IPPB3/423-644/10-2/AG - Skutki podatkowe objęcia udziałów w spółce kapitałowej w zamian za aport przedsiębiorstwa innej spółki kapitałowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-644/10-2/AG Skutki podatkowe objęcia udziałów w spółce kapitałowej w zamian za aport przedsiębiorstwa innej spółki kapitałowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 3 września 2010 r. (data wpływu 9 września 2010 r.) w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka - jest polską spółką kapitałową, polskim rezydentem dla celów podatkowych. Spółka planuje dokonać aportu przedsiębiorstwa

w rozumieniu w rozumieniu art. 551 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny.

W skład przedsiębiorstwa (P) wnoszonego aportem wchodzić będą, m.in. środki trwałe,

* prawo użytkowania wieczystego gruntu,

* 3 budynki,

* prawa do projektów architektonicznych,

* inne aktywa,

* należności, w tym bieżące należności z tytułu czynszu, opłat za usługi,

* prawa z umów zawartych w ramach przedsiębiorstwa,

* środki pieniężne,

* zobowiązania wobec banku i kontrahentów funkcjonalnie związane z przedsiębiorstwem,

które zostaną przejęte przez Spółkę.

Wkład niepieniężny w postaci P zostanie wniesiony w całości na kapitał zakładowy innej spółki kapitałowej z siedzibą w Polsce, a nominalna wartość otrzymanych udziałów Nabywcy będzie odpowiadała wartości rynkowej P pomniejszonej o zobowiązania związane z przedsiębiorstwem przejęte przez Spółkę.

W celu dokładnego określenia wartości wnoszonego w formie aportu P, wartość P zostanie określona przez rzeczoznawcę.

W związku z wyżej opisanymi zdarzeniem przyszłym Spółka zadała następujące pytanie:

Czy nominalna wartość udziałów Nabywcy, otrzymana przez Spółkę w zamian za wkład niepieniężny w postaci P nie będzie dla Spółki przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 4a pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 21, poz. 86 z późn. zm.; dalej: u.p.d.o.p.) w zw. z art. 551 k.c., przedsiębiorstwo jest "zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej."

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p., przychodem podlegającym opodatkowaniu p.d.o.p. jest m.in. wartość nominalna udziałów/akcji w spółkach kapitałowych objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Taka regulacja oznacza, że aport P jest neutralny na gruncie u.p.d.o.p. dla podmiotu wnoszącego P. Kwestia ta nie budzi wątpliwości i wielokrotnie była potwierdzona przez organy podatkowe (zob. m.in. pismo Dyrektora Izba Skarbowej w Warszawie z 16 lutego 2009 r., sygn. IPPB3/423-166/08-6/MB; pismo Dyrektora Izba Skarbowej w Warszawie z 26 listopada 2008 r., sygn. IPPB5/423-6/08-3/MB; pismo Dyrektora Izba Skarbowej w Warszawie z 7 października 2008 r.; sygn. IPPB3/423-1063/08-2/MB; pismo Dyrektora Izba Skarbowej w Katowicach z 2 grudnia 2008 r., sygn. IBPB3/423-926/08/AM).

Zatem w przypadku aportu P do Innej spółki kapitałowej w zamian za jej udziały, Spółka nie uzyska przychodu podlegającego opodatkowaniu p.d.o.p.

Zdaniem Spółki, w sytuacji gdy w skład przedsiębiorstwa wchodzą zobowiązania związane z tym przedsiębiorstwem, ich przejęcie przez Nabywcę (w związku z aportem P) nie spowoduje powstania przychodu dla Spółki. Za takim stanowiskiem przemawiają m.in. takie argumenty:

* art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p. precyzyjnie wskazuje, co jest/może być przychodem podlegającym opodatkowaniu p.d.o.p. w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego - jest to nominalna wartość udziałów wydanych w zamian za wkład inny niż przedsiębiorstwo; przepis ten nie wskazuje, że przychodem może być również wartość przejętych zobowiązań;

* wartość zobowiązań zostanie uwzględniona w cenie nabycia (tj. w wartości nominalnej udziałów Nabywcy wydawanych w zamian za P);

Stanowisko takie jest również powszechnie prezentowane przez organy podatkowe, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 13 stycznia 2010 r. (IPPB5/423-655/09-2/MB) oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 22 października 2009 r. (ITPB3/423-395b/09/DK), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 20 maja 2008 r. (IP-PB3-423-267/08-3/MS) oraz inne.

W związku z powyższym, aport P do Nabywcy nie będzie powodował dla Spółki powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl