IPPB3/423-796/13-2/MS1

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-796/13-2/MS1

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2013 r. (data wpływu 1 października 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w ramach transakcji tzw. "wymiany udziałów" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w ramach transakcji tzw. "wymiany udziałów".

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Wnioskodawca lub Spółka), posiadająca siedzibę i stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej planuje nabycie akcji spółki akcyjnej O. (dalej: SA lub O.) z siedzibą oraz miejscem zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wnioskodawca nabędzie akcje SA lub udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Akcje) od osoby fizycznej (dalej: OF) w wyniku transakcji wymiany udziałów. Wartość nominalna udziałów w Spółce, wydanych na rzecz OF w ramach transakcji wymiany udziałów, będzie równa wartości rynkowej Akcji, na dzień ich wniesienia do Spółki. W wyniku planowanej transakcji, Wnioskodawca uzyska bezwzględną większość głosów w SA.

Biorąc pod uwagę, że O. jest spółką notowaną na giełdzie: N, w związku z tym bardzo prawdopodobne jest, że w przyszłości Wnioskodawca zbędzie część lub całość Akcji (ewentualnie dokona transakcji traktowanej dla celów podatkowych jako odpłatne zbycie Akcji) otrzymanych w ramach transakcji wymiany udziałów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy z tytułu zbycia części lub całości Akcji (ewentualnie dokonania transakcji traktowanej dla celów podatkowych jako odpłatne zbycie Akcji) Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania kosztów podatkowych w wysokości wartości nominalnej udziałów wydanych przez Wnioskodawcę dla OF w zamian za Akcje.

Zdaniem Wnioskodawcy na gruncie przepisów ustawy o CIT, w przypadku zbycia części lub całości Akcji, (ewentualnie dokonania transakcji traktowanej dla celów podatkowych jako odplatane zbycie Akcji) będzie on uprawniony do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w wysokości wartości nominalnej udziałów wydanych przez Spółkę OF w zamian za nabyte Akcje.

Wnioskodawca pragnie podkreślić, że jedynym przepisem dotyczącym ustalania wysokości kosztów uzyskania przychodu w przypadku zbycia Akcji otrzymanych w drodze wymiany udziałów jest art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o CIT.

Zgodnie ze wskazanym wyżej przepisem, w sytuacji, w której spółka nabywająca w następstwie wymiany udziałów, udziały (akcje) drugiej spójki, będzie zbywać nabyte w ten sposób udziały (akcje), to do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia zaliczyć będzie mogła równowartość nominalnej wartości wydanych w ramach wymiany własnych udziałów, powiększoną o ewentualną dodatkową zapłatę w gotówce za wymienione udziały.

W konsekwencji w momencie zbycia części lub całości Akcji (ewentualnie dokonania transakcji traktowanej dla celów podatkowych jako odpłatne zbycie Akcji), zastosowanie znajdzie wskazany wyżej art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o CIT.

W ocenie Wnioskodawcy, wskazany wyżej przepis odzwierciedla ekonomiczny charakter wydania udziałów własnych Spółki w zamian za Akcje, który można potraktować jako formę uregulowania zobowiązania z tytułu otrzymania wkładu w postaci Akcji. Podkreślić bowiem należy, że faktycznym wydatkiem ponoszonym przez Spółkę w celu uzyskania Akcji będzie wydanie nowych udziałów w podwyższonym kapitale Spółki.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku zbycia części lub całości Akcji, (ewentualnie dokonania transakcji traktowanej dla celów podatkowych jako odpłatne zbycie Akcji), kosztem uzyskania przychodu będzie wartość nominalna udziałów własnych, które zostały wydane dla OF w zamian za Akcje otrzymane w wyniku wymiany udziałów.

Na marginesie, Wnioskodawca pragnie podkreślić, że przepis art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o CIT został wprowadzony w życie na mocy ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. zmieniającej między innymi ustawę o podatku dochodowym od osób prawych. Celem wprowadzenia wspomnianej regulacji było wyeliminowanie wątpliwości dotyczących ustalania kosztów uzyskania przychodów na transakcjach zbycia akcji lub udziałów otrzymywanych aportem w zamian za własne akcje lub udziały. Obecna treść normy wspomnianego artykułu odzwierciedla praktykę organów podatkowych i sądów administracyjnych obowiązującą również w odniesieniu do okresu sprzed dnia 1 stycznia 2011 r. (tekst jedn.: sprzed dnia wejścia w życie powołanego przepisu).

Jako przykład można tu podać orzeczenie WSA w Białymstoku z dnia 16 lipca 2008 r. (sygn. I SA/Bk 155/08), gdzie sąd podkreślił, że "wydane akcje własne stanowią zapłatę za otrzymany wkład niepieniężny, a ich wartość stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.p. - powinna stanowić koszt uzyskania przychodu z tytułu późniejszego zbycia przedmiotu tego wkładu w formie aportu."

Wobec powyższego uznać należy, że słusznym jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym w przypadku zbycia części lub całości Akcji (ewentualnie dokonania transakcji traktowanej dla celów podatkowych jako odpłatne zbycie Akcji) nabytych w ramach wymiany udziałów, będzie on uprawniony do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w wysokości wartości nominalnej udziałów wydanych przez Wnioskodawcę dla OF w zamian za nabyte Akcje.

Podkreślić należy, że zaprezentowany przez Wnioskodawcę sposób rozpoznania kosztów uzyskania przychodu przy zbyciu udziałów nabytych w drodze wymiany znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego. Przykładowo:

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 8 marca 2013 r. (nr IPTPB3/423-452/12-2/IR);

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 21 listopada 2012 r. (nr ITPB3/423-470/12/MT);

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 22 maja 2012 r. (nr IBPBI/2/423-190/12/AP);

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 8 maja 2012 r. (nr IPTPB3/423-76/12-4/PM);

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 kwietnia 2012 r. (nr IPPB5/423-73/12-10/AM);

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 3 października 2012 r. (nr IPTPB3/423-228/12-5/GG).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl