IPPB4/415-626/14-4/JK3

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 listopada 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB4/415-626/14-4/JK3

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2014 r. (data wpływu 22 sierpnia 2014 r.) uzupełnionym pismem z dnia 30 października 2014 r. (data nadania 31 października 2014 r., data wpływu 3 listopada 2014 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie z dnia 24 października 2014 r. Nr IPPB4/415-626/14-2/JK3 (data nadania 27 października 2014 r., data doręczenia 30 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu umowy o dzieło - jest:

* prawidłowe - w części dotyczącej momentu rozliczenia uzyskanych przychodów,

* nieprawidłowe - w części dotyczącej zastosowania 20% kosztów uzyskania przychodów,

* nieprawidłowe - w części dotyczącej kwalifikacji źródła przychodów.

UZASADNIENIE

W dniu 22 sierpnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu rozliczenia przychodów z tytułu umowy o dzieło, zastosowania 20% kosztów uzyskania przychodów oraz w zakresie obowiązku i formy w jakiej należy poinformować Urząd Skarbowy o zawartej umowie o dzieło.

Z uwagi na braki formalne pismem z dnia 24 października 2014 r. Nr IPPB4/415-626/14-2/JK3 (data nadania 27 października 2014 r., data doręczenia 30 października 2014 r.) wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku.

Pismem z dnia 30 października 2014 r. (data nadania 31 października 2014 r., data wpływu 3 listopada 2014 r.) Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.

We wniosku i uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Kolega Wnioskodawcy, który prowadzi zajęcia dydaktyczne na wyższej uczelni poprosił Wnioskodawcę o przygotowanie i wygłoszenie kilku wykładów dotyczących ziemi na świecie i rolnictwa tropikalnego, jak również przygotowanie pytań egzaminacyjnych z tych tematów i ocenę odpowiedniej części egzaminu. Wykłady zostały przez Wnioskodawcę przygotowane w formie prezentacji oraz plików pdf, a także wygłoszone. Pytania zostały przygotowane pod koniec semestru do zaliczenia, a potem ocenione przez Wnioskodawcę. Uzgodniono zapłatę w gotówce.

Koledzy rozważają poproszenie Wnioskodawcy o przygotowanie kilku opracowań dotyczących oceny jakości gleby i stosunków wodnych na wybranych polach. Opracowania mają zostać przygotowane w formie elektronicznej - dokumentów pdf. Planowana jest zapłata gotówką lub przelewem bankowym.

Wnioskodawca nie przewiduje, aby umowy tego typu były Jego stałym źródłem dochodu.

Wnioskodawca wskazuje, że wykłady przygotowywał, aktualizował i aktualizuje, jak również wygłosił i ma nadzieję wygłosić w przyszłości na podstawie umowy o dzieło zawartej w formie ustnej. Umowa ta została zawarta z pracownikiem naukowym wyższej uczelni (osobą fizyczną).

Planowane opracowanie lub opracowania dotyczące oceny jakości gleby i stosunków wodnych Wnioskodawca planuje przygotować w ramach podobnej umowy o dzieło zawartej w formie ustnej, niemniej jednak Wnioskodawca bierze pod uwagę zawarcie tej umowy w formie pisemnej. Uzależnia to przede wszystkim od odpowiedzi z Urzędu Skarbowego.

Umowa lub umowy Wnioskodawca planuje zawrzeć z pracownikiem lub pracownikami wyższej uczelni.

Przygotowane przez Wnioskodawcę wykłady niewątpliwie mają charakter twórczy i są utworami w rozumieniu ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Zostały wykonane przez Wnioskodawcę osobiście na podstawie Jego doświadczeń z pobytu zagranicą (Peru) z wykorzystaniem zdjęć, które tam wykonał. Oprócz tego skorzystał również ze znanej Mu i dostępnej literatury dotyczącej rolnictwa tropikalnego oraz danych dostępnych w Internecie. Tym samym Wnioskodawca stworzył nową wartość, jest to utwór wyrażony słowem wzbogacony przygotowanymi przez Wnioskodawcę schematami i zdjęciami, jak również ilustracjami z innych utworów, które mogą być wykorzystywane w celach edukacyjnych i z podaniem źródeł.

Wnioskodawca przygotował kilkanaście takich prezentacji, jedną z nich, przykładową, dołączył do wniosku. Prezentacje te zostały utrwalone w formie elektronicznej (prezentacja w formacie.ppt oraz.pdf). Były podstawą wygłoszonych wykładów i zostały udostępnione studentom w formie linku do serwisu Dropbox.

Wnioskodawca wskazuje, że umowa w obecnej wersji nie obejmuje przeniesienia majątkowych praw autorskich.

Planowane opracowanie lub opracowania będą opracowane na podstawie wiedzy Wnioskodawcy i otrzymanych danych i będą utworami w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jako utwory wyrażone słowem oraz dodatkowymi znakami graficznymi (mapkami) przygotowanymi przez Wnioskodawcę. Planuje ich wykorzystanie w pisaniu artykułów naukowych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

1. Czy Wnioskodawca ma obowiązek poinformować Urząd Skarbowy o umowie przed złożeniem zeznania podatkowego za 2014 r.

2. Jeśli odpowiedź na pytanie Nr 1 brzmi TAK, to w jakiej formie Wnioskodawca powinien to zrobić.

3. Czy Wnioskodawca może rozliczyć się z umowy w momencie składania zeznania podatkowego za rok 2014, tzn. do końca kwietnia 2015 r.

4. Czy Wnioskodawca może zastosować koszty uzyskania przychodu w kwocie 20% tego przychodu.

Przedmiot niniejszej interpretacji stanowi rozstrzygnięcie w zakresie zastosowania 20% kosztów uzyskania przychodów oraz w zakresie momentu rozliczenia uzyskanych przychodów (pyt. Nr 3 i Nr 4), natomiast w pozostałym zakresie (pyt. Nr 1 i Nr 2) zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, pomimo że obydwa rodzaje dzieł różnią się od siebie, w opinii Wnioskodawcy są bardzo podobne z punktu widzenia rozliczenia podatku. Wnioskodawca może rozliczyć się z umowy w momencie składania zeznania podatkowego za rok 2014, tzn. do końca kwietnia 2015 r., w formularzu PIT- 36, jako dochody z innych źródeł. Wnioskodawca uważa, że może zastosować koszty uzyskania przychodu w kwocie 20% tego przychodu.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 ww. ustawy).

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

Stosownie do przepisu art. 10 ust. 1 ww. ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 2 i 7 tego przepisu:

* działalność wykonywana osobiście (pkt 2),

* kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c) (pkt 7),

* inne źródła (pkt 9).

Zgodnie art. 20 ust. 1 ww. ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Natomiast z treści art. 13 pkt 8 ustawy wynika, że za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się: przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

* osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

* właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

* z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Nie jest to jednak jedyny przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizyczny normujący źródło przychodu związane z działalnością twórczą, bowiem w myśl postanowień art. 18 ww. ustawy za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. W rozumieniu powołanego powyżej przepisu przychodem z praw majątkowych będzie każdy przychód, którego bezpośrednim źródłem jest prawo majątkowe, nawet jeśli prawo to nie zostało w sposób wyraźny wskazany w ustawie.

Wyliczenie zawarte w ww. przepisie nie ma charakteru zamkniętego, na co wskazuje użycie wyrażenia "w szczególności", jednakże wprost zalicza do przychodów z praw majątkowych przychody uzyskiwane z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, a także z odpłatnego zbycia tych praw.

Odrębnymi przepisami, o których mowa w ww. art. 18 są m.in. przepisy ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.).

W myśl art. 1 ust. 1 tej ustawy, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

W świetle art. 1 ust. 2 ww. ustawy, w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:

1.

wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe);

2.

plastyczne;

3.

fotograficzne;

4.

lutnicze;

5.

wzornictwa przemysłowego;

6.

architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne;

7.

muzyczne i słowno-muzyczne;

8.

sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne;

9.

audiowizualne (w tym filmowe).

Przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich albo rozporządzania tymi prawami, występują wówczas, gdy spełnione są dwie przesłanki:

* po pierwsze konieczne jest wystąpienie przedmiotu praw majątkowych w postaci utworu,

* po drugie zaś osiągnięty przychód musi być bezpośrednio związany z korzystaniem z określonych praw autorskich albo rozporządzaniem nimi (np. poprzez udzielenie licencji).

W tym miejscu należy jednak zauważyć, że tut. organ nie jest upoważniony do interpretacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej, a tym samym do stwierdzenia, czy dana osoba (Wnioskodawca) jest twórcą w rozumieniu ww. ustawy lub czy konkretna praca (wygłoszenie wykładów, przygotowanie opracowania) stanowi prawo autorskie lub prawo pokrewne. Przepisy prawa podatkowego nie określają bowiem kto jest a kto nie jest artystą.

Z opisu przedstawionego we wniosku i uzupełnieniu wynika, że przygotowane przez Wnioskodawcę wykłady niewątpliwie mają charakter twórczy i są utworami w rozumieniu ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Zostały wykonane przez Wnioskodawcę osobiście na podstawie Jego doświadczeń z pobytu zagranicą (Peru) z wykorzystaniem zdjęć, które tam wykonał. Tym samym Wnioskodawca stworzył nową wartość, jest to utwór wyrażony słowem wzbogacony przygotowanymi przez Wnioskodawcę schematami i zdjęciami, jak również ilustracjami z innych utworów, które mogą być wykorzystywane w celach edukacyjnych i z podaniem źródeł. Wnioskodawca wskazuje, że umowa w obecnej wersji nie obejmuje przeniesienia majątkowych praw autorskich.

Planowane opracowanie lub opracowania będą opracowane na podstawie wiedzy Wnioskodawcy i otrzymanych danych i będą utworami w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jako utwory wyrażone słowem oraz dodatkowymi znakami graficznymi (mapkami) przygotowanymi przez Wnioskodawcę.

Odnosząc powyższe do przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, należy stwierdzić, że przychód uzyskany z tytułu wygłoszenia wykładów na uczelni oraz przygotowania opracowań dotyczących oceny jakości gleby i stosunków wodnych na wybranych polach zaliczyć należy do źródła przychodów, o którym mowa w cyt. powyżej art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do przychodów z praw majątkowych.

Zatem mając powyższe na uwadze, wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło nie jest zaliczane do "innych źródeł".

Przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich lub artystów wykonawców z praw pokrewnych albo rozporządzania tymi prawami, występują wówczas gdy spełnione są dwie przesłanki. Po pierwsze konieczne jest wystąpienie przedmiotu praw majątkowych w postaci utworu lub artystycznego wykonania. Po drugie zaś osiągnięty przychód musi być bezpośrednio związany z korzystaniem z określonych praw autorskich lub pokrewnych albo rozporządzaniem nimi, stanowić skutek takiego korzystania lub rozporządzenia w postaci odpowiedniego wynagrodzenia autorskiego lub wykonawczego.

Do uzyskanych przychodów z praw majątkowych można zastosować koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Stosownie do treści art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów z tytułów określonych m.in. w art. 13 pkt 8 - określa się w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenia chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Jednak w myśl art. 22 ust. 9 pkt 3 ww. ustawy, koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami - w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z zastrzeżeniem ust. 9a, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Przy czym z art. 22 ust. 9a ww. ustawy wynika, iż w roku podatkowym łączne koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 9 pkt 1-3, nie mogą przekroczyć 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej określonej w ust. 9 pkt 1-4 i pkt 6, koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych. (...). (art. 22 ust. 10 ww. ustawy).

Przepis ust. 10 stosuje się również, jeżeli podatnik udowodni, że w roku podatkowym łączne koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 9 pkt 1-3, były wyższe niż kwota określona w ust. 9a (art. 22 ust. 10a ww. ustawy).

Skoro wygłoszone przez Wnioskodawcę wykłady oraz przygotowane opracowanie będą utworami w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych natomiast Wnioskodawca - jako autor wykładów i opracowania - będzie twórcą w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, to w przedmiotowej sprawie znajduje zastosowanie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym do osiągniętych przychodów z tytułu praw majątkowych, mogą być zastosowane 50% koszty uzyskania przychodów, przy czym koszty te nie mogą przekroczyć 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Jednakże należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b ustawy - Ordynacja podatkowa, Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Artykuł 3 pkt 2 Ordynacji podatkowej stanowi, że ilekroć w ustawie jest mowa o przepisach prawa podatkowego - rozumie się przez to przepisy m.in. ustaw podatkowych oraz przepisy wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych. Natomiast poprzez ustawy podatkowe, zgodnie z art. 3 pkt 1 Ordynacji podatkowej należy rozumieć ustawy dotyczące podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych określające podmiot, przedmiot opodatkowania, powstanie obowiązku podatkowego, podstawę opodatkowania, stawki podatkowe oraz regulujące prawa i obowiązki organów podatkowych, podatników, płatników i inkasentów, a także ich następców prawnych oraz osób trzecich.

Stosownie do tej definicji, ww. ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie stanowi przepisów prawa podatkowego, a więc działający w imieniu Ministra Finansów Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie nie jest upoważniony do interpretowania tej ustawy w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej.

Ponadto należy wskazać, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują obowiązku odprowadzania zaliczek przez podatnika w trakcie roku podatkowego z tytułu osiągnięcia dochodu określonego w art. 18 ww. ustawy. Dlatego też nie znajduje zastosowania przepis art. 44 ust. 1a ww. ustawy, który stanowi, iż podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników:

1.

ze stosunku pracy z zagranicy;

2.

z emerytur i rent z zagranicy;

3.

z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 1

- są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a.

Skoro zatem Wnioskodawca osiąga przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych bez pośrednictwa płatnika to w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest obowiązany do samodzielnego obliczania i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego, w którym jest uzyskany przychód.

Dochód z tego źródła podlega kumulacji z dochodami z innych źródeł, opodatkowanymi na zasadach ogólnych czyli według skali określonej w art. 27 ust. 1 ww. ustawy, uzyskanymi w ciągu roku podatkowego. Dochód ten należy wykazać w zeznaniu rocznym na formularzu PIT-36, składanym w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym został uzyskany.

Reasumując, należy stwierdzić, że przychód uzyskany przez Wnioskodawcę z tytułu wygłoszenia wykładów i przygotowanych opracowań winien być zaliczony do źródła określonego w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do przychodów z praw majątkowych. Przychód może być pomniejszony o 50% koszty uzyskania przychodu. Wnioskodawca nie ma obowiązku uiszczenia zaliczek w ciągu roku podatkowego.

Uzyskany przychód w 2014 r. Wnioskodawca powinien rozliczyć do 30 kwietnia 2015 r. i wykazać w zeznaniu PIT-36 jako "Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy".

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl