IPPB3/423-999/08/-4/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-999/08/-4/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 1 sierpnia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 4 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania nabycia przez Spółkę udziałów własnych w celu ich umorzenia w odniesieniu do udziałowca pozostającego w tej Spółce - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 sierpnia 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania nabycia przez Spółkę udziałów własnych w celu ich umorzenia w odniesieniu do udziałowca pozostającego w tej Spółce.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

"B." G (Wnioskodawca) jest osobą prawną będącą niemieckim rezydentem podatkowym. Spółka jest akcjonariuszem posiadającym 72,15% akcji Spółki "I".

Struktura akcjonariuszy Spółki "I" przedstawia się następująco:

* "B." G posiada 72,15% akcji Spółki

* "R." Sp. z o.o. posiada 27,84% akcji Spółki

* "B." S.A. (spółka zależna od "B." G) posiada 0,01% akcji Spółki Założycielami Spółki "I" były "C." S.A., "B." S.A. oraz "R." Sp. z o.o., które objęły akcje Spółki "I" w 1999 r. za wkład pieniężny.

W grudniu 2000 r. akcje Spółki "I" zostały dopuszczone do publicznego obrotu, a od stycznia 2001 r. są notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W dniu 3 grudnia 2007 r. Wnioskodawca ogłosił wezwanie na zakup akcji Spółki "I" po... złotych za akcję. W wyniku wezwania "B." G nabyła wszystkie akcje posiadane przez "C." S.A. oraz część akcji notowanych na giełdzie, osiągając 72,15% akcji Spółki.

Zarówno "B." S.A., jak i "R." Sp. z o.o. są spółkami zależnymi od "B." G, która jest właścicielem 100% akcji "B." S.A., która to z kolei jest właścicielem 99,9% akcji "R." Sp. z o.o. (pozostałe 0,1% udziałów R posiada bezpośrednio "B." G).

Wraz z podmiotami zależnymi "B." G posiada 100% akcji Spółki "I".

Spółka "I" zamierza przeprowadzić transakcję polegającą na umorzeniu akcji należących do jednego z akcjonariuszy spółki - "R." Sp. z o.o.

Planowane umorzenie zostanie przeprowadzone dobrowolnie zgodnie z art. 359 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych. W związku z planowaną transakcją Spółka "I" nabędzie od "R." Sp. z o.o. pakiet posiadanych przez tego akcjonariusza akcji Spółki "I" w celu ich umorzenia. Planowane umorzenie nastąpi za wynagrodzeniem. Spółka "I" nie zamierza jednaki występować o niezależną wycenę wartości swoich akcji i możliwe jest, iż cena nabycia jej akcji od "R." Sp. z o.o. będzie niższa od ich wartości rynkowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dobrowolne umorzenie akcji posiadanych przez "R." Sp. z o.o. w Spółce "I" za wynagrodzeniem niższym niż wartość rynkowa umarzanych akcji spowoduje powstanie dla Wnioskodawcy dochodu podlegającego opodatkowaniu.

Zdaniem Wnioskodawcy tryb i zasady dotyczące umorzenia akcji w spółce akcyjnej reguluje art. 359 Kodeksu spółek handlowych (dalej: "k.s.h.").

Stanowi on, że umorzenie to może być dokonane albo za zgodą akcjonariusza w drodze nabycia akcji przez spółkę (umorzenie dobrowolne), albo bez takiej zgody akcjonariusza (umorzenie przymusowe). Zgodnie z § 2 tego artykułu umorzenie akcji wymaga uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy takiej spółki. k.s.h. dopuszcza możliwość umorzenia akcji bez wynagrodzenia.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż dobrowolne umorzenie akcji posiadanych przez "R." Sp. z o.o. w Spółce "I" za wynagrodzeniem nie spowoduje powstania dochodu do opodatkowania po stronie Wnioskodawcy oraz pozostanie dla Wnioskodawcy neutralne podatkowo, nawet jeżeli wynagrodzenie za umarzane akcje byłoby niższe od ich wartości rynkowej.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. oznaczonej w dalszej części skrótem "ustawa o p.d.o.p."), dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany, w tym także dochód z odpłatnego zbycia akcji na rzecz spółki w celu umorzenia tych akcji (z wyjątkiem umorzenia akcji objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części). Dochód ten objęty jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Niemniej jednak w sytuacji umorzenia akcji nie powstaje faktyczny dochód po stronie akcjonariusza, którego akcje nie są umarzane.

Tak więc, przytoczone przepisy o podatku dochodowym w tym wypadku nie znajdą zastosowania do Wnioskodawcy.

Zdaniem Wnioskodawcy również art. 12 ustawy o p.d.o.p. nie może mieć zastosowania, gdyż w wyniku umorzenia akcji za wynagrodzeniem, nawet niższym od poziomu rynkowego, Wnioskodawca nie uzyska żadnego przysporzenia, które podlegałoby opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W szczególności, nie otrzymuje on żadnych świadczeń, które mogłyby podlegać opodatkowaniu oraz nie są umarzane jego zobowiązania.

Wnioskodawca uważa, że ewentualny dochód wystąpi dopiero w przypadku umorzenia posiadanych przez nią akcji, zbycia tych akcji na rzecz osób trzecich lub likwidacji Spółce "I", jeżeli w następstwie tych zdarzeń Wnioskodawca uzyska przychód przewyższający poniesione koszty nabycia akcji w Spółce "I".

Wnioskodawca pragnie wskazać, że stanowisko jego jest powszechnie akceptowane przez organy podatkowe w przypadku umorzenia akcji bez wynagrodzenia. Zostało ono potwierdzone m.in. przez następujące pisma:

* pismo Ministerstwa Finansów z dnia 7 marca 2002 r. (PB4/BA-8214-34-15/02) wydane na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, opublikowane w Biuletynie Skarbowym 2002/2, str. 15,

* odpowiedz Ministerstwa Finansów na interpelację poselską nr 2206, wydana w dniu 23 lutego 2004 r.,

* interpretacja prawa podatkowego wydana przez Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w postanowieniu z 25 maja 2007 r. (1472/DPC/423¬-12/07/PK),

* interpretacja prawa podatkowego wydana przez Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w postanowieniu z 24 kwietnia 2007 r. (1472/DPC/423-¬9/07/PK),

* interpretacja prawa podatkowego wydana przez Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w postanowieniu z 8 lipca 2004 r. (PUS.I/423/65/2004).

Pomimo faktu, iż niektóre z przywołanych interpretacji odnoszą się do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, to należy stwierdzić, że w przypadku umorzenia akcji spółki akcyjnej, skutki podatkowe są analogiczne jak w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Dodatkowo powyższe stanowisko zostało potwierdzone w interpretacji wydanej dla Wnioskodawcy przez Ministra Finansów w dniu 16 czerwca 2008 r. (IB-PB3-423-392/08-4/JM). Zdaniem Wnioskodawcy takie stanowisko jest również prawidłowe jeżeli zapadnie decyzja o umorzeniu akcji Spółki "I" posiadanych przez "R." Sp. z o.o. za wynagrodzeniem, nawet jeżeli wynagrodzenie to będzie niższe od poziomu rynkowego.

Biorąc powyższe pod uwagę Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w świetle obowiązujących przepisów podatkowych w opisanym stanie faktycznym, umorzenie akcji posiadanych przez "R." Sp. z o.o. w Spółce "I" nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstania dochodu podlegającego opodatkowaniu i będzie neutralne podatkowo.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu a piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl