IPPB4/415-43/09-2/PJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB4/415-43/09-2/PJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 stycznia 2009 r. (data wpływu 20 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży udziału w nieruchomości gruntowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 stycznia 2009 r. został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży udziału w nieruchomości gruntowej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca wspólnie z żoną w 2003 r. (na mocy aktu notarialnego) nabył w drodze kupna od Zofii R. (na zasadzie wspólności ustawowej) należący do niej udział 1/2 części w spadku po Wiktorii W. i zgodnie z art. 1053 Kodeksu cywilnego wstąpił w prawa i obowiązki spadkobierców po Wiktorii W, co zostało potwierdzone w treści aktu notarialnego.

Wiktoria W. zmarła w dniu 7 kwietnia 1984 r., a spadek po niej został orzeczony postanowieniem Sądu Rejonowego w dniu 11 grudnia 1991 r. Spadek ten nabyły po 1/2 części Zofia R. i Ewa A.

W dniu 2 lutego 2004 r. na mocy aktu notarialnego dokonano działu spadku po Wiktorii W, w wyniku czego na wyłączną własność Wnioskodawcy i Jego żony przeszła działka ewid. nr 324 o pow. 1,04 ha, położona w obrębie L,. Działu spadku dokonano ze spłatą w wysokości 52.000 zł na rzecz drugiego spadkobiercy - Ewy A.

W dniu 19 listopada 2007 r. na mocy aktu notarialnego Wnioskodawca dokonał sprzedaży udziału 1/2 części określonej powyżej nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanym stanie faktycznym i prawnym przychód uzyskany ze sprzedaży w dniu 19 listopada 2007 r. ww. udziału 1/2 części nieruchomości stanowiącej działkę ewid. 324 podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z art. 7.1. ustawy z dnie 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw.

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do art. 7.1. ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw, do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ww. ustawie, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Przed dniem 1 stycznia 2007 r. obowiązywał art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ww. ustawy, który stanowił, że przychody ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w całości są wolne od podatku dochodowego - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Nieruchomość - działkę 324 w obrębie L, Wnioskodawca nabył z żoną w dniu 2 lutego 2004 r. (a więc przed 31 grudnia 2006 r.) na mocy umowy o dział spadku. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Sądów, nabycie nieruchomości w wyniku umowy o dział spadku, należy traktować jako nabycie w drodze spadku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy p.d.o.f. Potwierdzają to orzeczenia sądów: wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2008 r., IFSK 1276/07, Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 25 maja 2007 r. ISA/Wr 74/07, Wyrok z dnia 12 października 2004 r., FSK 476/04, Wyrok z dnia 3 października 2003 r. ISA/Kr 690/02.

Zdaniem Wnioskodawcy w świetle powyższego orzecznictwa, nieruchomość - działka ewidencyjna nr 324 została nabyta w drodze spadku (przed dniem 31 grudnia 2006 r.), stąd do przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w tej nieruchomości ma zastosowanie ww. art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) p.d.o.f., obowiązujący do 31 grudnia 2006 r., tym samym przychód uzyskany z tej sprzedaży jest wolny od podatku dochodowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy wyjaśnić, iż stanowisko Wnioskodawcy w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży udziału w nieruchomości gruntowej uznano za prawidłowe, jednakże uzasadnienie prawne jest odmienne od uzasadnienia przedstawionego przez Wnioskodawcę.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

* jeżeli odpłatne zbycie zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Przy rozpatrywaniu przedmiotowej sprawy, w kontekście zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, istotne jest ustalenie momentu nabycia przez Wnioskodawcę udziału w przedmiotowej nieruchomości.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą śmierci przechodzą na następców prawnych. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 926 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, iż dniem nabycia udziałów w nieruchomości otrzymanych w drodze spadku jest data śmierci spadkodawcy. Zgodnie z art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego prawomocne postanowienie sądu stwierdza jedynie nabycie spadku przez spadkobiercę.

Natomiast na podstawie 1052 § 1 Kodeksu cywilnego umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do zbycia spadku przenosi spadek na nabywcę, chyba że strony inaczej postanowiły. Nabywca spadku zgodnie z art. 1053 Kodeksu cywilnego wstępuje w prawa i obowiązki spadkobiercy.

Z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. Jeżeli spadek dziedziczy kilku spadkobierców, każdy z nich, z chwilą otwarcia spadku, nabywa ułamkowo udział spadkowy (oraz odpowiednie udziały w przedmiotach należących do spadku), a nie poszczególne przedmioty wchodzące do spadku. Dochodzi wówczas do powstania wspólności majątku spadkowego. Wspólność ta nie jest tożsama ze wspólnością w częściach ułamkowych w rozumieniu art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego, gdyż jej przedmiotem jest spadek, a nie rzecz. Wspólnością objęte są wszystkie prawa majątkowe podlegające dziedziczeniu i istniejące w chwili otwarcia spadku, a więc także prawa z istoty swej podzielne. W wyniku działu spadku prawa majątkowe objęte spadkiem przyznane poszczególnym spadkobiercom, stosownie do wielkości ich udziałów, przechodzą na nich, ustaje więc wspólność majątku spadkowego. Umowa o dział spadku lub prawomocne orzeczenie sądowe o dziale spadku stanowią tytuł własności rzeczy, które w dziale przypadły poszczególnym spadkobiercom. Na skutek działu spadku następuje konkretyzacja składników masy spadkowej przypadających poszczególnym spadkobiercom. Dział spadku jest więc czynnością wtórną do nabycia spadku, nie można nabyć własności rzeczy tylko i wyłącznie w drodze działu spadku, bez nabycia spadku.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca wspólnie z żoną w 2003 r. nabył prawo do spadku, wynoszące #189; masy spadkowej. Śmierć spadkodawcy, wskazująca na datę nabycia spadku nastąpiła w 1984 r.

W wyniku przeprowadzonego w 2004 r. działu spadku - z uwzględnieniem spłaty, na wyłączną własność Wnioskodawcy oraz Jego żony przeszła nieruchomość gruntową (działka ewidencyjna nr ooo).

Przedmiotem sprzedaży wskazanym w treści wniosku jest udział 1/2 części nieruchomości.

Za datę nabycia udziału #189; części nieruchomości, należy uznać datę nabycia spadku, tj. rok 1984 r. (data śmierci spadkodawcy).

W oparciu o powyższe, zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r..

Podkreślenia wymaga, iż Wnioskodawca dokonał sprzedaży udziału #189; części w nieruchomości (nieruchomość posiadana na zasadzie wspólności ustawowej Wnioskodawcy oraz Jego żony), czyli takiego udziału w nieruchomości, jaki przysługiwał Wnioskodawcy oraz Jego żonie przed dokonaniem działu spadku.

Z tytułu sprzedaży udziału w nieruchomości gruntowej, nie powstanie przychód w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ww. ustawy, bowiem sprzedaż udziału 1/2 części w nieruchomości gruntowej nabytej w drodze spadku, nastąpiła po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Tym samym skoro nie powstaje przychód nie ma podstaw do rozpatrywania prawa do ulgi z tytułu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ww. ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Odnośnie cytowanych we wniosku wyroków Sądów Administracyjnych, na które powołał się podatnik, organ podatkowy wyjaśnia, że orzeczenia sądu są wydawane w indywidualnych sprawach, w których zostały wydane i nie wiążą organu podatkowego właściwego do wydania interpretacji indywidualnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl