na rzecz instytucji realizującej cele działalności pożytku publicznego. Skoro zatem Wnioskodawca jej nie darował, to do tej nagrody nie może mieć zastosowanie zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 132 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż ono dotyczy tylko nagród, które zostały przekazane w darowiźnie.

W kontekście zadanego pytania należy stwierdzić, że przekazana Wnioskodawcy kwota w postaci nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki nie korzysta ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 132 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym podlega ona opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ww. ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl