IPPB3/423-777/11-2/MC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-777/11-2/MC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 9 września 2011 r. (data wpływu 16 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie: - zaliczenia do innych niż bezpośrednie koszty uzyskania przychodu wydatków na zakup drzewek, zakup krzewów i trawy - jest prawidłowe,

* zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zabiegi pielęgnacyjne utrzymania zieleni w momencie ich poniesienia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do innych niż bezpośrednich kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup drzewek, krzewów i trawy także wydatków na zabiegi pielęgnacyjne utrzymania zieleni.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka J. prowadzi inwestycję w postaci budowy nieruchomości - budynek klubowo-recepcyjny w którym w przyszłości będzie prowadziła działalność gospodarczą. W trakcie trwania inwestycji Spółka zakupiła i posadziła drzewka stanowiące naturalne ogrodzenie posesji krzewy, trawę, zagospodarowała teren w postaci uzupełnienia ziemi. Wartość pojedynczego drzewka nie przekracza kwoty 3500 zł W związku z powyższym, Spółka zleca zabiegi pielęgnacyjne utrzymania zieleni wokół prowadzonej inwestycji firmie zewnętrznej. Prace pielęgnacyjne polegają przede wszystkim na nawożeniu w celu zwiększenia składników odżywczych w glebie, nawodnieniu roślin, opryskiwaniu środkami ochrony roślin, koszeniu. Spółka ponosi powyższe koszty na podstawie przedstawionych faktur oraz rachunków.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy wydatek na uzupełnienie drzewek, zakup krzewów i trawy, będzie stanowił koszt podatkowy w momencie ich zakupu.

2.

Czy ponoszone wydatki związane z pielęgnacją zielenią nawożeniem i uzupełnieniem ziemi pod zasiewy, stanowią koszty uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia, czy powinny zwiększyć wartość prowadzonej inwestycji.

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty zakupu drzewek, krzewów i trawy stanowią koszty uzyskania przychodów w momencie ich zakupu, nie są majątkiem trwałym, gdyż wartość jednostkowa drzewka, krzewu, trawy nie przekracza kwoty 3.500 zł a jednocześnie część posadzonych roślin może się nie ukorzenić i ulec zniszczeniu. W związku z powyższym poniesione koszty utrzymania zieleni wokół prowadzonej inwestycji stanowią również koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Zabiegi pielęgnacyjne są ściśle związane z utrzymaniem zieleni i w opinii Spółki nie stanowią nakładów inwestycyjnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W opisanym stanie faktycznym Spółka prowadzi inwestycję w postaci budowy nieruchomości - budynek klubowo-recepcyjny, w którym w przyszłości będzie prowadziła działalność gospodarczą. W trakcie trwania inwestycji Spółka zakupiła drzewka, które zostały posadzone wokół posesji i będą stanowiły naturalne ogrodzenie posesji a także krzewy i trawę. Do tego Spółka zleca zabiegi pielęgnacyjne utrzymania zieleni wokół prowadzonej inwestycji. Dlatego w pierwszej kolejności należy się zastanowić, czy wydatki związane z zagospodarowaniem terenu (zakup drzewek, krzewów, trawy,) i utrzymaniem zieleni należy zaliczyć do wartości początkowej środków trwałych, bowiem wydatków na inwestycję nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Mogą one jedynie przy zastosowaniu odpisów amortyzacyjnych zmniejszać podstawę opodatkowania osoby prawnej. Zasady ustalania przez podatników wartości początkowej składników majątku określa art. 16g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - w zależności od sposobu nabycia, rodzaju składnika majątku oraz okoliczności modyfikujących wielkość wartości początkowej.

Prowadzona przez Spółkę inwestycja dotyczy budowy, dlatego dla ustalenia prawidłowej wysokości wartości początkowej środków trwałych będzie miał zastosowanie art. 16g ust. 1 pkt 2 w związku z art. 16g ust. 4 ww. ustawy. Na podstawie pierwszego z przepisów za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia. Natomiast drugi z przepisów stanowi, iż za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania. Ponadto opierając się na klasyfikacji zawartej w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie klasyfikacji środków trwałych (Dz. U. Nr 112, poz. 1317 z późn. zm.) stwierdzono, że w skład budynku jako pojedynczego obiektu wlicza się tzw. obiekty pomocnicze obsługujące dany budynek, np. chodniki, dojazdy, podwórka, place, ogrodzenia, studnie itp. Wydatki na powstanie takich obiektów pomocniczych zwiększają wartość początkową nowo wybudowanego budynku. Natomiast wydatków poniesionych na zagospodarowanie terenu i utrzymanie zieleni - nie można zakwalifikować jako obiektu pomocniczego. Zatem koszty poniesione na zakup drzewek, które zostały posadzone wokół posesji, krzewów, trawy, a także wydatków na pielęgnację zieleni jako nie związane z budową nieruchomości - budynku klubowo-recepcyjnego nie mogą zostać uwzględnione w wartości początkowej powstającej inwestycji.

Skoro wydatki związane z zagospodarowaniem terenu wokół budynku nie stanowią elementu wartości początkowej powstających środków trwałych, należy się zastanowić, czy będą kosztami uzyskania przychodów na zasadach ogólnych, tj. w trybie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Warunkami kwalifikującymi dany koszt do grupy kosztów uzyskania przychodów są:

a.

poniesienie kosztu w celu osiągnięcia przychodów (koszty bezpośrednio związane z przychodami) lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (koszty pośrednie),

b.

niezakwalifikowanie go do grupy kosztów nieuznawanych przez ustawę za koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych za usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Konsekwencją takiego zapisu jest wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów wszystkich wydatków na reprezentację.

Ustawodawca jednakże nie zdefiniował pojęcia reprezentacji. Wobec jej braku za celowe uznać należy odwołanie się do wykładni językowej tego pojęcia. "Reprezentacja" to okazałość, wystawność w czyimś sposobie życia, związana ze stanowiskiem, pozycją społeczną. Reprezentacyjnie to działanie w sposób okazały, okazale, wystawnie, wytwornie (Słownik języka polskiego, Szymczak M. (red.), PWN, Warszawa 1981 r., t. II, str. 48).

Wobec powyższego, wydatki poniesione na zagospodarowanie terenu wokół budynku klubowo-recepcyjnego, w którym Spółka w przyszłości będzie prowadziła działalność gospodarczą, dotyczą bieżącej działalności Spółki, jeżeli mają na celu utrzymanie stanu technicznego i estetycznego terenu. Tym samym jako koszty pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami będą stanowić koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Jednakże gdyby zagospodarowanie tego terenu, ze względu na swoją okazałość, odbiegało od zwyczajowo przyjętego w danej branży i okolicy (bardziej ekskluzywne, wytworne), działania takie należałoby uznać za reprezentację i wydatki z tym związane nie stanowiłyby kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie nadmienia się, iż prawidłowe zaliczenie wydatków do kosztów uzyskania przychodów uwarunkowane jest wykazaniem ich celowości i związku z przychodem, jak i prawidłowym udokumentowaniem, bowiem na podatniku ciąży obowiązek wykazania związku poniesionych wydatków z przychodami, ponieważ to on wywodzi skutki prawne w postaci zmniejszenia zobowiązania podatkowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl