IPPB4/415-65/13-5/JK2

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 maja 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB4/415-65/13-5/JK2

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2013 r. (data wpływu 29 stycznia 2013 r.) oraz w piśmie z dnia 25 kwietnia 2013 r. (data nadania 25 kwietnia 2013 r., data wpływu 26 kwietnia 2013 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 16 kwietnia 2013 r. Nr IPPB4/415-65/13-2/JK2 (data nadania 16 kwietnia 2013 r., data doręczenia 18 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 stycznia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania wynagrodzenia otrzymywanego z Moskwy, wyliczenia kwoty zobowiązania podatkowego Wnioskodawcy oraz jego małżonki za 2012 r., możliwości skorzystania z ulgi na Internet oraz ulgi prorodzinnej.

Z uwagi na braki formalne, pismem Nr IPPB4/415-65/13-2/JK2 z dnia 16 kwietnia 2013 r. (data nadania 16 kwietnia 2013 r., data doręczenia 18 kwietnia 2013 r.), tut. Organ wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez doprecyzowanie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, wskazanie jakiego okresu podatkowego dotyczy zapytanie, przeformułowanie pytania Nr 2, które winno być przyporządkowane do przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i dotyczyć indywidualnej sprawy Wnioskodawcy w nawiązaniu do przepisów prawa podatkowego będących przedmiotem interpretacji indywidualnej oraz przedstawienie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego w odniesieniu do przeformułowanego pytania Nr 2.

Pismem z dnia 25 kwietnia 2013 r. (data nadania 25 kwietnia 2013 r. data wpływu 26 kwietnia 2013 r.) wpłynęła Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

1. Przychód uzyskiwany przez Wnioskodawcę.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym (dalej: Wnioskodawca). Wnioskodawca jest zatrudniony na umowę o pracę w Banku. Z dniem 7 listopada 2012 r. Wnioskodawca został zatrudniony na stanowisku zastępcy dyrektora w Międzynarodowym Banku Współpracy Gospodarczej (dalej: MB) w Moskwie. Jednocześnie Wnioskodawca otrzymał urlop bezpłatny. W rezultacie, począwszy od 7 listopada 2012 r. Wnioskodawca uzyskuje wyłącznie przychody z tytułu pracy w MB (wynagrodzenie wypłacane w walucie euro).

2. Rozliczenie Małżonków.

Zarówno Wnioskodawca, jak i jego żona (dalej: Małżonkowie), podlegają i będą podlegać obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o PIT (nieograniczony obowiązek podatkowy). Małżonkowie pozostają w związku małżeńskim, ponadto istnieje między nimi wspólność majątkowa. Żona Wnioskodawcy jest zatrudniona na terenie Polski i uzyskuje przychody z tytułu stosunku pracy. Opisany powyżej stan faktyczny będzie kontynuowany także w przyszłości (w tym zakresie jest to zdarzenie przyszłe). Dokonując rozliczenia PIT za 2012 r., małżonkowie złożą wspólny wniosek o opodatkowanie łącznie od sumy swoich dochodów, zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o PIT. W konsekwencji:

* łączny dochód małżonków (bez uwzględnienia dochodu zwolnionego z PIT), zostanie podzielony przez dwa;

* od tak określonej kwoty zostanie obliczona kwota podatku dochodowego;

* kwota podatku dochodowego zostanie pomnożona przez dwa;

* od łącznej kwoty podatku odliczona zostanie kwota ulgi na dzieci, obliczona na podstawie art. 27f ustawy o PIT.

3.

Ulga na Internet.

Małżonkowie w 2012 r. ponosili wydatki z tytułu użytkowania sieci Internet. W związku z powyższym małżonkowie planują skorzystać z ulgi określonej w art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy o PIT, polegającej na odliczeniu od podstawy opodatkowania kwoty wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania sieci Internet, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

4. Ulga na dzieci.

Jednocześnie małżonkowie posiadają małoletnie dzieci, wobec których wykonywali w 2012 r. i wykonywać będą władzę rodzicielską. Jednocześnie, w stosunku do dzieci nie występują przesłanki określone w art. 27 ust. 2 ustawy o PIT. W związku z tym faktem, w rozliczeniu PIT za 2012 r. małżonkowie planują skorzystać z ulgi określonej w art. 27f ustawy o PIT, polegającej na odliczeniu od dochodu określonej kwoty za każde małoletnie dziecko.

Pismem z dnia z dnia 25 kwietnia 2013 r. (data nadania 25 kwietnia 2013 r. data wpływu 26 kwietnia 2013 r.) pełnomocnik Wnioskodawcy uzupełnił wniosek informując, iż w związku z zatrudnieniem w Międzynarodowym Banku Współpracy Gospodarczej ("Bank"), Wnioskodawca wyjechał do Rosji. Rodzina Wnioskodawcy pozostała w Polsce. Pobyt w Rosji przekroczy 183 w danym roku kalendarzowym będącym przedmiotem zapytania. Wnioskodawca wykonuje pracę dla Banku w Rosji. Wynagrodzenie z tytułu wykonywanej pracy w Banku wypłaca Bank. W okresie objętym przedmiotem wniosku ośrodek interesów życiowych Wnioskodawcy jest w Polsce. Ani Wnioskodawca, ani jego żona nie prowadzą działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym lub podatkiem liniowym, Do Wnioskodawcy oraz jego małżonki nie mają zastosowania przepisy o podatku tonażowym, Przez cały 2012 r. Wnioskodawca oraz małżonka pozostawali w związku małżeńskim i istniała między nimi wspólność majątkowa małżeńska.

Zaistniały stan faktyczny dotyczy okresu od 1 stycznia 2012 r. do dnia złożenia wniosku (28 stycznia 2013 r.). Zdarzenie przyszłe dotyczy okresu od dnia następującego po dniu złożenia wniosku (29 stycznia 2013 r.) do dnia 31 grudnia 2015 r. Pytanie Nr 1 odnosi się zarówno do zaistniałego stanu faktycznego (a więc roku podatkowego 2012) jak i zdarzenia przyszłego (rok podatkowy 2013 oraz kolejne). W zakresie pytania Nr 1 opis zdarzenia przyszłego odpowiada opisowy przedstawionemu we wniosku oraz w niniejszych wyjaśnieniach. Dla uniknięcia wątpliwości, Wnioskodawca ponownie przedstawił dokładny opis zdarzenia przyszłego: Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca jest zatrudniony na umowę o pracę w Narodowym Banku Polskim. Z dniem 7 listopada 2012 r. Wnioskodawca został zatrudniony na stanowisku zastępcy dyrektora w Międzynarodowym Banku Współpracy Gospodarczej (dale): MB) w Moskwie. Jednocześnie Wnioskodawca otrzymał urlop bezpłatny w NBP, W rezultacie, począwszy od 7 listopada 2012 r. Wnioskodawca uzyskuje oraz będzie uzyskiwał wyłącznie przychody z tytułu pracy w MB (wynagrodzenie wypłacane w walucie euro). Zarówno Wnioskodawca, jak i jego żona podlegają i będą podlegać obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o PIT (nieograniczony obowiązek podatkowy). Małżonkowie pozostają i będą pozostawać w związku małżeńskim, ponadto istnieje oraz istnieć między nimi będzie wspólność majątkowa. Żona Wnioskodawcy jest i będzie zatrudniona na terenie Polski i uzyskiwać będzie przychody z tytułu stosunku pracy. W związku z zatrudnieniem w Międzynarodowym Banku Współpracy Gospodarczej ("Bank"), Wnioskodawca wyjechał do Rosji i będzie tam przebywał przez cały okres zdarzenia przyszłego. Rodzina Wnioskodawcy pozostała i będzie pozostawać w Polsce. Pobyt w Rosji przekroczy 183 w każdym roku kalendarzowym będącym przedmiotem zapytania. Wnioskodawca wykonuje i wykonywać będzie pracę dla Banku w Rosji. Wynagrodzenie z tytułu wykonywanej pracy w Banku wypłaca i wypłacać będzie Bank. W okresie objętym przedmiotem wniosku ośrodek interesów życiowych Wnioskodawcy jest i będzie w Polsce. Ani Wnioskodawca, ani jego żona nie prowadzą i nie będą prowadzić działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym lub podatkiem liniowym. Do Wnioskodawcy oraz jego małżonki nie mają i nie będą miały zastosowania przepisy o podatku tonażowym. Przez cały 2012 r. a także przez kolejne lata objęte zakresem wniosku Wnioskodawca oraz małżonka pozostają i pozostawać będą w związku małżeńskim i istnieć między nimi będzie wspólność majątkowa małżeńska Pytanie Nr 2 odnosi się do zaistniałego stanu faktycznego, tj. roku podatkowego 2012.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy dochody uzyskiwane z tytułu pracy w MB podlegają zwolnieniu z podatku PIT w Polsce.

2.

Treść pytania Nr 2 odnosi się do prawidłowości wyliczenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2012. Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie:

a.

Czy ogólna zasada wyliczenia kwoty zobowiązania podatkowego Wnioskodawcy oraz jego małżonki za 2012 r., opisana w stanie faktycznym wniosku (punkt 2 - Rozliczenie Małżonków), jest prawidłowa.

b.

Czy w rozliczeniu za 2012 r. Wnioskodawca i małżonka mogą skorzystać z tzw. ulgi na Internet w sposób opisany w stanie faktycznym wniosku (punkt 3 Ulga na Internet.

c.

Czy w rozliczeniu za 2012 r. Wnioskodawca i małżonka mogą skorzystać z tzw. ulgi na dzieci w sposób opisany w stanie faktycznym wniosku (punkt 4 - Ulga na dzieci).

Niniejsza interpretacja dotyczy możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej (pytanie Nr 2c). Natomiast w pozostałym zakresie (pyt. Nr 1, 2a, 2b,) zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 2. c)

W rozliczeniu za 2012 r. Wnioskodawca i małżonka mogą skorzystać z tzw. ulgi na dzieci w sposób opisany w stanie faktycznym wniosku (punkt 4 - Ulga na dzieci).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zasady korzystania z podatkowej ulgi na dzieci określa art. 27f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 27f ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od podatku dochodowego obliczonego zgodnie z art. 27, pomniejszonego o kwotę składki, o której mowa w art. 27b, podatnik ma prawo odliczyć kwotę obliczoną zgodnie z ust. 2 na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym:

1.

wykonywał władzę rodzicielską,

2.

pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało,

3.

sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Stosownie do art. 27f ust. 2 ww. ustawy, odliczeniu podlega kwota stanowiąca 1/6 kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik wykonywał władzę, pełnił funkcję albo sprawował opiekę, o których mowa w ust. 1. Odliczenie nie przysługuje, poczynając od miesiąca kalendarzowego, w którym dziecko:

1.

na podstawie orzeczenia sądu zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych,

2.

wstąpiło w związek małżeński.

Zgodnie z art. 27f ust. 3 ww. ustawy, w przypadku gdy w tym samym miesiącu kalendarzowym w stosunku do dziecka wykonywana jest władza, pełniona funkcja lub sprawowana opieka, o których mowa w ust. 1, każdemu z podatników przysługuje odliczenie w kwocie stanowiącej 1/30 kwoty obliczonej zgodnie z ust. 2 za każdy dzień sprawowania pieczy nad dzieckiem.

Z przepisu art. 27f ust. 4 ww. ustawy wynika, że odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Kwotę tę mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej.

Według art. 27f ust. 5 odliczenia dokonuje się w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1, podając liczbę dzieci i ich numery PESEL, a w przypadku braku tych numerów - imiona, nazwiska oraz daty urodzenia dzieci. Na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej, podatnik jest obowiązany przedstawić zaświadczenia, oświadczenia oraz inne dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności:

1.

odpis aktu urodzenia dziecka,

2.

zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka,

3.

odpis orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowę zawartą między rodziną zastępczą a starostą,

4.

zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły.

Biorąc pod uwagę powyższe, uprawnionymi do skorzystania z ulgi są zatem podatnicy, którzy spełnili poniższe przesłanki, tj.:

* osiągali dochody opodatkowane wg skali podatkowej,

* wykonywali władzę rodzicielską, pełnili funkcje opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało lub sprawowali opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą,

* utrzymywali dziecko w związku z wykonywaniem przez siebie ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego oraz w związku ze sprawowaniem funkcji rodziny zastępczej,

* wykażą podatek (po odliczeniu składki na ubezpieczenia zdrowotne).

Oznacza to, że z ulgi mogą skorzystać podatnicy, którzy osiągają dochody opodatkowane według skali podatkowej. Do ulgi mają prawo również podatnicy opodatkowani zryczałtowanym podatkiem dochodowym lub podatnicy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, czy też z działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych 19% podatkiem liniowym pod warunkiem, iż uzyskają w roku podatkowym także dochody opodatkowane według skali np. zasiłek chorobowy, dochody z najmu.

Przy czym warunkiem do skorzystania z ulgi z tytułu wychowywania dziecka jest również brak zastosowania w stosunku do dziecka przepisów:

* art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

* ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, z wyjątkiem najmu prywatnego,

* ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca i Jego żona posiadają małoletnie dzieci, wobec których wykonywali w 2012 r. i wykonywać będą władzę rodzicielską. Ani Wnioskodawca, ani jego żona nie prowadzą i nie będą prowadzić działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym lub podatkiem liniowym. Do Wnioskodawcy oraz jego małżonki nie mają i nie będą miały zastosowania przepisy o podatku tonażowym. W rozliczeniu PIT za 2012 r. małżonkowie planują skorzystać z ulgi określonej w art. 27f ustawy o PIT, polegającej na odliczeniu od dochodu określonej kwoty za każde małoletnie dziecko.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że jeżeli oboje rodzice wykonują władzę rodzicielską, wówczas ulga prorodzinna przysługuje każdemu z rodziców w proporcjach przez nich ustalonych, z tym, że łączna kwota odliczeń, przez nich dokonana nie może przekroczyć kwoty odliczeń przysługujących względem danego dziecka. Istotne jest, aby nie dochodziło do dublowania ulgi.

Należy podkreślić, że roczna kwota odliczenia dotyczy łącznie obojga rodziców.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż Wnioskodawcy przysługuje prawo do ulgi z tytułu wychowywania małoletnich dzieci (ulga prorodzinna) za rok 2012, jednakże jej wysokość zależy od proporcji ustalonej łącznie przez Wnioskodawcę oraz Jego żonę. Ulga bowiem przysługuje im wspólnie i podlega wykazaniu w zeznaniu w częściach równych lub według proporcji przez małżonków przyjętej.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) Minister właściwy do spraw finansów publicznych na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Interpretacja dotyczy tylko Pana jako Wnioskodawcy. Nie wywołuje skutków prawnych dla małżonki Wnioskodawcy.

W związku z powyższym w celu uzyskania pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego przez małżonkę Wnioskodawcy, winna ona złożyć odrębny wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej i uiścić stosowną opłatę.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl