IPPB3/4510-460/15-2/EŻ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 sierpnia 2015 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/4510-460/15-2/EŻ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 19 maja 2015 r. (data wpływu 22 maja 2015 r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podatkowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 maja 2015 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy wartość nominalna udziałów w Spółce Nabywającej otrzymanych przez Wnioskodawcę w zamian za aport udziałów w Spółce Inwestycyjnej będzie stanowiła dla Wnioskodawcy przychód.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest polską spółką akcyjną, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca będzie udziałowcem dwóch polskich spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, tj.:

a. Sp. z o.o. 1 (dalej: "Spółka Nabywająca"), oraz

b. Sp. z o.o. 2 realizującej projekty inwestycyjne (dalej: "Spółka Inwestycyjna").

Drugim udziałowcem powyższych spółek będzie inna spółka kapitałowa z siedzibą na terytorium innego niż Polska państwa Unii Europejskiej (dalej: "Drugi Udziałowiec").

Spółka Nabywająca i Spółka Inwestycyjna będą podlegały w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania i będą spółkami wymienionymi w załączniku nr 3 do ustawy o CIT. Z kolei Drugi Udziałowiec podlega opodatkowaniu w kraju swojej siedziby od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce osiągania tych dochodów (tekst jedn.: nie podlega zwolnieniu podmiotowemu z podatku dochodowego).

Wnioskodawca oraz Drugi Udziałowiec zamierzają wnieść w drodze aportu udziały posiadane w Spółce Inwestycyjnej do Spółki Nabywającej. W zamian za wkład Spółka Nabywająca wyda Wnioskodawcy oraz Drugiemu Udziałowcowi udziały własne o wartości nominalnej równej wartości wniesionych wkładów. Oprócz wydania udziałów własnych nie będzie żadnej zapłaty w gotówce ze strony Spółki Nabywającej na rzecz Wnioskodawcy lub Drugiego Udziałowca. Wniesione wkłady zostaną przeznaczone w całości na podwyższenie kapitału zakładowego w Spółce Nabywającej.

W zależności od sytuacji biznesowej powyższa transakcja odbędzie się według jednego z następujących schematów:

A. Drugi Udziałowiec będzie posiadać udziały dające mu bezwzględną większość praw głosu w Spółce Inwestycyjnej, które wniesie aportem do Spółki Nabywającej. Równocześnie lub kolejno, lecz w odstępie czasu nie dłuższym niż 6 miesięcy licząc od początku miesiąca wniesienia wkładu przez Drugiego Udziałowca, także Wnioskodawca wniesie do Spółki Nabywającej posiadane przez siebie udziały w Spółce Inwestycyjnej.

W rezultacie, Spółka Nabywająca uzyska pełnię praw głosu w Spółce Inwestycyjnej (stanie się jej 100% udziałowcem). Za wniesione wkłady Spółka Nabywająca przekaże Wnioskodawcy i Drugiemu Udziałowcowi jedynie udziały własne.

Nominalna wartość udziałów własnych Spółki Nabywającej wydanych Wnioskodawcy i Drugiemu Udziałowcowi odpowiadać będzie wartości wniesionych przez nich wkładów (tekst jedn.: wartości otrzymanych przez Spółkę Nabywającą udziałów w Spółce Inwestycyjnej).

albo

To Wnioskodawca będzie posiadać udziały dające mu większość praw głosu w Spółce Inwestycyjnej, które wniesie do Spółki Nabywającej. Wniesienie udziałów przez Wnioskodawcę nastąpi przed lub po tym jak Drugi Udziałowiec wniesie do Spółki Nabywającej posiadane przez siebie udziały w Spółce Inwestycyjnej.

W rezultacie, Spółka Nabywająca uzyska pełnię praw głosu w Spółce Inwestycyjnej (stanie się jej 100% udziałowcem). Niezależnie jednak od tego, który z udziałowców Spółki Inwestycyjnej jako pierwszy wniesie udziały do Spółki Nabywającej, oba wkłady zostaną wniesione w odstępie czasu nie dłuższym niż 6 miesięcy licząc od początku miesiąca wniesienia pierwszego z wkładów. Za wniesione wkłady Spółka Nabywająca przekaże Wnioskodawcy i Drugiemu Udziałowcowi jedynie udziały własne.

Nominalna wartość udziałów własnych Spółki Nabywającej wydanych Wnioskodawcy i Drugiemu Udziałowcowi odpowiadać będzie wartości wniesionych przez nich wkładów (tekst jedn.: wartości otrzymanych przez Spółkę Nabywającą udziałów w Spółce Inwestycyjnej).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym wartość nominalna udziałów w Spółce Nabywającej otrzymanych przez Wnioskodawcę w zamian za aport udziałów w Spółce Inwestycyjnej nie będzie stanowiła dla Wnioskodawcy przychodu na gruncie ustawy o CIT.

Zdaniem Wnioskodawcy, w ramach przedstawionych w zdarzeniu przyszłym schematów, wartość nominalna udziałów w Spółce Nabywającej otrzymanych przez Wnioskodawcę w zamian za aport udziałów w Spółce Inwestycyjnej nie będzie stanowiła dla Wnioskodawcy przychodu na gruncie ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce albo wartość wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Zgodnie jednak z art. 12 ust. 4d ustawy o CIT, jeżeli spółka nabywa od wspólników innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikom tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikom tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

a.

spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo

b.

spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikom tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem, że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Ponadto, zgodnie z art. 12 ust. 11 ustawy o CIT przepis ust. 4d stosuje się, jeżeli:

a.

spółka nabywająca oraz spółka, której udziały (akcje) są nabywane, są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do ustawy lub są spółkami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego; oraz

b.

wspólnik jest podatnikiem podatku dochodowego i wnoszone przez niego udziały (akcje) stanowią wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub w części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej.

Z kolei art. 12 ust. 12 ustawy o CIT mówi, że przepis ust. 4d stosuje się również w przypadku dokonania więcej niż jednej transakcji nabycia udziałów (akcji), przeprowadzonych w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy liczonych począwszy od miesiąca, w którym nastąpiło pierwsze ich nabycie, jeżeli w wyniku tych transakcji są spełnione warunki określone w tym przepisie.

Przepisy ust. 11 i 12 weszły wżycie 1 stycznia 2015 r., i jak wskazano w uzasadnieniu do ustawy je wprowadzającej, mają one " (...) na celu dookreślenie zakresu podmiotowego zwolnienia oraz wskazanie, iż spełnienie warunków dotyczących transakcji wymiany udziałów można oceniać przez pryzmat grupy wspólników, o ile transakcje wymiany udziałów, które doprowadziły do spełnienia warunków do korzystania ze zwolnienia, nastąpiły w okresie 6 miesięcy poprzedzających uzyskanie bezwzględnej większości praw głosów w spółce, której udziały (akcje) są nabywane."

Innymi słowy, transakcja wymiany udziałów lub kilka takich transakcji nie wiążą się z powstaniem przychodu po stronie spółki nabywającej (tu: Spółka Nabywająca), jak i udziałowców spółki, której udziały są nabywane (tu: Wnioskodawca oraz Drugi Udziałowiec) przy spełnieniu wspomnianych warunków.

Przenosząc powyższe rozważania na grunt opisanego zdarzenia przyszłego, zdaniem Wnioskodawcy, spełnione są wszystkie wspomniane warunki pozwalające na to, aby nominalna wartość udziałów w Spółce Nabywającej, które Wnioskodawca otrzyma w drodze transakcji wymiany udziałów nie skutkowała powstaniem przychodu po stronie Wnioskodawcy.

Mianowicie:

1.

w zamian za aport udziałów w Spółce Inwestycyjnej Wnioskodawca obejmie udziały w Spółce Nabywającej - tj. będzie miała miejsce wymiana udziałów;

2.

w wyniku przeprowadzonych transakcji Spółka Nabywająca uzyska pełnię praw głosu w Spółce Inwestycyjnej (stanie się jej 100% udziałowcem). Warunek ten będzie spełniony niezależnie od tego czy udziały dające większość praw głosu w Spółce Inwestycyjnej będą wnoszone do Spółki Nabywającej przez Wnioskodawcę czy też Drugiego Udziałowca, oraz od kolejności wniesienia tych wkładów.

W schemacie A wniesienie przez Wnioskodawcę wkładu do Spółki Nabywającej będzie powodować, że w terminie 6 miesięcy licząc od początku miesiąca, w którym wkład wniósł Drugi Udziałowiec, Spółka Nabywająca, uzyska pełnię praw głosu w Spółce Inwestycyjnej.

W schemacie B z kolei, niezależnie od tego, czy Wnioskodawca będzie wnosił wkład jako pierwszy czy drugi w kolejności, z wniesieniem wkładu przez Wnioskodawcę będzie wiązać się uzyskanie przez Spółkę Nabywającą:

a.

bezwzględnej większości praw głosu w Spółce Inwestycyjnej - w przypadku, gdy Wnioskodawca wniesie swój wkład przed Drugim Udziałowcem; lub

b.

pełni praw głosu w Spółce Inwestycyjnej - w przypadku, gdy Wnioskodawca wniesie swój wkład po Drugim Udziałowcy;

3. Wnioskodawca, Spółka Nabywająca oraz Spółka Inwestycyjna podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów w Polsce, bez względu na miejsce ich osiągania, a Spółka Nabywająca i Spółka Inwestycyjna są wymienione w załączniku nr 3 do ustawy CIT. Również Drugi Udziałowiec podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów w kraju swojej siedziby, bez względu na miejsce ich osiągania (tekst jedn.: nie podlega zwolnieniu podmiotowemu z podatku dochodowego);

4. Wnioskodawca i Drugi Udziałowiec nie są spółkami osobowymi (są podatnikami podatku dochodowego);

5. wkłady do Spółki Nabywającej nie będą wkładami pieniężnymi i zostaną przeznaczone na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Nabywającej.

W rezultacie, zdaniem Wnioskodawcy, wartość nominalna udziałów w Spółce Nabywającej otrzymanych przez niego w zamian za aport udziałów w Spółce Inwestycyjnej w ramach opisanych transakcji wymiany udziałów nie będzie stanowić dla Wnioskodawcy przychodu do opodatkowania na gruncie przepisów CIT.

Prawidłowość stanowiska prezentowanego przez Wnioskodawcę znajduje również oparcie w licznych interpretacjach wydawanych przez Ministra Finansów, np.:

* w interpretacji z 21 kwietnia 2015 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach nr IBPBI/2/4510-60/15/SD;

* w interpretacji z 13 listopada 2014 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi nr IPTPB3/423-314/14-2/PM.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, w tym zakresie odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl