IPPB3/423-672/09-4/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-672/09-4/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 31 sierpnia 2009 r. (data wpływu 2 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów w momencie zbycia przez spółkę osobową składników majątkowych wniesionych do niej uprzednio aportem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów w momencie zbycia przez spółkę osobową składników majątkowych wniesionych do niej uprzednio aportem.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (zwany dalej także "Spółka") zamierza przystąpić do osobowej spółki handlowej (dalej "Spółka osobowa"). Na pokrycie wkładu w Spółce osobowej, Wnioskodawca planuje wnieść wkład niepieniężny (aport) w postaci takich składników majątkowych jak: nieruchomości zabudowane, nieruchomości niezabudowane lub prawa użytkowania wieczystego gruntu, znaki towarowe, udziały oraz papiery wartościowe, w tym akcje (zwane dalej łącznie "Wkłady").

Po przystąpieniu do Spółki osobowej Wnioskodawca rozważa wnoszenie do niej kolejnych Wkładów. Wkłady zostaną wniesione do Spółki osobowej według ich wartości rynkowej z dnia wniesienia.

Wnioskodawca planuje, iż Spółka osobowa będzie wykorzystywała Wkłady do prowadzenia działalności gospodarczej lub je wydzierżawiała, aczkolwiek nie jest wykluczone, iż w przyszłości Spółka osobowa może dokonać ich odpłatnego zbycia uzyskując z tego tytułu przychód.

Niektóre Wkłady mogą stanowić u Wnioskodawcy przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa lub też mogą być pojedynczym aktywem (składnikiem majątkowym), np. znaki towarowe, udziały lub papiery wartościowe, lub zespołem składników majątkowych nie stanowiących przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części w rozumieniu art. 4a pkt 3 i 4 Ustawy CIT oraz art. 5a pkt 3 i 4 Ustawy PIT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy wniesienie do spółki osobowej Wkładów będzie skutkować powstaniem przychodu po stronie Spółki.

2.

Czy wykazując w księgach i ewidencji środków trwałych Spółki osobowej, Wkłady jako jej środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, jako wartość początkową tych składników majątkowych należy przyjąć wartość określoną w akcie notarialnym na podstawie, którego Wkłady zostaną wniesione do Spółki osobowej, jednakże nie większą niż wartość rynkowa Wkładu na dzień jego wniesienia wkładu oraz czy odpisy amortyzacyjne od tak określonej wartości początkowej będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.

3.

Na jakich zasadach Spółka obowiązana jest określić jako wspólnik Spółki osobowej koszt uzyskania przychodu w związku z ewentualną sprzedażą przez Spółkę osobową wniesionych do Spółki osobowej Wkładów.

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie nr 3. W przedmiocie pytań nr 1 oraz 2 wydane zostaną odrębne interpretacje indywidualne.

Zdaniem Wnioskodawcy (ad. nr 3):

Odpłatne zbycie przez Spółkę osobową poszczególnych składników majątkowych, w tym jako aport do spółki kapitałowej, wniesionych uprzednio do tej Spółki osobowej jako części Wkładów, tj. składających się na Wkłady składników majątkowych, powoduje powstanie przychodu i w konsekwencji kosztów uzyskania przychodu bezpośrednio po stronie Spółki jako wspólnika Spółki osobowej w przypadającej na Spółkę zgodnie z art. 5 ust. 2 Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. dalej, jako "ustawa o p.d.o.p.") części.

Podstawę prawną do takiego ustalenia kosztu stanowi art. 16 ust. 1 pkt 1 (w zakresie gruntów, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych) i pkt 8 (w zakresie udziałów oraz akcji i innych papierów wartościowych) Ustawy o p.d.o.p.

W opinii Wnioskodawcy odniesienie się w ww. przepisie Ustawy o p.d.o.p. do odpisów amortyzacyjnych wskazuje jasno, że za koszt, o którym mowa powyżej, ustawodawca uważa wartość początkową (netto) nieruchomości ujawnioną w ewidencji środków trwałych, tzn. w opisanym zdarzeniu przyszłym wartość wskazaną w umowie Spółki osobowej oraz w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez Spółkę osobową, pomniejszona dodatkowo o odpisy amortyzacyjne dokonane w Spółce osobowej, przy czym koszt ten należy przypisać Spółce w stosunku do udziału w zysku posiadanego w Spółce osobowej.

Analogicznie w razie odpłatnego zbycia, w tym jako aport do spółki kapitałowej, przez Spółkę osobową nabytych jako Wkłady udziałów i akcji lub innych papierów wartościowych, Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztu uzyskania przychodów w wysokości wartości tych akcji, udziałów i papierów wartościowych wskazanych w umowie Spółki osobowej (określonej na dzień wniesienia Wkładów), jednak w wysokości nie wyższej niż ich wartość rynkowa z dnia wniesienia Wkładu.

Powyższa ocena uwzględnia oczywiście art. 5 ust. 2 Ustawy o p.d.o.p., co oznacza, że koszty i przychody z odpłatnego zbycia całości lub części Wkładów przez Spółkę osobową będą opodatkowane w Spółce wyłącznie w częściach odpowiadających prawie Spółki do udziału w zyskach Spółki osobowej, co może być ustalone wyłącznie w umowie Spółki osobowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl