IPPB3/4510-1121/15-3/KK - Ustalenie kosztów uzyskania przychodów w związku z odpłatnym zbyciem części lub wszystkich udziałów posiadanych w spółce zbywanej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 lutego 2016 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/4510-1121/15-3/KK Ustalenie kosztów uzyskania przychodów w związku z odpłatnym zbyciem części lub wszystkich udziałów posiadanych w spółce zbywanej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 31 grudnia 2015 r. (data wpływu 31 grudnia 2015 r.) (opatrzonym identyfikatorem EPUAP) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów w związku z odpłatnym zbyciem części lub wszystkich udziałów posiadanych w Spółce Zbywanej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 grudnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów w związku z odpłatnym zbyciem części lub wszystkich udziałów posiadanych w Spółce Zbywanej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka (dalej "Wnioskodawca", "Spółka Nabywająca") jest polskim rezydentem podatkowym, spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski. W 2013 r. jeden z udziałowców Spółki będący polskim rezydentem podatkowym dokonał podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy, na poczet którego zostały wniesione udziały spółki kapitałowej z siedzibą na terenie Republiki Cypru (dalej "Spółka Zbywana"). Spółka Zbywana jest rezydentem podatkowym Republiki Cypru i podlega opodatkowaniu w państwie swojej siedziby podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Wspólnikiem wnoszącym aportem udziały była osoba fizyczna (dalej "Inwestor"). Przy wnoszeniu przez Inwestora udziałów w Spółce Zbywanej, Spółka Nabywająca podwyższyła kapitał zakładowy i wydała Inwestorowi udziały własne ("Udziały Własne") o określonej wartości nominalnej. Transakcja wniesienia udziałów w Spółce Zbywanej przez Inwestora do Wnioskodawcy stanowiła zdarzenie, które spełniało warunki określone w art. 12 ust. 4d pkt 1 Ustawy o CIT (wymiana udziałów) w związku z faktem, iż Inwestor przeniósł na Wnioskodawcę bezwzględną większość praw głosów w Spółce Zbywanej.

Dopłaty dla Inwestora w gotówce przy obejmowaniu przez niego Udziałów Własnych Wnioskodawcy nie były przewidziane. Obecnie Wnioskodawca planuje dokonać odpłatnego zbycia części lub wszystkich posiadanych przez siebie udziałów w Spółce Zbywanej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Jakie koszty uzyskania przychodów powinien przyjąć Wnioskodawca w związku z odpłatnym zbyciem części lub wszystkich udziałów posiadanych przez siebie w Spółce Zbywanej.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z odpłatnym zbyciem udziałów w Spółce Zbywanej powinien przyjąć koszty uzyskania przychodów w wysokości wartości nominalnej Udziałów Własnych wydanych Inwestorowi.

Wartość nominalna Udziałów Własnych jest zatem ustawowo określonym wydatkiem na nabycie udziałów Spółki Zbywanej.

W 2013 r. doszło do transakcji nabycia przez Wnioskodawcę od Inwestora udziałów w Spółce Zbywanej. Nabycie nastąpiło w drodze wniesienia w ramach aportu przez Inwestora należących do niego udziałów w Spółce Zbywanej do Wnioskodawcy. W zamian za wniesiony wkład niepieniężny Inwestor otrzymał Udziały Własne od Wnioskodawcy. W takiej sytuacji Ustawa CIT określa wartość podatkową udziałów nabywanych w Spółce Zbywanej przez Wnioskodawcę, tj. wartość którą spółka nabywająca powinna przyjąć jako koszt (wydatek) uzyskania przychodów, w razie odpłatnego zbycia tych udziałów.

Zgodnie bowiem z art. 16 ust. 1 pkt 8e Ustawy CIT: "Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych wspólnikom spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d - są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji)."

Zatem, skoro Wnioskodawca nabył udziały Spółki Zbywanej w ramach tzw. "wymiany udziałów", to w razie przyszłego odpłatnego zbycia udziałów w Spółce Zbywanej, Wnioskodawca powinien przyjąć koszty uzyskania przychodów w wysokości wartości nominalnej Udziałów Własnych. Wartość nominalna Udziałów Własnych jest bowiem z mocy art. 16 ust. 1 pkt 8e Ustawy CIT ustawowo określonym kosztem uzyskania przychodów, wydatkiem na nabycie nabywanych udziałów. Przepis art. 16 ust. 1 pkt 8e Ustawy CIT, sztywno określa że wydatkiem na nabycie udziałów spółki nabywanej w ramach tzw. wymiany udziałów jest wartość nominalna udziałów wydanych wspólnikom spółki nabywanej, tj. w tym przypadku wartość nominalna Udziałów Własnych objętych przez Inwestora (wspólnika Wnioskodawcy). Zaprezentowane stanowisko Wnioskodawcy, znajduje także potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Ministra Finansów.

Przykładowo można wskazać następujące interpretacje:

1.

interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 8 marca 2013 r. (sygn: IPTPB3/423-452/12-2/IR), w której organ podatkowy stwierdził, iż: "Z powyższego przepisu wynika, że jeżeli spółka nabywająca w następstwie wymiany udziałów udziały (akcje) drugiej spółki, będzie zbywać nabyte w ten sposób udziały (akcje), to do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia zaliczyć będzie mogła równowartość nominalnej wartości wydanych w ramach wymiany własnych udziałów, powiększoną o ewentualną dodatkową zapłatę w gotówce za wymienione udziały.";

2.

interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 25 lipca 2013 r. (sygn. ILPB3/423-209/13-2/KS), w której organ podatkowy stwierdził: "Skoro w ramach opisanej transakcji wymiany udziałów spółką nabywającą będzie Spółka, to w przypadku odpłatnego zbycia przez Nią udziałów nabytych w drodze wymiany udziałów, powinna Ona ustalić koszt uzyskania przychodu na poziomie wartości nominalnej udziałów Spółki wydanych udziałowcowi spółki z o.o. w zamian za otrzymany wkład niepieniężny w postaci udziałów sp. z o.o. (...) Reasumując, w świetle powyższych przepisów, uznać należy, że w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w sp. z o.o. Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów Wnioskodawcy wydanych udziałowcowi (osobie fizycznej), w zamian za aport udziałów sp. z o.o. (powiększoną o ewentualną dodatkową zapłatę w gotówce).";

3.

interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 22 sierpnia 2014 r. (sygn. ITPB4/423-63/14/PST): "W rezultacie, jeżeli w przyszłości dojdzie do sprzedaży udziałów w Spółce Zbywanej przez Wnioskodawcę na rzecz potencjalnego nabywcy, to Wnioskodawca będzie mógł - na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o CIT - rozpoznać koszt uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w Spółce Zbywanej w kwocie równej wartości nominalnej udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy wydanych Inwestorowi w zamian za otrzymany wkład niepieniężny w postaci udziałów w Spółce Zbywanej." W konsekwencji, w odniesieniu do opisanego zdarzenia przyszłego, wydatki na nabycie udziałów Spółki Zbywanej, tj. wydatki w wysokości równej nominalnej wartości Udziałów Własnych Wnioskodawcy wydanych Inwestorowi (wspólnikowi Wnioskodawcy), w zamian za udziały Spółki Zbywanej będą pomniejszały przychód podatkowy wykazywany w przypadku późniejszego odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę udziałów Spółki Zbywanej. Tak zdefiniowane ustawowo wydatki będą kosztem uzyskania przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl