IPPB4/415-162/12-2/JK3 - Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 maja 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB4/415-162/12-2/JK3 Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 27 lutego 2012 r. (data wpływu 28 lutego 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 19 lutego 1991 r. Sąd Rejonowy Wydział Cywilny wydał postanowienie stwierdzające nabycie spadku po:

1.

S. A. S., zmarłym w dniu 6 maja 1979 r. - spadek z mocy ustawy nabyli żona C. S., córka H. G. i wnuk J. M. B. po 1/3 części spadku każde z nich, przy czym wchodzące w skład spadku gospodarstwo rolne z mocy ustawy nabyli żona C. S., córka H. G. i wnuk J. M. B. po 1/3 części każde z nich; oraz

2.

C. S. zmarłej w dniu 27 marca 1986 r. - spadek z mocy ustawy nabyli córka H. G. i wnuk J. M. B. po 1/2 części spadku każde z nich, przy czym wchodzące w skład spadku gospodarstwo rolne z mocy ustawy nabyli córka H. G. i wnuk J. M. B. po 1/2 części każde z nich.

A. R. G (Wnioskodawca) nabył z dniem 28 czerwca 2003 r. na podstawie dziedziczenia ustawowego spadek po zmarłej w dniu 28 czerwca 2003 r. matce H. G z domu S. w wysokości 1/2 części. Pozostałą część spadku nabył na podstawie dziedziczenia ustawowego brat Wnioskodawcy S. W. G., postanowienie o nabyciu spadku zostało wydane w dniu 12 lutego 2004 r. przez Sąd Rejonowy Wydział Cywilny.

W dniu 18 stycznia 2008 r. Sąd Rejonowy Wydział Cywilny wydał postanowienie stwierdzające, iż C. S. i S. A. S. nabyli na zasadach współwłasności małżeńskiej majątkowej poprzez uwłaszczenie z dniem 4 listopada 1971 r. własność nieruchomości położonej w W. przy ul. W., osada włościańska. stanowiąca działkę ewidencyjną nr 54, o powierzchni 1 ha 1431 m2, dla której nie jest prowadzona księga wieczysta ani zbiór dokumentów, postanowienie sądu z dnia 18 stycznia 2008 r. potwierdziło tym samym, iż w skład masy spadkowej odpowiednio po C. S. i S. A. S. wchodziło gospodarstwo rolne niezabudowane (nieruchomość rolna) położone w W. przy ul. W., które małżonkowie nabyli na podstawie właściwych przepisów z dniem 4 listopada 1971 r. tym samym, w wyniku opisanych powyżej ciągów dziedziczeń Wnioskodawca nabył 1/4 udziału w gospodarstwie rolnym niezabudowanym (nieruchomość rolna) o powierzchni 1 ha 1431 m2, działka ewidencyjna nr 54 położonym w W. przy ul. W.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy PIT w związku z art. 1 ustawy z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych, sprzedaż przez Wnioskodawcę 1/4 udziału w gospodarstwie rolnym niezabudowanym (nieruchomość rolna) położonym w W. przy ul. W. w 2012 r. nabytym w drodze dziedziczenia ustawowego w dniu 28 czerwca 2003 r. będzie stanowiło źródło przychodu dla Wnioskodawcy zgodnie z ustawą PIT.

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy PIT odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości stanowi źródło przychodu jeżeli zbycie następuje przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Ustawa PIT nie zawiera definicji terminu "nabycie". Z różnych przepisów ustawy PIT wynika, iż termin "nabycie" obejmuje szeroki krąg zdarzeń prawnych w wyniku, którego dochodzi do przeniesienia własności ruchomości bądź nieruchomości. Przykładowo, art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy PIT wskazuje wprost, iż przez nabycie rozumie się również "nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób". nie ulega więc wątpliwości, iż nabycie nieruchomości lub udziału w nieruchomości w drodze spadku wchodzi w zakres dyspozycji art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy PIT.

Na gruncie przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm,) ("kodeks cywilny") prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi czwartej kodeksu cywilnego regulującej spadki (art. 922 paragraf 1). Stosownie do art. 924 Kodeksu cywilnego, "spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy", zaś zgodnie z art. 925 kodeksu cywilnego "spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku".

Nie ulega więc wątpliwości, iż zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego Wnioskodawca nabył spadek po matce H. G. z domu S. w dniu jej śmierci, tj. 28 czerwca 2003 r., a nie w dniu wydania postanowienia o nabyciu spadku po zmarłej H. G. z domu S., tj. w dniu 12 lutego 2004 r. w skład spadku po zmarłej H. G. z domu S. wchodził udział w wysokości 1/2 w gospodarstwie rolnym niezabudowanym (nieruchomość rolna) położonym w W. przy ul. W., które rodzice H. G. z domu S. nabyli z dniem 4 listopada 1971 r. na podstawie art. 1 ustawy. Art. 1 ustawy stanowił:

1.

nieruchomości wchodzące w skład gospodarstw rolnych, zwane dalej "nieruchomościami" znajdujące się w dniu wejścia w życie ustawy w samoistnym posiadaniu rolników stają się z mocy samego prawa własnością tych rolników, jeżeli oni sami lub ich poprzednicy objęli te nieruchomości w posiadanie na podstawie zawartej bez prawem przewidzianej formy umowy sprzedaży, zamiany, darowizny, umowy o dożywocie lub innej umowy o przeniesienie własności, o zniesienie współwłasności albo umowy o dział spadku.

2.

rolnicy, którzy do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy posiadają nieruchomości jako samoistni posiadacze nieprzerwanie od lat pięciu, stają się z mocy samego prawa właścicielami tych nieruchomości, chociażby nie zachodziły warunki określone w ust. 1. Jeżeli jednak uzyskali posiadanie w złej wierze, nabycie własności następuje tylko wtedy, gdy posiadanie trwało co najmniej przez lat dziesięć."

Na podstawie powyższych przepisów rodzice H. G. z domu S. nabyli z mocy wskazanej powyżej ustawy z dniem 4 listopada 1971 r. własność gospodarstwa rolnego niezabudowanego (nieruchomość rolna) położonego w W. przy ul. W. Co należy podkreślić, nabycie nastąpiło na podstawie przepisów ustawy, która z dniem 4 listopada 1971 r., tj. dniem wejścia w życie przepisów powyższej ustawy postanowienie Sądu Rejonowego Wydział Cywilny z dnia 18 stycznia 2008 r. miało jedynie charakter deklaratoryjny a mianowicie potwierdzało tylko, iż C. S. i S. A. S. nabyli na zasadach współwłasności małżeńskiej majątkowej poprzez uwłaszczenie z dniem 4 listopada 1971 r. (a nie z dniem wydania postanowienia) własność gospodarstwa rolnego niezabudowanego (nieruchomość rolna) położonego w W. przy ul. W.

Biorąc pod uwagę przepisy art. 1 ustawy prawidłowe jest twierdzenie, iż własność gospodarstwa rolnego niezabudowanego (nieruchomość rolna) położonego w W. przy ul. W. wchodziło w skład spadku po zmarłym S. A. S., zmarłej C. S. a następnie zmarłej ich córce H. G. z domu S. Tym samym, Wnioskodawca nabył 1/4 udziału w gospodarstwie rolnym niezabudowanym (nieruchomość rolna) położonego w W. przy ul. W. - zgodnie ze wskazanymi powyżej przepisami Kodeksu cywilnego w dniu śmierci swojej matki H. G. z domu S., tj. w dniu 28 czerwca 2003 r.

Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności sprzedaż przez Wnioskodawcę udziału w gospodarstwie rolnym niezabudowanym (nieruchomość rolna) położonego w W. przy ul. W. w trakcie roku 2012 nie będzie stanowiło dla Wnioskodawcy źródła przychodu, albowiem minął już 5 letni okres od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie powyższego udziału (okres ten zakończył się w dniu 31 grudnia 2008 r. zaś sprzedaż począwszy od dnia 1 stycznia 2009 r. nie stanowi źródła przychodu dla Wnioskodawcy).

Biorąc pod uwagę powyższe, Wnioskodawca wniósł o potwierdzenie prawidłowości przedstawionego stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegającym opodatkowaniu źródłem przychodów jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości następuje po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu. Ponadto dokonując oceny skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości jej części lub udziału w nieruchomości dokonanego przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, trzeba zawsze ustalić w jakim brzmieniu przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy stosować.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca nabył w spadku po mamie zmarłej w 2003 r. udział w gospodarstwie rolnym niezabudowanym (nieruchomość rolna). W 2012 r. Wnioskodawca zamierza sprzedaż przedmiotową nieruchomość.

Odnosząc się do powyższego wskazać należy, że zgodnie z art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych. Stosownie do zapisu art. 924 ww. Kodeksu spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast w myśl art. 925 spadkobierca nabywa spadek z chwilą jego otwarcia. Z kolei postanowienie o nabyciu spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do spadku od momentu jego otwarcia. Istotna dla podatku dochodowego, w kontekście ustalenia daty nabycia zbywanej nieruchomości, jest zatem data stwierdzająca dzień otwarcia spadku czyli data śmierci spadkodawcy, a nie data postanowienia sądu o nabyciu spadku.

Mając na uwadze powyższe oraz przedstawione zdarzenie przyszłe należy wskazać, iż udział w gospodarstwie rolnym niezabudowanym, (nieruchomość rolna) Wnioskodawca nabył w dacie śmierci matki - tj. 28 czerwca 2003 r., w związku z czym bieg 5 letniego terminu należy liczyć od końca 2003 r., a zatem termin określony zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, upłynął z końcem 2008 r. Wobec powyższego przychód ze sprzedaży odpowiadający temu udziałowi będzie zwolniony z opodatkowania ze względu na upływ pięcioletniego terminu.

Jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różni się od zdarzenia przyszłego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.

Należy także wskazać, iż z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - niniejsza interpretacja jest wydana dla Wnioskodawcy, jako występującego z wnioskiem. Jeżeli więc uzyskaniem interpretacji indywidualnej zainteresowany jest również inny współwłaściciel nieruchomości winien on wystąpić z osobnym wnioskiem o jej udzielenie i uiścić stosowną opłatę.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl