IPPB3/4510-646/15-5/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 grudnia 2015 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/4510-646/15-5/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28 lipca 2015 r. (data wpływu 28 lipca 2015 r.; UPP5199883) uzupełnionym pismem z dnia 29 września 2015 r. (data nadania 29 września 2015 r.;UPP5719436; data wpływu do Izby Skarbowej w Warszawie 29 września 2015 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów z tytułu objęcia udziałów o łącznej wartości nominalnej niższej od wartości rynkowej wkładu niepieniężnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 lipca 2015 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów z tytułu objęcia udziałów o łącznej wartości nominalnej niższej od wartości rynkowej wkładu niepieniężnego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zamierza wnieść: prawo użytkowania wieczystego gruntów wraz z prawem własności budynków i urządzeń wzniesionych na tych gruntach oraz prawo własności lokali wraz z udziałami w częściach wspólnych budynków oraz udziałami we współużytkowaniu wieczystym gruntów do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka) na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki. Wartość powyższych nieruchomości i praw zostanie ustalona, jako wartość zbywcza w rozumieniu art. 14 i 175 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych, rozumiana jako wartość rynkowa (Wartość Rynkowa). W zamian za wniesione nieruchomości i prawa opisane powyżej Wnioskodawca obejmie udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki o łącznej wartości nominalnej stanowiącej równowartość części Wartości Rynkowej (Wartość Nominalna). Nadwyżka Wartości Rynkowej ponad Wartość Nominalną - jako agio, zostanie przeznaczona na kapitał zapasowy Spółki.

W dniu 29 września 2015 r. Wnioskodawca przekazał za pośrednictwem platformy e-PUAP uzupełnienie wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji, w którym uzupełnił opis zdarzenia przyszłego o informację o następującej treści "Uzupełniając wnioskodawca stwierdza, że nie zamierza wnosić na podwyższenie kapitału zakładowego całego przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 (1) kodeksu cywilnego".

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy przychodem wnioskodawcy w rozumieniu art. 7 ust. 2 oraz art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie Wartość Nominalna (wg definicji określonej w opisie zdarzenia przyszłego).

Zdaniem Wnioskodawcy jego przychodem w rozumieniu art. 7 ust. 2 oraz art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie Wartość Nominalna. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, "przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności - nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce albo wartość wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio." Możliwość obejmowania udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, poprzez wnoszenie wkładów niepieniężnych z powstaniem nadwyżki ponad nominał czyli tzw. agio, została wprost przewidziana w Kodeksie spółek handlowych (Art. 158 § 1 i 163 pkt 2 w związku z art. 154 § 3). W art. 158 § 1 i art. 163 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych dopuszczono wnoszenie wkładów niepieniężnych w zamian za obejmowane udziały. Z kolei zgodnie z art. 154 § 3 Kodeksu spółek handlowych stanowi, że jeżeli udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżkę przelewa się do kapitału zapasowego. Z powyższego wynika, że za przychód można uznać tylko wartość nominalna obejmowanych udziałów. Jednakże stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy, do którego odsyła art. 12 ust. 1 pkt 7 - "Przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej". Pozostałe ust. 2 i 3 stanowią rozwinięcie zasady określonej w ust. 1. Powyższy przepis, gdyby go stosować wprost (a nie odpowiednio) mógłby skutkować opodatkowaniem także kwot przekazanych na agio. Jednakże przy stosowaniu odpowiednim, uwzględniającym specyfikę art. 12 ust. 1 pkt 7 (przepis stosowany odpowiednio nie może bowiem burzyć konstrukcji prawnej, zastosowanej w przepisach regulujących daną instytucję), a także z uwzględnieniem brzmienia art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się m.in.: kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy - należy uznać, że za przychód podatkowy może być uznana wyłącznie wartość nominalna wartość udziałów w spółce. Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy w sytuacji objęcia udziałów Spółki w zamian za wkład niepieniężny w postaci praw użytkowania wieczystego gruntów wraz z budynkami i budowlami, przychodem podatkowym będzie wyłącznie Wartość Nominalna. Przychodu podatkowego nie będzie natomiast stanowić nadwyżka Wartości Rynkowej nad Wartością Nominalną.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl