IPPB3/423-921/09-2/KK - Możliwość powstania przychodu w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w sytuacji wniesienia przez spółkę z o.o. aportu w postaci nieruchomości do spółki komandytowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-921/09-2/KK Możliwość powstania przychodu w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w sytuacji wniesienia przez spółkę z o.o. aportu w postaci nieruchomości do spółki komandytowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16 grudnia 2009 r. (data wpływu 21 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. (zwana dalej: "Podatnikiem") jest właścicielem nieruchomości stanowiącej działkę gruntu (zwanej dalej: "Nieruchomością"). Nieruchomość zostanie wniesiona przez Podatnika jako wkład do spółki celowej - spółki komandytowej.

Na potrzeby wniesienia wkładu do spółki komandytowej Podatnik wyceni nieruchomość według aktualnej wartości rynkowej, przewyższającej cenę nabycia Nieruchomości oraz aktualną wartość Nieruchomości ujawnioną w księgach rachunkowych Podatnika.

Wartość Nieruchomości zostanie wskazana w umowie spółki komandytowej jako wartość wkładu Podatnika do tej spółki.

W spółce komandytowej Podatnik będzie komplementariuszem, a osoby fizyczne, posiadające udziały w kapitale zakładowym podatnika będą komandytariuszami. Spółka komandytowa sprzeda nieruchomość.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

1.

Czy w wyniku wniesienia Nieruchomości jako wkładu do spółki komandytowej Podatnik uzyska przychód, o którym mowa w przepisach art. 12 ust. 1 albo art. 14 ust. 1 u.p.d.o.p.

2.

Jak należy ustalić wartość początkową Nieruchomości wniesionej przez podatnika jako wkład do spółki komandytowej.

3.

Jak należy ustalić koszty uzyskania przychodu Podatnika ze sprzedaży Nieruchomości przez spółkę komandytową.

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytania nr 1. W przedmiocie pytań nr 2 i 3 wydana zostanie odrębna interpretacja indywidualna.

Spółka stoi na stanowisku, iż nie uzyska przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku w chwili wniesienia Nieruchomości jako wkładu do spółki komandytowej. W szczególności, Podatnik nie uzyska przychodów w postaci wartości udziału w tej spółce objętego w zamian za wkład niepieniężny na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p. ani przychodów z odpłatnego zbycia rzeczy i praw majątkowych na podstawie art. 14 ust. 1 u.p.d.o.p.

Wynika to z poniższej argumentacji.

Przepis art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p. dotyczy tylko wkładów niepieniężnych do spółek kapitałowych i spółdzielni. Przychodem w rozumieniu tego przepisu nie jest wartość udziału w spółce komandytowej pokrytego wkładem niepieniężnym, ponieważ spółka komandytowa nie jest spółką kapitałową w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych ("k.s.h."). Spółka komandytowa jest spółką osobową (art. 4 § 1 pkt 1 k.s.h.).

Z kolei o przychodzie z odpłatnego zbycia rzeczy i praw majątkowych w rozumieniu art. 14 ust. 1 u.p.d.o.p. można mówić tylko wtedy, gdy następuje trwałe i definitywne przesunięcie majątkowe pomiędzy podatnikiem i jego kontrahentem. Tymczasem w przypadku wkładu wnoszonego przez wspólnika do spółki komandytowej nie występuje definitywny przyrost majątku, ponieważ zgodnie z przepisami k.s.h. wkład taki może być zwrócony w całości lub części. Dopiero w przypadku zbycia przedmiotu wkładu przez spółkę osobową wspólnik tej spółki uzyska przychody z udziału w spółce osobowej, o których mowa w art. 5 ust. 1 u.p.d.o.p. i będzie mógł "rozpoznać" koszty uzyskania tych przychodów. Stanowisko podatnika znajduje potwierdzenie w treści interpretacji indywidualnych wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-489/09-3/MS z dnia 4 listopada 2009 r. oraz sygn. IPPB3/423-593/09-2/MS z dnia 30 października 2009 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, w zakresie pytania nr 1 uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl