IPPB3/4510-398/16-4/DP - CIT w zakresie konsekwencji podatkowych rozwiązania spółki jawnej powstałej z przekształcenia spółki spółki komandytowo-akcyjnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 czerwca 2016 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/4510-398/16-4/DP CIT w zakresie konsekwencji podatkowych rozwiązania spółki jawnej powstałej z przekształcenia spółki spółki komandytowo-akcyjnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 8 kwietnia 2016 r. (data wpływu 8 kwietnia 2016 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych rozwiązania spółki jawnej powstałej z przekształcenia spółki spółki komandytowo-akcyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 kwietnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych rozwiązania spółki jawnej powstałej z przekształcenia spółki spółki komandytowo-akcyjnej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą prawną, polskim rezydentem podatkowym (dalej: "Wnioskodawca"). Wnioskodawca jest obecnie wspólnikiem w spółce jawnej z siedzibą na terytorium Polski (dalej: "Spółka"). Spółka jawna powstała w wyniku przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej w 2013 r. (dalej: "SKA"). Przedmiotem działalności Spółki było między innymi inwestowanie (kupno/sprzedaż) w nieruchomości a także ich wynajem. Przedmiot działalności SKA był analogiczny.

Spółka w toku swojej działalności nabyła także obligacje wyemitowane przez spółkę kapitałową w siedzibą w Polsce (dalej: "Obligacje"). Spółka posiada także wierzytelności pożyczkowe z tytułu pożyczek udzielonych innym podmiotom ("Pożyczki"). Spółka posiada także udziały/akcje w spółkach prawa handlowego, jest także wspólnikiem spółek osobowych posiadającym ogół praw i obowiązków w tych spółkach (dalej łącznie "Udziały"). Posiada także wierzytelności handlowe względem kontrahentów ("Wierzytelności"). Spółka posiada także środki pieniężne.

Wspólnicy Spółki jawnej, zgodnie z ogólnymi zasadami, na bieżąco obliczają swoje zobowiązania podatkowe. Wspólnicy Spółki podjęli decyzję o zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej w Spółce. W związku z tym podjęta zostanie decyzja o rozwiązaniu Spółki jawnej bez przeprowadzenia formalnej likwidacji na podstawie art. 67 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037, z późn. zm.; dalej jako: "Likwidacja").

W ramach Likwidacji Wnioskodawca otrzyma Obligacje oraz pozostałe składniki majątku będące własnością Spółki (Pożyczki, Udziały, Wierzytelności, środki pieniężne). Otrzymanie Obligacji oraz pozostałych składników majątkowych przez Wnioskodawcę w ramach Likwidacji będzie jednak możliwe jeżeli Spółka nie podejmie przed Likwidacją decyzji o zbyciu albo umorzeniu Obligacji lub też o zbyciu pozostałych składników majątkowych (Pożyczki, Udziały, Wierzytelności). W związku z powyższym, Wnioskodawca powziął wątpliwość odnośnie możliwości powstania przychodu w związku z Likwidacją Spółki.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w razie likwidacji Spółki w sposób opisany powyżej po stronie Wnioskodawcy powstanie na moment likwidacji przychód i w związku z nim obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych, jeżeli w ramach likwidacji Spółki Wnioskodawca otrzyma składniki majątku Spółki w postaci Obligacji, Pożyczek, Udziałów, Wierzytelności, środków pieniężnych?

Zdaniem Wnioskodawcy, w razie Likwidacji Spółki po stronie Wnioskodawcy (na moment Likwidacji) nie powstanie przychód i w związku z nim obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych, jeżeli w ramach Likwidacji Spółki Wnioskodawca otrzyma składniki majątku Spółki w postaci Obligacji, Pożyczek, Udziałów, Wierzytelności, środków pieniężnych.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 Ustawy CIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Jednocześnie, jak stanowi art. 4a pkt 14 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego. Stosownie do zasady wyrażonej w art. 5 ust. 1 Ustawy CIT, dochody z udziału w spółce osobowej opodatkowuje się osobno u każdego wspólnika w stosunku do jego udziału w zysku.

Udział wspólnika - występującego ze spółki - w zysku odpowiada wartości majątku wspólnego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, przy uwzględnieniu proporcji, w jakiej wspólnik występujący ze spółki uczestniczył w zyskach spółki. Ustawa CIT przewiduje neutralność podatkową likwidacji spółki osobowej. Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3a lit. a Ustawy CIT do przychodów nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu: likwidacji takiej spółki. Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3b Ustawy CIT do przychodów nie zalicza się wartości innych niż wymienione w pkt 3a składników majątku, w tym wierzytelności, otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki lub z tytułu jej likwidacji; przychodem jest jednak w przypadku: (a) odpłatnego zbycia tych składników majątku - ich wartość wyrażona w cenie, za którą wspólnik je zbywa; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio. Zatem zasadą w Ustawie CIT (oraz w Ustawie PIT) jest iż likwidacja spółki niebędącej osobą prawną jest dla jej wspólników neutralna podatkowo. Na moment samej likwidacji spółki osobowej wspólnicy z mocy ustawy nie podlegają opodatkowaniu w związku z otrzymaniem poszczególnych składników należących do likwidowanej spółki. Dopiero ewentualne zbycie składników majątku otrzymanych w wyniku likwidacji spółki niebędącej osobą prawną może powodować powstanie przychodu do opodatkowania zgodnie z 12 ust. 4 pkt 3b Ustawy CIT.

W świetle 12 ust. 4 pkt 3b Ustawy CIT, w chwili otrzymywania przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu jej likwidacji majątku w postaci niepieniężnej przychód podatkowy nie wystąpi bez względu na wartość tego majątku. Przychód pojawi się jednak w przypadku zbycia takiego składnika majątku otrzymanego w wyniku likwidacji spółki lub jego wystąpienia z takiej spółki. W konsekwencji dochodzi do odłożenia w czasie opodatkowania do momentu zbycia takiego składnika majątku (realizacji faktycznego przychodu np. w wyniku sprzedaży danego składnika majątku). Zgodnie zatem z art. 12 ust. 4 pkt 3b Ustawy CIT, przychód tytułu otrzymania przez Wnioskodawcę składników majątku w wyniku likwidacji Spółki komandytowej (w tym w szczególności Obligacji, Pożyczek, Udziałów, Wierzytelności, środków pieniężnych) powstałby dla Wnioskodawcy dopiero w momencie ewentualnego odpłatnego zbycia tych składników majątku. Jeżeli natomiast Wnioskodawca nie dokona odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w wyniku likwidacji spółki niebędącej osobą prawną nie powstanie po jego stronie obowiązek podatkowy ani na moment otrzymania składników majątku ani w terminie późniejszym.

Mając na uwadze powyższe należy uznać, iż na moment przeprowadzenia Likwidacji Spółki komandytowej u Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu. Innymi słowy, likwidacja będzie neutralna dla Wnioskodawcy jako wspólnika Spółki komandytowej na moment jej przeprowadzenia. Oznacza to, że gdy w wyniku Likwidacji Spółki komandytowej dojdzie do przekazania Wnioskodawcy majątku likwidowanej Spółki w postaci Obligacji, Pożyczek, Udziałów, Wierzytelności, środków pieniężnych to nie wpłynie to na przychody Wnioskodawcy. Ewentualny przychód powstanie dla Wnioskodawcy dopiero w chwili odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną.

Analogiczny ze stanowiskiem Wnioskodawcy pogląd został wyrażony m.in. w następujących orzeczeniach: 1. I SA/Łd 952/13 - Wyrok WSA w Łodzi z dnia 5 listopada 2013 r., 2. I SA/Łd 951/13 - Wyrok WSA w Łodzi z dnia 5 listopada 2013 r., 3. I SA/Łd 957/13 - Wyrok WSA w Łodzi z dnia 5 listopada 2013 r., 4. III SA/Wa 1833/13 - Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 listopada 2013 r., 5. III SA/Wa 1832/13 - Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 listopada 2013 r., 6. I SA/Rz 1032/13 - Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 17 grudnia 2013 r., 7. I SA/Łd 1473/13 - Wyrok WSA w Łodzi z dnia 12 lutego 2014 r., 8. I SA/Gd 12/14 - Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 3 marca 2014 r., Również organy podatkowe uznają, że otrzymanie przez wspólnika składników majątkowych spółki osobowej jest neutralne podatkowo na dzień jej likwidacji. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 16 kwietnia 2015 r. sygn. IBPBI/1/4510-13/15/AB przyznał rację stanowisku podatnika, że "Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że (co do zasady) w przedstawionym zdarzeniu przyszłym otrzymanie przez Wnioskodawcę z tytułu rozwiązania spółki komandytowej, środków pieniężnych oraz udziałów w spółce z o.o. nie będzie skutkować dla niego na moment likwidacji spółki komandytowej powstaniem przychodu, stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 3a lit. a) i 3b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (...). Przychód podatkowy powstanie jednakże w momencie ewentualnego odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę udziałów w spółce z o.o., otrzymanych w wyniku rozwiązania spółki komandytowej.". Stanowisko zgodne ze stanowiskiem Wnioskodawcy zajął również Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 2 października 2014 r., sygn. ILPB4/423-333/14-2/ŁM. Podobnie Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 16 grudnia 2015 r., sygn. IBPB-1-2/4510-646/15/MS.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl