IPPB4/415-362/09-4/MP - Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości po upływie pięciu lat od jej nabycia w drodze spadku, uzyskanego przez podatnika posiadającego stałe miejsce zamieszkania na terenie Niemiec.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB4/415-362/09-4/MP Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości po upływie pięciu lat od jej nabycia w drodze spadku, uzyskanego przez podatnika posiadającego stałe miejsce zamieszkania na terenie Niemiec.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2009 r. (data wpływu 25 maja 2009 r.) oraz piśmie z dnia 5 lipca 2009 r. (data wpływu 9 lipca 2009 r., data nadania 6 lipca 2009 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 29 czerwca 2009 r. Nr IPPB4/415-362/09-2/MP, (data nadania 30 czerwca 2009 r., data odbioru 2 lipca 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Od 9 czerwca 2003 r. Wnioskodawca posiada postanowienie sądu o nadaniu prawa do 1/3 spadku po zmarłych rodzicach (ojciec zmarł 9 maja 1946 r., matka zmarła 24 sierpnia 1982 r.). Natomiast od 08 lipca 2005 r. Wnioskodawca posiada postanowienie sądu o dziale spadku, w wyniku którego przypadła mu 1/3 gospodarstwa rolnego położonego w Gminie S. Dnia 19 lutego 2009 r. Wnioskodawca podpisał akt notarialny wstępny dotyczący sprzedaży tylko części Jego gospodarstwa rolnego, nabytego w drodze spadku w 2003 r. i działu spadku w 2005 r., otwartego przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie z decyzją podatkową Wnioskodawca opłaca podatki rolne i leśne na bieżąco. Akt notarialny końcowy Wnioskodawca podpisał dnia 11 maja 2009 r. - umowa przeniesienia prawa własności Panu Waldemarowi B., który jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą.

Ponadto przedmiotowa działka nie posiada i nie jest objęta obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego. W ewidencji gruntów jest oznaczona symbolem R - grunty orne i L - lasy.

Pismem z dnia 29 czerwca 2009 r. Nr IPPB4/415-362/09-2/MP, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia przedmiotowego wniosku, poprzez doprecyzowanie stanu faktycznego.

Pismem z dnia 5 lipca 2009 r. (data wpływu 9 lipca 2009 r.) Wnioskodawca doprecyzowała stan faktyczny informacją, że posiada rezydencję podatkową za granicą - w Niemczech. Jego centrum interesów osobistych i gospodarczych oraz stałe miejsce zamieszkania znajduje się w Niemczech. W Polsce posiada przedmiotową nieruchomość nabytą w drodze spadku i dziale spadku. Ponadto Wnioskodawca wskazuje, iż tytułem wyrównania udziałów w podlegającej podziałowi nieruchomości zasądzono od Niego kwotę 202,50 zł na rzecz współspadkobiercy. Udział nabyty w wyniku działu spadku odpowiada udziałowi nabytemu w spadku.

Jednocześnie Wnioskodawca nadmienia, iż zbywane grunty są zakwalifikowane jako użytki rolne. Natomiast kupującym jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, która nabycia dokonuje na potrzeby działalności. Sprzedana działka jest w ewidencji gruntów oznaczona symbolem R - grunty orne i nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego (art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) w brzmieniu do 31 grudnia 2006 r., od sprzedanej części nieruchomości, stanowiącej część gospodarstwa rolnego, nabytej w drodze spadku w 2003 r., a następnie w wyniku działu spadku w 2005 r. po zmarłych rodzicach przed dniem 1 stycznia 2007 r. i w jaki sposób Wnioskodawca ma to zgłosić do Urzędu Skarbowego.

Zdaniem Wnioskodawcy, jest zwolniony od uiszczenia podatku dochodowego od środków pieniężnych uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku w 2003 r., a następnie w drodze działu spadku w 2005 r., jeżeli spadkodawcy - rodzice, zmarli przed 1 stycznia 2007 r., na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) w brzmieniu do 31 grudnia 2006 r. lub art. 21 ust. 1 pkt 28.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 2a ww. ustawy, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stosownie do art. 3 ust. 2b ww. ustawy, uważa się w szczególności dochody (przychody) z:

1.

pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,

2.

działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,

3.

działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

4.

położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.

Zgodnie z art. 4a ww. ustawy, przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Na podstawie art. 6 ust. 1 Umowy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku podpisanej w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90), dochód osiągany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z majątku nieruchomego (włączając dochód z gospodarstwa rolnego lub leśnego), położonego w drugim Umawiającym się Państwie, może być opodatkowany w tym drugim Państwie.

Użycie w umowie sformułowania "może być opodatkowany" oznacza, że dochód z majątku nieruchomego jest opodatkowany w Polsce, o ile polskie ustawy podatkowe przewidują ich opodatkowanie.

W związku z powyższym wobec osoby nieposiadającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, która uzyskuje dochód z nieruchomości położonej na terytorium Polski mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

*

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

W przedmiotowej sprawie - dla określenia właściwej podstawy normującej zasady opodatkowania przychodu, uzyskanego ze sprzedaży nabytej nieruchomości - istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia przedmiotowej nieruchomości.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadek - to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych.

Stosownie do zapisu art. 924 i 925 Kodeksu spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, a spadkobierca nabywa spadek z chwilą jego otwarcia.

Z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. Jeżeli spadek dziedziczy kilku spadkobierców, każdy z nich, z chwilą otwarcia spadku, nabywa ułamkowo udział spadkowy (oraz odpowiednie udziały w przedmiotach należących do spadku), a nie poszczególne przedmioty wchodzące do spadku. Dochodzi wówczas do powstania wspólności majątku spadkowego. Wspólność ta nie jest tożsama ze wspólnością w częściach ułamkowych w rozumieniu art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego, gdyż jej przedmiotem jest spadek, a nie rzecz. Wspólnością objęte są wszystkie prawa majątkowe podlegające dziedziczeniu i istniejące w chwili otwarcia spadku, a więc także prawa z istoty swej podzielne. W wyniku działu spadku prawa majątkowe objęte spadkiem przyznane poszczególnym spadkobiercom, stosownie do wielkości ich udziałów, przechodzą na nich, ustaje więc wspólność majątku spadkowego. Umowa o dział spadku lub prawomocne orzeczenie sądowe o dziale spadku stanowią tytuł własności rzeczy, które w dziale przypadły poszczególnym spadkobiercom. Na skutek działu spadku następuje konkretyzacja składników masy spadkowej przypadających poszczególnym spadkobiercom. Dział spadku jest więc czynnością wtórną do nabycia spadku, nie można nabyć własności rzeczy tylko i wyłącznie w drodze działu spadku, bez nabycia spadku.

Jednak nabycie nieruchomości w drodze działu spadku lub zniesienia współwłasności w części przekraczającej udział spadkowy (nawet wówczas, jeżeli nabycie to następuje nieodpłatnie) nie stanowi nabycia w drodze spadku. W konsekwencji należny jest podatek dochodowy w formie ryczałtu z tytułu sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych. Należny jest przy tym nie od całości osiągniętego przychodu, lecz od nadwyżki (różnicy) pomiędzy wartością nieruchomości i praw majątkowych wynikającą z tytułu działu spadku lub zniesienia współwłasności, a należnością przypadającą z tytułu spadku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż śmierć ojca nastąpiła 9 maja 1946 r., natomiast matka zmarła 24 sierpnia 1982 r. W dniu 9 czerwca 2003 r. Wnioskodawca otrzymał postanowienie sądu o nadaniu prawa do 1/3 spadku po zmarłych rodzicach. W dniu 8 lipca 2005 r. nastąpił dział spadku, w wyniku którego Wnioskodawca otrzymał 1/3 gospodarstwa rolnego. Wnioskodawca wskazał, iż tytułem wyrównania udziałów w podlegającej podziałowi nieruchomości zasądzono od Niego kwotę 202,50 zł na rzecz współspadkobiercy. Ponadto udział nabyty w wyniku działu spadku odpowiada udziałowi nabytemu w spadku.

Wobec powyższego datą nabycia przedmiotowej nieruchomości będzie data śmierci rodziców.

Na podstawie stanu prawnego obowiązującego do 31 grudnia 2006 r. przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) były zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Stanowił o tym art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednakże podkreślić należy, iż przychód ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bowiem od daty jej nabycia przez Wnioskodawcę minęło 5 lat, co zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy oznacza, że sprzedaż w ogóle nie stanowi źródła przychodu.

Reasumując, przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości w dniu 11 maja 2009 r. nie stanowi źródła przychodu, tym samym w rozpatrywanej sprawie nie znajduje zastosowania przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ww. ustawy.

Ponadto należy nadmienić, iż zgodnie z art. 14i § 2 Ordynacji podatkowej, interpretacje indywidualne wraz z informacją o dacie doręczenia są niezwłocznie przekazywane organom podatkowym właściwym ze względu na zakres spraw będących przedmiotem interpretacji oraz właściwemu organowi kontroli skarbowej.

Zatem wykładnia przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do stanu faktycznego przedstawionego w niniejszej interpretacji będzie znana zarówno Wnioskodawcy jak i urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania Wnioskodawcy.

Należy dodać, iż dokumenty dołączone przez Pana do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji. Tym samym, jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy, w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl