IPPB3/4510-186/16-2/AG - Określenie skutków podatkowych umownego potrącenia wzajemnych zobowiązań.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 marca 2016 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/4510-186/16-2/AG Określenie skutków podatkowych umownego potrącenia wzajemnych zobowiązań.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 22 lutego 2016 r. (data wpływu 26 lutego 2016 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych umownego potrącenia wzajemnych zobowiązań - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych umownego potrącenia wzajemnych zobowiązań.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej - Wnioskodawca) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej - CIT) od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym). Spółka posiada dług w stosunku do jednego ze wspólników z tytułu udzielonych pożyczek w łącznej wysokości 10.000.000 zł. Wspólnik będący wierzycielem posiada udziały w przedmiotowej spółce (Wnioskodawcy) na zasadzie własności.

Wspólnicy rozważają podjęcie uchwały o ustanowieniu dopłat zgodnie z przepisami art. 177 § 1 i 2 oraz 178 § 1 Kodeksu spółek handlowych (dalej - k.s.h.). Umowa spółki Wnioskodawcy zostanie zmieniona w ten sposób, że przewidywać będzie możliwość wnoszenia dopłat do kapitału Wnioskodawcy do określonego limitu wyrażonego w liczbowo określonej wysokości w stosunku do udziałów wspólników. Rozważane dopłaty nie przekroczyłyby limitu przewidzianego umową spółki.

W przypadku realizacji przedmiotach zamierzeń, dopłaty wniesione do kapitału Wnioskodawcy zostałyby zaksięgowane na kapitale rezerwowym Wnioskodawcy. Jednocześnie Wnioskodawca oraz wspólnik posiadający wierzytelność z tytułu pożyczki rozważają zawarcie w dalszej kolejności umowy, na mocy której dokonają potrącenia wzajemnych zobowiązań (zobowiązania głównego).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy podjęcie uchwały o wniesieniu dopłat do spółki (Wnioskodawcy) przez wspólników, a następnie dokonanie umownego potrącenia pomiędzy długiem spółki (Wnioskodawcy) z tytułu umowy pożyczki a zobowiązaniem wspólnika będącego dłużnikiem spółki (Wnioskodawcy) z tytułu dopłat do kapitału zakładowego będzie skutkować rozpoznaniem przychodu po stronie Wnioskodawcy.

Zdaniem Wnioskodawcy.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż podjęcie uchwały w przedmiocie dokonania dopłat zgodnie z przepisami k.s.h., a następnie dokonanie umownego potrącenia pomiędzy długiem z tytułu umowy pożyczki, tj. zobowiązania Wnioskodawcy oraz zobowiązania wspólnika będącego wierzycielem z tytułu dopłat do kapitału zakładowego nie będzie skutkować rozpoznaniem przychodu po stronie Wnioskodawcy.

Na zasadzie art. 7 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851, z późn. zm., dalej: "ustawa o CIT") - przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Zgodnie z brzmieniem ust. 2 powyższego przepisu - dochodem, z zastrzeżeniem art. 10, art. 11 i art. 24a, jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Brak jest definicji przychodów na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ustawa o CIT ogranicza się wyłącznie do wskazania przychodów w katalogu o charakterze otwartym.

W art. 12 ust. 4 ustawy o CIT ustawodawca wskazał kategorię przysporzeń, które nie są uznawane za przychody w rozumieniu przedmiotowej ustawy.

W pkt 11 wyżej wskazanego powyżej przepisu ustawodawca wskazał, iż nie stanowią przychodu dopłaty wnoszone do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwoty i wartości stanowiące nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymane przy ich wydaniu i przekazane na kapitał zapasowy, oraz w spółdzielniach i ich związkach - wartości wpisowych, przeznaczonych na fundusz zasobowy.

Co do dopuszczalności dokonania umownego potrącenia, Wnioskodawca wskazuje uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 12 stycznia 2010 r., sygn. akt III CZP 117/09, w której wskazane zostało, iż wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może potrącić swoją wierzytelność wobec spółki z wierzytelności spółki względem wspólnika z tytułu dopłat.

Stanowisko Wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie zostało potwierdzone w wielu interpretacjach indywidualnych wydanych na kanwie analogicznych stanów faktycznych.

Zgodnie z uzasadnieniem indywidualnej interpretacji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 25 czerwca 2013 r., znak: ILPB3/423-173/13-6/EK - wskazać należy, iż dopłaty wnoszone do spółki nie stanowią jej przychodu podatkowego wyłącznie wówczas, gdy są wniesione w trybie i na zasadach określonych w ustawie - Kodeks spółek handlowych. Odnosząc powyższe do przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dopłaty wniesione do Spółki nie będą stanowiły jej przychodu podatkowego i jako takie nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Brak przychodu po stronie spółki z o.o. w przypadku wniesienia dopłat znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 1 lutego 2013 r., znak: IBPBI/2/423-1404/12/MS, w której wskazano, iż należy stwierdzić, iż dopłaty wnoszone do spółki nie stanowią jej przychodu podatkowego wyłącznie wówczas, gdy wniesione są w trybie i na zasadach określonych w Kodeksie spółek handlowych. Dopłaty te nie stanowią przy tym przychodu niezależnie od okoliczności, czy w umowie spółki określono je jako dopłaty zwrotne, czy bezzwrotne, oprocentowane lub nieoprocentowane, bowiem ustawodawca nie przewiduje w u.p.d.o.p. ograniczeń w tym zakresie.

Powyższe znajduje także odzwierciedlenie w zaakceptowanym przez organ interpretacyjny stanowisku Wnioskodawcy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 4 listopada 2013 r., znak IBPBI/2/423-1015/13/PC, w którym Wnioskodawca wskazywał, iż w świetle art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o CIT, wniesienie przez wspólnika dopłaty w ten sposób, że w umowie wspólnik i Spółka dokonają potrącenia wierzytelności pożyczkowych i odsetek z wierzytelnościami z tytułu dopłat nie będzie przychodem w rozumieniu ustawy o CIT, jeżeli spełnione zostaną warunku wypełnione w k.s.h., niezależnie od tego jaki charakter będzie miała dopłata. Bez znaczenia będzie fakt, czy dopłata będzie zwrotna/bezzwrotna oraz oprocentowana/ nieoprocentowana. W rezultacie wniesienie na rzecz Spółki dopłat zawsze będzie neutralne podatkowo w podatku CIT dla Spółki, o ile dopłata będzie wniesiona zgodnie z wymogami k.s.h.

Także Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wskazuje na brak powstania przychodu po stronie spółki z o.o., do której wnoszone są dopłaty, czemu dał wyraz m.in. w interpretacji indywidualnej z dnia 13 sierpnia 2015 r., znak 1PPB4/4511 -813/15-2/AK, w której wskazał, iż zarówno wniesienie jak i zwrot dopłat pozostaje neutralne zarówno dla spółki, do której dopłaty są wnoszone, jak i dla wspólnika, który takiej dopłaty dokonał oraz dla wspólnika, który zwrot dopłaty otrzyma.

Zważywszy, iż dopłaty do kapitału zakładowego Wnioskodawcy zostaną wniesione na zasadach przewidzianych w k.s.h., w ocenie Wnioskodawcy zasadnym jest stwierdzenie, iż otrzymanie dopłat do kapitału zakładowego Wnioskodawcy nie będzie skutkowało w konieczności rozpoznania przychodu przez Wnioskodawcę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl