IPPB3/423-770/09-3/GJ - Skutki wypłaty przez spółkę komandytowo-akcyjną dywidendy oraz oraz wynagrodzenia z tytułu zbycia akcji w celu ich umorzenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-770/09-3/GJ Skutki wypłaty przez spółkę komandytowo-akcyjną dywidendy oraz oraz wynagrodzenia z tytułu zbycia akcji w celu ich umorzenia.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2009 r. (data wpływu 30 października 2009 r.), uzupełnionym na wezwanie organu z dnia 7 stycznia 2010 r. pismem z dnia 13 stycznia 2010 r. (data wpływu 18 stycznia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie skutków wypłaty przez spółkę komandytowo-akcyjną dywidendy oraz wynagrodzenia z tytułu zbycia akcji w celu umorzenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 października 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie skutków wypłaty przez spółkę komandytowo-akcyjną dywidendy oraz wynagrodzenia z tytułu zbycia akcji w celu umorzenia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenia przyszłe:

Spółka jest właścicielem majątku, który w pewnej części jest niezwiązany z działalnością energetyczną. W szczególności Spółka posiada udziały/akcje w spółkach, które prowadzą działalność pozaenergetyczną. Spółka planuje podjąć szereg działań polegających na reorganizacji i - potencjalnie - zbyciu majątku służącego do prowadzenia działalności pozaenergetycznej. Działania te służą zwiększeniu efektywności zarządzania posiadanym majątkiem oraz wyeliminowaniu zbędnych kosztów funkcjonowania Grupy.

Planowana restrukturyzacja ma polegać na wniesieniu przez Spółkę udziałów/akcji w spółkach pozaenergetycznych do spółki komandytowo-akcyjnej (dalej "SKA") i objęciu akcji SKA w zamian za ten wkład niepieniężny. Przewiduje się, że rola i działalność gospodarcza SKA będzie polegać na zarządzaniu aktywami pozaenergetycznymi, restrukturyzacji spółek pozaenergetycznych. Możliwe jest także, że Wnioskodawca będzie uzyskiwać dywidendy z tytułu udziału w SKAW. W dalszej kolejności w razie, gdy Spółka uzna to za racjonalne i uzasadnione dopuszcza szereg innych możliwości dysponowania majątkiem SKA. Mianowicie, rozważa się m.in. wycofanie wkładu poprzez umorzenie akcji w zamian za wynagrodzenie w gotówce, przy czym umorzenie akcji ma następować bezpośrednio po zbyciu przez SKA udziałów/akcji w spółkach pozaenergetycznych. Możliwe jest także, że SKA dokona wypłaty dywidendy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy umorzenie akcji SKA w zamian za wynagrodzenie w gotówce powoduje po stronie akcjonariusza powstanie dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych...

2.

Czy z tytułu dywidendy wypłaconej przez SKA na rzecz Spółki należny jest podatek dochodowy od osób prawnych...

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Spółki, w przypadku umorzenia akcji w SKA, po stronie Spółki (Wnioskodawcy) nie powstaje dochód do opodatkowania. Wynagrodzenie w gotówce wypłacone w zamian za umorzone akcje nie przekroczy bowiem wartości wkładu niepieniężnego z dnia wniesienia wkładu, powiększonego o dochód wypracowany przez SKA, który został już przypisany proporcjonalnie do Wnioskodawcy jako wspólnika i opodatkowany.

Zgodnie z przepisami Kodeksu Spółek Handlowych, SKA jest spółką osobową niemającą osobowości prawnej. Sposób opodatkowania przychodów osiąganych z tytułu udziału w SKA reguluje art. 5 ustawy o p.d.o.p., zgodnie z którym przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną (...) łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników są równe. Na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy o p.d.o.p., powyższe zasady stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżania dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku. Powołane przepisy stanowią jednoznacznie, iż nie ustala się dochodu na poziomie SKA, a podatnikiem podatku dochodowego jest wspólnik - tu osoba prawna. Spółka stoi na stanowisku, że podstawową zasadą odnoszącą się do opodatkowania spółek osobowych (w tym SKA) jest zasada jednokrotnego opodatkowania tego samego dochodu (jedynie na poziomie wspólników). W konsekwencji, wszelkie przesunięcia między majątkiem spółki osobowej i majątkiem wspólnika, polegające na np. wypłacie wspólnikowi wynagrodzenia z tytułu umorzonych akcji są zdarzeniami, które nie wywołują skutków w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o p.d.o.p., do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia. Należy zwrócić uwagę, że wynagrodzenie wypłacone w zamian za umorzone akcje będzie w istocie odpowiadało udziałowi kapitałowemu wniesionemu pierwotnie do SKA oraz zyskowi wypracowanemu przez, SKA, przypadającemu na wspólnika, który to zysk został już opodatkowany jako dochód wspólnika. Ten sam dochód nie powinien zatem podlegać opodatkowaniu kolejny raz w sytuacji wypłaty wynagrodzenia w zamian za umorzone akcje.

Z podstawy opodatkowania należy - zdaniem Spółki - wyłączyć zarówno wartość wkładu niepieniężnego (w wartości rynkowej udziałów/akcji w spółkach pozaenergetycznych z dnia wniesienia wkładu), jak i kwotę przekraczającą wartość tego wkładu odpowiadającą wartości dochodu, który był już raz opodatkowany jako, przypadające na Spółkę-akcjonariusza zyski z bieżącej działalności SKA. W przypadku przyjęcia odmiennego stanowiska, tj. uznania, że kwotę wynagrodzenia otrzymanego w związku z umorzeniem akcji można pomniejszyć jedynie o wartość wniesionego wkładu, Spółka (akcjonariusz) byłaby podwójnie opodatkowana z tytułu tego samego dochodu (najpierw wypracowanego w formie SKA, a następnie wypłaconego jako część wynagrodzenia w zamian za umorzone akcje).

Zdaniem Spółki, powyższe zasady opodatkowania p.d.o.p. dochodu z umorzenia akcji wynikają również z faktu, że wniesienie przez wspólnika wkładu do SKA jest czynnością obojętną podatkowo, a zatem późniejsza wypłata "wynagrodzenia związanego z unicestwieniem akcji objętych w zamian za wkład również nie powinna podlegać opodatkowaniu. Powyższe zostało potwierdzone w wyroku WSA w Krakowie z 18 marca 2008 r. (sygn. I SA/Kr 1029/07), który uznał, że zasada jednokrotności opodatkowania spółek osobowych bezpośrednio jako dochodów wspólników (w proporcji odpowiadającej posiadanym udziałom), skutkuje brakiem powstawania obowiązku podatkowego przy wnoszeniu wkładów do spółek osobowych, ale też brakiem powstania obowiązku podatkowego przy wycofywaniu wkładów i podziału zysków, na skutek wystąpienia wspólnika ze spółki lub też likwidacji całej spółki.

Prawidłowość powyższego rozumowania została potwierdzona w pismach Ministra Finansów z 8 kwietnia 2009 r. (znak IPPBI/423-262/09/MS), z 20 marca 2009 r. (znak IBPBI/2/423-1221/08/PH), z 20 marca 2009 r. (znak IBPBI/2/423-1224/08/BC), z 26 listopada 2008 r. (znak IPPB3/423-1391/08-2/MS), z 30 października 2008 r. (znak IBPB3/423-705/08/MO), z 3 października 2008 r. (znak ILPB2/415-442/08-2/MK), z 14 lutego 2008 r. (znak IBPB3/423-292/07/SD).

Zgodnie z art. 5 ustawy o p.d.o.p., przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną (...) łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników są równe. Na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy o p.d.o.p., powyższe zasady stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżania dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku. Z powyższych przepisów wynika, że dochód SKA podlega opodatkowaniu na poziomie wspólnika SKA. Dochód taki podlega jednokrotnemu opodatkowaniu. Konsekwentnie, dywidenda - będąca wypłatą z zysku już raz opodatkowanego nie podlega opodatkowaniu po raz drugi.

Spółka stoi na stanowisku, że ewentualna dywidenda wypłacana przez SKA na rzecz Spółki jako akcjonariusza nie stanowi także dywidendy, o której mowa w przepisach ustawy o p.d.o.p. W konsekwencji, w takim wypadku nie może być mowy o zastosowaniu art. 22 ustawy o p.d.o.p., jako że ten przepis dotyczy opodatkowania dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Dywidenda wypłacona przez SKA w żadnym wypadku nie jest dywidendą wypłaconą przez osobę prawną zatem nie podlega opodatkowaniu p.d.o.p. Przychód akcjonariusza uzyskany z tytułu udziału w zysku SKA (opodatkowanemu wcześniej na poziomie wspólnika, zgodnie z art. 5 ustawy o p.d.o.p.) w formie wypłaconej przez nią - jako podmiotu nieposiadającego osobowości prawnej, a także niebędącego odrębnym podmiotem dla celów podatkowych - dywidendy nie podlega opodatkowaniu p.d.o.p.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl