IPPB3/423-803/10-2/MC - Zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych dochodów spółdzielni mieszkaniowej z tytułu wynajmu miejsc parkingowych, komórek, schowków i piwnic mieszkańcom oraz wynajmu pomieszczeń na stację transformatorową.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 stycznia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-803/10-2/MC Zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych dochodów spółdzielni mieszkaniowej z tytułu wynajmu miejsc parkingowych, komórek, schowków i piwnic mieszkańcom oraz wynajmu pomieszczeń na stację transformatorową.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni przedstawione we wniosku z dnia 20 października 2010 r. (data wpływu 2 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodu z tytułu:

* wynajmu miejsc parkingowych mieszkańcom-jest prawidłowe,

* z wynajmu pomieszczeń, komórek, schowków i piwnic mieszkańcom - jest prawidłowe,

* wynajmu pomieszczeń na stację transformatorową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółdzielnia Mieszkaniowa jest współużytkownikiem prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budownictwo mieszkaniowe oraz współwłaścicielem znajdujących się na tym gruncie budynków mieszkalnych oraz utwardzonych miejsc parkingowych (parking i zatoki parkingowe przy budynkach). Część lokali znajdujących się w tych budynkach stanowi odrębną własność, ale Spółdzielnia na mocy art. 27 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, zarządza i administruje całością zasobów mieszkaniowych. Miejsca parkingowe wynajmowane są przez Spółdzielnię na podstawie umowy najmu mieszkańcom parkującym swoje samochody tj. członkom spółdzielni posiadającym tytuły prawne do lokali mieszkalnych i właścicielom lokali mieszkalnych wyodrębnionych. zamieszkującym w budynkach mieszkalnych zarządzanych przez Spółdzielnię.

Ewentualne niewykorzystane przez mieszkańców miejsca - wolne miejsca parkingowe Spółdzielnia wynajmuje również osobom z zewnątrz, firmom i gościom mieszkańców. Uzyskany z tego tytułu dochód Spółdzielnia przeznacza na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

W budynkach mieszkalnych zamieszkałych przez członków Spółdzielni i właścicieli lokali wyodrębnionych znajdują się pomieszczenia typu schowki, komórki, piwnice. Część z tych pomieszczeń zostało przez mieszkańców wykupionych i stanowią pomieszczenia przynależne do określonych lokali a część to pomieszczenia wolne, które Spółdzielnia wynajmuje odpłatnie na podstawie umowy najmu, ale tylko osobom zamieszkującym w danym budynku z przeznaczeniem na polepszenie warunków bytowych tzn. pomieszczenia te wykorzystywane są przez mieszkańców na własne potrzeby mieszkalne, mieszkańcy nie prowadzą w nich żadnej działalności zarobkowej. Uzyskany z tego tytułu dochód Spółdzielnia przeznacza na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych

Spółdzielnia posiada również pomieszczenia znajdujące się poza budynkami mieszkalnymi w których znajdują się stacje transformatorowe - będące własnością zakładu energetycznego. Spółdzielnia wynajmuje te pomieszczenia zakładowi energetycznemu na podstawie umowy najmu. Uzyskany z tego tytułu dochód Spółdzielnia przeznacza na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Zatem w opisanych wyżej przypadkach zarówno dochód najmu miejsc parkingowych jak i dochód z najmu pomieszczeń, o których mowa w pkt 2 i 3, przeznaczony jest na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych tj. na pokrycie kosztów w zakresie gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Jednak ze względu na niejednolite interpretacje, dotyczące kwalifikowania i opodatkowania tych dochodów, Spółdzielnia traktuje w całości dochód z najmu miejsc parkingowych i dochód z najmu pomieszczeń, niezależnie od kogo pochodzą (mieszkańcy, obce osoby) i jakim celom służą (utrzymanie zasobów mieszkaniowych), jako dochód z innej działalności na gospodarka zasobami mieszkaniowymi który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z 15 lutego 1992 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie

1.

Czy dochód uzyskany z tytułu wynajmu miejsc parkingowych mieszkańcom, posiadającym tytuły prawne do lokali mieszkalnych i zamieszkujących w zasobach mieszkaniowych zarządzanych przez Spółdzielnię podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych jako dochód z działalności gospodarki zasobami mieszkaniowymi (art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych) a tylko dochód z najmu miejsc parkingowych osobom z zewnątrz podlega opodatkowaniu jako pozostała działalność gospodarcza.

2.

Czy dochód uzyskany z najmu pomieszczeń, komórek, schowków i piwnic mieszkańcom podlega zwolnieniu jako dochód z działalności gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

3.

Czy dochód uzyskany z tytułu korzystania przez Przedsiębiorstwo Energetyczne z pomieszczeń należących do Spółdzielni, w których znajdują się urządzenia stacji transformatorowej będącej własnością Przedsiębiorstwa Energetycznego podlega zwolnieniu jako dochód z działalności gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Zdaniem Wnioskodawcy (biorąc pod uwagę interpretację Ministerstwa Finansów, określającą, co należy rozumieć przez zasoby mieszkaniowe) zawierają się w definicji "zasoby mieszkaniowe": miejsca parkingowe użytkowane odpłatnie przez mieszkańców jak również pomieszczenia posypowe, schowki i dodatkowe piwnice, z których korzystają odpłatnie mieszkańcy, jak i pomieszczenia, w których zlokalizowane są trafostacje zawierają się w definicji "zasoby mieszkaniowe". W dwóch pierwszych przypadkach służą mieszkańcom lokali w celu zaspokojenia ich potrzeb związanych z zamieszkiwaniem w budynkach spółdzielni (parking; schowki, piwnice), jak również w trzecim przypadku zlokalizowane w pomieszczeniach urządzenia są niezbędne dla celów użytkowych mieszkańców budynków tzn. są niezbędne do prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców zapewniającymi sprawne funkcjonowanie budynku mieszkalnego.

Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Finansów zasoby mieszkaniowe, to:

a.

lokale mieszkalne wraz z przynależnymi doń pomieszczeniami oraz wyposażenie techniczne jak np. dźwigi, kotłownie, hydrofornie, klatki schodowe, piwnice, komórki, balkony, loggie;

b.

pomieszczenia znajdujące się w budynku lub poza nim, związane z administrowaniem i z zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania budynków mieszkalnych;.

c.

urządzenia i uzbrojenie terenu w tym m.in. budowie inżynieryjne, stacje transformatorowe i inne budowle i urządzenia jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia, parkingi, trawniki mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie budynków mieszkalnych.

Spółdzielnia prezentuje stanowisko, że dochody z najmu miejsc parkingowych dla mieszkańców jak również dochody z najmu mieszkańcom pomieszczeń pozsypowych, schowków i dodatkowych piwnic na polepszenie warunków bytowych mieszkańców a także dochody z najmu pomieszczeń, w których zlokalizowane, są trafostacje - zakładowi energetycznemu zawierają się w definicji zasoby mieszkaniowe a tym samym przychody i koszty związane z utrzymaniem przedmiotowych pomieszczeń i miejsc parkingowych stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Dochód powstały, z tego tytułu przeznaczony jest na cele z wiązane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 podłoga zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl