IPPB4/415-28/10-2/MP - Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do miejsca postojowego w garażu podziemnym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB4/415-28/10-2/MP Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do miejsca postojowego w garażu podziemnym.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 11 stycznia 2010 r. (data wpływu 13 stycznia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do miejsca postojowego w garażu podziemnym - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 stycznia 2010 r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do miejsca postojowego w garażu podziemnym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 24 sierpnia 2009 r. Wnioskodawczyni nabyła jednym aktem notarialnym:

*

w drodze zamiany z babką, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (wartość obu spółdzielczych własnościowych praw do lokali mieszkalnych, będących przedmiotem zamiany, została oszacowana na kwotę 350.000 zł każde), oraz

*

w drodze darowizny od babki, spółdzielcze własnościowe prawo do miejsca postojowego w garażu podziemnym (oszacowana wartość to 30.000 zł), zlokalizowane w tym samym bloku co spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nabyte w drodze zamiany.

W dniu 25 listopada 2009 r. Wnioskodawczyni sprzedała zarówno nabyte w drodze zamiany spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (za kwotę 330.000 zł) jak i darowane spółdzielcze własnościowe prawo do miejsca postojowego w garażu podziemnym (za kwotę 20.000 zł).

Wnioskodawczyni planuję w najbliższym czasie kupno mieszkania ze środków pochodzących ze sprzedaży ww. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz miejsca postojowego w garażu podziemnym (nota bene w takim właśnie celu dokonała sprzedaży tych praw). Cena mieszkania, które zamierza kupić będzie wyższa niż środki uzyskane ze sprzedaży ww. praw. Wnioskodawczyni nie uiściła jeszcze podatku dochodowego od dochodu uzyskanego ze sprzedaży ww. praw, sprzedaż miała miejsce 25 listopada 2009 r. Wnioskodawczyni zamierza skorzystać z przewidzianego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnienia od tego podatku, w przypadku wydatkowania środków pochodzących z odpłatnego zbycia ww. praw, w przeciągu dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie na własne cele mieszkaniowe (art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawczyni może skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w odniesieniu do dochodu uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do miejsca postojowego w garażu podziemnym.

Zdaniem Wnioskodawczyni, zwolnienie przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odnosi się do dochodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e. Artykuł 30e natomiast, ustala 19% stawkę podatku od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) tj. nieruchomości lub ich części i udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, a także prawa wieczystego użytkowania gruntów. Analiza tych przepisów prowadzi do wniosku, że ustawodawca w art. 30e nałożył 19% stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych w odniesieniu do dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia wszelkich nieruchomości i praw majątkowych na nieruchomościach niezależnie od tego, czy są to nieruchomości przeznaczone na cele mieszkaniowe czy nie. Wnioskodawczyni zaznacza, iż abstrahując od faktu, czy w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych spółdzielcze własnościowe prawo do miejsca postojowego w garażu podziemnym mieści się w definicji spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego (często można się spotkać właśnie z takim zaklasyfikowaniem tego prawa) wydaje się, że również dochody ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do miejsca postojowego w garażu podziemnym (które nota bene rzadko bywa przedmiotem samodzielnego obrotu i z reguły jest sprzedawane łącznie z lokalem mieszkalnym) opodatkowane są stawką 19%. Jeśli natomiast intencją ustawodawcy było objęcie dochodów ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do miejsca postojowego w garażu podziemnym dyspozycją art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych to oznacza, że dochody uzyskane ze sprzedaży tego prawa mogą podlegać zwolnieniu, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 w przypadku gdy środki zostaną wydatkowane w ustawowym terminie w całości na cele mieszkaniowe (w tym w szczególności na zakup innego lokalu mieszkalnego).

Odnosząc powyższe do przedstawionego stanu faktycznego, według Wnioskodawczyni może skorzystać ze zwolnienia z zapłaty podatku od dochodu uzyskanego ze sprzedaży zarówno spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jak i spółdzielczego własnościowego prawa do miejsca postojowego w garażu podziemnym, jeśli w ustawowym terminie wydatkuję przychód na własne cele mieszkaniowe.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z brzmieniem art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

*

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Stosownie natomiast do przepisu art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, źródłami przychodu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w dniu 24 sierpnia 2009 r. Wnioskodawczyni nabyła, aktem notarialnym, w drodze zamiany, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz w drodze darowizny, spółdzielcze własnościowe prawo do miejsca postojowego w garażu podziemnym. W dniu 25 listopada 2009 r. Wnioskodawczyni sprzedała zarówno nabyte w drodze zamiany spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jak i darowane spółdzielcze własnościowe prawo do miejsca postojowego w garażu podziemnym. Przychód z tej sprzedaży chciałaby przeznaczyć na kupno mieszkania.

Należy zwrócić uwagę, iż prawo majątkowe to w prawie cywilnym prawo podmiotowe pozostające w ścisłym związku z ekonomicznym interesem uprawnionego. Do praw majątkowych zalicza się prawa: rzeczowe (własność, użytkowanie wieczyste oraz ograniczone prawa rzeczowe), obligacyjne (np. najmu, dzierżawy, renta umowna, wierzytelności z tytułu udziału w spółce), na dobrach niematerialnych o charakterze majątkowym (np. prawa autorskie), rodzinne o charakterze majątkowym (np. prawo do alimentów), czy prawa spadkowe. Niektóre z tych praw majątkowych stanowią źródło przychodów w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 7 lub art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W rozpatrywanej sprawie przedmiotem umowy sprzedaży jest m.in. spółdzielcze własnościowe prawo do miejsca postojowego w garażu podziemnym, które obok spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, zalicza się do ograniczonych praw rzeczowych, co w świetle powyższych rozważań kwalifikuje je jako prawo majątkowe.

Z treści powołanego powyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy wynika, że katalog praw majątkowych zawarty w tym przepisie jest katalogiem zamkniętym, co oznacza, że jedynie w enumeratywnie wymienionych przypadkach, gdy następuje odpłatne zbycie ściśle wskazanych w nim praw majątkowych, uzyskane z tego tytułu przychody podlegają opodatkowaniu na zasadach szczególnych, określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym, tj. z zastosowaniem 19% podatku dochodowego. Powyższy katalog nie zawiera spółdzielczego własnościowego prawa do miejsca postojowego, co nie oznacza, że sprzedaż takiego prawa nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego, spółdzielcze własnościowe prawo do miejsca postojowego, jako prawo majątkowe inne niż wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), będzie podlegać opodatkowaniu jako źródło przychodów określone w powołanym wyżej w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy podatkowej.

W myśl art. 18 ww. ustawy, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarów i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Zawarte powyżej wyliczenie praw majątkowych ma charakter otwarty, o czym świadczy użyte przez ustawodawcę sformułowanie "w szczególności". Jednocześnie treść tego przepisu wskazuje, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają zarówno przychody z wykonywania (wykorzystania) tych praw jak również z ich sprzedaży.

W świetle powyższych uregulowań prawnych, sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do miejsca postojowego w garażu podziemnym podlega opodatkowaniu jako przychód z prawa majątkowego, do którego mają zastosowanie przepisy powołanego art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji przychód uzyskany z tej sprzedaży Wnioskodawczyni jest zobowiązana wykazać w zeznaniu rocznym za 2009 rok i opodatkować na tzw. zasadach ogólnych, a więc według skali podatkowej obowiązującej w 2009 r., stosownie do treści art. 27 ustawy, które należy złożyć do właściwego urzędu skarbowego, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do 30 kwietnia 2010 r. (art. 45 ust. 1 ww. ustawy), ponieważ sprzedaż przedmiotowego prawa miała miejsce w dniu 25 listopada 2009 r.

Ogólna zasada dotycząca sposobu ustalania dochodów z poszczególnych źródeł przychodów została określona w art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 ustawy nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Dochodem z odpłatnego zbycia praw majątkowych jest więc nadwyżka przychodów ze sprzedaży praw majątkowych nad kosztami uzyskania przychodów z tego źródła. Ogólna zasada dotycząca kosztów uzyskania przychodów zawarta jest w art. 22 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Ponadto tut. organ wskazuje, iż zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie do źródeł przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości wymienionych enumeratywnie w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy. Powyższy przepis nie ma zastosowania do przychodu uzyskanego ze sprzedaży miejsca postojowego w wielostanowiskowym garażu podziemnym, ponieważ stanowi źródło przychodu określone w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że przychód który Wnioskodawczyni uzyskała z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do miejsca postojowego w garażu podziemnym nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ jak już wcześniej wyjaśniono, spółdzielcze własnościowe prawo do miejsca postojowego w garażu podziemnym nie mieści się w katalogu praw majątkowych wymienionych w treści powołanego powyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy.

Tym samym osiągnięty przez Wnioskodawczynię przychód ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do miejsca postojowego w garażu podziemnym podlega opodatkowaniu według zasad ogólnych, obowiązujących w momencie tejże sprzedaży, tj. w roku 2009.

Jednocześnie tutejszy Organ informuje, że kwestia możliwości skorzystać ze zwolnienia z zapłaty podatku od dochodu uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nie była przedmiotem zapytania Wnioskodawczyni, w związku z czym tutejszy Organ nie odniósł się do własnego stanowiska Wnioskodawczyni przedstawionego w tym zakresie.

Ponadto organ podatkowy zaznacza, iż procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku - nie prowadzi postępowania dowodowego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy - Ordynacja podatkowa jest sam przepis prawa. Jeżeli zatem przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczynię w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl