IPPB3/4510-881/16-2/KK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 października 2016 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/4510-881/16-2/KK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 18 sierpnia 2016 r. (data wpływu 22 sierpnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę Akcji nabytych w ramach transakcji wymiany udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 sierpnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce, w której podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów. Wnioskodawca stanie się akcjonariuszem w spółce akcyjnej z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka).

Akcje w Spółce (dalej: Akcje) Wnioskodawca nabędzie od swoich udziałowców w ramach aportu. Wnioskodawca zakłada, że w momencie wniesienia przez udziałowców Akcji do Wnioskodawcy na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym:

* albo dany udziałowiec wniesie taką ilość Akcji, która zapewni Wnioskodawcy bezwzględną większość praw głosów w Spółce a akcje Spółki wnoszone do Wnioskodawcy przez pozostałych wspólników Wnioskodawcy jedynie zwiększą udział Wnioskodawcy w Spółce;

* albo Wnioskodawca będzie posiadał już bezwzględną większość praw głosów w Spółce w wyniku wcześniejszego wniesienia akcji Spółki przez jednego ze wspólników Wnioskodawcy, a akcje Spółki wnoszone przez innych wspólników Wnioskodawcy jedynie zwiększą udział Wnioskodawcy w Spółce.

Wnioskodawca uzyska zatem bezwzględną większość praw głosu w Spółce już w momencie wniesienia akcji Spółki do Wnioskodawcy przez pierwszego ze wspólników Wnioskodawcy - dopiero później będą wnoszone akcje Spółki przez innych wspólników Wnioskodawcy.

W zamian za Akcje, Wnioskodawca wyda akcjonariuszom Spółki własne udziały o łącznej wartości nominalnej odpowiadającej wartości Akcji, określonej w umowie zawartej na moment wniesienia Akcji jako wkład niepieniężny. Wnioskodawca nie przekaże na rzecz akcjonariuszy Spółki żadnej innej zapłaty w zamian za Akcje.

W przyszłości planowane jest dokonanie odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę w całości lub części Akcji na rzecz podmiotu trzeciego.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę Akcji, nabytych w ramach wskazanej transakcji, kosztem uzyskania przychodu dla Wnioskodawcy będzie wartość nominalna udziałów Wnioskodawcy wydanych przez Wnioskodawcę akcjonariuszom Spółki?

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę Akcji, nabytych w ramach wskazanej transakcji, kosztem uzyskania przychodu dla Wnioskodawcy będzie wartość nominalna udziałów Wnioskodawcy wydanych przez Wnioskodawcę akcjonariuszom Spółki.

UZASADNIENIE stanowiska Wnioskodawcy:

A.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 Ustawy o CIT dochodem, z zastrzeżeniem art. 10, art. 11 i art. 24a, jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 Ustawy o CIT.

Zgodnie z powyższymi uregulowaniami, uzyskane przychody podatnik podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: CIT) może pomniejszyć o wszelkie wydatki, pod warunkiem, że ponosząc je wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą lub inną działalnością zarobkową, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub jego zachowanie albo zabezpieczenie.

W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy, aby dany wydatek mógł zostać zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodów (dalej: KUP) muszą zostać spełnione łącznie dwa warunki:

* wydatek musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu; oraz

* wydatek nie może znajdować się w grupie kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 Ustawy o CIT.

Wnioskodawca wskazał w opisie zdarzenia przyszłego, że Akcje Wnioskodawca nabędzie od swoich udziałowców w ramach aportu. W związku z tą transakcją Wnioskodawca uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce już w momencie wniesienia akcji Spółki do Wnioskodawcy przez pierwszego ze wspólników Wnioskodawcy - dopiero później będą wnoszone akcje Spółki przez innych wspólników Wnioskodawcy. W ocenie Wnioskodawcy, niniejsza transakcja powinna zostać uznana za transakcję tzw. wymiany udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d Ustawy o CIT.

Przyjmując zatem, że Wnioskodawca nabył Akcje w ramach ww. transakcji wymiany udziałów, należy rozważyć w jaki sposób Wnioskodawca powinien ustalić KUP w przypadku przyszłego, odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę Akcji.

W ocenie Wnioskodawcy, kwestię ustalenia KUP przy nabyciu przez spółkę udziałów w ramach transakcji wymiany udziałów reguluje art. 16 ust. 1 pkt 8e Ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych wspólnikom spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d - są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).

Ze wskazanego powyżej przepisu wynika, że w przypadku, gdy spółka nabywająca (w następstwie wymiany udziałów) udziały lub akcje drugiej spółki, zbędzie nabyte w ten sposób udziały lub akcje, to do KUP z tytułu odpłatnego zbycia tych udziałów lub akcji będzie mogła zaliczyć nominalną wartości własnych udziałów wydanych w ramach tej transakcji wymiany udziałów, powiększoną o ewentualną dodatkową zapłatę w gotówce za wymienione udziały lub akcje.

Powyższe oznacza, że Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania KUP w przypadku odpłatnego zbycia Akcji, nabytych w wyniku transakcji wymiany udziałów, w wysokości wartości nominalnej udziałów własnych wydanych w zamian za nabyte Akcje.

B.

Stanowisko Wnioskodawcy w powyższym zakresie znajduje potwierdzenie w linii interpretacyjnej organów podatkowych. Przykładowo, prawidłowość stanowiska analogicznego do Wnioskodawcy została potwierdzona w:

* interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 29 lipca 2016 r. nr ITPB3/4510-282/16/AD;

* interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 czerwca 2016 r. nr IPPB3/4510-426/16-2/k.k.;

* interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 11 maja 2016 r. nr ILPB3/4510-1-73/16-3/AO;

* interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 6 kwietnia 2016 r. nr IBPB-1-2/4510-147/16/BD.

Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy, w przypadku odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę Akcji, nabytych w ramach wskazanej transakcji wymiany udziałów, kosztem uzyskania przychodu dla Wnioskodawcy będzie wartość nominalna udziałów Wnioskodawcy wydanych przezeń akcjonariuszom Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl