IPPB3/423-957/12-2/AM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 stycznia 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-957/12-2/AM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2012 r. (data wpływu 23 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów skapitalizowanych odsetek od kredytu w momencie ich kapitalizacji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów skapitalizowanych odsetek od kredytu w momencie ich kapitalizacji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka z o.o. (dalej:"Spółka",) zawarła dnia 1 czerwca 2006 r. umowę o otwarcie linii kredytowej z O. AG ("Umowa kredytu"). Środki pieniężne z linii kredytowej Spółka przeznacza na finansowanie inwestycji (zakup gruntu oraz jego zabudowa) oraz na finansowanie bieżącej działalności Spółki.

Zgodnie z Umową od kwoty zadłużenia Spółki z linii kredytowej naliczane są z dołu kwartalnie odsetki. Odsetki te są w tym samym dniu kapitalizowane i zwiększają wartość zadłużenia Spółki wobec O. AG.

Spółka dzieli odsetki na:

* odsetki od części kredytu, która została przeznaczona na finansowanie inwestycji Spółki, naliczone do momentu przekazania środka trwałego do używania zwiększają wartość początkową środka trwałego,

* odsetki od części kredytu, która została przeznaczona na finansowanie inwestycji Spółki, naliczone po przekazaniu środka trwałego do używania oraz

* odsetki powstałe od części kredytu, którą Spółka przeznaczyła na finansowanie bieżącej działalności Spółki.

Odsetki od tej części kredytu, która została przeznaczona na finansowanie inwestycji Spółki, naliczone do momentu przekazania środka trwałego do używania zwiększają wartość początkową środka trwałego zgodnie z art. 16g ust. 3 i 4 Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 21, poz. 86 z późn. zm.) dalej Ustawa o CIT"- i zostaną rozpoznane jako koszt podatkowy w drodze amortyzacji.

Odsetki od tej części kredytu przeznaczonej na finansowanie inwestycji Spółki naliczone po przekazaniu środka trwałego do używania oraz odsetki powstałe od części kredytu przeznaczonej na finansowanie bieżącej działalności będą stanowiły koszty uzyskania podatkowe przychodu Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy odsetki naliczone od części kredytu, którą przeznaczono na bieżące finansowanie działalności spółki oraz odsetki od części kredytu, która została przeznaczona na finansowanie inwestycji Spółki, naliczone po przekazaniu środka trwałego do używania, są kosztem uzyskania przychodu dla Spółki w momencie ich kapitalizacji.

Zdaniem Wnioskodawcy, art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT definiuje koszty uzyskania przychodów jako koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 Ustawy o CIT. Spółka otwierając linię kredytową m.in. na potrzeby finansowania swojej bieżącej działalności, działa niewątpliwie w celu osiągnięcia przychodów.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 Ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodu naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a Ustawy o CIT nie stanowią kosztów uzyskania przychodów wydatki na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Spółka stoi na stanowisku, iż w świetle przytoczonych przepisów skapitalizowane odsetki będą stanowiły dla Spółki koszt uzyskania przychodu w momencie ich kapitalizacji. Kapitalizacja odsetek polega na ich doliczeniu do kwoty głównej zadłużenia i w jej wyniku odsetki tracą odrębny od kwoty głównej byt prawny. Zobowiązanie do zapłaty odsetek w wyniku kapitalizacji przestaje istnieć - w momencie ostatecznego rozliczenia z pożyczkodawcą nie będzie więc miała miejsca zapłata odsetek, (gdyż te już nie istnieją), a nastąpi jedynie spłata powiększonej należności głównej kredytu.

Po dokonaniu kapitalizacji oprocentowanie liczone jest od nowej, wyższej podstawy, na którą składa się pożyczony kapitał oraz doliczone do tego kapitału odsetki. Wynika z tego, iż kapitalizacja odsetek wywiera taki sam skutek prawny co zapłata - z punktu widzenia kredytobiorcy zmniejsza kwotę odsetek do zapłaty, natomiast kredytodawcy umożliwia czerpanie zysków z kwoty skapitalizowanych odsetek (tekst jedn.: odsetki od skapitalizowanych odsetek), której to możliwości jest pozbawiony w przypadku naliczonych, lecz niezapłaconych lub nieskapitalizowanych odsetek. Skoro zaś skutki kapitalizacji i zapłaty są tożsame, to dzień kapitalizacji odsetek powinien być traktowany na równi z dniem zapłaty odsetek. Konsekwentnie skapitalizowane odsetki stanowić powinny koszt uzyskania przychodu dla Spółki w dniu ich kapitalizacji.

Stanowisko to znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych Ministra Finansów:

m. in. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 października 2012 r. sygn. IPPB3/423-524/12-2/DP;

interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 sierpnia 2012 r. sygn. IPPB3/423-354/12-2/EŻ;

interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 maja 2012 r. sygn. IPPB3/423-174/12-2/EŻ;

interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 23.04. 2012 r. sygn. IPPB3/423-92/12-2/MC;

interpretacja Dyrektora izby Skarbowej w Warszawie z dnia 30 marca 2012 r. sygn. IPPB3/423-20/12-3/MC i inne).

To samo stanowisko reprezentowane jest w orzecznictwie sądów administracyjnych (Wyrok NSA z dnia 31 października 2012 r., sygn. II FSK 485/11; Wyrok NSA z dnia 25 stycznia 2012 r., sygn. II FSK/1350/10; Wyrok NSA z dnia 8 lipca 2010 r.; sygn. II FSK 359/09).

Reasumując - w świetle przytoczonej powyżej argumentacji skapitalizowane odsetki zdaniem Spółki stanowią koszt uzyskania przychodu w dniu ich kapitalizacji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl