IPPB3/4510-467/15-2/MC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 sierpnia 2015 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/4510-467/15-2/MC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 19 maja 2015 r. (data wpływu 22 maja 2015 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy otrzymane przez spółkę kapitałową wynagrodzenie z tytułu umorzenia automatycznego za wynagrodzeniem udziałów w Spółce należącej do Spółki kapitałowej, korzystać będzie ze zwolnienia z opodatkowania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 maja 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy otrzymane przez spółkę kapitałową wynagrodzenie z tytułu umorzenia automatycznego za wynagrodzeniem udziałów w Spółce należącej do Spółki kapitałowej, korzystać będzie ze zwolnienia z opodatkowania.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka ma siedzibę w Polsce oraz podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Obecnie planowane jest przeprowadzenie transakcji wniesienia aportem udziałów w Spółce do innej spółki kapitałowej z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: Spółka kapitałowa), podlegającej w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania, tj. transakcja wymiany udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o p.d.o.p. W wyniku wniesienia do Spółki kapitałowej udziałów Spółki w ramach przedmiotowej transakcji Spółka kapitałowa uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce, której udziały będą nabywane. Jednocześnie, nie dojdzie do zapłaty w gotówce w związku z dokonywaną transakcją.

W zamian za wniesiony aport udziałowiec Spółki otrzyma nowe udziały / akcje Spółki kapitałowej, wyemitowane w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki kapitałowej. Udziały Spółki zostaną wniesione w wartości rynkowej (wynikającej z wyceny rzeczoznawcy), a wartość nominalna wyemitowanych przez Spółkę kapitałową udziałów / akcji w zamian za aport będzie odpowiadała wartości rynkowej wnoszonych udziałów Spółki (wynikającej z wyceny rzeczoznawcy) - tj. nie wystąpi agio emisyjne.

W przyszłości może dojść do umorzenia automatycznego udziałów posiadanych przez Spółkę kapitałową w Spółce. Na moment umorzenia Spółka kapitałowa będzie posiadać na podstawie tytułu własności co najmniej 10% udziałów w Spółce. Spółka kapitałowa będzie posiadać co najmniej 10% udziałów w Spółce nieprzerwanie przez okres dwóch lat, przy czym okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania przez Spółkę kapitałową udziałów w Spółce może upłynąć po dokonanym umorzeniu części udziałów.

Zarówno Spółka jak też Spółka kapitałowa nie korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na źródło ich osiągania.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowe jest stanowiska, że otrzymane przez Spółkę kapitałową wynagrodzenie z tytułu automatycznego umorzenia za wynagrodzeniem udziałów w Spółce należących do Spółki kapitałowej, korzystać będzie ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o p.d.o.p., a w konsekwencji nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymane przez Spółkę kapitałową wynagrodzenie z tytułu umorzenia automatycznego za wynagrodzeniem udziałów w Spółce należących do Spółki kapitałowej, korzystać będzie ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o p.d.o.p. W konsekwencji Spółka (jako płatnik) nie będzie zobowiązana do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu przedmiotowego umorzenia.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 zd. pierwsze ustawy o p.d.o.p. osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, 2b i 2d, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust. 1a-1e.

Z powyższego przepisu wynika, że obowiązek pobrania podatku po stronie płatnika aktualizuje się w przypadku powstania przychodu po stronie podatnika nieposiadającego siedziby lub zarządu na terytorium Polski z tytułów wskazanych w art. 21 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. (co nie będzie miało miejsca w przedstawionym zdarzeniu przyszłym) lub powstania po stronie podatnika dochodu z dywidend lub z udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o p.d.o.p.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, dla ustalenia obowiązków Spółki jako płatnika w związku z planowanym umorzeniem automatycznym udziałów w Spółce, niezbędne jest ustalenie, czy po stronie przyszłego wspólnika Spółki, tj. Spółki kapitałowej, powstanie przychód z udziału w zyskach osób prawnych z tytułu przedmiotowego umorzenia.

Stosownie do art. 10 ust, 1 pkt 1 ustawy o p.d.o.p. dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także dochód z umorzenia udziałów (akcji).

Jednocześnie zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o p.d.o.p. zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, z wyjątkiem dochodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.

wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

3.

spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;

4.

spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Na podstawie art. 22 ust. 4a ustawy o p.d.o.p. zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Z kolei zgodnie z art. 22 ust. 4b ustawy o p.d.o.p. zwolnienie to ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z tytułu udziału w zysku osoby prawnej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów). W przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat spółka, o której mowa w ust. 4 pkt 2, jest obowiązana do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę, od dochodów (przychodów) określonych w ust. 1 w wysokości 19% dochodów (przychodów) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia. Odsetki nalicza się od następnego dnia po dniu, w którym po raz pierwszy skorzystała ze zwolnienia.

Dodatkowo, zgodnie z art. 22 ust. 4d ustawy o p.d.o.p. zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, stosuje się:

1.

jeżeli posiadanie udziałów (akcji), o którym mowa w ust. 4 pkt 3, wynika z tytułu własności;

2.

w odniesieniu do dochodów uzyskanych z udziałów (akcji) posiadanych na podstawie tytułu:

a.

własności,

b.

innego niż własność, pod warunkiem że te dochody (przychody) korzystałyby ze zwolnienia, gdyby posiadanie tych udziałów (akcji) nie zostało przeniesione.

Zdaniem Spółki, w zdarzeniu przyszłym zaprezentowanym w niniejszym wniosku wskazane powyżej warunki zostaną spełnione. W szczególności:

1. Spółka, wypłacająca wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziałów na rzecz Spółki kapitałowej, będzie podatnikiem podatku dochodowego i będzie miała siedzibę na terytorium Polski;

2. uzyskującym dochody (przychody) z umorzenia udziałów będzie Spółka kapitałowa, która podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

3. Spółka kapitałowa będzie posiadać na moment umorzenia bezpośrednio co najmniej 10% udziałów Spółki (posiadanie udziałów będzie wynikać z tytułu własności); jednocześnie Spółka kapitałowa będzie posiadać co najmniej 10% udziałów Spółki nieprzerwanie przez okres dwóch lat (przy czym okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania przez Spółkę kapitałową udziałów w Spółce może upłynąć po dokonanym umorzeniu części udziałów);

4. Spółka oraz Spółka kapitałowa nie korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania;

5. ewentualny dochód, jaki może powstać dla Spółki kapitałowej z tytułu wynagrodzenia za umarzane udziały Spółki to dochód z udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 10 ustawy o p.d.o.p.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że w odniesieniu do wynagrodzenia z tytułu umorzenia automatycznego udziałów w Spółce, wypłacanego przez Spółkę na rzecz Spółki kapitałowej, spełnione zostaną wszystkie warunki dla zastosowania zwolnienia z opodatkowania kwoty wynagrodzenia z tytułu umorzenia, wskazane w przepisach art. 22 ust. 4-4d ustawy o p.d.o.p.

W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, w związku z planowanym umorzeniem automatycznym udziałów w Spółce Spółka kapitałowa nie będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu podlegającego opodatkowaniu p.d.o.p. Dlatego też na Spółce (jako płatniku) nie będzie ciążył obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego w związku z analizowanym umorzeniem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl