IPPB4/415-465/10-2/JS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB4/415-465/10-2/JS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 maja 2010 r. (data wpływu 1 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania świadczeń na rzecz członków organów Spółki, współmałżonków, spadkobierców ubezpieczonych w postaci sfinansowania bezimiennego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania świadczeń na rzecz członków organów Spółki, współmałżonków, spadkobierców ubezpieczonych w postaci sfinansowania bezimiennego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka zawarła wielozakresową umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (dalej: OC) członków władz spółki. Polisa zawiera następujące zakresy ubezpieczenia:

A. Ochrona w przypadku, gdy przeciwko Osobie Ubezpieczonej zostanie wniesione roszczenie o odszkodowanie z tytułu szkody majątkowej powstałej w wyniku nieprawidłowego zachowania Osoby Ubezpieczonej;

C. Ochrona Ubezpieczonych Spółek w przypadku, gdy przeciwko Ubezpieczonym Spółkom zostało wniesione roszczenie w związku z obrotem papierami wartościowymi Ubezpieczonych Spółek;

D. Ochrona Ubezpieczonych Spółek w przypadku, gdy przeciw nim zostało wniesione roszczenie o odszkodowanie z tytułu szkody majątkowej powstałej w wyniku nieprawidłowego zachowania Osób Ubezpieczonych ale jedynie do tego stopnia i tak długo jak Ubezpieczona Spółka jest pozwana wspólnie z Osobami Ubezpieczonymi (w oparciu o solidarną odpowiedzialność) jako współpozwany.

Przedmiotowa umowa jest umową, zgodnie z którą Spółka, jako Ubezpieczający, zawiera umowę na swoją i cudzą rzecz, a Ubezpieczone Osoby nie są imiennie wskazane w umowie (możliwość taka została przewidziana w art. 808 § 1 Kodeksu cywilnego).

Zakres osobowy

Zgodnie z umową ubezpieczenia przedstawioną przez Ubezpieczyciela, Osobami Ubezpieczonymi będącymi osobami fizycznymi (zakres A) są m.in. następujące kategorie osób:

1.

Byli, obecni lub przyszli Członkowie Zarządu, Rady Nadzorczej, Dyrektorzy Zarządzający,

2.

Menedżerowie tymczasowi, jeżeli zostali powołani na stanowisko Dyrektorów lub Członków Zarządu,

3.

Pełnomocnicy, prokurenci,

4.

Pracownicy odpowiedzialni jak zarządzający przedsiębiorstwem (menedżerowie), osoba powołana, odpowiedzialna za zarządzanie ryzykiem,

5.

Współmałżonkowie i spadkobiercy osób wymienionych wyżej w związku z popełnionym przez te osoby nieprawidłowym zachowaniem objętym ochroną ubezpieczeniową,

6.

Pracownicy i członkowie organów Ubezpieczonych Spółek sprawujący mandaty w organach innych instytucji na życzenie lub w interesie Ubezpieczonych Spółek,

W zakresie C i D Ubezpieczonymi Spółkami są Wnioskodawca i spółki zależne.

Zakres rzeczowy

Zgodnie z Polisą zakres ubezpieczenia OC obejmuje m.in.

1.

koszty zaspokojenia uzasadnionych roszczeń,

2.

sądowe i pozasądowe koszty obrony, również poprzedzającej wniesienie roszczenia,

3.

koszty obrony w postępowaniu urzędowym,

4.

koszty zaskarżenia,

5.

koszty naprawy wizerunku,

6.

zaległości publicznoprawne Ubezpieczonej Spółki na podstawie art. 107 i 116 Ordynacji podatkowej,

7.

roszczenia regresowe Ubezpieczonej Spółki z tytułu kar, grzywien i sankcji.

Zakres czasowy

Ochrona ubezpieczeniowa obowiązuje w terminie wskazanym w polisie, jednak na mocy warunków szczególnych dla Wnioskodawcy Ubezpieczyciel przyznaje nieograniczoną ochronę ubezpieczeniową z mocą wsteczną dotyczącą nieprawidłowych zachowań popełnionych przez Ubezpieczonych przed rozpoczęciem okresu ubezpieczenia, co do których zgłoszenie związanych z nimi roszczeń nastąpi w okresie ubezpieczenia lub przedłużonym okresie zgłaszania roszczeń (już po zakończeniu okresu ubezpieczenia, co również dodatkowo przewiduje polisa).

Identyfikacja Ubezpieczonych

Polisa ubezpieczeniowa wskazuje, że identyfikacja indywidualnych Osób Ubezpieczonych dokonywana jest przez ubezpieczyciela w przypadku wniesienia roszczenia lub wszczęcia postępowania urzędowego lub zgłoszenia okoliczności nieprawidłowego zachowania lub wypłaty świadczenia ubezpieczeniowego. Powyższe rozwiązanie zostało przyjęte ze względu na bardzo szeroki krąg osób Ubezpieczonych oraz rotację zatrudnionych, przez co niemożliwe jest ustalenie, kto i przez jak długi okres czasu był (w stosunku do nieprawidłowych zachowań mających miejsce przed rozpoczęciem okresu ubezpieczenia, co do których roszczenia zostały zgłoszone w odpowiednim okresie) lub będzie objęty ubezpieczeniem.

Jeżeli roszczenia zostają wniesione zarówno przeciwko Osobom Ubezpieczonym, jak i Spółkom Ubezpieczonym, wówczas ochrona ubezpieczeniowa obejmuje udział w kosztach obrony lub szkodzie majątkowej równy udziałowi Ubezpieczonych w odpowiedzialności za zdarzenia objęte ubezpieczeniem.

Wysokość i podział składki

Wysokość składki została ustalona przez ubezpieczyciela w oparciu o ocenę ryzyka uwzględniającą: sumę gwarancyjną, okres ubezpieczenia, rodzaj i skalę działalności gospodarczej Spółki, jej kondycję finansową, wielkość majątku, historię szkodowości itp. Składka została określona w kwocie ryczałtowej, z podziałem na poszczególne zakresy ubezpieczenia A, C i D: Podział (alokacja) składki pomiędzy poszczególnymi zakresami ubezpieczenia został dokonany przez ubezpieczyciela na podstawie przeprowadzonej przez niego indywidualnej oceny ryzyka związanej z poszczególnymi zakresami ochrony.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym koszt związany z wykupieniem polisy OC przez Spółkę stanowi dla Ubezpieczonych osób objętych ubezpieczeniem w zakresie A dodatkowy przychód określony na podstawie art. 12 ust. 1 bądź art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Składki na polisę ubezpieczeniową dla osób objętych ubezpieczeniem nie stanowią dla nich przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ogólna definicja przychodów podlegających opodatkowaniu została zdefiniowana w art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z nią przychodami (z określonymi zastrzeżeniami, które nie mają znaczenia dla niniejszego wniosku) są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Wartość pieniężną nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo ustala się według zasad ustalonych w art. 11 ust. 2-2b u.p.d.o.f. W przypadku usług zakupionych przez świadczeniodawcę wartość pieniężną tych świadczeń dla celów podatkowych ustala się według cen zakupu. Przychód Osoby Ubezpieczonej powinna więc stanowić wartość faktycznie uzyskanego przez nią świadczenia określonego według ceny zakupu usługi. Przychód taki winien być zidentyfikowany danymi określonej osoby, ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych reguluje opodatkowanie dochodów osób fizycznych - art. 1 u.p.d.o.f. Spółka uważa, że we wskazanym we wniosku o interpretację stanie faktycznym nie jest możliwe ustalenie faktycznej wysokości przychodu, jaki należy przypisać poszczególnym osobom fizycznym objętym zakresem ubezpieczenia, co więcej, nie jest możliwe ustalenie dokładnego kręgu takich osób.

Ustalenie przychodu w postaci świadczenia polegającego na opłaceniu przez inny podmiot składki na rzecz ubezpieczonego, nie nastręcza problemów w sytuacji, w której z treści polisy lub umowy z ubezpieczycielem wynika, że podstawą wyliczenia wysokości składki jest liczba osób objętych ubezpieczeniem. Wówczas, wyliczenie przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń będzie możliwe nie tylko w sytuacji, w której umowa wprost będzie wskazywać wysokość składki za jedną osobę, ale również i wtedy, gdy kwota składki będzie określona w sposób globalny, ale umowa będzie zawierać zastrzeżenie, iż ubezpieczeniem są objęte imiennie wskazane osoby (np. wymienione w załączniku do umowy), a nawet w przypadku zastrzeżenia, iż ubezpieczeniem objęte są wyłącznie osoby wchodzące w skład zarządu w momencie zawarcia umowy ubezpieczenia.

W każdym z powyższych przypadków będzie, bowiem możliwe określenie zamkniętego kręgu określonych z imienia i nazwiska osób objętych ubezpieczeniem, za które ubezpieczający uiścił składkę. Zupełnie inaczej jest natomiast w sytuacji, w której w umowie ubezpieczenia składka nie została określona w sposób umożliwiający identyfikację części wykorzystywanej przez każdego beneficjenta, ani też z okoliczności zawarcia umowy nie wynika (nawet w sposób dorozumiany) żaden algorytm lub inna wskazówka mogąca służyć wyliczeniu takiej kwoty. Będzie tak np. w sytuacji, w której ubezpieczenie obejmuje nie tylko osoby aktualnie będące członkami organów zarządczych lub nadzorczych osoby prawnej, ale również ewentualnie te osoby, które w ciągu okresu, na jaki została zawarta umowa ubezpieczenia, wejdą w jego skład oraz inne osoby np.: współmałżonkowie, spadkobiercy. Specyficzna konstrukcja polisy pozwała również na identyfikację jako Osoby Ubezpieczonej osoby, która w momencie zawarcia umowy ubezpieczenia już nie była związana ze Spółką, a jej nieprawidłowe zachowanie w przeszłości skutkuje wniesieniem roszczenia przeciwko nie lub/i Spółce w okresie objętym ubezpieczeniem.

W takiej sytuacji, chociaż każda osoba objęta ubezpieczeniem teoretycznie uzyskuje korzyść majątkową kosztem spółki, która opłaciła za nią ubezpieczenie, a co za tym idzie, powinna wykazać przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń, to jednak ze względu na fakt, że krąg ubezpieczonych nie jest zamknięty, nie jest możliwe wyliczenie "jednostkowej" ceny zakupu usługi ubezpieczeniowej, przypadającej na każdego beneficjenta tej usługi. Prowadzi to do wniosku, że w takim przypadku nie ma możliwości ustalenia konkretnej kwoty, która miałaby stanowić przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych u każdej z osób fizycznych objętych definicją Osoby Ubezpieczonej. Tak właśnie jest w przypadku zawartej przez Spółkę umowy ubezpieczenia.

Należy podkreślić, że ogromne znaczenie przy ustalaniu przychodu ma również zakres odpowiedzialności poszczególnych Ubezpieczonych wskazanych w umowie ubezpieczenia. Bez wątpienia pozostaje fakt, że przy ustaleniu zakresu obowiązków i uprawnień członków zarządu czy np. członków rady nadzorczej ryzyko spowodowania szkody w znacznie większym stopniu występuje po stronie tych pierwszych, a ryzyko odpowiedzialności spadkobierców wystąpi jedynie w przypadku ich śmierci.

W sytuacji, gdy Spółka nie jest w stanie określić (np. na podstawie danych od ubezpieczyciela), w jakiej części składka obejmuje ryzyko związane z czynnościami członków zarządu, w jakiej rady nadzorczej, w jakiej pełnomocników czy też odpowiednich pracowników to podział składki nie jest możliwy, a tym samym pomimo powstania przychodu, nie ma możliwości wyliczenia i przypisania odpowiednich jego części do poszczególnych osób objętych ubezpieczeniem. Z pewnością, bowiem nie ma podstaw do równego podziału takiego przychodu.

Celem wzmocnienia swojej argumentacji Spółka przywołuje interpretację z dnia 9 marca 2009 r., nr IPPB2/415-1613/08-2/AK, (interpretację takową otrzymała Spółka P. SA, będąca Spółką zależną od P.), w której Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając z upoważnienia Ministra Finansów podniósł w uzasadnieniu, że: "Z powyższego wynika, że w przypadku, gdy osoby ubezpieczone nie zostały z góry określone w umowie (załączniku do umowy, aneksie lub innym dokumencie) w sposób pozwalający na ich jednoznaczną identyfikację, jako osób ubezpieczonych od odpowiedzialności cywilnej, nie jest możliwe ustalenie przychodu w postaci otrzymania nieodpłatnych świadczeń przez poszczególnych ubezpieczonych, ponieważ brak jest podstaw do przyporządkowania im składek w dacie zawarcia umowy i opłacenia ich przez Spółkę. Powyżej przedstawiona sytuacja znajduje odzwierciedlenie w omawianym zdarzeniu przyszłym, gdzie przedmiotowym ubezpieczeniem są objęci członkowie organów Spółki i spółek zależnych, osoby obecnie piastujące funkcje w organach Spółki i jej spółek zależnych, osoby wcześniej piastujące ww. funkcje, osoby, które obejmują te funkcje w okresie ubezpieczenia, spadkobiercy wyżej wymienionych osób, współmałżonkowie wyżej wymienionych osób, pracownicy Spółek oraz spółek zależnych, ewentualnie inne osoby (np. prokurenci oraz inni przedstawiciele prawni). Tylko w tak przedstawionym zdarzeniu przyszłym należy zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że zapłacone składki nie powodują powstania przychodów po stronie osób fizycznych działających w imieniu pracodawcy z tytułu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej".

Podobnie wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając z upoważnienia Ministra Finansów w interpretacji z dnia 5 lutego 2010 r., nr IPPB4/415-796/09-2/JS. Również w orzeczeniu WSA w Warszawie z 26 lutego 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 2019/08, które dotyczyło bardzo podobnej sytuacji jak tej opisanej we wniosku, Sąd - uchylając interpretację Ministra Finansów - podniósł, że "Przy zarządach wieloosobowych tak jak przy radach nadzorczych składka ubezpieczeniowa nie może stanowić przychodu dla jej członków, o ile ubezpieczenie i ta składka nie jest przypisana konkretnej osobie z nazwiska i imienia." WSA w Warszawie potwierdził, że nie może być mowy o automatycznym, statystycznym dzieleniu składki ubezpieczeniowej na poszczególnych członków organów spółki. Przeczy to bowiem zasadzie opodatkowania przychodów otrzymanych lub postawionych do dyspozycji określonego podatnika. Sąd zauważył także, co warto przytoczyć, iż "umową tą jest ubezpieczony zarząd Spółki i rada nadzorcza Spółki, ale umowa ubezpieczenia faktycznie chroni samą Spółkę przed odpowiedzialnością wobec osób trzecich."

W orzeczeniu WSA z 10 grudnia 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 1302/07, które dotyczyło składek na ubezpieczenie opłacanych przez pracodawcę za pracowników (tezy zawarte w tym orzeczeniu jak najbardziej mają zastosowanie w niniejszej sprawie) skład orzekający stwierdził że, jeżeli pracodawca wykupuje polisę zbiorowego ubezpieczenia pracowników, to takie działanie pociąga za sobą powstanie przychodu po stronie pracownika jedynie wtedy, gdy konstrukcja składki ubezpieczeniowej pozwala na przypisanie każdemu pracownikowi konkretnej wartości składki. Przypisanie pracownikowi przychodu z tego tytułu jest więc możliwe jedynie w sytuacji, gdy wartość zapłaconej przez pracodawcę składki ubezpieczenia zbiorowego wynika ze zsumowania składek ubezpieczeniowych, które dotyczą poszczególnych pracowników. Po stronie pracownika nie powstaje zatem przychód, jeżeli wysokość składki ubezpieczenia zbiorowego ustalana jest w sposób ryczałtowy dla wszystkich pracowników lub dla wybranej ich grupy.

Podsumowując Spółka uważa, że mając na uwadze konstrukcję umowy ubezpieczenia, brak jest podstaw do obiektywnego wyliczenia, jaka część płaconej składki ubezpieczeniowej przypada na konkretną osobę fizyczną będącą Osobą Ubezpieczoną. Z tego względu po stronie osób fizycznych będących Osobami Ubezpieczonymi nie powstanie przychód określony na podstawie art. 12 ust. 1 bądź art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania. W myśl tej zasady wyrażonej w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Wyrazem jej praktycznej realizacji jest art. 11 ust. 1 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009 r., z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z art. 13 pkt 7 ww. ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody otrzymane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca zawarł umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Osobami ubezpieczonymi są objęci: byli, obecni i przyszli Członkowie Zarządu, Rady Nadzorczej, Dyrektorzy Zarządzający; Menedżerowie tymczasowi, jeżeli zostali powołani na stanowisko Dyrektorów lub Członków Zarządu; Pełnomocnicy; Prokurenci; także pracownicy odpowiedzialni jak zarządzający przedsiębiorstwem (menedżerowie); osoba powołana, odpowiedzialna za zarządzanie ryzykiem; współmałżonkowie i spadkobiercy osób wymienionych w związku z popełnionym przez te osoby nieprawidłowym zachowaniem objętym ochroną ubezpieczeniową; pracownicy i członkowie organów Ubezpieczonych Spółek sprawujący mandaty w organach innych instytucji na życzenie lub w interesie Ubezpieczonych Spółek.

Ubezpieczony nie jest imiennie wskazany w umowie. Składka została określona w kwocie ryczałtowej.

Z powyższego wynika, iż polisa nie będzie wskazywać imiennie osób objętych ubezpieczeniem (ubezpieczonych), będzie wskazywać jedynie ogólnie grupy objęte ubezpieczeniem w okresie ubezpieczeniowym, przy czym wysokość składki ubezpieczeniowej nie będzie uzależniona od liczby ubezpieczonych osób.

W świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych warunkiem koniecznym do uznania nieodpłatnego świadczenia za przychód, jest jego otrzymanie lub postawienie do dyspozycji podatnika.

Dla celów podatkowych natomiast nieodpłatne świadczenie obejmuje działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest nie związane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy (uchwała NSA z dnia 18 listopada 2002 r., sygn. akt FPS 9/02).

W przedmiotowej sprawie krąg osób ubezpieczonych jest bez wątpienia otwarty - podlegać może zmianom osobowym oraz ilościowym w trakcie trwania ubezpieczenia bez wpływu na wysokość składki finansowanej przez Spółkę.

Ubezpieczyciel nie uzyskuje imiennego wykazu osób ubezpieczonych, zaś fakt objęcia, czy też wyłączenia konkretnej osoby z ubezpieczenia pozostaje bez wpływu na wysokość należnej składki.

Polisa ubezpieczeniowa wskazuje, że identyfikacja indywidualnych Ubezpieczonych będących osobami fizycznymi dokonywana jest przez ubezpieczyciela w przypadku wniesienia roszczenia lub zgłoszenia, zgodnie z umową ubezpieczenia okoliczności lub w chwili wypłaty świadczeń ubezpieczeniowych.

Przedmiotowa umowa OC obejmuje byłych, obecnych i przyszłych Członków Zarządu, Rady Nadzorczej, Dyrektorów Zarządzających, Menedżerów tymczasowych, jeżeli zostali powołani na stanowisko Dyrektorów lub Członków Zarządu; Pełnomocników; Prokurentów; także pracowników odpowiedzialnych jak zarządzający przedsiębiorstwem (menedżerowie); osobę powołaną, odpowiedzialną za zarządzanie ryzykiem; współmałżonków i spadkobierców osób wymienionych w związku z popełnionym przez te osoby nieprawidłowym zachowaniem objętym ochroną ubezpieczeniową; pracowników i członków organów Ubezpieczonych Spółek sprawujących mandaty w organach innych instytucji na życzenie lub w interesie Ubezpieczonych Spółek.

Z powyższego wynika, że w przypadku, gdy osoby ubezpieczone nie zostały z góry określone w umowie (załączniku do umowy, aneksie lub innym dokumencie) w sposób pozwalający na ich jednoznaczną identyfikację, jako osób ubezpieczonych od odpowiedzialności cywilnej, lecz są identyfikowane dopiero w chwili zajścia wypadku ubezpieczeniowego lub w chwili spełnienia świadczenia przez ubezpieczyciela, nie jest możliwe ustalenie przychodu w postaci otrzymania nieodpłatnych świadczeń przez poszczególnych ubezpieczonych, ponieważ brak jest podstaw do przyporządkowania im składek w dacie zawarcia umowy i opłacenia ich przez Spółkę.

Powyżej przedstawiona sytuacja znajduje odzwierciedlenie w omawianym stanie faktycznym, gdzie przedmiotowym ubezpieczeniem są objęci byli, obecni i przyszli Członkowie Zarządu, Rady Nadzorczej, Dyrektorzy Zarządzający; Menedżerowie tymczasowi, jeżeli zostali powołani na stanowisko Dyrektorów lub Członków Zarządu; Pełnomocnicy; Prokurenci; także pracownicy odpowiedzialni jak zarządzający przedsiębiorstwem (menedżerowie); osoba powołana, odpowiedzialna za zarządzanie ryzykiem; współmałżonkowie i spadkobiercy osób wymienionych w związku z popełnionym przez te osoby nieprawidłowym zachowaniem objętym ochroną ubezpieczeniową; pracownicy i członkowie organów Ubezpieczonych Spółek sprawujący mandaty w organach innych instytucji na życzenie lub w interesie Ubezpieczonych Spółek.

Tylko w takiej sytuacji, należy zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że wartość zryczałtowanej składki ubezpieczeniowej płaconej przez Spółkę nie będzie stanowić dla osób ubezpieczonych przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl