IPPB3/423-787/13-2/MC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 listopada 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-787/13-2/MC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 2 września 2013 r. (data wpływu 9 września 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia przez Spółkę usług noclegowych i gastronomicznych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia przez Spółkę usług noclegowych i gastronomicznych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka Akcyjna (dalej: Spółka) zajmuje się prowadzeniem działalności gospodarczej przede wszystkim w zakresie świadczenia usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka ponosi koszty usług noclegowych oraz gastronomicznych, które stanowią koszty reprezentacji i w konsekwencji, zgodnie z art. 15 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej: "u.p.d.o.p." nie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu Spółki.

Jednocześnie, zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm., dalej: "ustawa o VAT"), Spółce nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego (nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług) z tytułu nabycia ww. usług noclegowych i gastronomicznych. Podatek VAT naliczony z tytułu zakupu tych usług nie powiększa również wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy podatek VAT naliczony z tytułu nabycia przez Spółkę usług noclegowych i gastronomicznych stanowi koszt uzyskania przychodu Spółki, podczas gdy sam koszt nabycia usług noclegowych gastronomicznych (w wartości netto, bez podatku VAT) jako koszt reprezentacji nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Spółki podatek VAT naliczony z tytułu nabycia przez Sp6łkę usług noclegowych i gastronomicznych stanowi koszt uzyskania przychodu Spółki, podczas gdy sam koszt nabycia usług noclegowych i gastronomicznych (w wartości netto, bez podatku VAT) jako koszt reprezentacji nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a tiret 2 u.p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku VAT) przy czym kosztem uzyskania przychodów jest podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku VAT (z zastrzeżeniem, że naliczony podatek nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej).

Z powołanego powyżej przepisu wynika, iż podatek VAT naliczony stanowi koszt podatkowy (lub zwiększa wartość początkową środka trwałego) w przypadku, gdy podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia tego podatku. Warunkiem zaliczenia nieodliczonego podatku VAT do kosztów podatkowych jest zatem brak możliwości odliczenia tego podatku, wynikający z przepisów podatkowych, nie zaś rezygnacja podatnika z przysługującego mu prawa.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, co do zasady, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jednocześnie, przepis art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Mając na uwadze powołane powyżej regulacje, należy wskazać, że w przypadku gdy Spółce nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty lub zwrot różnicy podatku VAT, a naliczony podatek nie powiększa wartości początkowej środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej Spółka jest uprawniona na podstawie przepisu art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a tiret 2 u.p.d.o.p., zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kwotę podatku VAT naliczonego. Bez znaczenia pozostaje przy tym fakt, czy sam wydatek (w wartości netto, bez VAT) został zakwalifikowany przez Spółkę do kategorii kosztów niepodatkowych z uwagi na art. 16 ust. 1 pkt 28 u.p.d.o.p. (koszty reprezentacji). Powyższy pogląd potwierdzają organy podatkowe w wydanych już interpretacjach prawa podatkowego. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 25 stycznia 2013 r. nr 1TPB31423-6791121DK stwierdził:

"W przypadku gdy Spółce nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług a naliczony podatek od towarów; usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawne,/, Spółka będzie mogła na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a, tiret drugie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - uznać za koszt uzyskania przychodów kwotę niepotrąconego podatku naliczonego od towarów i usług związanego z wydatkami poniesionymi na zakup usług gastronomicznych i noclegowych) ponoszonych przez Spółkę w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą", Podobnie: interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 20 grudnia 2012 r. nr IPPB5/423-853/12-2/DG, IPPB5/423-854/12-2/DG, IPPB5/423-853/12-2/DG oraz interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 1 września 2012 r., nr ILPB3/423-231/12-2/JG.

Podsumowując, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a u.p.d.o.p., podatek VAT naliczony z tytułu nabycia przez Spółkę usług noclegowych i gastronomicznych stanowi koszt uzyskania przychodu Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl