IPPB4/415-1000/11-2/LS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 marca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB4/415-1000/11-2/LS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 20 grudnia 2010 r. (data wpływu 30 grudnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania spłaty otrzymanej w związku z działem spadku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania spłaty otrzymanej w związku z działem spadku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Agnieszka S., na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego Wydział Cywilny z dnia 14 listopada 1991 r., odziedziczyła 1/3 udziału w spadku po swojej babce Michalinie S., zmarłej dnia 17 listopada 1988 r. w K. Obok Agnieszki S., spadkobiercami Michaliny S., zgodnie z ww. orzeczeniem stali się: syn zmarłej Bolesław S. w 1/3 udziału w całości spadku oraz córka Bogusława S. w 1/3 udziału w całości.

Naczelnik Urzędu Skarbowego zaświadczeniem z dnia 18 grudnia 2009 r. stwierdził, że podatek od spadków i darowizn po Michalinie S. został zapłacony. Agnieszka S. zgodnie z prawomocnym postanowieniem Sądu Rejonowego Wydział Cywilny z dnia 14 stycznia 1992 r., odziedziczyła #188; udziału w spadku po swojej ciotce Bogusławie S. zmarłej dnia 1 maja 1990 r. w K. Obok Agnieszki S. spadkobiercami Bogusławy S. zgodnie z ww. orzeczeniem stali się: brat zmarłej Bolesław S. w #188; udziału w całości spadku oraz mąż Józef K. w 2/4 udziału w całości.

Naczelnik Urzędu Skarbowego zaświadczeniem z dnia 18 grudnia 2009 r. stwierdził, że podatek od spadków i darowizn po Bogusławie S. nie należał się. Spadek po Józefie K. zmarłym w dniu 3 stycznia 1998 r. w M. nabył w całości brat - Jerzy K. na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego Wydział Cywilny z dnia 24 lutego 1998 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego zaświadczeniem z dnia 14 stycznia 2010 r. stwierdził, że zobowiązanie w podatku od spadku i darowizn po Jozefie K. uległo przedawnieniu. Spadek po Jerzym K. zmarłym w dniu 27 stycznia 2006 r. w K. nabyła w całości jego żona - Barbara K. - Wnioskodawczyni, na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego Wydział Cywilny z dnia 21 lipca 2006 r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego decyzją z dnia 18 lutego 2010 r. ustalił wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od spadku po zmarłym Jerzym K. W ramach prowadzonego postępowania, zakończonego wydaniem ww. decyzji doszło do złożenia przez Wnioskodawczynię Barbarę K. oświadczenia, że z racji spełniania przesłanek ustawowych korzysta z ulgi, o której mowa w art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z póz. zm.). Organ podatkowy ustalając wysokość zobowiązania podatkowego uwzględnił powyższe oświadczenie Wnioskodawczyni.

Przedmiotem masy spadkowej po wszystkich zmarłych osobach wyżej wymienionych są udziały w nieruchomości, w postaci działek położonych w K. objętych księgami wieczystymi.

a.

zmarła w 1988 r. Michalina S. posiadała w nieruchomości, objętej pierwszą z ww. ksiąg udział wynoszący 3/20. Wskutek przeprowadzenia opisanych we wniosku postępowań sądowych, stwierdzających nabycie spadku, Agnieszka S. posiada udział w ww. nieruchomości wynoszący 5/80 (4/80 po zmarłej Michalinie S. oraz 1/80 po zmarłej Bogusławie S.). Identyczne udziały posiada Bolesław S., natomiast Wnioskodawczyni posiada udział wynoszący 2/80.

b.

W drugiej z nieruchomości, objętych ww. księgami wieczystymi Michalina S. posiadała udział wynoszący 8/16. Wskutek przeprowadzenia opisanych we wniosku postępowań sądowych, stwierdzających nabycie spadku, Agnieszka S. posiada udział w ww. nieruchomości wynoszący 10/48. Taki sam udział posiada Bolesław S., natomiast Wnioskodawczyni posiada udział wynoszący 4/48.

c.

W trzeciej z nieruchomości objętych ww. księgami wieczystymi Michalina S. posiadała udział wynoszący 8/16. Wskutek przeprowadzenia opisanych we wniosku postępowań sądowych, stwierdzających nabycie spadku, Agnieszka S. posiada udział w ww. nieruchomości wynoszący 10/48. Taki sam udział posiada Bolesław S., natomiast Wnioskodawczyni posiada udział wynoszący 4/48.

Dział spadku po zmarłych: Michalinie S. oraz Bogusławie S., Jozefie K., Jerzym K. nie był dotychczas przeprowadzony.

Wnioskodawczyni zamierza zawrzeć umowę działu spadku po zmarłej Michalinie S., do której oprócz niej przystąpiliby wszyscy pozostali żyjący spadkobiercy Michaliny S. t.j. Bolesław S. oraz Agnieszka S.

Przedmiotem działu spadku byłaby cała masa spadkowa po zmarłej Michalinie S. W wyniku działu spadku doszłoby do zniesienia współwłasności, w ten sposób, że Barbara K. przeniosłaby w całości swój udział w spadku po zmarłej Michalinie S. na Agnieszkę S. oraz Bolesława S. w zamian za otrzymanie w pieniądzu kwoty odpowiadającej równowartości jej udziału w spadku.

Wnioskodawczyni podkreśla, że od dnia śmierci Michaliny S. t.j. od 17 listopada 1988 r. do dnia dzisiejszego udziały w spadku po Niej nie podlegały żadnym umowom cywilnoprawnym, w tym działu spadku i sprzedaży. Podlegały one wyłącznie dziedziczeniu w sposób opisany powyżej. Cały czas składniki masy spadkowej pozostawały te same.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy środki pieniężne uzyskane przez Wnioskodawczynię Barbarę K. w drodze działu spadku po zmarłej Michalinie S., w którym doszłoby do zniesienia współwłasności, w ten sposób, że Barbara K. przeniosłaby swój udział w spadku po zmarłym mężu (nabyty przez Niego udział w spadku po zmarłej Michalinie S.) na Agnieszkę S. oraz Bolesława S. w zamian za otrzymanie w pieniądzu kwoty odpowiadającej równowartości jej udziału w spadku, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako:

a.

nie stanowiące przychodu z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.

b.

korzystające ze zwolnienia przedmiotowego o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.

c.

pozostające poza zakresem przedmiotowym ww., w przypadku zawarcia umowy działu spadku po dniu 27 stycznia 2011 r.

Zdaniem Wnioskodawczyni:

Zgodnie z art. 1035 Kodeksu cywilnego, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Do momentu zniesienia tej współwłasności lub dokonania działu spadku, spadkobiercy są współwłaścicielami rzeczy i praw wchodzących w skład spadku.

W wyniku działu spadku prawa majątkowe objęte współwłasnością, zostają przyznane na wyłączną własność niektórym z nich za spłatą, albo też bez niej wobec pozostałych spadkobierców. Podstawowym celem postępowania działowego jest doprowadzenie do tego, aby pomiędzy współspadkobiercami przestała istnieć wspólność wynikająca z dziedziczenia. Dlatego koniecznym i wystarczającym rozstrzygnięciem jest ustalenie i przyznanie poszczególnym spadkobiercom należnych im sched spadkowych. Dział spadku (...) rodzi określone skutki materialno prawne. Przede wszystkim ustaje wspólność istniejąca między spadkobiercami. Każdy z nich staje się podmiotem praw, które przypadły mu w drodze działu. Własność rzeczy wchodzących w skład spadku przechodzi na tych spadkobierców, którym zostały przyznane. Pozostali spadkobiercy otrzymują spłaty (do wysokości swojego udziału w spadku) w pieniądzu. Zatem przyjąć należy, że w miejsce konkretnych składników majątkowych otrzymują oni ich surogat w postaci środków pieniężnych.

W zakresie opisanego zdarzenia przyszłego, Wnioskodawczyni uznaje, że opisany powyżej dział spadku pozostaje poza zakresem przedmiotowym ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.) i tym samym nie podlega temu podatkowi, jak również nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w oparciu o art. 2 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) oraz art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.

Powołany przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. stanowi, iż źródłem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem od spadku jest przychód z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia praw majątkowych w nieruchomości (tj. udziałów) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Zdaniem Wnioskodawczyni, istotą czynności prawnej działu spadku jest zniesienie współwłasności ułamkowej, które wywołuje skutek prawny w postaci zmian własności składników masy spadkowej. W opisanym zdarzeniu przyszłym spadkobiercy: Agnieszka S. oraz Bolesław S. nabędą na własność, w skutek działu, udziału w nieruchomościach, stanowiących masę spadkową od Barbary K., a ona otrzyma od nich równowartość swojego udziału w pieniądzach. W toku zawieranej pomiędzy stronami czynności nie dochodzi zatem do odpłatnego zbycia udziału w nieruchomościach, stanowiącego składnik masy spadkowej. Każda bowiem z osób dziedziczących zachowuje po swojej stronie nadal wartość nabytego wskutek dziedziczenia udziału w spadku, tyle, że Barbara K. posiada ją już nie w prawach majątkowych, lecz w środkach pieniężnych. Wskutek opisanego działu spadku nie dochodzi zatem do odpłatnego zbycia, o którym mowa w ww. przepisie. Przez odpłatne zbycie rozumieć bowiem należy wyłącznie czynność prawną sprzedaży. Jej istotą, zgodnie z art. 535 Kodeksu cywilnego jest zobowiązanie się przez sprzedawcę do przeniesienia na rzecz kupującego własności rzeczy (w opisanej sytuacji prawa majątkowego) i jej wydania oraz zobowiązanie się kupującego do odebrania rzeczy i zapłacenia sprzedawcy ceny. Celem takiej czynności prawnej nie jest uporządkowanie stosunków własnościowych poprzez zniesienie współwłasności, jak przy dziale spadku, lecz wyzbycie się przez sprzedającego określonego składnika majątkowego w zamian za pieniądze, tj. powstanie określonego przysporzenia majątkowego po stronie sprzedającego.

Zgodnie z art. 1036 Kodeksu cywilnego, spadkobierca może za zgodą pozostałych spadkobierców rozporządzić udziałem w przedmiocie należącym do spadku. Rozporządzenie to sprowadza się do sprzedaży udziału w przedmiocie należącym do spadku albo jego darowizny. W takim przypadku, przy sprzedaży udziału w spadku, niewątpliwie dojdzie do odpłatnego zbycia praw majątkowych w nieruchomości, odziedziczonej w drodze spadkobrania w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., czego konsekwencją będzie opodatkowanie tej czynności prawnej podatkiem dochodowym.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., stanowi, że wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży praw majątkowych w całości jeśli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku. W przypadku, gdyby Organ wydający interpretację nie podzielił przedstawionego powyżej stanowiska Wnioskodawczyni, że przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego dział spadku nie stanowi odpłatnego zbycia, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., w ocenie Wnioskodawczyni uzyskane przez nią w drodze działu spadku środki pieniężne, stanowiące równowartość jej udziału w spadku nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako korzystające ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.

Wnioskodawczyni wskazuje, że nabyła udział w spadku po zmarłej Michalinie S. w dniu 27 stycznia 2006 r., tj. w dacie śmierci męża Jerzego K.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przepisów ww. ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768) podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej "podatkiem", podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego.

Do wyłączenia z opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodzi przy nabyciu majątku w drodze dziedziczenia lub darowizny. Jednakże przepis ten nie ma zastosowania, gdy spadkobierca lub obdarowany w związku z tym majątkiem w okresie późniejszym uzyskuje przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym tzn. odpłatnie zbywa darowane lub otrzymane w spadku składniki majątkowe. Zbycie jest bowiem odrębną od nabycia czynnością prawną.

Wobec powyższego dla rozstrzygnięcia w przedmiotowej sprawie istotnym jest ustalenie, czy w opisanym we wniosku zdarzeniu będzie miało miejsce zbycie nabytego w drodze spadku udziału.

Z analizy zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawczyni odziedziczyła w dniu 27 stycznia 2006 r. po zmarłym mężu udział w nieruchomościach. Obecnie wraz z pozostałymi spadkobiercami, Wnioskodawczyni zamierza zawrzeć umowę o dział spadku i zniesienia współwłasności w ten sposób, że przeniosłaby w całości swój udział w spadku w zamian za otrzymanie w pieniądzu kwoty odpowiadającej równowartości jej udziału w spadku.

Zgodnie z art. 1035 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu.

W myśl art. 211 i 212 oraz art. 1036 Kodeksu cywilnego zniesienie współwłasności może nastąpić przez podział rzeczy wspólnej, a gdy rzeczy nie da się podzielić, przez przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych, bądź przez podział cywilny, polegający na sprzedaży rzeczy wspólnej i podziale uzyskanej ceny stosownie do wielkości udziałów współwłaścicieli.

Do momentu dokonania działu spadku, spadkobiercy są współwłaścicielami rzeczy i praw wchodzących w skład spadku. W wyniku działu spadku prawa majątkowe objęte spadkiem przyznane poszczególnym spadkobiercom, stosownie do wielkości ich udziałów, przechodzą na nich. Ustaje więc wspólność majątku spadkowego. Umowa o dział spadku lub prawomocne orzeczenie sądowe o dziale spadku stanowią tytuł własności rzeczy, które w dziale przypadły poszczególnym spadkobiercom.

W wyniku dokonania działu spadku, możliwy jest zatem podział rzeczy lub prawa wchodzącego w skład majątku spadkowego poprzez przyznanie tej rzeczy lub prawa jednej osobie, przy jednoczesnym zobowiązaniu dokonania spłat na rzecz pozostałych współspadkobierców. Wówczas osoba otrzymująca w całości daną rzecz lub prawo nabywa jej część ponad dotychczas posiadany i przysługujący jej udział w rzeczy lub prawie. Konsekwencją tego jest zbycie tej części rzeczy lub prawa po stronie tego spadkobiercy, który w zamian przysługującej części rzeczy lub prawa otrzyma spłatę pieniężną.

Opodatkowanie przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości regulują przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zatem w przedmiotowej sprawie nie będzie miał zastosowania przepis art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn podlegało wyłącznie nabycie przez Wnioskodawczynię udziału w nieruchomości i wówczas nie miało miejsca zastosowanie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odrębną czynnością jest natomiast odpłatne zbycie udziału w nieruchomości, którą to czynność regulują już przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z opisanego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni w zamian za przysługujący jej udział w nieruchomości otrzyma równowartość pieniężną. Zatem w dniu, w którym zostanie dokonany dział spadku Wnioskodawczyni dokona odpłatnego zbycia posiadanego udziału w nieruchomości, w zamian za który otrzyma zapłatę (spłatę). Tym samym Wnioskodawczyni uzyska przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 m.in.:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z powyższego wynika, że źródłem przychodu podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest odpłatne zbycie nieruchomości i praw majątkowych dokonane przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. "Odpłatne zbycie" oznacza każde przeniesienie prawa własności lub innych praw majątkowych w zamian za korzyść majątkową.

Stosownie do art. 924 i 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, natomiast otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Oznacza to, iż dniem nabycia spadku jest data śmierci spadkodawcy. Sąd postanowieniem stwierdza jedynie fakt nabycia spadku przez spadkobiercę (art. 1025 § 1 Kodeksu). Postanowienie o nabyciu spadku potwierdza prawo spadkobiercy do spadku od momentu jego otwarcia. Istotna dla podatku dochodowego jest zatem data stwierdzająca dzień otwarcia spadku czyli data śmierci spadkodawcy.

Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania prawne stwierdzić należy, że w przedmiotowej sytuacji nabycie w drodze spadku nastąpiło z dniem śmierci spadkodawcy, tj. 27 stycznia 2006 r.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w tej ustawie, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Dokonując zatem oceny skutków przedstawionego zdarzenia przyszłego należy stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2006 r.

Zatem odpłatne zbycie, które będzie miało miejsce w wyniku działu spadku będzie stanowiło źródło przychodu w świetle przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile zbycie zostanie dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

W związku z powyższym bieg 5 letniego terminu należy liczyć od końca 2006 r., a zatem pięcioletni termin, określony zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, upłynie z końcem 2011 r..

W sytuacji przedstawionej we wniosku Wnioskodawczyni w zamian za przysługujący jej udział w spadku otrzyma równowartość pieniężną. Zatem w dniu, w którym zostanie dokonany dział spadku Wnioskodawczyni dokona odpłatnego zbycia posiadanego udziału w tej nieruchomości, w zamian za który otrzyma spłatę. Tym samym Wnioskodawczyni uzyska przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W myśl dyspozycji art. 28 ust. 2 i ust. 2a wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., podatek od przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Zasada, o której mowa w ust. 2 zdanie drugie, nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e).

Jednakże, stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Powołany powyżej przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy przewiduje możliwość zwolnienia z opodatkowania po spełnieniu określonych warunków przychodu ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych.

Brzmienie tego przepisu jednoznacznie wskazuje, że zwolnieniu z opodatkowania, podlega wyłącznie przychód osiągnięty ze sprzedaży. Przepis ten nie posługuje się bowiem pojęciem odpłatne zbycie, które ma charakter znaczenia szerszy niż sprzedaż. Użycie pojęcia "sprzedaż" wyklucza możliwość objęcia tym zwolnieniem również przychodu uzyskanego w wyniku działu spadku.

Powyższym zwolnieniem objęte są zatem wyłącznie przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku lub darowizny.

W przedmiotowej sprawie przeniesienie własności przysługującego Wnioskodawczyni udziału w spadku nabytego w 2006 r. w zamian za spłatę nie nastąpi na podstawie umowy sprzedaży lecz w wyniku działu spadku. Tym samym uzyskany przychód nie będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie ww. art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d).

Reasumując, należy stwierdzić, iż spłata którą Wnioskodawczyni uzyska w związku z działem spadku będzie stanowić odpłatne zbycie udziału w nieruchomości i podlegać opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., chyba że dział spadku nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, tj. po 1 stycznia 2012 r.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl