IPPB3/423-982/09-2/JG - Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki zaciągniętej na zakup udziałów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-982/09-2/JG Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki zaciągniętej na zakup udziałów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2009 r. (data wpływu 10 grudnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów dotyczących odsetek od pożyczki zaciągniętej na zakup udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów dotyczących odsetek od pożyczki zaciągniętej na zakup udziałów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka będąca polskim rezydentem podatkowym, zamierza nabyć 100 % udziałów innej polskiej lub zagranicznej spółki (Spółka zależna). Spółka zamierza sfinansować zakup udziałów pożyczką zaciągniętą od podmiotu holenderskiego należącego do tej samej grupy kapitałowej. Pożyczkodawca może mieć formę prawną spółki kapitałowej lub transparentnej podatkowo spółki osobowej (ang. partnership).

Pożyczka może zostać udzielona jako forma finansowania długoterminowego. Spłata pożyczki może być podporządkowana, tzn. może być ustalone, iż pożyczka będzie spłacana po zaspokojeniu bieżących długów spółki (tj. wynikających z prowadzonej działalności gospodarczej). Przekazanie środków będących przedmiotem pożyczki nastąpi albo poprzez faktyczny przepływ środków z rachunku pożyczkodawcy na rzecz Spółki (w tym przypadku Spółka następnie zapłaci tymi środkami za nabywane udziały) lub Spółka będzie mogła zażądać, żeby środki zostały przelane bezpośrednio na konto zbywcy udziałów, jako płatność ceny za nabyte udziały.

Wynagrodzenie z tytułu pożyczki będzie wypłacane w postaci odsetek. Istnieje możliwość, że odsetki będą kapitalizowane. Wysokość odsetek będzie ustalona na poziomie rynkowym, w oparciu o analizę przeprowadzoną przez niezależnego doradcę.

Pożyczka nie zostanie udzielona ani przez bezpośredniego udziałowca posiadającego co najmniej 25 % udziałów w Spółce, ani przez inną spółkę, w której udziałowiec Spółki posiadający co najmniej 25 % udziałów posiadałby nie mniej niż 25 % udziałów/akcji.

Następnie rozważana jest likwidacja nabytej Spółki zależnej. W rezultacie, Spółka jako jedyny udziałowiec, przejęłaby majątek Spółki zależnej, włączając w to jej udziały w innych polskich spółkach zależnych Spółki zależnej (Dalsze spółki zależne).

W dalszej kolejności, możliwe jest przejęcie przez Spółkę, nabytych w drodze likwidacji, Dalszych spółek zależnych, w drodze uproszczonego połączenia spółek w trybie art. 515 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037), tj. bez podwyższania kapitału zakładowego Spółki z uwagi na fakt posiadania już 100 % udziałów/akcji Dalszych spółek zależnych (Spółka nie emitowałaby zatem kapitału "sama dla siebie"). W rezultacie połączenia Spółka przejęłaby wszystkie składniki majątku Dalszych Spółek zależnych, a udziały i akcje Dalszych spółek zależnych posiadane przez Spółkę zostałyby unicestwione.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

1.

Czy odsetki od pożyczki zaciągniętej na zakup udziałów będą stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki w momencie ich zapłaty (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p.), do czasu całkowitej spłaty pożyczki.

2.

Czy odsetki od pożyczki zaciągniętej na zakup udziałów będą stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki w momencie ich ewentualnej kapitalizacji (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) i art. 16 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p.).

3.

Czy odsetki od pożyczki zaciągniętej na zakup udziałów będą stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki w chwili zapłaty lub kapitalizacji (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p.) również, jeżeli po nabyciu udziałów nastąpi likwidacja Spółki zależnej i/lub nastąpi połączenie Spółki z Dalszymi spółkami zależnymi.

Stanowisko Spółki.

Ad. pytania nr 1)

Spółka stoi na stanowisku, że na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - dalej: u.p.d.o.p., odsetki od pożyczki zaciągniętej za zakup udziałów powinny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie zapłaty odsetek, a nie w dacie zbycia udziałów.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. Oznacza to, że wszelkie koszty zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie mogą być traktowane jako koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że ich poniesienie ma związek z działalnością gospodarczą Spółki i jest ekonomicznie uzasadnione.

W przedmiotowej sprawie, Spółka nabędzie udziały w innej spółce (Spółce zależnej) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Natura działalności prowadzonej przez Spółkę polega na działalności holdingowej składającej się z nabywania i posiadania udziałów innych podmiotów. Dostęp do środków niezbędnych dla sfinansowania zakupu udziałów jest warunkiem prowadzenia przez Spółkę takiej działalności, gdyż bez finansowania nie byłaby w stanie dokonywać nabycia udziałów.

W związku z powyższym, odsetki od pożyczki spełniają przesłanki do uznania ich za koszt uzyskania przychodu.

Przepis art. 16 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p., zawiera regulacje dotyczące momentu uznania odsetek za koszt uzyskania przychodu. Zgodnie z tym przepisem, odsetki od pożyczek (kredytów) mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty. Nie uważa się natomiast za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od potyczek (kredytów).

W konsekwencji, w przedmiotowej sprawie, odsetki od pożyczki powinny być uznane za koszt uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty,

Ponadto, należy podkreślić, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu sfinansowania nabycia udziałów, nie stanowią wydatków na nabycie udziałów określanych w art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p. W myśl tego przepisu, wydatki na objęcie lub nabycie udziałów są kosztem uzyskania przychodu w momencie odpłatnego zbycia tych udziałów.

Zdaniem Spółki, użyte w art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p., wyrażenie "wydatki na nabycie", oznacza koszty będące niezbędnymi elementami transakcji, poniesione w bezpośrednim związku z nabyciem udziałów. W tym kontekście, do typowych kosztów warunkujących nabycie udziałów zalicza się zapłaconą cenę, opłaty notarialne, opłatę skarbową, podatek od czynności cywilnoprawnych jak również prowizje biura maklerskiego. Z drugiej strony, odsetki od pożyczki zaciągniętej na zakup udziałów nie są wydatkiem, który warunkuje nabycie udziałów. Wydatek ten pozostaje wyłącznie w pośrednim związku pomiędzy zapłatą odsetek od pożyczki a nabyciem udziałów.

Ponadto, Spółka uważa, że koszty pożyczki zaciągniętej na zakup (objęcie) udziałów, jak np. odsetki, stanowią w rzeczywistości wynagrodzenie pożyczkodawcy za korzystanie z kapitału. W konsekwencji, odsetki powinny być uznane za koszt związany z finansowaniem, a nie za wydatek na nabycie udziałów.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że odsetki od pożyczki zaciągniętej na zakup udziałów powinny być uznane za koszt uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty.

Spółka wskazuje jednocześnie, że jej stanowisko jest zgodne z wieloma interpretacjami Ministra Finansów, organów podatkowych niższego stopnia jak również wyrokami Naczelnego Sądu Administracyjnego:

-

Minister Finansów, w wydanych przez siebie interpretacjach wyraził pogląd, że:

*

Wyrażenie "wydatki na nabycie" oznacza wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie udziałów, tj. takie, bez których poniesienia skuteczne nabycie udziałów nie byłoby możliwe. "Jeżeli więc na zakup akcji czy udziałów zaciągnięty zostanie przez daną osobę prawną kredyt, odsetki będące zapłatą za kredyt (a nie wydatkami na nabycie akcji czy udziałów) są kosztem w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji" (Pismo Ministerstwa Finansów z dnia 31 października 1996 r., sygn. P04/Ak-722-622/96);

*

Odsetki od takich pożyczek i kredytów (zaciągniętych na nabycie udziałów/akcji) nie stanowią wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji, niewątpliwie jednak pozostają w związku z przychodami podatnika. Dlatego też odsetki od tego rodzaju pożyczek i kredytów zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są kosztem w momencie zapłaty lub kapitalizacji" (Urzędowa interpretacja Ministra Finansów z dnia 7 sierpnia 2002 r., sygn. PB4/AK-8214-6905-192/02).

-

Organy podatkowe stwierdziły, m.in., że:

*

Odsetki od pożyczki zaciągniętej na zakup udziałów stanowić będą koszty uzyskania przychodów w momencie zapłaty lub kapitalizacji odsetek (postanowienie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 6 grudnia 2006 r., sygn. 1471/DPD2/423-131/06/AB; decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 9 października 2007 r., sygn. ITPB1/423-37/07/PS, postanowienie Świętokrzyskiego Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 18 kwietnia 2005 r., sygn. RO/436/21/1/2005);

*

Należy rozdzielić pojęcie wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. Koszty zaciągniętego kredytu tj. naliczone odsetki od kredytu nie są wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów (akcji). Odsetki te, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 cyt. ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji. (postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wola z dnia 24 sierpnia 2006 r., sygn. US40/RDP/421/72/BS/2006);

*

Odsetki od kredytu lub pożyczki zaciągniętych w celu finansowania nabycia udziałów w spółce nie zalicza się do wydatków bezpośrednio warunkujących nabycie tych udziałów. Należy bowiem rozróżnić wydatki na nabycie udziałów od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. (postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 7 listopada 2005 r., sygn. 1472/ROP1/423-307-262/05/AJ, Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 grudnia 2005 r., sygn. 1401/PD-4230Z-104/05/IJ);

*

Użycie przez ustawodawcę określenia "wydatki na nabycie" oznacza, że do kosztów uzyskania przychodów - ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji, zalicza się wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów lub akcji, bez których poniesienia nie byłoby możliwe skuteczne ich nabycie. Do typowych kosztów warunkujących nabycie udziałów lub akcji zaliczyć należy zapłaconą cenę udziałów lub akcji oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem (np. opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego itp.). Natomiast odsetki od pożyczek i kredytów zaciągniętych na zakup udziałów lub akcji związane są ze źródłem finansowania tego rodzaju wydatków. W związku z tym odsetki od tych pożyczek i kredytów nie stanowią wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji). (postanowienie Naczelnika Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego z dnia 30 października 2006 r., sygn. US.PD/423-34/MG/06; decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 3 lipca 2007 r., sygn. 1401/BP-l/005-144/07/lCh, postanowienie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 26 października 2005 r., sygn. 1471/DPD1/423/77/05/MK).

*

"(...) do odsetek od pożyczki (kredytu) na zakup udziałów/akcji nie będzie miał zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub objęcie udziałów/akcji. (...) kosztów zaciągniętej pożyczki (kredytu), w tym odsetek nie traktuje się jako wydatków na nabycie udziałów, lecz jako zapłatę za pożyczkę (kredyt). Konsekwentnie, odsetki od pożyczki (kredytu) na zakup udziałów (akcji) są kosztem uzyskania przychodów w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji" (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 października 2008 r., sygn. ILPB3/423-534/08-2/HS).

*

"odsetki i pobrana prowizja od kredytu w całości zaciągniętego w celu zakupu udziałów związane są ze źródłem finansowania, a zatem nie są wydatkami na nabycie udziałów, ale zapłatą za kredyt (...) odsetki niewątpliwie pozostają w związku z przychodami spółki i stanowią koszt uzyskania przychodów z chwilą ich zapłaty, a nie z chwilą sprzedaży udziałów" (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 6 czerwca 2009 r., sygn. IBPBI/2/423-206/09/PC).

*

"należy uznać, że odsetki od pożyczki mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w dacie faktycznej ich zapłaty bądź kapitalizacji" (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 26 stycznia 2009 r., sygn. IBPBI/2/423-983/08/PC).

*

"Odsetki od kredytu finansującego nabycie udziałów są zatem kosztem podatkowym w dacie zapłaty bądź kapitalizacji" (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 1 lipca 2009 r., sygn. IPPB3/423-218/09-4/ER).

-

Powyższe stanowisko zostało utrwalone przez orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego, który potwierdził, że:

*

W wypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu bądź pożyczki na wydatki związane z objęciem lub nabyciem udziałów, wkładów, akcji i innych papierów wartościowych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki od kredytu bądź pożyczki oraz inne opłaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu powołanego przepisu i stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia (wyrok NSA z dnia 7 kwietnia 2006 r., sygn. II FSK 508/05, wyrok NSA z dnia 30 maja 2001 r., sygn. I SA/Ka 749/00).

*

Przechodząc zatem na grunt przepisów, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jako wydatki należy rozumieć nakłady podatnika bezpośrednio związane z nabyciem akcji, a więc w szczególności ich cenę, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Do wydatków tych nie mogą więc być zaliczone odsetki od kredytu zaciągniętego przez podatnika na nabycie akcji. Nie pozostają one bowiem w bezpośrednim związku z ich nabyciem. (wyrok NSA z dnia 8 listopada 2004 r., sygn. FSK 325/04, wyrok NSA z dnia 7 września 2004 r., sygn. FSK 324/04).

Biorąc powyższe pod uwagę, Spółka stwierdza, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p., odsetki od pożyczki zaciągniętej na zakup akcji będą kosztem uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty.

Ad. pytania nr 2)

Spółka stoi na stanowisku, że na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) i art. 16 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p., odsetki od pożyczki zaciągniętej za zakup udziałów będą stanowić koszt uzyskania przychodu w momencie ich kapitalizacji.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) u.p.d.o.p., wydatki na spłatę pożyczek (kredytów) nie stanowią kosztów uzyskania przychodu, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). W opinii Spółki, powyższy przepis jasno stanowi, że skapitalizowane odsetki powinny być uznane za koszt uzyskania przychodu.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Spółka powołała pisma organów podatkowych, m.in.:

*

"Na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 1 w związku z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wartość udzielonego kredytu jest podatkowo obojętna"; "jeśli odsetki podlegają kapitalizacji to w każdorazowej dacie kapitalizacji odsetek, zgodnie z umową, wartość skapitalizowanych odsetek jest w banku przychodem zaś u klienta kosztem uzyskania przychodów". (Pismo Ministra Finansów z dnia 7 marca 2000 r., sygn. PB3/722-571-94/HS/00);

*

"Odsetki skapitalizowane są kosztem uzyskania przychodu dla pożyczkobiorcy w dacie kapitalizacji. Kapitalizacja odsetek oznacza bowiem spłatę odsetek naliczonych w stosunku do kapitałowej części pożyczki. Takie odsetki, analogicznie jak należność główna stanowią podstawę ustalenia odsetek, gdyż zwiększają kwotę pożyczki. W konsekwencji po operacji kapitalizacji odsetek, kwota kapitałowa jest równa sumie poprzedniej kwoty kapitałowej i skapitalizowanych odsetek" (Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z dnia 17 października 2005 r., sygn. PD-l-42190/11/AB/05).

Stanowisko Spółki znajduje również potwierdzenie w wykładni historycznej art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) u.p.d.o.p., w wersji obowiązującej do dnia 31 grudnia 1993 r.

Do tej daty, art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) stanowił, że wydatki na spłatę pożyczek (kredytów), nie są uważane za koszty uzyskania przychodów, z wyjątkiem skapitalizowanych zapłaconych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Powyżej wspomniana zmiana polegała na wykreśleniu z tego przepisu słowa "zapłaconych".

W opinii Spółki, celem nowelizacji było rozszerzenie zakresu wspomnianego przepisu na odsetki skapitalizowane, lecz niezapłacone. Biorąc powyższe pod uwagę, Spółka stoi na stanowisku, że przedmiotowa zmiana przepisu potwierdza, że kapitalizacja wystarcza do rozpoznania odsetek jako kosztów uzyskania przychodów.

Ponadto, należy wskazać, że stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w treści art. 16 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p., który stwierdza, że odsetki od pożyczki powinny być traktowane jako koszt uzyskania przychodu w chwili ich zapłaty.

Zgodnie z powszechnie przyjętą interpretacją powyższego przepisu, termin "zapłacone odsetki" odnosi się również do odsetek skapitalizowanych, gdyż:

*

Kapitalizacja odsetek odnosi ten sam skutek prawny co zapłata, ponieważ tak jak zapłata powoduje wygaśnięcie zobowiązania do zapłaty odsetek. Dlatego też, w momencie kapitalizacji odsetek powinien zostać rozpoznany przychód u pożyczkodawcy oraz koszt uzyskania przychodu u pożyczkobiorcy.

*

Ponadto, fakt, że kapitalizacja odsetek powinna być traktowana jak zapłata znajduje potwierdzenie w regulacjach u.p.d.o.p. dotyczących zryczałtowanego podatku dochodowego. Mianowicie, art. 26 ust. 7 u.p.d.o.p. stanowi expressis verbis, że kapitalizacja odsetek powinna być traktowana na równi z zapłatą. Zatem, skoro u.p.d.o.p. nakłada obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodu z odsetek w dacie ich kapitalizacji, uzasadnione jest również stanowisko, iż kapitalizacja skutkuje powstaniem kosztu uzyskania przychodu.

Dodatkowo, Spółka podkreśla, że jej stanowisko, zgodnie z którym odsetki od pożyczki zaciągniętej za zakup udziałów powinny stanowić koszt uzyskania przychodu w momencie ich kapitalizacji znajduje potwierdzenie w wielu interpretacjach organów podatkowych m.in. w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 31 października 1996 r., sygn. P04/AK-722-622/96 i interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 3 listopada 2009 r. sygn. IBPBI/2/423-1326/09/AM oraz z 11 maja 2009 r., sygn. IBPB1/2/423-531/09/PP.

Ad. pytania nr 3)

Spółka stoi na stanowisku, że na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p., odsetki od pożyczki zaciągniętej za zakup udziałów powinny stanowić koszt uzyskania przychodów niezależnie od tego czy zostały zapłacone czy skapitalizowane, w chwili zapłaty lub kapitalizacji (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p.) również, jeżeli po nabyciu udziałów nastąpi likwidacja Spółki zależnej i ewentualne połączenie Spółki z Dalszymi spółkami zależnymi.

Jak wykazano w pkt I niniejszego wniosku, w analizowanym przypadku, odsetki od pożyczki spełniają wyrażone w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. przesłanki niezbędne do uznania ich za koszt uzyskania przychodów, ponieważ pożyczka związana jest z działalnością gospodarczą Spółki. Fakt, że nastąpi likwidacja Spółki zależnej i przejęcie przez Spółkę Dalszych spółek zależnych, nie zmienia powyższego stanowiska. W wyniku likwidacji, byt prawny Spółki zależnej, której nabycie było finansowane pożyczką ustanie, a własność majątku Spółki zależnej zostanie przeniesiona na nabywcę, tj. Spółkę.

W wyniku likwidacji nastąpi po prostu zamiana jednego rodzaju aktywów (udziałów) na inne aktywa, a zatem pożyczka stanie się źródłem finansowania nowych aktywów, co nie powinno wpłynąć na podatkowe traktowanie odsetek od pożyczki.

Spółka uważa, że jej stanowisko jest zgodne z interpretacjami organów podatkowych odnoszących się wprost do analogicznego jak w niniejszym wniosku stanu faktycznego, w świetle których odsetki od pożyczki zaciągniętej na zakup udziałów stanowią koszt uzyskania przychodu niezależnie od tego czy będą zapłacone lub skapitalizowane po likwidacji spółki, której udziały zostały nabyte ze środków pochodzących z pożyczki na nabycie udziałów. Przykładowo:

*

"Reasumując, odsetki od pożyczki zaciągniętej na zakup udziałów stanowić będą koszty uzyskania przychodów w momencie zapłaty lub kapitalizacji odsetek zarówno przed jak i po ewentualnej restrukturyzacji mogącej polegać na: dokonaniu likwidacji G. i przejęcie jej majątku w naturze" (Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 13 sierpnia 2008 r., sygn. IP-PB3-423-795/08-2/ER).

*

"(...) po likwidacji K odsetki od pożyczki udzielonej przez A. powinny w dalszym ciągu być rozpoznawane jako koszt uzyskania przychodu w momencie zapłaty (lub kapitalizacji) odsetek zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy" (Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 lutego 2009 r., sygn. IPPB3/423-1672/08-2/AG).

Analogicznie, w przypadku ewentualnego połączenia Spółki z Dalszymi spółkami zależnymi, w wyniku połączenia nastąpi po prostu zamiana jednego rodzaju aktywów (udziałów) na inne aktywa (majątek Dalszych spółek zależnych), a zatem pożyczka stanie się źródłem finansowania nowych aktywów, co nie powinno wpłynąć na podatkowe traktowanie odsetek od pożyczki. Jedynym elementem, który zmieni się po połączeniu będzie charakter działalności Spółki, tj. ze spółki holdingowej, Spółka przekształci się w spółkę operacyjną. Ponadto, z ekonomicznego punktu widzenia, odsetki będą niezbędnym kosztem działalności Spółki, gdyż bez tej pożyczki Spółka nie byłaby w stanie podjąć operacyjnej działalności gospodarczej, która będzie generować dla Spółki przychody do opodatkowania.

W odniesieniu do momentu uznania odsetek od pożyczki za koszt uzyskania przychodu, art. 16 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p. znajduje również zastosowanie. Dlatego też, odsetki od pożyczki powinny być zakwalifikowane jako koszt uzyskania przychodu w momencie zapłaty lub kapitalizacji.

Spółka na potwierdzenie swojego stanowiska powołuje interpretacje organów podatkowych:

*

"Odsetki od pożyczki zaciągniętej na zakup udziałów stanowić będą koszty uzyskania przychodów w momencie zapłaty lub kapitalizacji odsetek. Bez znaczenia jest tu fakt, że spłata zobowiązania z tytułu pożyczki nastąpiła po przejęciu przez Spółkę podmiotów, których udziały zostały nabyte za środki pochodzące z tego zobowiązania". (Postanowienie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 6 grudnia 2006 r., sygn. 1471/DPD2/423-131/06/AB).

*

"Do wydatków tych nie można zaliczyć odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup udziałów, gdyż nie pozostają one w bezpośrednim związku z nabyciem udziałów. Należy rozdzielić pojęcie wydatków na nabycie udziałów od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. Bez znaczenia pozostaje fakt, iż ze stanu faktycznego przedstawionego przez spółkę nie wynika, iż doszło do połączenia czy podziału spółek. W przedmiotowej sprawie nie ma bowiem zastosowania ani art. 16 ust. 1 pkt 8 ani art. 16 ust. 1 pkt 8c ustawy" (Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 grudnia 2005 r., sygn. 1401/PD-4230Z-104/05/lJ).

*

"Bez znaczenia jest tu fakt, że spłata zobowiązania z tytułu pożyczki nastąpi po przejęciu przez Spółkę podmiotu, którego udziały zostały nabyte za środki pochodzące z tego zobowiązania. (...) Reasumując, odsetki od pożyczki zaciągniętej na zakup udziałów stanowić będą koszty uzyskania przychodów w momencie zapłaty lub kapitalizacji odsetek zarówno przed jak i po ewentualnej restrukturyzacji mogącej polegać na: (..) połączeniu z G poprzez przejęcie jej majątku przez Spółkę (...) (Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 13 sierpnia 2008 r., sygn. IP-PB3-423-795/08-2/ER).

W świetle powyższych rozważań Spółka stwierdza, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p., odsetki od pożyczki na zakup udziałów będą traktowane jako koszt uzyskania przychodu niezależnie od tego czy zostały zapłacone czy skapitalizowane, w chwili zapłaty lub kapitalizacji (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p.), również, jeżeli po nabyciu udziałów nastąpi likwidacja Spółki zależnej i ewentualne połączenie Spółki z Dalszymi spółkami zależnymi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl